Brønshøj Mesterskabet 2018
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jacob Bjerregaard Espergærde Skakklub | 1550 | 1739 | 10 1 | 2 1 | 3 1 | 4 1 | 5 1 | 6 ½ | 7 ½ | 8 1 | 9 ½ | 7½ | 1 | 5,85 | 1616 | 5,87 | 1784 | |
2 | Bo V. Pedersen Brønshøj Skakforening | 1475 | 1603 | 9 0 | 1 0 | 10 1 | 3 1 | 4 0 | 5 + | 6 ½ | 7 ½ | 8 0 | 4 | 6 | 4,25 | 1419 | 3,92 | 1575 | |
3 | Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland | 1411 | 1399 | 8 0 | 9 0 | 1 0 | 2 0 | 10 0 | 4 1 | 5 + | 6 0 | 7 0 | 2 | 9 | 3,45 | 1301 | 1,84 | 1382 | |
4 | Aksel Mortensgaard Brønshøj Skakforening | 1486 | 1597 | 7 0 | 8 0 | 9 ½ | 1 0 | 2 1 | 3 0 | 10 ½ | 5 + | 6 0 | 3 | 7 | 4,35 | 1380 | 3,85 | 1560 | |
5 | Morten Jørgensen Slagelse Skakklub | 1387 | 1645 | 6 0 | 7 ½ | 8 0 | 9 0 | 1 0 | 2 - | 3 - | 4 - | 10 - | ½ | 10 | 2,05 | 1317 | 2,38 | 1607 | |
6 | Ole Nørskov Tårnby Skakklub | 1500 | 0 | 5 1 | 10 1 | 7 1 | 8 1 | 9 0 | 1 ½ | 2 ½ | 3 1 | 4 1 | 7 | 2 - 3 | 5,2 | 1581 | 0 | 1000 | |
7 | Michele Melega Skakforeningen ØBRO | 1435 | 1563 | 4 1 | 5 ½ | 6 0 | 10 1 | 8 0 | 9 1 | 1 ½ | 2 ½ | 3 1 | 5½ | 5 | 4,3 | 1489 | 3,88 | 1595 | |
8 | Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening | 1375 | 1544 | 3 1 | 4 1 | 5 1 | 6 0 | 7 1 | 10 1 | 9 1 | 1 0 | 2 1 | 7 | 2 - 3 | 3,5 | 1600 | 3,65 | 1678 | |
9 | Noah Krug Wahlgreen BMS Skak | 1398 | 1439 | 2 1 | 3 1 | 4 ½ | 5 1 | 6 1 | 7 0 | 8 0 | 10 1 | 1 ½ | 6 | 4 | 3,8 | 1506 | 2,47 | 1540 | |
10 | Ken Nørtoft Sørensen Brønshøj Skakforening | 1481 | 1625 | 1 0 | 6 0 | 2 0 | 7 0 | 3 1 | 8 0 | 4 ½ | 9 0 | 5 + | 2½ | 8 | 4,3 | 1355 | 4,14 | 1572 |
Morten Jørgensen udgået efter 5. runde
Telefonliste:
2045 1704 Jacob Bjerregaard
6127 4252 Bo V. Pedersen
5073 1797 Alex C. O. Larsen
3967 7490 Aksel Mortensgaard
5337 4990 Morten Jørgensen
2066 4242 Ole Nørskov
4119 6615 Michele Melega
2126 8387 Jeppe Hald Falkesgaard
2984 0885 Noah Wahlgreen
2088 8530 Ken N. Sørensen
Brønshøj Mesterskabet 2018 | |||
---|---|---|---|
Brønshøj Mesterskabet 2018 8/3 Gruppe 5 Stefan Drakul udgået, Andreas P. Cort M. Hansen rykket ned i gruppe 5 og Morten Jørgensen indtrådt i gruppe 4. 6/3 Gruppe 1 Svend Steenstrup udgået, Bjørn Olsen rykket op i gruppe 1. Christian S. Henriksen rykket op i gruppe 2 og Jørgen Kamp Nielsen indtrådt i gruppe 3. 5/3 Foreløbig gruppeinddeling og lodtrækning lagt ind. Kendte afbud: gruppe 1: 3. r. Michael Tandrup Gruppe 3: 1. r. Emil Savery Gruppe 4: 1. r. Bo V. Pedersen Gruppe 4: 1.r. Noah Wahlgreen Gruppe 5: 1. r. + 3. r. Tonny Czajkowski Gruppe 5: 2, r, Jens Gade
Hermed inviteres til det åbne Brønshøj Mesterskab 2018 fra 8/3 - 7/6. En 9-runders koordineret turnering med mulighed for op til to afbud. Deltagerne indplaceres i 10-mands grupper efter rating, den nederste gruppe kan blive Monrad. Max 50 deltagere. Turneringen bliver ELO ratet. Spilledage 8/3 - 15/3 - 22/3 - 12/4 - 19/4 - 3/5 - 17/5 - 24/5 - 7/6 Udsatte partier 5/4 - 26/4 - 31/5 Spilletid Alle grupper starter kl. 19.00. Tab uden kamp: Partiet tabes uden kamp, hvis man kommer mere end 30 minutter for sent. Betænkningstiden er FIDEs med 90 min. + 30 sekunder pr. træk og 15 min. tillæg ved træk 40. Bemærk Der er totalt rygeforbud i lokalerne. Mobil telefoner skal være slukkede. Spillested Frederikssundsvej 118 A, 2700 Brønshøj Indskud 200,- kr., som betales 8/3 inden 1. rundes start. Præmier Gruppe 1: 1250,- kr. - 625,- kr. Gruppe 2-5: 1050,- kr. - 525,- kr. Ved ligestilling deles præmierne Sidste tilmeldingsfrist 1. marts
Tilmelding: Kun via SKAK.dk. Spørgsmål kan rettes til Carsten Petersen mobil 2965 3505, E-mail: b.s.f@post.tele.dk Niels Erik Andersen tlf. 2224 3028 |
|||
Periode | 2018-03-08 .. 2018-06-07 | Kørestols adgang | Der er ikke kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Ja |
Turnerings komite | Jacob Carstensen, Brønshøj, Roland Greger, Brønshøj og Niels Erik Andersen |
||
Hoveddommer | Carsten Petersen | ||
Dommere |
Tilmeldings muligheder til Brønshøj Mesterskabet 2018
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
Gruppe 1 | 10 | 2018-03-08 | 2018-03-01 |
Gruppe 2 | 10 | 2018-03-08 | 2018-03-01 |
Gruppe 3 | 10 | 2018-03-08 | 2018-03-01 |
Gruppe 4 | 10 | 2018-03-08 | 2018-03-01 |
Gruppe 5 | 10 | 2018-03-08 | 2018-03-01 |
Totalt antal tilmeldte | 50 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100100371 | 1406256 | 1. John Holm Nielsen | Enkeltmedlem - Indland | 1913 | 1970 | 2017-11-28 | |||
100800205 | 1408372 | 2. Søren Holm Jensen | Brønshøj Skakforening | 1909 | 1948 | 2017-11-28 | |||
100100136 | 1409778 | 3. Jan Mouritsen | Brønshøj Skakforening | 1894 | 1925 | 2017-11-28 | |||
100801054 | 1402307 | 4. Esben Christensen | Brønshøj Skakforening | 2013 | 2005 | 2017-11-28 | |||
100800674 | 1414925 | 5. Jakob Kjær | Skakklubben Seksløberen | 1884 | 1940 | 2018-02-18 | |||
100200232 | 1411187 | 6. Mikkel Jørgensen | Brønshøj Skakforening | 1891 | 1883 | 2017-11-28 | |||
101095747 | 1462482 | 7. Bjørn Olsen | Frederiksberg Skakforening | 1879 | 1920 | 2018-01-25 | |||
100101578 | 1402706 | 8. Steen Brustrup Petersen | Brønshøj Skakforening | 2116 | 2116 | 2017-12-04 | |||
100800660 | 1408356 | 9. Michael Tandrup | Herlev Skakklub | 1951 | 1963 | 2017-12-04 | |||
100800421 | 1404806 | 10. Jeppe Nicolaisen | Enkeltmedlem - Indland | 1998 | 2026 | 2017-11-28 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100103593 | 1417673 | 1. Petruli Petrovski | Enkeltmedlem - Indland | 1747 | 1850 | 2017-12-08 | |||
100100138 | 1406175 | 2. Arne Vagn Møller | Amager Skakforening | 1841 | 1891 | 2018-01-02 | |||
100103431 | 1402463 | 3. Emil Koldill | Brønshøj Skakforening | 1723 | 1815 | 2017-11-28 | |||
100104008 | 1444778 | 4. Magnus Gustafsson | Brønshøj Skakforening | 1861 | 1915 | 2017-11-28 | |||
100103500 | 1413007 | 5. Christian Steen Henriksen | Brønshøj Skakforening | 1671 | 1785 | 2017-12-05 | |||
100100857 | 1417215 | 6. Christian C. Strachan | Nørrebro Skakklub | 1812 | 1875 | 2017-11-28 | |||
100102100 | 1414852 | 7. Olav Kallenbach | Nørrebro Skakklub | 1728 | 1821 | 2018-02-19 | |||
100100279 | 1432249 | 8. Jan Torp Nielsen | Nørrebro Skakklub | 1779 | 1818 | 2018-02-19 | |||
100100387 | 1410865 | 9. Morten Rasmussen | Enkeltmedlem - Indland | 1796 | 1845 | 2018-01-07 | |||
101095660 | 1462148 | 10. Søren Friis Larsen | Nørrebro Skakklub | 1878 | 1912 | 2018-02-06 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100104377 | 1462890 | 1. Jon Hadenfeldt | Brønshøj Skakforening | 1666 | 1761 | 2017-12-20 | |||
100103155 | 1413279 | 2. Jørgen Kamp Nielsen | Amager Skakforening | 1656 | 1742 | 2018-02-27 | |||
100103760 | 1438131 | 3. Morten Bengtsson | Skakklubben Seksløberen | 1570 | 1720 | 2018-02-18 | |||
100104381 | 1462920 | 4. Emil Savery | Amager Skakforening | 1611 | 1574 | 2018-02-19 | |||
100103776 | 1438778 | 5. Simon Stibolt Jensen | Nørrebro Skakklub | 1654 | 1739 | 2018-02-02 | |||
100104047 | 1447637 | 6. Michael Leerberg Madsen | Amager Skakforening | 1618 | 1730 | 2018-02-07 | |||
100103389 | 1446762 | 7. Troels Barington | Valby Skakklub | 1654 | 1727 | 2018-02-25 | |||
100101538 | 1407457 | 8. Benny Howe | Brønshøj Skakforening | 1636 | 1728 | 2017-11-28 | |||
100100667 | 1416073 | 9. Flemming Dyremose | Brøndby Skakklub | 1558 | 1677 | 2017-12-08 | |||
100102246 | 1414330 | 10. Thomas Haugaard | Frederiksberg Skakforening | 1624 | 1699 | 2018-02-09 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100802975 | 1460919 | 1. Jacob Bjerregaard | Espergærde Skakklub | 1550 | 1739 | 2018-02-06 | |||
100103691 | 1436040 | 2. Bo V. Pedersen | Brønshøj Skakforening | 1475 | 1603 | 2017-11-28 | |||
100802375 | 1416669 | 3. Alex Christian Oksenbøl Larsen | Enkeltmedlem - Indland | 1411 | 1399 | 2017-12-08 | |||
100103681 | 1432206 | 4. Aksel Mortensgaard | Brønshøj Skakforening | 1486 | 1597 | 2017-11-28 | |||
100200202 | 1423711 | 5. Morten Jørgensen | Slagelse Skakklub | 1387 | 1645 | 2018-02-27 | |||
100104469 | - | 6. Ole Nørskov | Tårnby Skakklub | 1500 | 2018-02-08 | ||||
101095266 | 857742 | 7. Michele Melega | Skakforeningen ØBRO | 1435 | 1563 | 2018-02-05 | |||
101096089 | 1464981 | 8. Jeppe Hald Falkesgaard | Brønshøj Skakforening | 1375 | 1544 | 2017-12-21 | |||
100104399 | 1457349 | 9. Noah Krug Wahlgreen | BMS Skak | 1398 | 1439 | 2018-02-15 | |||
100103072 | 1418092 | 10. Ken Nørtoft Sørensen | Brønshøj Skakforening | 1481 | 1625 | 2017-12-03 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100100104 | 1416111 | 1. Jens Gade | Amager Skakforening | 1314 | 1487 | 2017-12-06 | |||
100802696 | 1439413 | 2. John Schjølin | Gribskov Skakklub | 989 | 1143 | 2017-12-04 | |||
100104342 | 1462644 | 3. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen | Nørrebro Skakklub | 894 | 1078 | 2017-11-28 | |||
103106794 | 1426966 | 4. Frank Laursen | Herlev Skakklub | 1323 | 1512 | 2017-12-01 | |||
100102386 | 1412922 | 5. Morten Sigvart Dyremose | Brøndby Skakklub | 1188 | 1416 | 2017-12-08 | |||
101096569 | - | 6. Athanasios Makris | Prøvemedlemmer | 1200 | 2018-01-30 | ||||
101096436 | - | 7. Tonny Czajkowski | Brønshøj Skakforening | 1241 | 2017-12-11 | ||||
100104474 | - | 8. Brian Kalhøj | Brønshøj Skakforening | 1300 | 2018-01-06 | ||||
100104414 | - | 9. Søren Vandborg | Skakforeningen ØBRO | 991 | 2018-02-20 | ||||
100104343 | 1462636 | 10. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen | Nørrebro Skakklub | 1352 | 1390 | 2017-11-28 |