loading
Arbejder ...

Nordsjælland Weekend EMT 2016

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterklasse Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Mikkel Strange
Næstved Skakklub
23442358
9
1
6
½
8
1
4
0
2
1
2 - 34,452325
2Jan T. Kaya-Mortensen
Allerød Skakklub
20652066
10
0
13
1
7
1
6
½
1
0
82,952056
3Peter Christian Grau
Læseforeningens Skakklub
20372040
11
1
7
½
4
0
9
½
15
0
29 - 133,352010
4Mogens Moe
Sjælsø Skakklub
20172066
12
1
10
½
3
1
1
1
5
1
12,552075
5Martin Strandby Hansen
Sydøstfyn
20042070
13
1
8
0
9
1
15
1
4
0
34 - 73,251999
6Michael Ole Madsen
Allerød Skakklub
19852031
14
1
1
½
10
½
2
½
8
½
34 - 72,452001
7Per Settergren Sørensen
Allerød Skakklub
19741983
15
1
3
½
2
0
12
½
10
0
29 - 132,851949
8Hanna Bakken Kyrkjebø
Stavanger Sjakklubb
19431943
16
1
5
1
1
0
10
1
6
½
2 - 301943
9Michael Tandrup
Herlev Skakklub
19091974
1
0
14
1
5
0
3
½
12
½
29 - 132,051908
10Flemming Stald
Frederiksværk Skakklub
18881975
2
1
4
½
6
½
8
0
7
1
34 - 71,751933
11Oliver Jakobcic
Eksjö Schackklub
18421842
3
0
16
½
12
0
14
½
13
½
14 - 152,61809
12Thomas Find Kokfelt
Espergærde Skakklub
18271828
4
0
15
0
11
1
7
½
9
½
29 - 1321827
13Mikael Ramkilde
Allerød Skakklub
17821909
5
0
2
0
14
½
16
0
11
½
1161,91755
14Verner Christensen
Solrød Skakklub
17791801
6
0
9
0
13
½
11
½
16
½
14 - 152,051763
15Verner Hansen
Espergærde Skakklub
17701896
7
0
12
1
16
1
5
0
3
1
34 - 71,61824
16Allan Toftegaard Christensen
Aros Skakklub
17221755
8
0
11
½
15
0
13
1
14
½
29 - 131,851727

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Birger Hagstrøm
Allerød Skakklub
17201778
6
1
2
1
3
½
4
½
5
½
1 - 22,751743
2Viggo Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
16911646
5
0
1
0
6
1
3
1
4
0
252,51676
3Ib Andreasen
Fredensborg Hygge Skakklub
16721734
4
1
5
1
1
½
2
0
6
1
1 - 22,351711
4René Andreasen
Nørrebro Skakklub
17181767
3
0
6
½
5
½
1
½
2
1
3 - 42,751711
5Jan Schou Søes
Gribskov Skakklub
16801758
2
1
3
0
4
½
6
½
1
½
3 - 42,41683
6Rasmus Petersen
Gribskov Skakklub
16541748
1
0
4
½
2
0
5
½
3
0
162,21618

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Markus Strange
Vordingborg Skakklub
16541701
6
1
2
1
3
1
4
½
5
0
22,61681
2Leo Kresten Roland Nielsen
Helsingør Skakklub
16431751
5
0
1
0
6
1
3
0
4
0
15 - 62,51597
3Jan Kargaard Jensen
Svogerslev Skakklub
16421729
4
0
5
1
1
0
2
1
6
1
332,451659
4Erik Hedegaard Hansen
Helsingør Skakklub
16531728
3
1
6
1
5
1
1
½
2
1
12,61737
5Kim Michael Pedersen
Amager Skakforening
16421772
2
1
3
0
4
0
6
0
1
1
242,451629
6Albert Emil Lyng Petersen
BMS Skak
16351756
1
0
4
0
2
0
5
1
3
0
15 - 62,41590

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Flemming Borg
Allerød Skakklub
16151722
6
1
2
1
3
1
4
1
5
1
512,451738
2Kim Alex Olsen
Fredensborg Hygge Skakklub
16281698
5
1
1
0
6
1
3
½
4
0
2 - 42,551627
3Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
16321677
4
1
5
1
1
0
2
½
6
0
2 - 42,61629
4Jan Petersen
Helsingør Skakklub
16251704
3
0
6
0
5
½
1
0
2
1
52,51593
5Jesper Scherling Fris
Allerød Skakklub
16281696
2
0
3
0
4
½
6
½
1
0
162,551573
6Ole Sørensen
Skakforeningen ØBRO
16101724
1
0
4
1
2
0
5
½
3
1
2 - 42,41613

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Peter Langer
Hillerød Skakklub
15791630
6
1
2
0
3
0
4
0
5
½
52,41539
2Birger Jarulf
Frederiksværk Skakklub
15901684
5
1
1
1
6
0
3
½
4
0
42,51590
3Palle Nielsen
Helsingør Skakklub
15581704
4
1
5
½
1
1
2
½
6
½
1 - 22,251617
4Marte Bakken Kyrkjebø
Stavanger Sjakklubb
15991599
3
0
6
½
5
1
1
1
2
1
1 - 201599
5Markus Andreas Baadsgaard
Gribskov Skakklub
15951721
2
0
3
½
4
0
6
0
1
½
162,551525
6Dennis Madsen
Helsingør Skakklub
16061677
1
0
4
½
2
1
5
1
3
½
332,651617

Basis 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Angelo Nielsen
Amager Skakforening
15571655
6
1
2
1
3
1
4
1
5
½
12,851641
2Finn Gemynthe Madsen
Herlev Skakklub
15511701
5
0
1
0
6
0
3
0
4
1
162,751472
3John Sø
Allerød Skakklub
14621514
4
½
5
0
1
0
2
1
6
0
4 - 52,051437
4Mats Lundh Gulbrandsen
Skakforeningen ØBRO
14991632
3
½
6
0
5
1
1
0
2
0
4 - 52,351461
5Ole Rasmussen
Hillerød Skakklub
15031625
2
1
3
1
4
0
6
0
1
½
32,351510
6Martin Ulrik Sdun
Skakforeningen ØBRO
15361705
1
0
4
1
2
1
5
1
3
1
422,651609

Basis 6 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13381436
6
0
2
0
3
½
4
1
5
0
52,41298
2Henrik Damm
Allerød Skakklub
13581463
5
0
1
1
6
1
3
1
4
½
22,551401
3Hans Askov Jensen
Espergærde Skakklub
13291494
4
½
5
0
1
½
2
0
6
0
162,31271
4Mads Pasztor
BMS Skak
14201633
3
½
6
½
5
½
1
0
2
½
243,051373
5Johannes Jensen
Allerød Skakklub
12601392
2
1
3
1
4
½
6
1
1
1
11,751463
6Svend Aage Rand
Allerød Skakklub
14081467
1
1
4
½
2
0
5
0
3
1
32,951388

Basis 7 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
11981511
6
0
2
½
3
½
4
0
5
0
162,31140
2Kirsten Lund
Faaborg Skakklub
12121189
5
1
1
½
6
0
3
½
4
0
242,41194
3Mathias Bogø
Vordingborg Skakklub
12481409
4
1
5
½
1
½
2
½
6
½
32 - 32,71262
4Hardy Hansen
Allerød Skakklub
12331380
3
0
6
0
5
1
1
1
2
1
32 - 32,61251
5Søren Ellegaard
Frederiksværk Skakklub
12401459
2
0
3
½
4
0
6
0
1
1
52,651188
6Alexander Oliver
Frederikssund Skakklub
1200
1
1
4
1
2
1
5
1
3
½
12,31353

Basis 8 Direkte link
#NavnRating12345PoPlWeRn
1Jan Engelund Knudsen
Allerød Skakklub
1187
6
½
2
1
3
+
4
½
5
½
1 - 221210
2Bjørn Mossige
Allerød Skakklub
1186
5
½
1
0
6
1
3
+
4
1
1 - 221209
3Per Svendsen
Frederiksværk Skakklub
1178
4
-
5
-
1
-
2
-
6
-
0601178
4Rudy Neergaard Hansen
Allerød Skakklub
1150
3
+
6
0
5
1
1
½
2
0
4 - 51,751139
5Hans Henrik Hviid
Hillerød Skakklub
1193
2
½
3
+
4
0
6
1
1
½
332,051191
6Preben Overgaard
Valby Skakklub
1200
1
½
4
1
2
0
5
0
3
+
4 - 52,11173

Basis 9 Direkte link
#NavnRating12345PoPlWeRn
1Cort Skov
Frederikssund Skakklub
1095
5
1
6
0
4
0
3
1
7
0
26 - 73,11046
2Roar Skov
Frederikssund Skakklub
1090
6
0
3
1
7
1
8
½
4
0
3 - 53,051065
3Thomas Andersen
Frederikssund Skakklub
1041
7
½
2
0
5
1
1
0
6
½
26 - 72,551016
4Afan Jahic
Hillerød Skakklub
1009
8
0
5
1
1
1
6
1
2
1
412,31117
5John Schjølin
Gribskov Skakklub
1000
1
0
4
0
3
0
7
½
8
1
82,3952
6Henriette Lund
Faaborg Skakklub
1000
2
1
1
1
8
½
4
0
3
½
322,21036
7Jørgen Rasmussen
Skakklubben Nordkalotten
1000
3
½
8
½
2
0
5
½
1
1
3 - 52,21014
8Mikkel Strandby Hansen
Sydøstfyn
1000
4
1
7
½
6
½
2
½
5
0
3 - 52,351007
Indbydelse

Allerød Skakklub og 8. Hovedkreds indbyder til 5 runders koordineret EMT i weekenden den 8. - 10. januar 2016. Turneringen er efterfølgeren til den traditionsrige NSU-turnering.

Spillested: Allerød Bibliotek, Skovensvej 4, 3450 Allerød (få minutters gang fra Allerød Station).

Kantine med kaffe, te, øl, vand, ostemadder, slik m.m. findes på spillestedet.

Spilledage og tider:
Fredag den 8. januar 2016 kl. 19-24
Lørdag den 9. januar 2016 kl. 10-15 og kl. 15-20
Søndag den 10. januar 2016 kl. 10-15 og kl. 15-20

Betænkningstid: 90 minutter pr. spiller til hele partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk.

Turneringsform:
Der inddeles efter dansk rating. Øverste mesterklasse spilles som schweizergruppe med højst 16 deltagere.

Øvrige grupper spilles alle-mod-alle med seks deltagere i hver gruppe, dog evt. Schweizer i nederste gruppe. Grupperne ELO-rates, hvis det er muligt.

Det et tilladt at komme op til 30 minutter for sent til et parti. Partiet er tabt ved senere fremmøde.

Bemærk mobiltelefonregler: Spillernes mobiltelefoner skal være slukket under hele partiet. Tændt mobiltelefon = tabt parti.

Indskud: 200 kroner (juniorer op til 20 år 100 kroner). Indskud betales umiddelbart ved 1. rundes start.

Præmier:
Mestergruppen (Schweizer): 1. præmie 2.000 kr., 2. præmie 600 kr., 3. præmie 400 kr., 4. præmie 200 kr.
Øvrige grupper: 1. præmie: 600 kr., 2. præmie 400 kr., 3. præmie 200 kr.
Præmierne deles ved ligestilling i point.

Tilmelding:
Senest den 29. december 2015. 6. januar 2016, kl. 15.59  Link til tilmeldingsmodulet på klubbens hjemmeside www.ask-skak.dk

Yderligere oplysninger:
Lars Johansen, e-mail Spurvevang@youmail.dk, telefon 25 16 07 77
Jakob Werner, e-mail jw@telegraph.dk, telefon 24 89 56 60

Periode 2016-01-08 .. 2016-01-10
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.skakturnering.dk/turnering/nsu2016
Turnerings komite
Hoveddommer Lars K. Johansen
Dommere Alle grupper:  Jakob Werner

Tilmeldings muligheder til Nordsjælland Weekend EMT 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.skakturnering.dk/turnering/nsu2016

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklasse 16 2016-01-08 2015-12-29
Basis 1 6 2016-01-08 2016-01-06
Basis 2 6 2016-01-08 2016-01-06
Basis 3 6 2016-01-08 2016-01-06
Basis 4 6 2016-01-08 2016-01-06
Basis 5 6 2016-01-08 2016-01-06
Basis 6 6 2016-01-08 2016-01-06
Basis 7 6 2016-01-08 2016-01-06
Basis 8 6 2016-01-08 2016-01-06
Basis 9 8 2016-01-08 2016-01-06
Totalt antal tilmeldte 72
Deltagere i gruppen Mesterklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800222 1402765 1. Mikkel Strange Næstved Skakklub 2344 2358 2015-12-26
100100620 1408151 2. Jan T. Kaya-Mortensen Allerød Skakklub 2065 2066 2015-12-26
100300047 1406043 3. Peter Christian Grau Læseforeningens Skakklub 2037 2040 2015-12-23
100800106 1400550 4. Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2017 2066 2015-12-18
100300604 1407961 5. Martin Strandby Hansen Sydøstfyn 2004 2070 2015-12-27
100200060 1407449 6. Michael Ole Madsen Allerød Skakklub 1985 2031 2015-12-20
100802258 1413872 7. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 1974 1983 2015-11-13
0 1511599 8. Hanna Bakken Kyrkjebø Stavanger Sjakklubb 1943 1943 2016-01-02
100800660 1408356 9. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1909 1974 2015-12-23
100800341 1426680 10. Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1888 1975 2015-12-17
100301266 1441680 11. Oliver Jakobcic Eksjö Schackklub 1842 1842 2015-12-02
100802848 1445650 12. Thomas Find Kokfelt Espergærde Skakklub 1827 1828 2015-12-22
100802760 1439391 13. Mikael Ramkilde Allerød Skakklub 1782 1909 2015-11-13
100800926 1416006 14. Verner Christensen Solrød Skakklub 1779 1801 2015-11-08
100800075 1425285 15. Verner Hansen Espergærde Skakklub 1770 1896 2015-12-24
100700196 1440373 16. Allan Toftegaard Christensen Aros Skakklub 1722 1755 2015-12-07
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100599 1416154 1. Birger Hagstrøm Allerød Skakklub 1720 1778 2015-12-29
100802718 1437410 2. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1691 1646 2015-12-11
100800262 1415786 3. Ib Andreasen Fredensborg Hygge Skakklub 1672 1734 2015-12-29
100301704 1401483 4. René Andreasen Nørrebro Skakklub 1718 1767 2015-12-29
100801505 1426621 5. Jan Schou Søes Gribskov Skakklub 1680 1758 2015-11-26
100802875 1448250 6. Rasmus Petersen Gribskov Skakklub 1654 1748 2015-11-12
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100202124 1440217 1. Markus Strange Vordingborg Skakklub 1654 1701 2015-12-26
100802206 1426095 2. Leo Kresten Roland Nielsen Helsingør Skakklub 1643 1751 2015-12-26
100100016 1411098 3. Jan Kargaard Jensen Svogerslev Skakklub 1642 1729 2015-11-23
100800404 1410946 4. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1653 1728 2015-11-30
100103837 1441400 5. Kim Michael Pedersen Amager Skakforening 1642 1772 2015-12-22
100103833 1438999 6. Albert Emil Lyng Petersen BMS Skak 1635 1756 2015-12-11
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100732 1505823 1. Flemming Borg Allerød Skakklub 1615 1722 2015-11-16
100800047 1406663 2. Kim Alex Olsen Fredensborg Hygge Skakklub 1628 1698 2015-12-31
100802811 1442074 3. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1632 1677 2015-11-12
100801504 1426320 4. Jan Petersen Helsingør Skakklub 1625 1704 2015-12-06
100100597 1425137 5. Jesper Scherling Fris Allerød Skakklub 1628 1696 2015-11-12
101095063 1447971 6. Ole Sørensen Skakforeningen ØBRO 1610 1724 2015-11-26
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800465 1425781 1. Peter Langer Hillerød Skakklub 1579 1630 2015-11-30
100801900 1437305 2. Birger Jarulf Frederiksværk Skakklub 1590 1684 2015-12-23
100800739 1408526 3. Palle Nielsen Helsingør Skakklub 1558 1704 2015-12-28
0 1511602 4. Marte Bakken Kyrkjebø Stavanger Sjakklubb 1599 1599 2016-01-02
100802763 1448129 5. Markus Andreas Baadsgaard Gribskov Skakklub 1595 1721 2016-01-06
100800677 1425919 6. Dennis Madsen Helsingør Skakklub 1606 1677 2015-12-29
Deltagere i gruppen Basis 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103836 1442589 1. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1557 1655 2015-12-22
100101033 1419650 2. Finn Gemynthe Madsen Herlev Skakklub 1551 1701 2015-12-03
100100640 1426613 3. John Sø Allerød Skakklub 1462 1514 2015-12-22
100104188 1451332 4. Mats Lundh Gulbrandsen Skakforeningen ØBRO 1499 1632 2016-01-03
100800478 1417118 5. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1503 1625 2015-12-01
100104143 1450751 6. Martin Ulrik Sdun Skakforeningen ØBRO 1536 1705 2016-01-03
Deltagere i gruppen Basis 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801513 1402870 1. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1338 1436 2015-12-03
100100593 1425013 2. Henrik Damm Allerød Skakklub 1358 1463 2015-12-23
100102880 1419889 3. Hans Askov Jensen Espergærde Skakklub 1329 1494 2015-12-22
100802927 1452703 4. Mads Pasztor BMS Skak 1420 1633 2015-12-09
100100606 1425463 5. Johannes Jensen Allerød Skakklub 1260 1392 2015-11-26
100100632 1426400 6. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1408 1467 2015-11-23
Deltagere i gruppen Basis 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802375 1416669 1. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1198 1511 2015-12-28
100301921 1447203 2. Kirsten Lund Faaborg Skakklub 1212 1189 2015-12-08
100202123 1440039 3. Mathias Bogø Vordingborg Skakklub 1248 1409 2015-12-26
100802517 1425242 4. Hardy Hansen Allerød Skakklub 1233 1380 2015-12-17
100802297 1425048 5. Søren Ellegaard Frederiksværk Skakklub 1240 1459 2015-11-26
100802976 1460943 6. Alexander Oliver Frederikssund Skakklub 1200 2015-12-18
Deltagere i gruppen Basis 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802963 1460803 1. Jan Engelund Knudsen Allerød Skakklub 1187 2015-12-23
100802916 1453769 2. Bjørn Mossige Allerød Skakklub 1186 2015-12-23
100802922 1451618 3. Per Svendsen Frederiksværk Skakklub 1178 2015-12-22
100100600 1434713 4. Rudy Neergaard Hansen Allerød Skakklub 1150 2015-11-16
100800460 1425374 5. Hans Henrik Hviid Hillerød Skakklub 1193 1374 2015-11-26
101095392 1461567 6. Preben Overgaard Valby Skakklub 1200 2015-11-24
Deltagere i gruppen Basis 9
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802850 1445715 1. Cort Skov Frederikssund Skakklub 1095 2015-12-22
100802851 1445723 2. Roar Skov Frederikssund Skakklub 1090 2015-12-22
100802120 1424610 3. Thomas Andersen Frederikssund Skakklub 1041 2015-12-06
100802878 1450964 4. Afan Jahic Hillerød Skakklub 1009 1151 2015-11-16
100802696 1439413 5. John Schjølin Gribskov Skakklub 1000 1269 2015-11-13
100301922 1452983 6. Henriette Lund Faaborg Skakklub 1000 2015-12-08
100800610 1426451 7. Jørgen Rasmussen Skakklubben Nordkalotten 1000 2015-12-27
100301932 1452533 8. Mikkel Strandby Hansen Sydøstfyn 1000 2015-12-27