loading
Arbejder ...

KSUs 1. Dagturnering 2016

Vis Gruppe : ParringerPGN
1. gruppe Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
19391952
8
1
2
½
3
1
4
1
5
½
6
+
7
0
513,2519622,881974
2Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
19152004
7
½
1
½
8
1
3
½
4
0
5
1
6
+
2 - 3319303,372007
3Søren Holm Jensen
Brønshøj Skakforening
20302060
6
½
7
½
1
0
2
½
8
1
4
½
5
-
35 - 63,920123,712046
4Jan Bauner
Skakklubben K41
19592038
5
½
6
½
7
1
1
0
2
1
3
½
8
0
43,919474,212024
5Jan Torp Nielsen
Nørrebro Skakklub
18101888
4
½
8
0
6
1
7
0
1
½
2
0
3
+
35 - 62,1518062,321882
6Jørgen Fabricius Andersen
Tåstrup Skakforening
19592025
3
½
4
½
5
0
8
1
7
0
1
-
2
-
282,8519342,932006
7Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
17921858
2
½
3
½
4
0
5
1
6
1
8
½
1
1
2 - 32,1518882,281902
8Håkan Lane
Ystads SS
19551955
1
0
5
1
2
0
6
0
3
0
7
½
4
1
7019553,301939

2. gruppe Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Peter Kryger
Roskilde Skakklub
16141741
8
½
2
0
3
1
4
0
5
½
6
1
7
½
4 - 52,9516313,421744
2Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
16151746
7
1
1
1
8
0
3
½
4
1
5
1
6
1
1 - 22,9517232,901778
3Ole Overmark
Frederiksberg Skakforening
16691789
6
½
7
0
1
0
2
½
8
0
4
½
5
1
63,5516383,941760
4Viggo Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
16911646
5
1
6
1
7
0
1
1
2
0
3
½
8
0
4 - 53,816822,401668
5Ole Schwenger
Enkeltmedlem - Indland
16071749
4
0
8
½
6
1
7
0
1
½
2
0
3
0
272,915703,501719
6Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
16691687
3
½
4
0
5
0
8
0
7
0
1
0
2
0
½83,5515672,411649
7Sven Løntoft
Amager Skakforening
16591757
2
0
3
1
4
1
5
1
6
1
8
½
1
½
533,4517073,601785
8John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
17851873
1
½
5
½
2
1
6
1
3
1
7
½
4
1
1 - 24,818064,831886

3. gruppe Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1John Hansen
Lyngby-Virum Skakklub
15501669
8
0
2
½
3
½
4
1
5
+
6
½
7
1
2 - 33,515503,381674
2Erik Rasmussen
Egedal-Jyllinge Skakklub
14421647
7
1
1
½
8
0
3
½
4
1
5
+
6
½
2 - 32,4514893,181653
3Kaj Refsgaard
Jernbanens Skakklub
14811657
6
½
7
0
1
½
2
½
8
½
4
½
5
+
4 - 72,814683,271642
4Ole Yde Jensen
Nørrebro Skakklub
14461639
5
1
6
0
7
1
1
0
2
0
3
½
8
1
4 - 72,8514753,101627
5Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
15791677
4
0
8
-
6
-
7
-
1
-
2
-
3
-
080,7154801677
6Erik Bremer
Blindes Skakklub
14851586
3
½
4
1
5
+
8
0
7
0
1
½
2
½
4 - 72,914672,621584
7Birger Birk
Roskilde Skakklub
15301463
2
0
3
1
4
0
5
+
6
1
8
½
1
0
4 - 73,314941,531502
8Knud Larsen
Frederiksberg Skakforening
15511729
1
1
5
+
2
1
6
1
3
½
7
½
4
0
513,515743,921731

4. gruppe Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jørgen Roed
Valby Skakklub
14181593
8
0
2
1
3
½
4
½
5
1
6
1
7
½
1 - 33,8514473,561612
2Jens Carl Hviid
Damhus Skakklub
13441560
7
0
1
0
8
½
3
½
4
0
5
1
6
½
73,0513193,171547
3Jørn Brandt
Hvidovre Skakklub
13221543
6
½
7
½
1
½
2
½
8
½
4
½
5
½
52,813543,001553
4Aase Morling
Nørrebro Skakklub
13671564
5
0
6
½
7
0
1
½
2
1
3
½
8
½
363,2513563,241559
5Arne Rasmussen
Hvidovre Skakklub
14101570
4
1
8
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
½
83,7513093,311534
6Odd Magnar Stuberg
Jernbanens Skakklub
14141593
3
½
4
½
5
1
8
½
7
1
1
0
2
½
443,814233,561602
7Erling Dam Mortensen
Lyngby-Virum Skakklub
13801637
2
1
3
½
4
1
5
1
6
0
8
½
1
½
1 - 33,4514274,041655
8Bent Dalberg
Tåstrup Skakforening
14361645
1
1
5
1
2
½
6
½
3
½
7
½
4
½
1 - 34,0514564,121653

5. gruppe Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
13511468
8
0
2
0
3
0
4
+
5
1
6
1
7
½
44,212753,141455
2Bjørn Gemzøe
Damhus Skakklub
12291498
7
0
1
1
8
½
3
0
4
+
5
0
6
-
72,411892,771473
3Søren Krogh
Skakklubben K41
10641362
6
½
7
0
1
1
2
1
8
1
4
+
5
½
51 - 31,6512082,161399
4Klaus Grenaa Giessing
Valby Skakklub
10431420
5
0
6
-
7
-
1
-
2
-
3
-
8
-
080,2103401420
5Henning Peter Mikkelsen
Skakklubben K41
12711489
4
0
8
0
6
1
7
½
1
0
2
1
3
½
35 - 64,2512153,351482
6Werner Jensen
Tåstrup Skakforening
10931386
3
½
4
+
5
0
8
½
7
0
1
0
2
+
35 - 61,5510682,021366
7Arshak Ikilikian
Enkeltmedlem - Indland
13181474
2
1
3
1
4
+
5
½
6
1
8
0
1
½
51 - 33,913233,211490
8Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
12001489
1
1
5
1
2
½
6
½
3
0
7
1
4
+
51 - 32,8512523,351502
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 1. Dagturnering 2016, der er åben for alle.

 

 

Turneringsform:

Der spilles i 8-mands grupper alle-mod-alle. Nederste gruppe evt. som Monrad.

Turneringen ELO rates, hvis betingelserne er opfyldt.

 

Spilledage:

Mandagene den 4., 11., 18. og 25. januar, samt den 1., 8. og 29. februar. I alt 7 runder.

Bemærk: Der spilles ikke den 15. og 22. februar i skolernes vinterferie.

 

Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

150 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede og 'usynlige'.

 

Tilmelding:

Senest tirsdag den 29. december 2015.

Der er plads til 40-42 deltagere.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2016-01-04 .. 2016-02-29
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer
Dommere

Tilmeldings muligheder til KSUs 1. Dagturnering 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
1. gruppe 8 2016-01-04 2015-12-29
2. gruppe 8 2016-01-04 2015-12-29
3. gruppe 8 2016-01-04 2015-12-29
4. gruppe 8 2016-01-04 2015-12-29
5. gruppe 8 2016-01-04 2015-12-29
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen 1. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
102100937 1427962 1. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1939 1952 2015-12-14
100101946 1405128 2. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1915 2004 2015-12-16
100800205 1408372 3. Søren Holm Jensen Brønshøj Skakforening 2030 2060 2015-12-13
100101984 1415832 4. Jan Bauner Skakklubben K41 1959 2038 2015-12-30
100100279 1432249 5. Jan Torp Nielsen Nørrebro Skakklub 1810 1888 2015-12-28
100103720 1434330 6. Jørgen Fabricius Andersen Tåstrup Skakforening 1959 2025 2015-12-16
100100857 1417215 7. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1792 1858 2015-12-13
1433695 8. Håkan Lane Ystads SS 1955 1955 2016-01-02
Deltagere i gruppen 2. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802863 1448188 1. Peter Kryger Roskilde Skakklub 1614 1741 2015-12-13
100101051 1409042 2. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1615 1746 2015-12-14
100101696 1410776 3. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1669 1789 2015-12-15
100802718 1437410 4. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1691 1646 2015-12-27
100103105 1406612 5. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1607 1749 2015-12-14
100101086 1413368 6. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1669 1687 2015-12-14
100700567 1441523 7. Sven Løntoft Amager Skakforening 1659 1757 2015-12-13
103106047 1504940 8. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1785 1873 2015-12-13
Deltagere i gruppen 3. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101151 1414151 1. John Hansen Lyngby-Virum Skakklub 1550 1669 2015-12-27
100800712 1426427 2. Erik Rasmussen Egedal-Jyllinge Skakklub 1442 1647 2015-12-21
100100978 1411268 3. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1481 1657 2015-12-14
100100017 1414712 4. Ole Yde Jensen Nørrebro Skakklub 1446 1639 2015-12-14
100102246 1414330 5. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1579 1677 2015-12-18
100100647 1411578 6. Erik Bremer Blindes Skakklub 1485 1586 2015-12-14
100800841 1451553 7. Birger Birk Roskilde Skakklub 1530 1463 2015-12-14
100101029 1406868 8. Knud Larsen Frederiksberg Skakforening 1551 1729 2016-01-02
Deltagere i gruppen 4. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100803 1417894 1. Jørgen Roed Valby Skakklub 1418 1593 2015-12-13
100100880 1414542 2. Jens Carl Hviid Damhus Skakklub 1344 1560 2015-12-16
100101903 1411543 3. Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1322 1543 2015-12-15
100102599 1440993 4. Aase Morling Nørrebro Skakklub 1367 1564 2015-12-14
100102750 1417770 5. Arne Rasmussen Hvidovre Skakklub 1410 1570 2015-12-17
100101417 1432427 6. Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1414 1593 2015-12-29
100103877 1442503 7. Erling Dam Mortensen Lyngby-Virum Skakklub 1380 1637 2015-12-17
100101913 1411748 8. Bent Dalberg Tåstrup Skakforening 1436 1645 2015-12-28
Deltagere i gruppen 5. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802044 1405713 1. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1351 1468 2015-12-14
100102131 1413988 2. Bjørn Gemzøe Damhus Skakklub 1229 1498 2015-12-14
103108104 1407686 3. Søren Krogh Skakklubben K41 1064 1362 2015-12-14
100100430 1441485 4. Klaus Grenaa Giessing Valby Skakklub 1043 1420 2015-12-25
100100274 1415506 5. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1271 1489 2015-12-14
100103515 1414739 6. Werner Jensen Tåstrup Skakforening 1093 1386 2015-12-21
100103617 1414569 7. Arshak Ikilikian Enkeltmedlem - Indland 1318 1474 2015-12-14
100802375 1416669 8. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1200 1489 2015-12-14