loading
Arbejder ...

2. KØGE LANG WEEKEND EMT

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1GM Henrik Danielsen
Køge Skakklub
25222516
27
1
14
½
16
1
8
1
7
1
4
1
5
1
3
½
11
1
817,7525257,522521
2Hilmir Freyr Heimisson
Jetsmark Skakklub
23522317
28
1
15
1
8
½
3
½
11
0
25
1
12
1
13
1
4
0
65 - 116,8523356,422309
3IM Andreas Skytte Hagen
Skak for sjov
23492370
29
1
16
½
24
1
2
½
10
1
6
½
26
½
1
½
5
1
3 - 46,523496,472370
4IM Nikolaj Borge
Hillerød Skakklub
23292357
30
1
17
1
11
1
7
½
6
1
1
0
10
½
8
1
2
1
725,9523506,122370
5FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
23202307
31
1
18
1
10
1
6
0
12
1
11
1
1
0
26
1
3
0
65 - 116,323145,902309
6Henrik Dahl Pedersen
Køge Skakklub
22172241
32
1
19
1
13
1
5
1
4
0
3
½
8
½
11
0
10
0
515 - 225,122155,182237
7FM Joakim Nilsson
22162216
33
1
20
1
12
1
4
½
1
0
13
½
14
½
15
½
8
1
65 - 11022165,472227
8Peter Erik Olsen
Skakklubben Seksløberen
22012221
34
1
21
1
2
½
1
0
14
1
27
1
6
½
4
0
7
0
515 - 225,221975,222217
9CM Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21972213
35
1
24
½
14
½
18
1
27
½
26
0
13
0
47
1
21
½
515 - 227,721437,542162
10Nicolai Kistrup
Caïssa Gladsaxe
21872232
36
1
23
1
5
0
17
1
3
0
18
1
4
½
19
1
6
1
3 - 45,5522065,862245
11Mogens Henrik Thuesen
Brønshøj Skakforening
21762178
37
1
26
1
4
0
20
1
2
1
5
0
28
1
6
1
1
0
65 - 115,121945,022198
12Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
21492152
38
1
25
1
7
0
23
1
5
0
17
1
2
0
14
½
27
1
12 - 145,8521425,872145
13CM Max Wahlund
21112111
39
1
53
1
6
0
26
½
37
1
7
½
9
1
2
0
15
1
65 - 11021114,742116
14Richard Lilja
Skørping Skakklub
20742096
40
1
1
½
9
½
28
1
8
0
23
1
7
½
12
½
20
1
65 - 114,820984,832119
15Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
20561929
41
1
2
0
30
½
27
0
45
1
29
1
25
1
7
½
13
0
515 - 225,520264,381914
16Svend Steenstrup
Nordsjællands Skakklub
20542013
42
1
3
½
1
0
30
½
31
1
28
0
32
1
20
0
33
½
23 - 326,4520155,991983
17Nicklas Alexander Winther-Jørgensen
Næstved Skakklub
20171927
43
1
4
0
31
1
10
0
33
1
12
0
30
+
21
½
23
0
23 - 324,9519824,131914
18Kim Nyvang Andersen
Skakklubben Seksløberen
19692014
44
1
5
0
32
1
9
0
40
1
10
0
31
1
23
½
28
0
23 - 325,719335,701990
19Lars Møller Larsen
Skakforeningen ØBRO
19441925
45
1
6
0
36
½
37
0
44
1
30
1
27
1
10
0
26
0
23 - 326,418875,771900
20Phillip Nielsen
Skive Skakklub
19141892
46
1
7
0
38
1
11
0
32
½
21
½
33
+
16
1
14
0
515 - 224,219083,991892
21Vebjørn Maanum Leonhardsen
18681868
47
1
8
0
37
½
44
1
26
0
20
½
35
1
17
½
9
½
515 - 22018685,011868
22Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
18561828
48
½
28
0
34
½
46
0
49
1
37
½
47
0
45
1
35
1
23 - 327,9517536,181774
23Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
18521856
49
1
10
0
39
1
12
0
47
1
14
0
37
1
18
½
17
1
12 - 144,818733,741886
24Erik Løveid
Helsingør Skakklub
18181818
50
1
9
½
3
0
48
1
25
0
32
½
34
½
28
½
37
1
515 - 22018185,121816
25FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
18171797
51
1
12
0
44
½
36
1
24
1
2
0
15
0
54
-
 41 - 433,418202,981807
26 Arvid Fridman
17821782
52
1
11
0
46
1
13
½
21
1
9
1
3
½
5
0
19
1
65 - 11017821,961904
27Preben R. Larsen
Roskilde Skakklub
17621829
1
0
48
1
51
1
15
1
9
½
8
0
19
0
34
1
12
0
23 - 323,2518003,561848
28Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
17281815
2
0
22
1
53
1
14
0
39
1
16
1
11
0
24
½
18
1
12 - 143,0518152,661889
29Erol Taskiran
Enkeltmedlem 8HK
17151777
3
0
40
½
48
0
42
1
38
1
15
0
36
1
30
½
43
1
515 - 225,716945,621765
30Angelo Nielsen
Amager Skakforening
16571749
4
0
41
1
15
½
16
½
46
1
19
0
17
-
29
½
47
½
433 - 403,2516803,651756
31Steen Nielsen
Skakforeningen ØBRO
16311673
5
0
42
1
17
0
49
1
16
0
40
1
18
0
50
1
44
½
23 - 324,5516303,291677
32 Henrik Johansson
16461646
6
0
43
1
18
0
41
1
20
½
24
½
16
0
44
0
42
0
344 - 51016463,271641
33Kim Michael Pedersen
Amager Skakforening
16371706
7
0
44
0
43
1
50
1
17
0
46
1
20
-
48
1
16
½
23 - 324,516374,451707
34Kai Gylling Nielsen
Solrød Skakklub
16291749
8
0
45
½
22
½
47
0
52
1
39
1
24
½
27
0
40
1
23 - 324,816204,521729
35Jørgen Kinggaard Svendsen
Kolding Skakklub
16291694
9
0
46
0
50
0
43
1
51
1
48
1
21
0
40
½
22
0
41 - 435,6515485,561612
36Allan Ankjær
Skovbo Skakklub
15721685
10
0
47
1
19
½
25
0
48
½
50
1
29
0
43
0
46
1
433 - 404,715415,191661
37Hans Haagen Larsen
Amager Skakforening
15631618
11
0
50
1
21
½
19
1
13
0
22
½
23
0
51
1
24
0
433 - 402,716153,001638
38Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
14851571
12
0
49
1
20
0
45
½
29
0
47
½
44
0
42
0
48
1
344 - 514,4514203,551540
39Mattias Skærved
Fredericia Skakforening
14731503
13
0
52
1
23
0
51
1
28
0
34
0
45
0
49
1
50
0
344 - 514,913882,881465
40Orla Eilegaard Jørgensen
Amager Skakforening
14561599
14
0
29
½
45
½
53
1
18
0
31
0
46
1
35
½
34
0
41 - 433,1514722,801593
41Aron Frank Sørensen
Solrød Skakklub
14131608
15
0
30
0
52
1
32
0
50
0
54
+
48
0
46
0
53
1
344 - 514,5512983,201544
42Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
14101556
16
0
31
0
47
0
29
0
54
+
51
0
53
1
38
1
32
1
433 - 403,4513903,171533
43Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
14091405
17
0
32
0
33
0
35
0
53
1
52
1
49
1
36
1
29
0
433 - 403,8514160,851408
44Flemming Dyremose
Brøndby Skakklub
13931603
18
0
33
1
25
½
21
0
19
0
45
½
38
1
32
1
31
½
23 - 321,5515693,061632
45Jacob Hein
Espergærde Skakklub
14331469
19
0
34
½
40
½
38
½
15
0
44
½
39
1
22
0
51
0
344 - 513,214242,741474
46Matthias Rasmussen
Maribo Skakklub
13891513
20
0
35
1
26
0
22
1
30
0
33
0
40
0
41
1
36
0
344 - 511,8514412,131530
47 Victor Lilliehook
13591359
21
0
36
0
42
1
34
1
23
0
38
½
22
1
9
0
30
½
433 - 40013591,111475
48Morten Sigvart Dyremose
Brøndby Skakklub
12291410
22
½
27
0
29
1
24
0
36
½
35
0
41
1
33
0
38
0
344 - 510,813371,351443
49Frida Bjerregaard Hagen
Skak for sjov
1115
23
0
38
0
54
+
31
0
22
0
53
1
43
0
39
0
52
1
344 - 512,05111301000
50Yusuf Noori
Roskilde Skakklub
10161000
24
0
37
0
35
1
33
0
41
1
36
0
54
+
31
0
39
1
433 - 400,2511740,641035
51Jesper Koch-Müller
Præstø Skakklub
10071151
25
0
54
+
27
0
39
0
35
0
42
1
52
1
37
0
45
1
433 - 400,9511020,641178
52Emma Nielsen
Skive Skakklub
854
26
0
39
0
41
0
54
+
34
0
43
0
51
0
53
1
49
0
2521,0585101000
53Elias Kongaard
Køge Skakklub
853
54
+
13
0
28
0
40
0
43
0
49
0
42
0
52
0
41
0
1530,880501000
54Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
53
-
51
-
49
-
52
-
42
-
41
-
50
-
25
-
 054080001000

Ratinggruppe 1 (15 spillere)Ratinggruppe 2 (22 spillere)

Indbydelse

2. Køge LANG sommer-Weekend-EMT 2021

Køge Skakklub indbyder til 9 runders koordineret EMT i weekenden 7. - 11. juli 2021.

Spillested: Asgård Skole ved kantinen, Norsvej 2, 4600 Køge (få minutters gang fra Ølby Station).

Kantine med kaffe, te, øl, vand, ostemadder, Fastfood og slik  m.m. findes på spillestedet. 

Spilledage og tider:
onsdag den 7. juli 2021 kl. 12-17

onsdag den 7. juli  2021 kl. 17-22                                                                                                                                                                                      

torsdag den 8. juli 2021 kl. 12-17

torsdag den 8. juli  2021 kl. 17-22                                                                                                                                                                                                    

fredag  den 9. juli 2021 kl.  12-17

fredag den 9. juli 2021 kl. 17-22

lørdag den 10. juli 2021 kl. 12-17                                                                                                                                                                                               

lørdag den 10. juli 2021 kl. 17-22

søndag den 11 .juli 2021 kl. 10-15                                                                                                                                                                                                

Betænkningstid: 90 minutter pr. spiller til hele partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk fra træk 1

Turneringsform:
Der inddeles efter dansk rating i én gruppe, som spiller efter schweizersystemet. Der anvendes WinSwiss - opsat til kun FIDE-regler mulige -  til rundelægning. TURNERINGEN ELO-RATES

Det et tilladt at komme op til 30 minutter efter planlagt start for sent til et parti. Partiet er tabt ved senere fremmøde. Spillernes mobiltelefoner skal være slukket under hele partiet. Tændt mobiltelefon = tabt parti.

Indskud og tilmelding:
Indskud 400 kroner; juniorer indtil 20 år 200 kr.; GM, IM, WGM og WIM gratis.
Indskud betales på MobilePay: 927683 eller på kont 2360 2551410997 senest 04. juli 2021

Bemærk tilmeldingsfrist 04. juli 2020

Præmier:
Minimum garanteret Hovedpræmier:

1. præmie: 2500 kr. 

2. præmie1500 kr

3. præmie1000 kr

4. præmie 400 kr

Ratinggrupper 

1. præmie 1000 kr.

2. præmie 800 kr

3. præmie 600 kr

4. præmie 400 kr
Præmierne deles ved ligestilling i point. og man kan kun vginde een præmie.

Turneringsleder og yderligere oplysninger:
Finn Stuhr, mail: koegeskakklub@gmail.com  T: 2546 8293

Periode 2021-07-07 .. 2021-07-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Formand IA/IO Per Rasmussen, Bornholm (mobil 93900117, email elo@chessspot.dk)

Niels Steen Larsen

Erik Carlsen

Hoveddommer Verner Christensen
Dommere

Tilmeldings muligheder til 2. KØGE LANG WEEKEND EMT

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 54 2021-07-07 2021-07-04
Totalt antal tilmeldte 54
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200900 1400185 1. GM Henrik Danielsen Køge Skakklub 2522 2516 2021-06-14
101095209 2309998 2. Hilmir Freyr Heimisson Jetsmark Skakklub 2352 2317 2021-06-24
100600736 1407341 3. IM Andreas Skytte Hagen Skak for sjov 2349 2370 2021-06-18
100800065 1400312 4. IM Nikolaj Borge Hillerød Skakklub 2329 2357 2021-07-03
100103912 1444514 5. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2320 2307 2021-06-24
100200634 1404199 6. Henrik Dahl Pedersen Køge Skakklub 2217 2241 2020-12-18
1723383 7. FM Joakim Nilsson 2216 2216 2021-06-22
100103379 1401386 8. Peter Erik Olsen Skakklubben Seksløberen 2201 2221 2021-07-01
103106490 1409514 9. CM Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2197 2213 2021-06-12
100103773 1444816 10. Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2187 2232 2021-06-04
102101025 1400878 11. Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2176 2178 2021-06-30
100802438 1412159 12. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2149 2152 2021-06-06
1741861 13. CM Max Wahlund 2111 2111 2021-05-04
100800709 1403109 14. Richard Lilja Skørping Skakklub 2074 2096 2021-06-28
100202092 1447955 15. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 2056 1929 2021-06-04
100800374 1409182 16. Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 2054 2013 2021-06-07
100202497 1467352 17. Nicklas Alexander Winther-Jørgensen Næstved Skakklub 2017 1927 2021-06-18
100801520 1415743 18. Kim Nyvang Andersen Skakklubben Seksløberen 1969 2014 2021-06-20
100100472 1416707 19. Lars Møller Larsen Skakforeningen ØBRO 1944 1925 2021-06-29
101095973 1466062 20. Phillip Nielsen Skive Skakklub 1914 1892 2021-05-07
1539515 21. Vebjørn Maanum Leonhardsen 1868 1868 2021-03-23
100201494 1401971 22. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1856 1828 2021-06-08
100104090 1454188 23. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1852 1856 2021-06-19
100803186 1520067 24. Erik Løveid Helsingør Skakklub 1818 1818 2021-01-01
100802146 1402714 25. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1817 1797 2021-01-17
1758632 26. Arvid Fridman 1782 1782 2021-05-14
100800884 1425790 27. Preben R. Larsen Roskilde Skakklub 1762 1829 2021-05-26
100104462 45059730 28. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1728 1815 2021-05-24
100800793 1433512 29. Erol Taskiran Enkeltmedlem 8HK 1715 1777 2021-07-01
100103836 1442589 30. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1657 1749 2021-02-12
103105778 1402498 31. Steen Nielsen Skakforeningen ØBRO 1631 1673 2021-06-24
1718347 32. Henrik Johansson 1646 1646 2021-05-18
100103837 1441400 33. Kim Michael Pedersen Amager Skakforening 1637 1706 2021-04-30
100800893 1406400 34. Kai Gylling Nielsen Solrød Skakklub 1629 1749 2021-05-26
100500703 1449656 35. Jørgen Kinggaard Svendsen Kolding Skakklub 1629 1694 2021-06-28
100100093 1461273 36. Allan Ankjær Skovbo Skakklub 1572 1685 2021-06-30
100800414 1409557 37. Hans Haagen Larsen Amager Skakforening 1563 1618 2021-06-21
100100322 1411225 38. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1485 1571 2021-06-04
101095461 1461958 39. Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1473 1503 2021-06-28
100101086 1413368 40. Orla Eilegaard Jørgensen Amager Skakforening 1456 1599 2021-06-22
100300978 1429647 41. Aron Frank Sørensen Solrød Skakklub 1413 1608 2021-06-19
100200903 1424270 42. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1410 1556 2021-06-27
100701739 1462393 43. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1409 1405 2021-06-13
100100667 1416073 44. Flemming Dyremose Brøndby Skakklub 1393 1603 2021-06-24
100801513 1402870 45. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1433 1469 2021-06-30
100202262 1447890 46. Matthias Rasmussen Maribo Skakklub 1389 1513 2021-06-16
1752103 47. Victor Lilliehook 1359 1359 2021-05-14
100102386 1412922 48. Morten Sigvart Dyremose Brøndby Skakklub 1229 1410 2021-06-24
101096723 1472089 49. Frida Bjerregaard Hagen Skak for sjov 1115 2021-06-09
100803224 1472232 50. Yusuf Noori Roskilde Skakklub 1016 1000 2021-01-25
100202132 1442295 51. Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 1007 1151 2021-06-04
101096689 1471929 52. Emma Nielsen Skive Skakklub 854 2021-05-07
100202544 1473271 53. Elias Kongaard Køge Skakklub 853 2021-06-22
- 54. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2021-07-07