loading
Arbejder ...

Valby Skakklubs Vinterturnering 2015/2016

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterklassen Direkte link
#NavnRating123456789PoPlWeRn
1Henri Jensen
Skakklubben K41
1706
10
0
2
½
3
0
4
0
5
½
6
0
7
0
8
0
9
0
1102,851651
2Hans Arne Christensen
Valby Skakklub
1798
9
0
1
½
10
1
3
0
4
0
5
1
6
0
7
0
8
1
73,951785
3Kian Pedersen
Valby Skakklub
1931
8
½
9
½
1
1
2
1
10
½
4
½
5
½
6
0
7
½
545,61913
4Kurt Klifoth
Valby Skakklub
2148
7
1
8
1
9
½
1
1
2
1
3
½
10
1
5
1
6
½
17,82148
5Stig Syndergaard
Valby Skakklub
1745
6
0
7
0
8
1
9
1
1
½
2
0
3
½
4
0
10
0
393,31736
6Dennis Rej
Valby Skakklub
1970
5
1
10
0
7
0
8
0
9
½
1
1
2
1
3
1
4
½
556,051939
7Steen Guldager Pedersen
Valby Skakklub
1876
4
0
5
1
6
1
10
0
8
1
9
1
1
1
2
1
3
½
24,951923
8Martin Skovsø Nielsen
Valby Skakklub
1625
3
½
4
0
5
0
6
1
7
0
10
0
9
½
1
1
2
0
381,951657
9Alex Hansen
Valby Skakklub
1806
2
1
3
½
4
½
5
0
6
½
7
0
8
½
10
½
1
1
64,051820
10Peter Tjørnsted
Valby Skakklub
1833
1
1
6
1
2
0
7
1
3
½
8
1
4
0
9
½
5
1
634,41881

Mesterklassen (10 spillere)

1. klasse Direkte link
#NavnRating123456789PoPlWeRn
1Jakob Lundborg
Hvidovre Skakklub
1458
10
½
2
0
3
0
4
1
5
1
6
0
7
1
8
1
9
1
43,451553
2Troels Barington
Valby Skakklub
1436
9
0
1
1
10
1
3
0
4
1
5
1
6
½
7
0
8
1
53,151558
3Vagnur Dam
Valby Skakklub
1643
8
1
9
1
1
1
2
1
10
-
4
1
5
½
6
½
7
0
625,251666
4Ludvig Erling Koch-Hansen
Valby Skakklub
1534
7
0
8
½
9
0
1
0
2
0
3
0
10
-
5
0
6
-
½103,651392
5Knud Erik Helleshøj
Damhus Skakklub
1570
6
½
7
0
8
0
9
0
1
0
2
0
3
½
4
1
10
-
274,41462
6Erling Molbæk Christiansen
Valby Skakklub
1677
5
½
10
½
7
½
8
1
9
1
1
1
2
½
3
½
4
-
35,61674
7Niels Wikman
Valby Skakklub
1422
4
1
5
1
6
½
10
½
8
½
9
1
1
0
2
1
3
1
131631
8Rolf Haugaard Nielsen
Valby Skakklub
1468
3
0
4
½
5
1
6
0
7
½
10
-
9
0
1
0
2
0
283,151416
9Martin Graugaard Larsen
Valby Skakklub
1622
2
1
3
0
4
1
5
1
6
0
7
0
8
1
10
-
1
0
4651588
10Jørgen Lethan
Valby Skakklub
1550
1
½
6
½
2
0
7
½
3
-
8
-
4
-
9
-
5
-
92,31514

1. klasse (10 spillere)

Jørgen Lethan er udgået af turneringen efter at have spillet de 4 første runder. Hans partier i runde 1-4 rates, men point af og imod ham skal ikke tælles med i slutstillingen. Dvs. at Jakob Lundborg, Erling M. Christiansen, og Niels Wikman har et halvt point mindre end tabellen viser. Troels B. Larsen har et helt point mindre.

2. & 3. klasse Direkte link
#NavnRating123456789PoPlWeRn
1Hans Forchhammer
Valby Skakklub
1403
2
1
3
½
13
1
5
0
11
0
6
1
7
1
4
1
9
1
36,31412
2Niels Møller
Valby Skakklub
1184
1
0
13
0
4
0
14
-
12
0
8
-
12
-
14
-
14
-
0141,91099
3Benny Bjertrup
Valby Skakklub
1388
4
1
1
½
7
1
9
1
5
0
10
1
11
0
6
1
13
1
26,21402
4Bjørn Gemzøe
Damhus Skakklub
1184
3
0
6
0
2
1
8
1
7
0
13
1
10
0
1
0
12
1
474,351168
5Jørgen Roed
Valby Skakklub
1368
6
1
7
1
9
1
1
1
3
1
11
1
14
+
10
1
8
1
915,351517
6Henning Christensen
Valby Skakklub
1121
5
0
4
1
11
0
12
1
8
1
1
0
9
0
3
0
7
½
83,051141
7Mads Curtis Gravesen
Valby Skakklub
1300
8
1
5
0
3
0
10
1
4
1
14
+
1
0
11
1
6
½
44,71291
8Åge Møller
Valby Skakklub
1102
7
0
10
0
14
½
4
0
6
0
2
+
13
1
9
1
5
0
103,151073
9Peer Balken
Valby Skakklub
1244
10
1
11
½
5
0
3
0
14
0
12
1
6
1
8
0
1
0
95,151170
10Peter Henry Einar Jensen
Valby Skakklub
1062
9
0
8
1
12
1
7
0
13
1
3
0
4
1
5
0
11
+
562,351136
11Zo-Elfikar Adel Ahmed
Valby Skakklub
1227
12
1
9
½
6
1
13
1
1
1
5
0
3
1
7
0
10
-
53,71308
12Sejer H. Hansen
Valby Skakklub
1023
11
0
14
0
10
0
6
0
2
1
9
0
2
+
13
0
4
0
2132,65932
13Preben Overgaard
Valby Skakklub
1200
14
1
2
1
1
0
11
0
10
0
4
0
8
0
12
1
3
0
3124,81119
14Klaus Grenaa Giessing
Valby Skakklub
1000
13
0
12
1
8
½
2
+
9
1
7
-
5
-
2
-
2
-
111,251068

2. klasse (7 spillere)3. klasse (7 spillere)

Niels Møller er udgået af turneringen efter 5 runde. 

Klaus Grenaa Giessing er udgået af turneringen efter 7. runde.

Indbydelse

Intern klubturnering. Tilmelding til Stig Syndergaard på tlf 22 71 62 55.

 
Der spilles i tre grupper. I mester- og 1. klasse spilles alle-mod-alle i 10-mandsgrupper (i alt 9 runder). I 2. & 3. klasse spilles 9 runder modificeret Monrad i en samlet gruppe med mulighed for optagelse af nye spillere.
 
Runde 1:                          8. oktober 2015
Runde 2:                        22. oktober 2015
Runde 3:                        29. oktober 2015
Runde 4:                        12. november 2015
Runde 5:                          3. december 2015
Runde 6:                          7. januar 2016
Runde 7:                        21. januar 2016
Runde 8:                        11. februar 2016
Runde 9:                        17. marts 2016
 
Partierne startes kl. 19.00. Betænkningstiden er 2 timer per person til hele partiet. Tab af parti sker hvis fremmøde ikke er sket inden en time.
Periode 2015-10-08 .. 2016-03-17
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer Stig Syndergaard
Dommere

Tilmeldings muligheder til Valby Skakklubs Vinterturnering 2015/2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 10 2015-10-08 2015-10-08
1. klasse 10 2015-10-08 2015-10-08
2. & 3. klasse 14 2015-10-08 2015-10-08
Totalt antal tilmeldte 34
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102006 1414682 1. Henri Jensen Skakklubben K41 1706 1754 2015-10-04
100100778 1450654 2. Hans Arne Christensen Valby Skakklub 1798 1936 2015-10-04
100101043 1438174 3. Kian Pedersen Valby Skakklub 1931 1997 2015-10-04
100100836 1416596 4. Kurt Klifoth Valby Skakklub 2148 2181 2015-10-04
100100808 1432435 5. Stig Syndergaard Valby Skakklub 1745 1878 2015-10-04
100102037 1402692 6. Dennis Rej Valby Skakklub 1970 2096 2015-10-04
100102475 1504231 7. Steen Guldager Pedersen Valby Skakklub 1876 1958 2015-10-04
100102604 1413287 8. Martin Skovsø Nielsen Valby Skakklub 1625 1787 2015-10-04
100100769 1409719 9. Alex Hansen Valby Skakklub 1806 1910 2015-10-04
100101115 1407112 10. Peter Tjørnsted Valby Skakklub 1833 1931 2015-10-04
Deltagere i gruppen 1. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103018 1444280 1. Jakob Lundborg Hvidovre Skakklub 1458 1673 2015-10-04
100103389 1446762 2. Troels Barington Valby Skakklub 1436 1747 2015-10-04
101095070 7200145 3. Vagnur Dam Valby Skakklub 1643 1683 2015-10-04
100100538 1446738 4. Ludvig Erling Koch-Hansen Valby Skakklub 1534 2015-10-04
100102842 1414372 5. Knud Erik Helleshøj Damhus Skakklub 1570 1587 2015-10-04
100100780 1409298 6. Erling Molbæk Christiansen Valby Skakklub 1677 1858 2015-10-04
100100809 1418300 7. Niels Wikman Valby Skakklub 1422 2015-10-04
100104126 1453394 8. Rolf Haugaard Nielsen Valby Skakklub 1468 2015-10-04
100103854 1446754 9. Martin Graugaard Larsen Valby Skakklub 1622 2015-10-04
100100793 1415239 10. Jørgen Lethan Valby Skakklub 1550 2015-10-04
Deltagere i gruppen 2. & 3. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103465 1413724 1. Hans Forchhammer Valby Skakklub 1403 2015-10-04
101094991 1450735 2. Niels Møller Valby Skakklub 1184 0 2015-10-04
100100774 1411500 3. Benny Bjertrup Valby Skakklub 1388 2015-10-04
100102131 1413988 4. Bjørn Gemzøe Damhus Skakklub 1184 1531 2015-10-04
100100803 1417894 5. Jørgen Roed Valby Skakklub 1368 1601 2015-10-04
100103881 1446665 6. Henning Christensen Valby Skakklub 1121 2015-10-04
101095389 1462164 7. Mads Curtis Gravesen Valby Skakklub 1300 2015-10-04
100103532 1415530 8. Åge Møller Valby Skakklub 1102 2015-10-04
100100773 1431730 9. Peer Balken Valby Skakklub 1244 2015-10-04
100104249 1460471 10. Peter Henry Einar Jensen Valby Skakklub 1062 2015-10-04
100104255 1460463 11. Zo-Elfikar Adel Ahmed Valby Skakklub 1227 2015-10-04
100104177 1453424 12. Sejer H. Hansen Valby Skakklub 1023 2015-10-04
101095392 1461567 13. Preben Overgaard Valby Skakklub 1200 2015-10-04
100100430 1441485 14. Klaus Grenaa Giessing Valby Skakklub 1000 2015-10-04