loading
Arbejder ...

K41s Vinterturnering 2015-2016

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterskabsgruppen Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Peter Birk Petersen
Tåstrup Skakforening
21462179
10
½
2
0
3
1
4
½
5
½
6
½
7
1
8
1
9
0
53 - 53,121843,172216
2FM Martin Haubro
BMS Skak
23342352
9
1
1
1
10
½
3
0
4
1
5
1
6
½
7
0
8
0
53 - 56,223106,082330
3 Sergio Adan Bermudez
Skakklubben K41
23022365
8
½
9
0
1
0
2
1
10
½
4
1
5
0
6
0
7
1
47023025,582349
4FM Peter Jakobsen
Skakklubben Nordkalotten
22022206
7
½
8
0
9
½
1
½
2
0
3
0
10
½
5
0
6
0
2104,521524,152163
5Brian Jørgensen
Skakklubben K41
22192247
6
½
7
½
8
1
9
1
1
½
2
0
3
1
4
1
10
1
1 - 24,722554,372270
6FM Nikolai Skousen
Skakforeningen ØBRO
21842225
5
½
10
½
7
½
8
1
9
1
1
½
2
½
3
1
4
1
1 - 24,2522344,422267
7Peter Larsen
Skakklubben K41
22052238
4
½
5
½
6
½
10
½
8
1
9
1
1
0
2
1
3
0
53 - 54,5522144,582246
8Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
22262224
3
½
4
1
5
0
6
0
7
0
10
1
9
1
1
0
2
1
64,822204,402226
9Michael Richard W. Olsen
Nørrebro Skakklub
20512079
2
0
3
1
4
½
5
0
6
0
7
0
8
0
10
½
1
1
392,1520482,182075
10Steen Clausen
Skakklubben K41
21572199
1
½
6
½
2
½
7
½
3
½
8
0
4
½
9
½
5
0
83,921494,072188

Basismesterskabsgruppen Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Peter Sebastian Stuhr
Køge Skakklub
19772019
2
1
4
1
7
1
29
½
18
0
20
½
13
1
26
0
17
0
510719176,621987
2Søren Skovsø Nielsen
Skakklubben K41
16091693
1
0
40
1
12
0
23
1
26
½
15
1
21
1
29
0
18
0
163,5516382,131700
3Huy Xuan Ngo
Skakklubben K41
13201479
4
0
36
½
10
0
19
½
25
1
6
1
38
-
38
0
35
0
327213432,081496
4Henning Peter Mikkelsen
Skakklubben K41
12861521
3
1
1
0
5
0
25
1
10
1
17
0
28
0
23
0
39
1
4221,3514351,671528
5Karamtej Singh
Skakklubben K41
18441887
6
1
7
0
4
1
28
½
15
1
12
½
30
0
37
0
36
0
4194,718234,261882
6Søren Krogh
Skakklubben K41
12231454
5
0
8
0
38
1
14
0
39
1
3
0
24
0
27
½
19
½
3281,8512301,721430
7Aage Niels Christensen
Nørrebro Skakklub
14551671
8
1
5
1
1
0
16
½
13
0
28
½
8
½
15
1
20
0
140,915321,731686
8Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
16061693
7
0
6
1
11
½
38
½
32
½
24
1
7
½
21
½
23
1
94,8515943,251708
9Søren Vandborg
Prøvemedlemmer
10000
11
0
14
0
27
0
37
0
33
0
40
0
33
-
33
-
37
0
0400,398301000
10Lars Poulsen
Skakklubben K41
16061708
33
½
15
0
3
1
24
½
4
0
23
½
22
0
39
1
32
0
254,7515313,721674
11Cornelius Majgaard Rubin
Skakklubben K41
11900
9
1
13
0
8
½
30
0
21
0
27
1
19
1
22
0
14
0
241,65127301000
12Frode Benedikt Nielsen
Frederiksberg Skakforening
18761966
34
½
33
½
2
1
21
1
35
½
5
½
26
0
36
0
31
0
4213,818373,781940
13Jakob Hansen
Enkeltmedlem - Indland
18111913
14
1
11
1
32
½
34
½
7
1
29
½
1
0
35
½
33
0
5113,3518161,581911
14Jesper Kragh-Skriver
Prøvemedlemmer
15000
13
0
9
1
28
0
6
1
27
1
30
0
15
0
19
1
11
1
5134,65151601000
15Henri Jensen
Skakklubben K41
17061754
16
½
10
1
26
½
33
½
5
0
2
0
14
1
7
0
24
1
154,0517052,361780
16Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
18171879
15
½
17
1
31
½
7
½
28
1
18
1
34
½
34
½
29
½
644,4518344,141896
17Mikkel Jørgensen
Brønshøj Skakforening
17521829
35
½
16
0
39
1
40
1
24
1
4
1
29
0
20
½
1
1
664,9517693,091837
18Henning B. Sørensen
Skakklubben K41
18581920
19
1
23
1
29
0
31
1
1
1
16
0
20
½
28
½
2
1
656,118555,851923
19Arshak Ikilikian
Enkeltmedlem - Indland
13021409
18
0
24
0
40
0
3
½
36
1
39
1
11
0
14
0
6
½
3293,5512321,271404
20Daniel Kokholm
Skakklubben K41
18691916
21
½
22
½
23
1
26
1
29
½
1
½
18
½
17
½
7
1
636,0518685,601924
21Mark Seerup
Skakklubben K41
14771640
20
½
32
½
22
½
12
0
11
1
31
1
2
0
8
½
34
0
4182,3515291,871665
22Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
17021807
36
½
20
½
21
½
32
½
31
½
26
0
10
1
11
1
28
0
174,2516803,271792
23Dan Bergqvist
Brønshøj Skakforening
14411609
24
1
18
0
20
0
2
0
40
1
10
½
31
½
4
1
8
0
4203,7514523,031608
24Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
11641518
23
0
19
1
30
½
10
½
17
0
8
0
6
1
31
0
15
0
3261,2512432,931519
25Michele Melega
16291629
26
½
31
0
33
½
4
0
3
0
34
0
35
-
40
-
40
0
132016292,231594
26Christian Steen Henriksen
Brønshøj Skakforening
18011866
25
½
39
1
15
½
20
0
2
½
22
1
12
1
1
1
30
0
85,3518064,461867
27John Molbæk Christiansen
Skakklubben K41
16000
28
0
30
0
9
1
39
1
14
0
11
0
36
½
6
½
38
1
4234,85149501000
28Morten Rasmussen
Enkeltmedlem - Indland
17201823
27
1
29
0
14
1
5
½
16
0
7
½
4
1
18
½
22
1
7517353,571822
29Michael Tandrup
Herlev Skakklub
19211972
30
1
28
1
18
1
1
½
20
½
13
½
17
1
2
1
16
½
716,0519505,771997
30Johan Ibsen
Skakklubben K41
16601783
29
0
27
1
24
½
11
1
34
½
14
1
5
1
32
½
26
1
23,716841,461784
31Marius Sjøstrand Nakling
Skakklubben K41
15031692
32
½
25
1
16
½
18
0
22
½
21
0
23
½
24
1
12
1
5122,9515733,481733
32Bye
31
0
21
0
13
0
22
0
8
0
33
-
39
0
30
0
10
0
034
33Bye
10
0
12
0
25
0
15
0
9
0
32
-
9
-
9
-
13
0
038
34Bye
12
0
35
-
35
-
13
0
30
0
25
0
16
0
16
0
21
0
033
35Bye
17
0
34
-
34
-
36
0
12
0
36
-
25
-
13
0
3
0
035
36Bye
22
0
3
0
37
-
35
0
19
0
35
-
27
0
12
0
5
0
036 - 37
37Bye
40
0
38
-
36
-
9
0
38
-
38
-
40
-
5
0
9
0
039
38Bye
39
0
37
-
6
0
8
0
37
-
37
-
3
-
3
0
27
0
036 - 37
39Ali Vaziri
Prøvemedlemmer
15000
38
½
26
0
17
0
27
0
6
0
19
0
32
1
10
0
4
0
313,4134701000
40Mathias Byrk Størner
Prøvemedlemmer
12000
37
½
2
0
19
1
17
0
23
0
9
0
37
-
25
-
25
0
301,45118001000

Nr. 1 og 2 kvalificerer sig til næste års Mesterskabsgruppe.

Indbydelse

Skakklubben K41 indbyder alle skakspillere til at deltage i K41s Vinterturnering 2015-16 i K41s lokaler på 'Bent Larsens Plads' Mellemtoftevej 11, 2500 Valby lige mellem Valby station og Tingstedet..

Spilletidspunkt: Der spilles på tirsdagene 20/10, 27/10, 10/11, 17/11, 1/12, 15/12, 5/1, 19/1, samt 26/1 klokken 19.00.
Turneringsform: Der spilles i to grupper. Øverste gruppe er en alle-mod-alle 10-mands gruppe, hvor de 3 højestplacerede fra Vinterturneringen 2014-15 har fortrinsret. Øvrige spillere i gruppen kvalificeres efter ELO. Gruppe 2 spilles som Monrad. De 2 bedst placerede spillere i Monradgruppen kvalificerer sig til øverste gruppe i Vinterturneringen 2016-17.

Bedst placerede K41 spiller i de 2 grupper bliver kåret som henholdsvis Klubmester og Basismester.

Turneringen ELO-rates.
Betænkningstid: 90 minutter til hele partiet + 30 sekunder pr. træk. Ved fremmøde mere end 30 minutter efter rundens annoncerede starttidspunkt dømmes man som taber af partiet.

Afbud og udsatte partier:

I øverste gruppe spilles der udsatte partier.

I gruppe 2 skal afbud til en runde skal ske senest kl. 14.00 på spilledagen. Runden forventes at være lagt ca. klokken 15.00 samme dag. Der spilles ikke udsatte partier, da runden lægges umiddelbart efter afbudsfristen med de spillere, der kan spille runden. Der kan i runderne 1-8 meldes afbud max 3 gange med ½ p. bye. Øvrige afbud og afbud til sidste runde giver 0 p. Afbud sker til Jan Bauner  janbauner@hotmail.com 3096 3978

Sidste tilmelding : 18/10 2015. Indskud betales til nedenstående konto eller i klubben inden 1. runde..

Indskud: kr. 200,-. Ved tilmelding og betaling senest 1/10 2015 ydes kr. 50,- i rabat. Betaling af indskud sker til vores konto i Danske Bank. Reg. 1551 Kontonr. 0003262243
 

Tilmelding skal ske på DSUs turneringsside. 

Dommere: Jan Bauner, tlf. 30963978, E-mail: formand@k41.dk

Dommeraspirant: Lars Poulsen

Det er ikke tilladt at medbringe udefrakommende mad eller drikkevarer til K41s turneringer uden særskilt tilladelse.

Periode 2015-10-20 .. 2016-01-26
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer Jan Bauner
Dommere

Tilmeldings muligheder til K41s Vinterturnering 2015-2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterskabsgruppen 10 2015-10-20 2015-10-18
Basismesterskabsgruppen 40 2015-10-20 2015-10-18
Totalt antal tilmeldte 50
Deltagere i gruppen Mesterskabsgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100852 1401696 1. Peter Birk Petersen Tåstrup Skakforening 2146 2179 2015-09-22
100103015 1414291 2. FM Martin Haubro BMS Skak 2334 2352 2015-09-24
101095142 2292726 3. Sergio Adan Bermudez Skakklubben K41 2302 2365 2015-09-30
100101265 1401440 4. FM Peter Jakobsen Skakklubben Nordkalotten 2202 2206 2015-10-07
100200355 1401599 5. Brian Jørgensen Skakklubben K41 2219 2247 2015-09-25
100100519 1401432 6. FM Nikolai Skousen Skakforeningen ØBRO 2184 2225 2015-10-18
100801933 1402862 7. Peter Larsen Skakklubben K41 2205 2238 2015-10-09
100301633 1408801 8. Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2226 2224 2015-10-17
100103890 1440969 9. Michael Richard W. Olsen Nørrebro Skakklub 2051 2079 2015-10-18
100101993 1401114 10. Steen Clausen Skakklubben K41 2157 2199 2015-10-08
Deltagere i gruppen Basismesterskabsgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100802434 1426729 1. Peter Sebastian Stuhr Køge Skakklub 1977 2019 2015-09-11
100102027 1410091 2. Søren Skovsø Nielsen Skakklubben K41 1609 1693 2015-09-22
100104253 1453823 3. Huy Xuan Ngo Skakklubben K41 1320 1479 2015-09-23
100100274 1415506 4. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1286 1521 2015-09-29
100104109 1447920 5. Karamtej Singh Skakklubben K41 1844 1887 2015-10-01
103108104 1407686 6. Søren Krogh Skakklubben K41 1223 1454 2015-10-03
100100217 1409980 7. Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1455 1671 2015-10-04
100102246 1414330 8. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1606 1693 2015-10-06
101095641 - 9. Søren Vandborg Prøvemedlemmer 1000 2015-10-07
100103852 1439189 10. Lars Poulsen Skakklubben K41 1606 1708 2015-10-08
101095364 1461028 11. Cornelius Majgaard Rubin Skakklubben K41 1190 2015-10-08
100101187 1405721 12. Frode Benedikt Nielsen Frederiksberg Skakforening 1876 1966 2015-10-10
100103709 1435868 13. Jakob Hansen Enkeltmedlem - Indland 1811 1913 2015-10-11
101095640 - 14. Jesper Kragh-Skriver Prøvemedlemmer 1500 2015-10-18
100102006 1414682 15. Henri Jensen Skakklubben K41 1706 1754 2015-10-19
102100937 1427962 16. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1817 1879 2015-09-15
100200232 1411187 17. Mikkel Jørgensen Brønshøj Skakforening 1752 1829 2015-09-23
100102046 1428799 18. Henning B. Sørensen Skakklubben K41 1858 1920 2015-09-28
100103617 1414569 19. Arshak Ikilikian Enkeltmedlem - Indland 1302 1409 2015-09-30
100100124 1407155 20. Daniel Kokholm Skakklubben K41 1869 1916 2015-10-02
100102106 1453831 21. Mark Seerup Skakklubben K41 1477 1640 2015-10-03
100100138 1406175 22. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1702 1807 2015-10-05
103110107 1441388 23. Dan Bergqvist Brønshøj Skakforening 1441 1609 2015-10-06
100802375 1416669 24. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1164 1518 2015-10-08
857742 25. Michele Melega 1629 1629 2015-10-08
100103500 1413007 26. Christian Steen Henriksen Brønshøj Skakforening 1801 1866 2015-10-09
102100918 0 27. John Molbæk Christiansen Skakklubben K41 1600 2015-10-11
100100387 1410865 28. Morten Rasmussen Enkeltmedlem - Indland 1720 1823 2015-10-15
100800660 1408356 29. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1921 1972 2015-10-18
100102726 1416332 30. Johan Ibsen Skakklubben K41 1660 1783 2015-10-19
100104244 1453190 31. Marius Sjøstrand Nakling Skakklubben K41 1503 1692 2015-10-20
- - 32. Bye - 2015-10-20
- - 33. Bye - 2015-10-20
- - 34. Bye - 2015-10-20
- - 35. Bye - 2015-10-20
- - 36. Bye - 2015-10-20
- - 37. Bye - 2015-10-20
- - 38. Bye - 2015-10-20
101095643 - 39. Ali Vaziri Prøvemedlemmer 1500 2015-10-20
101095642 - 40. Mathias Byrk Størner Prøvemedlemmer 1200 2015-10-20