Odensemesterskabet 2019
# | Navn | Rating | Fide rat. | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Po | Pl | We | Rn | Eo | En | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland | 2108 | 2115 | 6 0 | 2 ½ | 3 1 | 4 1 | 5 1 | 3½ | 2 | 2,5 | 2128 | 2,51 | 2135 | |
2 | Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub | 2098 | 2102 | 5 ½ | 1 ½ | 6 0 | 3 1 | 4 1 | 3 | 3 | 2,45 | 2109 | 2,40 | 2114 | |
3 | Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub | 2095 | 2086 | 4 1 | 5 1 | 1 0 | 2 0 | 6 ½ | 2½ | 4 | 2,4 | 2097 | 2,27 | 2095 | |
4 | Michael Bæhring Madsen Fredericia Skakforening | 2100 | 2107 | 3 0 | 6 ½ | 5 ½ | 1 0 | 2 0 | 1 | 5 - 6 | 2,45 | 2071 | 2,45 | 2078 | |
5 | CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO | 2129 | 2132 | 2 ½ | 3 0 | 4 ½ | 6 0 | 1 0 | 1 | 5 - 6 | 2,7 | 2095 | 2,64 | 2099 | |
6 | Alexander Le Besq Frem Skakklub | 2114 | 2141 | 1 1 | 4 ½ | 2 1 | 5 1 | 3 ½ | 4 | 1 | 2,55 | 2152 | 2,73 | 2166 |
Odensemesterskabet 2019 | |||
---|---|---|---|
Frem Skakklub indbyder til Odensemesterskabet 2019Spilledage: Spilletidspunkter: Spillested: Turneringsform: Betænkningstid: Præmier: Tilmelding: Indskud: Kantine: Overnatning: OM i lynskak: Vel mødt i Frem Skakklub! |
|||
Periode | 2019-10-11 .. 2019-10-13 | Kørestols adgang | Der er ikke kørestols adgang |
Dansk ratet | Ja | Fide ratet | Ja |
Turneringens egen hjemmeside | http://www.frem-skakklub.dk | ||
Turnerings komite | Claus Rossen Per Rasmussen Erik Olsgård Hansen |
||
Hoveddommer | Kristoffer Dyrgaard | ||
Dommere | Alle grupper: Aske Scott Graulund , Per Stentebjerg-Hansen , Peter Kinggaard |
Tilmeldings muligheder til Odensemesterskabet 2019
Gruppe | Deltagere | Startdato | Tilmeldingsfrist |
---|---|---|---|
IM-gruppe 1 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
IM-gruppe 2 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Mester 1 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Mester 2 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Mester 3 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Mester 4 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Mester 5 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Mester 6 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Mester 7 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Basis 1 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Basis 2 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Basis 3 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Basis 4 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Basis 5 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Basis 6 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Basis 7 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Basis 8 | 6 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Basis 9 (Monrad) | 10 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
- | 2 | 2019-10-11 | 2019-10-06 |
Totalt antal tilmeldte | 114 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100301631 | 1401610 | 1. IM Mads Hansen | Skanderborg Skakklub | 2419 | 2405 | 2019-07-11 | |||
100901676 | 24614386 | 2. IM Jonathan Carlstedt | Tyskland | 2442 | 2442 | 2019-09-21 | |||
100801531 | 1401378 | 3. IM Mikkel Djernæs Antonsen | Køge Skakklub | 2372 | 2388 | 2019-09-18 | |||
100901592 | 1438832 | 4. IM Jesper Søndergård Thybo | Jetsmark Skakklub | 2547 | 2550 | 2019-09-21 | |||
100600709 | 1400568 | 5. IM Uffe Vinther-Schou | Århus Skakklub/Skolerne | 2363 | 2364 | 2019-09-20 | |||
100301633 | 1408801 | 6. FM Tobias Valentin Rostgaard | Skanderborg Skakklub | 2364 | 2365 | 2019-09-20 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100300606 | 1401491 | 1. IM Steffen Pedersen | Hillerød Skakklub | 2286 | 2324 | 2019-08-13 | |||
100602240 | 1429221 | 2. FM Jens Albert Ramsdal | Skakklubben af 1968 | 2305 | 2309 | 2019-09-10 | |||
100103912 | 1444514 | 3. FM Mikkel Manosri Jacobsen | BMS Skak | 2363 | 2342 | 2019-09-06 | |||
101095209 | 2309998 | 4. FM Hilmir Freyr Heimisson | Jetsmark Skakklub | 2273 | 2203 | 2019-09-18 | |||
100901527 | 1431412 | 5. FM Rasmus Thøgersen | Jetsmark Skakklub | 2268 | 2262 | 2019-09-17 | |||
101095662 | 417521 | 6. FM Aref Vasli | Brønshøj Skakforening | 2348 | 2348 | 2019-09-15 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
103101805 | 1401297 | 1. Thomas Schou-Moldt | Skakforeningen ØBRO | 2187 | 2201 | 2019-07-04 | |||
100601689 | 1411101 | 2. Peter Grove | Skanderborg Skakklub | 2180 | 2190 | 2019-09-10 | |||
100103177 | 1413848 | 3. FM Nicolai Kvist Brondt | Skanderborg Skakklub | 2261 | 2254 | 2019-09-07 | |||
100600339 | 1400720 | 4. WIM Nina Høiberg | Nordre Skakklub | 2193 | 2181 | 2019-07-20 | |||
100300056 | 1404709 | 5. FM Niels Nørskov Laursen | Brønshøj Skakforening | 2261 | 2264 | 2019-08-08 | |||
100600616 | 1402528 | 6. Lars Hansen | Skakklubben af 1968 | 2202 | 2207 | 2019-09-19 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
0 | 1741861 | 1. CM Max Wahlund | Sverige | 2176 | 2176 | 2019-08-09 | |||
100300623 | 1403273 | 2. Thomas Stausholm Jepsen | Sydøstfyn | 2154 | 2146 | 2019-07-30 | |||
100300084 | 1403222 | 3. Claus Rossen | Viborg Skakklub | 2133 | 2144 | 2019-09-19 | |||
100800259 | 1406671 | 4. Peter Thorsbro | Furesø Skakklub | 2155 | 2162 | 2019-07-17 | |||
100700432 | 1407988 | 5. Henning Lau Rasmussen | Jetsmark Skakklub | 2147 | 2163 | 2019-09-07 | |||
100801207 | 1405683 | 6. Rune Andersen | Bornholms Skakklub | 2130 | 2139 | 2019-09-03 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
102101025 | 1400878 | 1. Mogens Henrik Thuesen | Enkeltmedlem - Indland | 2108 | 2115 | 2019-09-15 | |||
100601670 | 1409476 | 2. Jens Olaf Svanholm Fogh | Viby Skakklub | 2098 | 2102 | 2019-09-07 | |||
100901673 | 1441299 | 3. Thomas Søndergaard Thybo | Skive Skakklub | 2095 | 2086 | 2019-09-20 | |||
100501277 | 1413031 | 4. Michael Bæhring Madsen | Fredericia Skakforening | 2100 | 2107 | 2019-09-05 | |||
100300692 | 1408402 | 5. CM Janus Christensen | Skakforeningen ØBRO | 2129 | 2132 | 2019-08-18 | |||
100301751 | 1437089 | 6. Alexander Le Besq | Frem Skakklub | 2114 | 2141 | 2019-09-12 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100701758 | 2900955 | 1. WFM Maria Vasova | Skakklubben af 1968 | 2087 | 2099 | 2019-10-04 | |||
100602311 | 1440489 | 2. Johan Hardlei | Skakklubben af 1968 | 2080 | 2054 | 2019-09-19 | |||
100701521 | 1404938 | 3. Lasse Luther | Jetsmark Skakklub | 2068 | 2078 | 2019-09-07 | |||
0 | 4686250 | 4. Tobias Gutzmann | 2094 | 2094 | 2019-08-02 | ||||
100201725 | 1423401 | 5. Bjarke Gregor | Præstø Skakklub | 2071 | 2039 | 2019-07-02 | |||
100101578 | 1402706 | 6. Steen Brustrup Petersen | Brønshøj Skakforening | 2085 | 2108 | 2019-08-05 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100900283 | 1416871 | 1. Niels Kristian Almtoft | Kjellerup Skakklub | 2023 | 2060 | 2019-09-09 | |||
100501746 | 1448552 | 2. Adesh Easwaralingam | Fredericia Skakforening | 2064 | 2042 | 2019-09-20 | |||
100602212 | 1406523 | 3. Martin Knudsen | Skakklubben af 1968 | 2017 | 2006 | 2019-09-19 | |||
100100817 | 1403800 | 4. Finn Bonnez | Nørrebro Skakklub | 2019 | 1992 | 2019-09-18 | |||
100202292 | 1455796 | 5. Sander Stage-Steffensen | BMS Skak | 1991 | 2017 | 2019-10-04 | |||
- | - | 6. Bye | - | 2019-10-12 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100300213 | 1408216 | 1. Michael Agermose Jensen | Frem Skakklub | 1951 | 1998 | 2019-08-26 | |||
0 | 1701258 | 2. Håkan Hansson | 1944 | 1944 | 2019-09-11 | ||||
100401260 | 1409468 | 3. Jørgen Clausen | Gråsten Skakklub | 1942 | 1902 | 2019-09-19 | |||
103102397 | 1406035 | 4. Jannick Benneth Skow | Læseforeningens Skakklub | 1957 | 2032 | 2019-08-16 | |||
100200822 | 1407325 | 5. Morten Frank Jensen | Præstø Skakklub | 1942 | 1991 | 2019-08-05 | |||
100300106 | 1402854 | 6. Henning Nielsen | Maribo Skakklub | 1982 | 2061 | 2019-09-20 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100801017 | 1412825 | 1. Lars Åman Jensen | Holbæk Skakklub | 1901 | 1931 | 2019-09-20 | |||
101097022 | 1704958 | 2. Jan Slettebo | Prøvemedlemmer | 1892 | 1892 | 2019-09-20 | |||
100301049 | 1504258 | 3. WFM Thomine Stolberg-Rohr | Skakklubben Evans | 1921 | 1966 | 2019-07-17 | |||
100800535 | 1407392 | 4. Henrik Andersen | Enkeltmedlem - Indland | 1904 | 1947 | 2019-08-17 | |||
100300686 | 1427288 | 5. Jess Nykjær | Sydøstfyn | 1892 | 1963 | 2019-10-07 | |||
100800462 | 1406841 | 6. Hans Endrup Jacobsen | Hillerød Skakklub | 1920 | 1928 | 2019-09-15 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100400059 | 1454749 | 1. Michael Volstrup Nielsen | Sydøstlollands Skakklub | 1884 | 1907 | 2019-08-27 | |||
103103614 | 1440667 | 2. Poul-Erik Petersen | Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1861 | 1880 | 2019-08-19 | |||
100200841 | 1416170 | 3. Erik Olsgård Hansen | Præstø Skakklub | 1873 | 1919 | 2019-08-08 | |||
100200107 | 1407147 | 4. Thomas Nielsen | Nordsjællands Skakklub | 1891 | 1943 | 2019-07-28 | |||
100900246 | 1447963 | 5. Thomas Christensen | Kjellerup Skakklub | 1879 | 1922 | 2019-09-10 | |||
101096089 | 1464981 | 6. Jeppe Hald Falkesgaard | Brønshøj Skakforening | 1877 | 1774 | 2019-08-29 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100301806 | 1439073 | 1. Jacob Foged Christensen | Frem Skakklub | 1857 | 1856 | 2019-09-18 | |||
100602575 | 1453947 | 2. John Christopher Højstrup Christensen | Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1848 | 1879 | 2019-10-08 | |||
100401598 | 24658359 | 3. Guido Heinemann | Gråsten Skakklub | 1811 | 1858 | 2019-09-04 | |||
100300749 | 1407511 | 4. Ib Lynæs Hansen | Tårnet Svendborg | 1805 | 1830 | 2019-09-18 | |||
100104462 | 45059730 | 5. Vedant Kumar Saravana | Skakforeningen ØBRO | 1810 | 1822 | 2019-09-09 | |||
100300232 | 1446304 | 6. Tommy Knoth | Frem Skakklub | 1843 | 1925 | 2019-10-09 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100301938 | 1461044 | 1. Jonathan Roed Gundorf Jacobsen | Frem Skakklub | 1750 | 1776 | 2019-09-16 | |||
100700369 | 1428357 | 2. Christian Gottschalck | Nørresundby Skakklub | 1705 | 1729 | 2019-08-30 | |||
101096386 | 1465422 | 3. Shahrokh Mojtabaei | 1774 | 1702 | 2019-09-19 | ||||
100104290 | 1463896 | 4. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov | Nørrebro Skakklub | 1750 | 1788 | 2019-10-08 | |||
101095943 | 1467018 | 5. Philip Uhre Knudsen | Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1715 | 1723 | 2019-10-07 | |||
- | - | 6. Bye | - | 2019-10-12 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100602426 | 1445987 | 1. Phong van Nguyen | Skakklubben af 1968 | 1680 | 1714 | 2019-09-19 | |||
100602138 | 1440659 | 2. Lasse Emil Petersen | Silkeborg Skakklub Af 1930 | 1704 | 1799 | 2019-08-19 | |||
100301879 | 1447009 | 3. Steen Jacobsen | Læseforeningens Skakklub | 1656 | 1700 | 2019-08-31 | |||
100104090 | 1454188 | 4. Hannibal Valeur Jaques | Nørrebro Skakklub | 1671 | 1693 | 2019-09-01 | |||
100602633 | 1463853 | 5. Casper Folkmann Bunch | Skakklubben af 1968 | 1675 | 1808 | 2019-09-20 | |||
101095855 | 1462547 | 6. Vitus Bondo Medhus | Skakklubben Evans | 1650 | 1653 | 2019-09-18 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100200288 | 1428403 | 1. Jan Ambirk | Vordingborg Skakklub | 1630 | 1739 | 2019-06-30 | |||
100301927 | 1451669 | 2. Christian Ringsmose | Læseforeningens Skakklub | 1575 | 1572 | 2019-09-16 | |||
100302026 | 1468480 | 3. Mikkel Vinh Løftgaard | Læseforeningens Skakklub | 1620 | 1544 | 2019-07-01 | |||
100401436 | 1436627 | 4. Sebastian Gråbæk | Viby Skakklub | 1639 | 1687 | 2019-10-07 | |||
103107762 | 1452525 | 5. Kim Pedersen | Faxe Skakklub | 1582 | 1677 | 2019-10-07 | |||
100301969 | 1463373 | 6. Alf Andries | Frem Skakklub | 1557 | 1612 | 2019-09-17 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100501586 | 1449737 | 1. Christoffer Vinter | Sverige | 1550 | 1616 | 2019-09-13 | |||
100800713 | 1436597 | 2. Per Rasmussen | Bornholms Skakklub | 1517 | 1572 | 2019-06-21 | |||
100200903 | 1424270 | 3. Torben William Petersen | Skakklubben af 1927, Ringsted | 1539 | 1647 | 2019-09-11 | |||
100400163 | 1409425 | 4. Hans Jørgen Clausen | Gråsten Skakklub | 1530 | 1649 | 2019-08-27 | |||
103102089 | 1444026 | 5. Bo F. Sørensen | Frem Skakklub | 1511 | 1654 | 2019-08-27 | |||
100202293 | 1455818 | 6. Theo Stage-Steffensen | BMS Skak | 1474 | 1590 | 2019-10-02 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100300552 | 1409972 | 1. Cipriano Sande Caceres | Odense Skakklub | 1425 | 1675 | 2019-09-30 | |||
100302007 | 1468260 | 2. Kristian Gade Burgaard | Læseforeningens Skakklub | 1365 | 1542 | 2019-08-27 | |||
100300226 | 1433814 | 3. Morten Emil Jannik | Odense Skakklub | 1463 | 1547 | 2019-09-06 | |||
100602156 | 1444956 | 4. Poul Guldbæk Olesen | Vejlby-Risskov Skakklub | 1426 | 1526 | 2019-09-11 | |||
100300920 | 1445081 | 5. Per Andersen | Læseforeningens Skakklub | 1457 | 1626 | 2019-08-18 | |||
100202278 | 1457942 | 6. Johannes Frank Jensen | Præstø Skakklub | 1357 | 1377 | 2019-08-05 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100602427 | 1445804 | 1. Ertugrul Ayhan | Skakklubben af 1968 | 1285 | 1371 | 2019-09-19 | |||
100302032 | 1469193 | 2. Clara Heiberg | Frem Skakklub | 1329 | 1546 | 2019-09-16 | |||
100301965 | 1462440 | 3. Elias Roed Gundorf Jacobsen | Frem Skakklub | 1316 | 1462 | 2019-09-16 | |||
100803118 | 1467522 | 4. Flemming Andersen | Enkeltmedlem - Indland | 1343 | 1419 | 2019-09-21 | |||
100302028 | 1468790 | 5. Mikkel Kvist Jepsen | Læseforeningens Skakklub | 1243 | 1310 | 2019-08-07 | |||
100302048 | - | 6. Rasmus Nykjær Brejnrod | Frem Skakklub | 1300 | 2019-09-16 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
100602675 | 1467662 | 1. Oscar Staun Larsen | Skakklubben af 1968 | 1077 | 2019-09-19 | ||||
100201715 | 1409700 | 2. Pia Nielsen | Nørresundby Skakklub | 1203 | 1321 | 2019-09-12 | |||
100202408 | 1469649 | 3. Mallie Stage-Steffensen | BMS Skak | 845 | 2019-10-02 | ||||
103111400 | 1445880 | 4. Vibeke Grue | Skanderborg Skakklub | 965 | 1190 | 2019-09-09 | |||
101096621 | 1467956 | 5. Adina Saravana Kumar | Skakforeningen ØBRO | 1020 | 2019-09-12 | ||||
100602676 | 1467654 | 6. Wadie al-Chemali | Skakklubben af 1968 | 1025 | 1241 | 2019-09-19 | |||
100301966 | 1463004 | 7. Bastian Kehrer | Frem Skakklub | 1242 | 1415 | 2019-09-30 | |||
100302008 | 1469088 | 8. Mathias Waldemar Benneth Skow | Læseforeningens Skakklub | 1002 | 2019-08-16 | ||||
100301902 | 1450182 | 9. Robert Crawford | Frem Skakklub | 837 | 1118 | 2019-07-08 | |||
100302011 | 1467220 | 10. Linus Roed Gundorf Jacobsen | Frem Skakklub | 1048 | 1267 | 2019-09-16 |
DSU | Fide | Navn | Klubber | Rating (Std.) | Fide rating | Tilmeldt | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
101095063 | 1447971 | Ole Sørensen | Læseforeningens Skakklub | 1713 | 1799 | 2019-09-04 | |||
100802133 | 1426664 | Reto Utiger Sørensen | Sjælsø Skakklub | 2006 | 1992 | 2019-07-29 |