8. Absalonturnering
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Michael Volstrup Nielsen Sydøstlollands Skakklub | 1847 | 1897 | 6 0 | 2 0 | 3 1 | 4 1 | 5 1 | 3 | 1 - 3 | 1,8 | 1889 | 1,92 | 1919 | |
2 | Peter Thorsbro Furesø Skakklub | 2104 | 2100 | 5 0 | 1 1 | 6 1 | 3 ½ | 4 ½ | 3 | 1 - 3 | 3,7 | 2104 | 3,49 | 2090 | |
3 | Jan Mose Nielsen Tåstrup Skakforening | 2059 | 2097 | 4 1 | 5 ½ | 1 0 | 2 ½ | 6 ½ | 2½ | 4 - 5 | 3,4 | 2041 | 3,48 | 2077 | |
4 | Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub | 1889 | 1925 | 3 0 | 6 ½ | 5 0 | 1 0 | 2 ½ | 1 | 6 | 2,1 | 1856 | 2,14 | 1879 | |
5 | Søren Friis Larsen Nørrebro Skakklub | 1930 | 1952 | 2 1 | 3 ½ | 4 1 | 6 0 | 1 0 | 2½ | 4 - 5 | 2,4 | 1933 | 2,36 | 1955 | |
6 | Mathias Nielsen Sydøstfyn | 1820 | 1856 | 1 1 | 4 ½ | 2 0 | 5 1 | 3 ½ | 3 | 1 - 3 | 1,55 | 1877 | 1,61 | 1884 |
8. Absalonturnering | |||
---|---|---|---|
I weekenden 1. - 3. marts 2019 indbyder Sorø Skakklub til EMT, den 8. Absalonturnering over 5 runder. Turneringssystem: Der spilles fortrinsvis i 6-mandsgrupper - evt. resten som Monrad. Sted: Turneringen afvikles i Sorø Kultur- og fritidscenter, Frederiksvej 27, 4180 Sorø Spilletidspunkter: Fredag (Runde 1) kl. 19.00-23.30 Lørdag og søndag (Runde 2-5) kl. 10.00-14.30; kl. 15.30-20.00 Ved mere end 1 times forsinkelse, tabes partiet. Betænkningstid: 90 minutter med et tillæg på 30 sekunder fra træk 1 Indskud: I alle klasser kr. 175,-. Al indskud går til præmier. Præmier: Garanteret 1. præmie i alle klasser 800,-. 2. præmie 400,- Kontakt: soroeskak@gmail.com |
|||
Periode | 2019-03-01 .. 2019-03-03 | Kørestols adgang | Der er kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Ja |
Turnerings komite | Turneringskomite 1. Søren Dyberg Larsen, Slagelse Skakklub 2. Erik Carlsen, Køge Skakklub 3. Verner Christensen, Solrød Skakklub |
||
Hoveddommer | Finn Stuhr | ||
Dommere |
Tilmeldings muligheder til 8. Absalonturnering
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
Klasse 1 | 6 | 2019-03-01 | 2019-02-27 |
Klasse 2 | 6 | 2019-03-01 | 2019-02-27 |
Klasse 3 | 6 | 2019-03-01 | 2019-02-27 |
Klasse 4 | 6 | 2019-03-01 | 2019-02-27 |
Klasse 5 | 6 | 2019-03-01 | 2019-02-27 |
Totalt antal tilmeldte | 30 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100400059 | 1454749 | 1. Michael Volstrup Nielsen | Sydøstlollands Skakklub | 1847 | 1897 | 2019-02-19 | |||
100800259 | 1406671 | 2. Peter Thorsbro | Furesø Skakklub | 2104 | 2100 | 2019-02-19 | |||
100800945 | 1405306 | 3. Jan Mose Nielsen | Tåstrup Skakforening | 2059 | 2097 | 2019-01-31 | |||
100202092 | 1447955 | 4. Oscar Koch-Müller | Præstø Skakklub | 1889 | 1925 | 2019-02-18 | |||
101095660 | 1462148 | 5. Søren Friis Larsen | Nørrebro Skakklub | 1930 | 1952 | 2019-02-28 | |||
100301707 | 1441868 | 6. Mathias Nielsen | Sydøstfyn | 1820 | 1856 | 2019-02-05 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100103576 | 1414917 | 1. Mark Kirkebække | Tåstrup Skakforening | 1796 | 1880 | 2019-02-21 | |||
100202444 | 12809969 | 2. Paulius Meskenas | Køge Skakklub | 1715 | 1832 | 2019-01-07 | |||
100200288 | 1428403 | 3. Jan Robert Ambirk | Vordingborg Skakklub | 1683 | 1736 | 2018-11-23 | |||
100104373 | 1463233 | 4. Daniel Peulicke Hansen | Skakforeningen ØBRO | 1735 | 1803 | 2019-02-27 | |||
101200079 | 1467565 | 5. Preben Justesen | Springeren Kolding | 1718 | 1826 | 2019-02-20 | |||
100104462 | 45059730 | 6. Vedant Kumar Saravana | Skakforeningen ØBRO | 1744 | 1756 | 2019-02-19 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100200377 | 1400789 | 1. Finn Stuhr | Køge Skakklub | 1651 | 1676 | 2018-11-19 | |||
100100093 | 1461273 | 2. Allan Ankjær | Skovbo Skakklub | 1660 | 1703 | 2019-02-09 | |||
100202461 | 12816990 | 3. Virginija Meskeniene | Køge Skakklub | 1628 | 1660 | 2019-01-07 | |||
100801019 | 1404300 | 4. Kjell Johannessen | Holbæk Skakklub | 1631 | 1647 | 2019-02-25 | |||
100201798 | 1435329 | 5. Jan Gregor | Enkeltmedlem - Indland | 1566 | 1665 | 2019-02-09 | |||
100301879 | 1447009 | 6. Steen Jacobsen | Læseforeningens Skakklub | 1660 | 1720 | 2019-02-21 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100900653 | 1411292 | 1. Uffe Kallenbach | THY Skakklub | 1548 | 1649 | 2019-01-11 | |||
100201716 | 1432532 | 2. Dan Christensen | Sorø Skakklub | 1450 | 1573 | 2018-12-11 | |||
100104401 | 1445405 | 3. Benjamin Jensen | Tåstrup Skakforening | 1463 | 1560 | 2019-02-24 | |||
100301932 | 1452533 | 4. Mikkel Strandby Hansen | Sydøstfyn | 1487 | 1611 | 2019-01-23 | |||
100201783 | 1465635 | 5. Jim Jensen | Dianalund Skakklub | 1485 | 1591 | 2019-02-25 | |||
100201054 | 1465660 | 6. Michael Bohn Christensen | Korsør Skakklub | 1490 | 1569 | 2019-01-08 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100200450 | 1405780 | 1. Lindved Sørensen | Faxe Skakklub | 1428 | 1665 | 2019-02-22 | |||
100202518 | 1467620 | 2. Mikkel Bræstrup | Holbæk Skakklub | 1309 | 1454 | 2019-02-20 | |||
100202407 | 1463357 | 3. Torben Sørensen | Korsør Skakklub | 1152 | 1364 | 2019-02-26 | |||
100801036 | 1401920 | 4. Slobodan Radovic | Holbæk Skakklub | 1425 | 1561 | 2019-02-25 | |||
100200857 | 1428160 | 5. Henning Jakobsen | Maribo Skakklub | 1370 | 1418 | 2019-02-21 | |||
100803118 | 1467522 | 6. Flemming Andersen | Enkeltmedlem - Indland | 1266 | 1419 | 2019-01-29 |