loading
Arbejder ...

Festugeturneringen 2020 - modificeret

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link LIVE
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Rasmus Thøgersen
Jetsmark Skakklub
23312313
7
4
5
3
11
2 - 33,823253,612311
2FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
23252304
8
5
3
11
4
2 - 33,923173,672301
3FM Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
22432249
9
12
2
1
6
513,3522893,312283
4Lars Hansen
Skakklubben af 1968
22282234
10
1
12
7
2
5 - 73,422103,352217
5Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
21512176
11
2
1
6
12
5 - 72,921433,032165
6Nicolai Kistrup
Caïssa Gladsaxe
21332146
12
9
10
5
3
343,5521223,442128
7Michael Bæhring Madsen
Fredericia Skakforening
20452064
1
10
11
4
9
282,9520262,912046
8Morten Lyck Hansen
Skakklubben af 1968
18881944
2
11
9
12
10
9 - 112,818492,881916
9Claus Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
17781848
3
6
8
10
7
1121,2517711,341841
10Graham Christopher Taylor
Skakklubben af 1968
17461835
4
7
6
9
8
5 - 71,0518031,261860
11Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
17311746
5
8
7
2
1
9 - 110,5517600,611782
12Joen Lesner
Skakklubben af 1968
17261762
6
3
4
8
5
9 - 110,517560,591780

U 2000 (5 spillere)

Partier i turneringen Festugeturneringen 2020 - modificeret

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Festugeturneringen 2020 - modificeret

Chess House indbyder til den traditionsrige Festugeturnering – nu modificeret

På grund af den nuværende corona-situation indbyder Chess House nu til en modificeret Festugeturnering.

Corona-tiltag:
Maksimalt 48 deltagere
Et separat bord til hvert spil
Ingen håndtryk
Ingen mad i spillelokalet
Masser af håndsprit i lokalet
Hvert spil aftørres i desinfektionsserviet mellem hver runde.
 

Spilledage/ tidspunkt
fredag 11. september kl. 18:30 – 23.30
lørdag 12 september kl. 10-15 og kl. 16-21.
søndag 13.septembert kl. 10-15 og kl. 16-21.

Turneringsform
Der spilles 5 runder i grupper af mindst 12 spillere efter Schweizersystemet. (f.eks. vil der være 3 grupper af 14 spillere ved 42 deltagere)
Turneringen Elo-rates.

Betænkningstid
1 time 30 minutter til 40 træk og 15 minutter plus opsparet tid til resten af partiet. Tillæg af 30 sek. pr. træk fra træk 1. Der er noteringspligt under hele partiet.
Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til runden uden at det medfører tab.
Alle har krav på mindst ½ times pause mellem de almindelige skakpartier, så lørdag og søndag kan tidsplanen skride lidt, da der spilles med tillægstid.

Indskud
IM og GM gratis.
250 kr. ved betaling via. MobileBox 0357VX (Chess House - box 2) inden 5. september
300 kr. ved betaling via. MobileBox 0357VX (Chess House - box 2) senest 10. september

Præmier
Hele indskuddet minus EMT-afgift går til præmier. Præmier til hver 4. deltager. En sponsor lægger 1.000,- kr oveni præmien i gruppe 1, således at den garanterede 1. præmie i gruppe 1 er 2.000,- kr. Præmier deles ved ligestilling.

Tilmelding
Senest onsdag d. 9. september kl. 18:00 online.

Spillested
Chess House, Møllevangs Alle 148 A, 8200  Aarhus N

 

Periode 2020-09-11 .. 2020-09-13
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.chesshouse.dk
Turnerings komite

Martin Matthiesen, Peter Thorsbro og Per Oehlerich.

Hoveddommer Martin Matthiesen
Dommere Alle grupper:  Thomas Hauge Vestergaard
Gruppe 1:  Thomas Hauge Vestergaard
Gruppe 2:  Thomas Hauge Vestergaard

Tilmeldings muligheder til Festugeturneringen 2020 - modificeret

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.chesshouse.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 12 2020-09-11 2020-09-09
Gruppe 2 14 2020-09-11 2020-09-09
Totalt antal tilmeldte 26
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100901527 1431412 1. Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2331 2313 2020-08-25
100400392 1404067 2. FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2325 2304 2020-08-25
100602240 1429221 3. FM Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2243 2249 2020-06-21
100600616 1402528 4. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2228 2234 2020-06-20
100800259 1406671 5. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2151 2176 2020-08-25
100103773 1444816 6. Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2133 2146 2020-08-26
100501277 1413031 7. Michael Bæhring Madsen Fredericia Skakforening 2045 2064 2020-08-17
100200196 1408437 8. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1888 1944 2020-08-26
100600267 1417320 9. Claus Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1778 1848 2020-08-31
100601239 1438093 10. Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1746 1835 2020-07-28
101095855 1462547 11. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1731 1746 2020-09-05
100901136 1444379 12. Joen Lesner Skakklubben af 1968 1726 1762 2020-09-03
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301927 1451669 1. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1705 1778 2020-08-31
100602426 1445987 2. Phong van Nguyen Skakklubben af 1968 1697 1737 2020-06-20
100302026 1468480 3. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 1693 1817 2020-09-03
100301969 1463373 4. Alf Andries Frem Skakklub 1649 1628 2020-09-09
100501586 1449737 5. Christoffer Vinther 1618 1637 2020-07-30
100501466 1439138 6. Uffe Vestergård Thomassen Nordre Skakklub 1389 1443 2020-08-26
100602157 1422448 7. Ramadan Mustafov Saliev Horsens Skakforening 1310 1418 2020-08-28
100602156 1444956 8. Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1310 1482 2020-07-29
101096713 1469673 9. Jesper Berg Axelsen Aalborg Skakforening af 1889 1195 1308 2020-08-26
101097143 - 10. Kasper Skov-Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1099 2020-07-22
100104605 1471759 11. August Jalving Skak for sjov 1061 2020-08-31
101097172 - 12. Jeppe Berg Axelsen Prøvemedlemmer 1000 1200 2020-08-26
100302083 - 13. Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1000 2020-09-07
100602676 1467654 14. Wadie al-Chemali Skakklubben af 1968 1000 1202 2020-06-20