loading
Arbejder ...

Holbæk Løvfald

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Ivan Normann Andersen
Holbæk Skakklub
21322164
6
2
3
4
5
4 - 52,1521392,122172
2Jan Nordenbæk Pedersen
Hillerød Skakklub
21322149
5
1
6
3
4
412,1521862,012189
3Svend Ellegaard Christensen
Jyderup Skakklub
21932239
4
5
1
2
6
332,622012,732244
4Hans Dahl Pedersen
Køge Skakklub
21262170
3
6
5
1
2
322,121442,172187
5Thomas Schou-Moldt
Skakforeningen ØBRO
21772191
2
3
4
6
1
062,521272,342144
6FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
23102354
1
4
2
5
3
4 - 53,5522893,632331

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Brian Nielsen
Skakforeningen Odysseus
20172048
6
2
3
4
5
42,420192,402050
2Anders Bork Hansen
Sjælsø Skakklub
20202068
5
1
6
3
4
32,420222,562067
3Preben Schavitshy Dalberg
Holbæk Skakklub
20962152
4
5
1
2
6
13,0521053,242157
4 Hakan Lyngsjo
19971997
3
6
5
1
2
25019971,971998
5WFM Thomine Stolberg-Rohr
Skakklubben Evans
20002008
2
3
4
6
1
62,2519782,071997
6Martin Lee Lauritsen
Tåstrup Skakforening
20492092
1
4
2
5
3
322,6520562,762097

Mester Light Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Lars-Henrik Bech Hansen
BMS Skak
19471976
6
2
3
4
0
5
½
62,4519192,521956
2WFM Marie Frank-Nielsen
Philidor
19261969
5
1
6
3
1
4
½
32,319322,461970
3 Roland Johansson
19951995
4
5
1
2
0
6
1
41019952,702021
4 Erik Tegler
18941894
3
6
5
1
1
2
½
2018941,861960
5Finn Bonnez
Nørrebro Skakklub
19521976
2
3
4
6
0
1
½
52,519222,521956
6Jan Mose Nielsen
Tåstrup Skakforening
19872024
1
4
2
5
1
3
0
242,819632,942005

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Henning Rasmussen
Nykøbing Sjælland Skakklub
17401811
6
0
2
½
3
0
4
½
5
½
61,9517272,071800
2Daniel Bendixen
Holbæk Skakklub
17891874
5
½
1
½
6
0
3
0
4
1
252,3517792,591862
3Sven Johansson
18561856
4
0
5
0
1
1
2
1
6
1
32018562,431879
4Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak
18141901
3
1
6
0
5
1
1
½
2
0
42,5518132,801889
5Karamtej Singh
Skakklubben K41
17931879
2
½
3
1
4
0
6
1
1
½
312,3518132,621887
6 Marte B. Kyrkjebo
18621862
1
1
4
1
2
1
5
0
3
0
33018622,491882

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1 Hanna B. Kyrkjebo
17981798
6
1
2
1
3
½
4
1
5
1
1017982,681871
2Erling Bruun
Jyderup Skakklub
16881796
5
1
1
0
6
½
3
0
4
1
42,216972,681792
3 Andre Forsberg
17231723
4
1
5
0
1
½
2
1
6
½
32017232,081760
4 Johan Hallbeck
16881688
3
0
6
½
5
0
1
0
2
0
½6016881,791636
5Ole Foss Hansen
Holbæk Skakklub
17251799
2
0
3
1
4
1
6
½
1
0
32,517252,681795
6Lars Åman Jensen
Holbæk Skakklub
17191847
1
0
4
½
2
½
5
½
3
½
252,4517063,091825

Gruppe 6 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Flemming Borg
Allerød Skakklub
16491737
6
0
2
1
3
0
4
0
5
0
152,5516032,561706
2Erik Madsen
Dragsholm Skakklub
16681782
5
1
1
0
6
0
3
½
4
½
242,7516462,931763
3Jens Sørensen
Holbæk Skakklub
16431757
4
1
5
1
1
1
2
½
6
1
12,517332,731792
4Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
16701718
3
0
6
½
5
1
1
1
2
½
332,7516782,411742
5Slobodan Radovic
Holbæk Skakklub
15461640
2
0
3
0
4
0
6
0
1
1
161,7515121,771625
6Mark Kirkebække
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
16611741
1
1
4
½
2
1
5
1
3
0
22,716852,601759

Gruppe 7 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
14601449
6
½
2
0
3
0
4
½
5
0
162,513930,851435
2Kjell Johannessen
Holbæk Skakklub
14621650
5
0
1
1
6
0
3
½
4
0
52,5514152,121638
3Jan Gregor
Præstø Skakklub
14441658
4
0
5
0
1
1
2
½
6
1
32,414492,171645
4Bjarke Gregor
Præstø Skakklub
15221665
3
1
6
0
5
0
1
½
2
1
43,0514972,221676
5Sonny Holtzmann
Nakskov Skakklub
14421728
2
1
3
1
4
1
6
½
1
1
12,3515912,641755
6Annie Nylén
1418
1
½
4
1
2
1
5
½
3
0
320141801000

Gruppe 8 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Victor Koch-Müller
Præstø Skakklub
14171400
2
0
    0110,8138101400
2Olav Erstad Jørgensen
Roskilde Skakklub
1181
1
1
5
0
3
½
7
1
6
1
31,2134301000
3Jan Roldhave
Holbæk Skakklub
13991530
4
½
9
½
2
½
10
0
11
0
93,713001,291514
4Henning Jakobsen
Maribo Skakklub
13971478
3
½
7
1
8
½
9
1
5
0
342,7514081,291472
5Michael Wengel-Nielsen
Sorø Skakklub
14061521
6
1
2
1
9
0
8
½
4
1
13,214201,041539
6Stina Johansson
1297
5
0
10
1
7
0
11
1
2
0
270129701000
7Sander Stage-Steffensen
Køge Skakklub
1381
8
½
4
0
6
1
2
0
10
1
53,2135001000
8Dan Christensen
Sorø Skakklub
13551535
7
½
11
1
4
½
5
½
9
1
22,8513841,101533
9Elizabeth Johansson
1272
10
1
3
½
5
1
4
0
8
0
60127201000
10Kristian Justesen
Holbæk Skakklub
11441360
9
0
6
0
11
1
3
1
7
0
281,711580,281389
11Jesper Koch-Müller
Præstø Skakklub
1000 
8
0
10
0
6
0
3
1
1100,65101601000

Max-1300 6-runders Direkte link
#NavnRatingElo123456PoPlWeRn
1Asbjørn Heshe
Roskilde Skakklub
1128
2
0
4
1
5
0
8
0
6
0
7
0
172,61056
2Christoffer Borg
Prøvemedlemmer
1000
1
1
3
1
7
1
5
1
4
-
4
1
511,251293
3Preben Jensen
Kalundborg Skakklub
12821552
4
1
2
0
6
1
7
½
8
1
5
½
423,851289
4Theo Stage-Steffensen
Køge Skakklub
1105
3
0
1
0
8
0
6
0
2
+
2
0
182,051013
5Sune Stage-Steffensen
Køge Skakklub
1188
6
0
8
1
1
1
2
0
7
1
3
½
3 - 42,951213
6William Ellegaard Christensen
Jyderup Skakklub
12421348
5
1
7
0
3
0
4
1
1
1
8
0
35 - 63,351226
7Steen Petersen
Enkeltmedlem - Indland
12921561
8
1
6
1
2
0
3
½
5
0
1
1
3 - 43,91274
8Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
1215
7
0
5
0
4
1
1
1
3
0
6
1
35 - 63,051213

Forbeholdt spillere med rating max. 1300.

Der spilles 6 runder således:

Lørdag 12. september fra kl. 10: Runde 1 - 3 med 20 min. pause mellem runderne

Søndag 13. september fra kl. 10: Runde 4 - 6 med 20 minutters pause mellem runderne

Partier i turneringen Holbæk Løvfald

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Holbæk Skakklub indbyder skakspillere fra nær og fjern til ratet åben enkeltmandsturnering i weekenden den 11-13. september 2015.

Turneringen ELO-rates i det omfang, det er muligt. Der spilles efter Dansk Skak Unions reglement for koordinerede turneringer samt FIDE´s regler for skakspillet, som de er oversat i Skakhåndbogen.

Gruppeinddeling

Der inddeles i alle-mod-alle-grupper med 6 spillere + evt. en monradgruppe.
Samt en gruppe med max. rating 1300 med seks runder og kortere betænkningstid, som spilles med tre runder hhv. lørdag og søndag start kl. 10.00 og derefter 20 minutters pause mellem runderne.

Spilleplan:

Fredag den  11. september  kl. 18,00:   1.runde
Lørdag den  12. september  kl. 10,00:   2. runde
Lørdag den  12. september  kl. 15,30:   3. runde
Søndag den  13. september  kl. 10,00:   4. runde
Søndag den  13. september  kl. 15,30:   5. runde

Spillested: Sofielundskolen, Bjergmark afdeling blok B, Bispehøjen 2, 4300 Holbæk. Der er rygeforbud på skolens område. Der er mulighed for at købe fortæring på spillestedet. Der kører bybus fra Holbæk station.

Betænkningstid: 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til de resterende træk, med et tillæg på 30 sekunder pr. træk. Hvis en spiller ikke er mødt frem senest en time efter spilletidens start, er partiet tabt. I gruppen med max. rating 1300: 90 minutter til hele partiet.

Præmier: Mester 1: 1. kr. 1000 og 2. kr. 500. Øvrige grupper: 1. kr. 700 og 2. kr. 350 i grupper med 6 spillere. 

Indskud: kr. 250,00 indbetales på klubbens konto reg. nr. 1551 konto nr. 3361691 ved tilmeldingen -  ved tilmelding og betaling inden 23/8 gives kr. 75,00 i rabat.

Betaling fra udlandet: IBAN kontonummer:DK2330000003361691 – BIC (SWIFT): DABADKKK.

Placering: Ved pointlighed afgøres placeringen ved korrektion. I alle-mod-alle grupper er det Sonnenborn-Berger-korrektion. I Monrad-grupper ved almindelig korrektion. Ved fortsat lighed deles præmier.

Overnatning: Vi tilbyder to udenbys spillere med rating 2100+ og to udenbys spillere med rating 1700-1800 overnatning til favørpris kr. 300,00 per person i dobbeltværelse på Spisestedet. I øvrigt henvises til www.spise-stedet.dk/vaerelser og www.visitholbaek.dk. Turneringsarrangøren kan oplyse flere muligheder, evt. privat.

Fortæring: Der er mulighed for at købe fortæring for hele turneringen: fri kaffe/te, bolle til morgenkaffen og anretning til frokost til kr. 140,00. Bestilling og betaling ved tilmeldingen.

Turneringsledelse: Ove Frank Hansen. 

Tilmelding: Senest fredag den 4. september 2015 her i DSU turneringssystem eller til Ove Frank Hansen, e-mail ofhskak@gmail.com, tlf. 5943 7454. Det bedes oplyst ved tilmeldingen, hvis man ønsker at deltage i gruppen med max. rating 1300, og om man fortsat vil deltage, hvis denne gruppe ikke oprettes.

Hjemmeside:http://www.123hjemmeside.dk/skakforsjov/54689925

Periode 2015-09-11 .. 2015-09-13
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.holbaekskakklub.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Ove Frank Hansen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Holbæk Løvfald

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.holbaekskakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 6 2015-09-11 2015-09-04
Mester 2 6 2015-09-11 2015-09-04
Mester Light 6 2015-09-11 2015-09-04
Gruppe 4 6 2015-09-11 2015-09-04
Gruppe 5 6 2015-09-11 2015-09-04
Gruppe 6 6 2015-09-11 2015-09-04
Gruppe 7 6 2015-09-11 2015-09-04
Gruppe 8 11 2015-09-11 2015-09-04
Max-1300 6-runders 8 2015-09-11 2015-09-04
Totalt antal tilmeldte 61
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600592 1410296 1. Ivan Normann Andersen Holbæk Skakklub 2132 2164 2015-08-16
100300620 1401475 2. Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2132 2149 2015-09-02
100801126 1405616 3. Svend Ellegaard Christensen Jyderup Skakklub 2193 2239 2015-08-26
100200620 1403370 4. Hans Dahl Pedersen Køge Skakklub 2126 2170 2015-08-23
103101805 1401297 5. Thomas Schou-Moldt Skakforeningen ØBRO 2177 2191 2015-08-20
100103912 1444514 6. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2310 2354 2015-08-19
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301231 1409484 1. Brian Nielsen Skakforeningen Odysseus 2017 2048 2015-08-23
100601087 1402455 2. Anders Bork Hansen Sjælsø Skakklub 2020 2068 2015-08-01
100801011 1407384 3. Preben Schavitshy Dalberg Holbæk Skakklub 2096 2152 2015-07-09
1701649 4. Hakan Lyngsjo 1997 1997 2015-08-27
100301049 1504258 5. WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 2000 2008 2015-08-17
100102729 1408658 6. Martin Lee Lauritsen Tåstrup Skakforening 2049 2092 2015-09-03
Deltagere i gruppen Mester Light
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100904 1402021 1. Lars-Henrik Bech Hansen BMS Skak 1947 1976 2015-08-17
100301109 1409344 2. WFM Marie Frank-Nielsen Philidor 1926 1969 2015-08-17
1716123 3. Roland Johansson 1995 1995 2015-08-27
1726170 4. Erik Tegler 1894 1894 2015-08-27
100100817 1403800 5. Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1952 1976 2015-09-04
100800945 1405306 6. Jan Mose Nielsen Tåstrup Skakforening 1987 2024 2015-08-18
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801113 1410962 1. Henning Rasmussen Nykøbing Sjælland Skakklub 1740 1811 2015-09-03
100201390 1433709 2. Daniel Bendixen Holbæk Skakklub 1789 1874 2015-07-30
1716301 3. Sven Johansson 1856 1856 2015-08-27
103109616 1441540 4. Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak 1814 1901 2015-08-18
100104109 1447920 5. Karamtej Singh Skakklubben K41 1793 1879 2015-09-03
1511602 6. Marte B. Kyrkjebo 1862 1862 2015-08-29
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1511599 1. Hanna B. Kyrkjebo 1798 1798 2015-08-29
100801125 1423177 2. Erling Bruun Jyderup Skakklub 1688 1796 2015-09-02
1724193 3. Andre Forsberg 1723 1723 2015-08-27
1726870 4. Johan Hallbeck 1688 1688 2015-08-27
100801013 1404075 5. Ole Foss Hansen Holbæk Skakklub 1725 1799 2015-08-12
100801017 1412825 6. Lars Åman Jensen Holbæk Skakklub 1719 1847 2015-07-01
Deltagere i gruppen Gruppe 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100732 1505823 1. Flemming Borg Allerød Skakklub 1649 1737 2015-08-29
100800989 1412051 2. Erik Madsen Dragsholm Skakklub 1668 1782 2015-08-20
100800523 1412817 3. Jens Sørensen Holbæk Skakklub 1643 1757 2015-08-21
103111576 1449575 4. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1670 1718 2015-08-31
100801036 1401920 5. Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1546 1640 2015-07-07
100103576 1414917 6. Mark Kirkebække Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1661 1741 2015-09-07
Deltagere i gruppen Gruppe 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100202092 1447955 1. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1460 1449 2015-07-02
100801019 1404300 2. Kjell Johannessen Holbæk Skakklub 1462 1650 2015-08-24
100201798 1435329 3. Jan Gregor Præstø Skakklub 1444 1658 2015-08-12
100201725 1423401 4. Bjarke Gregor Præstø Skakklub 1522 1665 2015-08-12
100102153 1438760 5. Sonny Holtzmann Nakskov Skakklub 1442 1728 2015-09-05
1725122 6. Annie Nylén 1418 2015-08-28
Deltagere i gruppen Gruppe 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100202091 1444808 1. Victor Koch-Müller Præstø Skakklub 1417 1400 2015-07-02
100802894 1457063 2. Olav Erstad Jørgensen Roskilde Skakklub 1181 2015-09-07
103111733 1445324 3. Jan Roldhave Holbæk Skakklub 1399 1530 2015-08-19
100200857 1428160 4. Henning Jakobsen Maribo Skakklub 1397 1478 2015-09-03
100200689 1424556 5. Michael Wengel-Nielsen Sorø Skakklub 1406 1521 2015-08-25
- 6. Stina Johansson 1297 2015-08-27
100202292 1455796 7. Sander Stage-Steffensen Køge Skakklub 1381 2015-08-28
100201716 1432532 8. Dan Christensen Sorø Skakklub 1355 1535 2015-09-05
1737457 9. Elizabeth Johansson 1272 2015-08-28
100202299 1451464 10. Kristian Justesen Holbæk Skakklub 1144 1360 2015-09-01
100202132 1442295 11. Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 1000 2015-09-12
Deltagere i gruppen Max-1300 6-runders
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802774 1457179 1. Asbjørn Heshe Roskilde Skakklub 1128 2015-08-11
101095382 - 2. Christoffer Borg Prøvemedlemmer 1000 2015-08-29
100801061 1423665 3. Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1282 1552 2015-08-28
100202293 1455818 4. Theo Stage-Steffensen Køge Skakklub 1105 2015-08-28
100202346 - 5. Sune Stage-Steffensen Køge Skakklub 1188 2015-08-29
100202101 1440071 6. William Ellegaard Christensen Jyderup Skakklub 1242 1348 2015-08-26
100200882 1434500 7. Steen Petersen Enkeltmedlem - Indland 1292 1561 2015-08-18
100104090 1454188 8. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1215 2015-08-19