loading
Arbejder ...

Bornholms Sommer Skak 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo123456PoPlWeRnEoEn
1GM Henrik Danielsen
Køge Skakklub
25252516
9
1
8
½
4
1
3
1
14
1
2
1
15,6525255,452517
2Mogens Henrik Thuesen
Brønshøj Skakforening
21942178
10
1
3
½
12
½
5
0
11
1
1
0
35 - 103,7521793,542167
3Lars Hansen
Skakklubben af 1968
21512159
11
1
2
½
8
1
1
0
5
1
4
1
23,221773,152186
4Rune Andersen
Bornholms Skakklub
20932108
12
½
5
1
1
0
10
1
8
½
3
0
35 - 103,0520922,972109
5David Ståhlberg
20722072
13
1
4
0
11
½
2
1
3
0
14
1
4020723,172079
6CM Henrik Mølvig
Roskilde Skakklub
20502075
14
½
7
½
10
½
8
0
13
½
15
½
11 - 133,920223,832048
7Svend Steenstrup
Nordsjællands Skakklub
20152013
15
½
6
½
14
0
11
½
10
0
16
½
214 - 153,719723,521983
8Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
20012053
16
1
1
½
3
0
6
1
4
½
12
1
432,420352,642107
9Ulrik Flinta
19702033
1
0
14
½
15
½
16
1
12
0
13
0
214 - 153,0519393,282007
10Lars Wilton Pedersen
Esbjerg Skakforening
19631991
2
0
13
1
6
½
4
0
7
1
11
½
35 - 102,419812,452002
11Julius Mølvig
19531972
3
0
16
1
5
½
7
½
2
0
10
½
11 - 132,319592,381974
12Klaus Nielsen
Furesø Skakklub
19461984
4
½
15
1
2
½
14
0
9
1
8
0
35 - 102,619582,701990
13Kim Nyvang Andersen
Skakklubben Seksløberen
19332014
5
0
10
0
16
½
15
1
6
½
9
1
35 - 102,7519413,172011
14Vebjørn Maanum Leonhardsen
18681868
6
½
9
½
7
1
12
1
1
0
5
0
35 - 10018681,481898
15Johan Ravnborg
Dansk Skak Akademi
18671890
7
½
12
0
9
½
13
0
16
1
6
½
11 - 132,2518752,101898
16Carsten Juul Nielsen
Furesø Skakklub
18541893
8
0
11
0
13
½
9
0
15
0
7
½
1162,1518202,171870

Ratinggruppe (8 spillere)

Præmier:

1. 1500 kr.

2. 1000 kr.

3. 500 kr.

Ratingpræmie:

1. 400 kr.

2. 250 kr.

Man kan kun vinde en præmie, og ved ligestilling deles præmierne

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo123456PoPlWeRnEoEn
1Mikael Ramkilde
Nordsjællands Skakklub
18461890
8
1
4
1
2
½
14
1
3
0
9
1
1 - 24,2518544,351893
2Erik Løveid
Helsingør Skakklub
18181818
9
1
6
1
1
½
4
½
14
½
3
½
43 - 4018183,661825
3Daniel Petersen
Sorø Skakklub
17801783
10
1
14
0
11
½
6
1
1
1
2
½
43 - 43,817863,391795
4Jan Ambirk
Næstved Skakklub
17371727
11
1
1
0
9
1
2
½
6
1
14
1
1 - 23,517672,991757
5Egon Rysgaard Madsen
THY Skakklub
17361762
12
½
7
½
14
0
10
1
11
½
6
1
5 - 64,117183,801756
6Bent Schiøtt Hansen
Bornholms Skakklub
16781753
13
1
2
0
10
1
3
0
4
0
5
0
211 - 132,816543,191729
7Borg Flemming
16491649
14
0
5
½
12
1
11
½
8
0
13
1
37 - 9016492,791653
8Erik Hedegaard Hansen
Helsingør Skakklub
16321708
1
0
11
0
13
1
9
0
7
1
10
0
211 - 132,9516043,201684
9Hans Haagen Larsen
Amager Skakforening
16151618
2
0
12
1
4
0
8
1
13
1
1
0
37 - 92,4516322,071637
10Joshua Kehlet Hansen
Skakklubben af 1968
16081647
3
0
13
1
6
0
5
0
12
0
8
1
211 - 132,6515842,451638
11Michael René Christensen
THY Skakklub
15911661
4
0
8
1
3
½
7
½
5
½
12
½
37 - 92,2516172,581669
12Svend Vestergaard
Bornholms Skakklub
15611638
5
½
9
0
7
0
13
½
10
1
11
½
102,515612,791632
13Kjell Johannessen
Brøndby Skakklub
15251646
6
0
10
0
8
0
12
½
9
0
7
0
½142,214492,811600
14Sissel Kærgaard
Køge Skakklub
14991635
7
1
3
1
5
1
1
0
2
½
4
0
5 - 61,116321,931666

Ratinggruppe (6 spillere)

Præmier:

1. 1200 kr.

2. 800 kr.

3. 500 kr.

Ratingpræmie:

1. 400 kr.

2. 250 kr.

Man kan kun vinde en præmie, og ved ligestilling deles præmierne

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo123456PoPlWeRnEoEn
1Arne Nielsen
Bornholms Skakklub
14951654
8
+
5
½
2
½
12
1
3
½
7
0
5 - 83,1514662,611632
2Orla Eilegaard Jørgensen
Amager Skakforening
14721599
9
1
7
0
1
½
6
½
4
½
13
1
5 - 83,814594,161586
3Morten Emil Jannik
Odense Skakklub
14691543
10
1
11
1
7
1
5
½
1
½
6
½
1 - 23,7515033,451564
4Jacob Hein
Espergærde Skakklub
14241469
11
0
13
1
12
0
9
½
2
½
14
1
39 - 104,113753,231464
5Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
13901556
12
1
1
½
9
1
3
½
7
½
10
½
43 - 43,0514332,981556
6Aase Morling
Tåstrup Skakforening
13821458
13
0
10
½
8
+
2
½
12
1
3
½
5 - 82,713732,131445
7Villads Majvang Sandmann
Læseforeningens Skakklub
13721463
14
1
2
1
3
0
11
1
5
½
1
1
1 - 2314402,781532
8Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
1
-
12
-
6
-
14
-
9
-
11
-
014080001000
9Kathrine Lindegaard Bruntse
Læseforeningens Skakklub
13361389
2
0
14
1
5
0
4
½
8
+
12
1
5 - 82,5513341,741379
10Caroline Lindegaard Bruntse
Læseforeningens Skakklub
13231374
3
0
6
½
14
1
13
1
11
1
5
½
43 - 43,213592,921417
11Jens Kornbæk Pedersen
Espergærde Skakklub
13101417
4
1
3
0
13
1
7
0
10
0
8
+
39 - 102,1513032,541406
12Benjamin Flinta
1300
5
0
8
+
4
1
1
0
6
0
9
0
211 - 121,8126401000
13Alfred Mølvig
Køge Skakklub
12001194
6
1
4
0
11
0
10
0
14
1
2
0
211 - 122,111961,531213
14Erling Hoff Petersen
Sorø Skakklub
10071107
7
0
9
0
10
0
8
+
13
0
4
0
1130,659710,931070

Ratinggruppe (6 spillere)

Præmier:

1. 1200 kr.

2. 800 kr.

3. 500 kr.

Ratingpræmie:

1. 400 kr.

2. 250 kr.

Man kan kun vinde en præmie, og ved ligestilling deles præmierne

Indbydelse

Bornholms Sommer Skak 2021 

Tilmelding senest onsdag d.14 Juli.

Turneringsform: Schweizer grupper hvor der tilstræbes at være 16-20 i hver gruppe.

FORVENTER AT LAVE 3 GRUPPER UDFRA  ANTALLET AF TILMELDTE VED OVER 40 DELTAGERE

Betænkningstid: 90 min + 30 sec. pr. træk

Spilleplan:

Torsdag d. 15 juli 2020

Indskrivning: 17.00-18.30

1. Runde 19.00

Fredag d. 16 juli 2021.

2. Runde 10.00

3. Runde 15.30

Lørdag d. 17 juli 2021

4. Runde 10.00

5. Runde 15.30

Søndag d. 18 juli 2021

6. Runde 10.00

Præmieuddeling forventes cirka kl. 15.00

DET ER TILLADT at komme 30 min. for sent til runderne.

 

Indskud: 250 kr.

Overnatning i sovesal  eller telt: 3 nætter incl. morgenmad 220 kr.

Overnatning i sovesal eller telt: 3 nætter uden morgenmad  120 kr.

Sengetøj/sovepose og evt. liggeunderlag skal medbringes.

Det er muligt at ankomme dagen før, og overnatte til dagen efter, (morgenmad kan aftales mod betaling).

Der er cafe på spillestedet hvor man kan købe kaffe, te  og kage, samt naturligvis øl og vand, samt nogle håndmadder, ligesom der vil være mulighed for at købe et varmt måltid mad (Aftensmad) ved forudbestilling.

Indskud og beløb for overnatning kan indbetales via Mobilepay til 93900117

Eller ved ankomst til spillestedet.

Spillested: Multihuset Østerlars , Stavsdalvej 30, Østerlars, 3760 Gudhjem

Bus 4 kører lige til døren

Kontakt: Per Rasmussen på formand@bornholms-skakklub.dk eller 9390 0117

 

Rejsen til Bornholm

Der er god flyforbindelse til Bornholm, se  bornholmerflyet.dk/

Bus til Bornholm

Der er der 2 muligheder

Kombardoexpressen

www.kombardoexpressen.dk/

Bussen kører fra Ingerslevsgade i København, og bussen kører ombord, og er med til Rønne

 

Bornholmerbussen

 Afgår fra Bernstorffsgade - overfor Tivoli

(ved Hotel Plaza).

www.bornholmerbussen.dk/

 (kører ikke ombord på færgen)

Færgen til Bornholm

www.bornholmslinjen.dk/

Periode 2021-07-15 .. 2021-07-18
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Per Rasmussen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Bornholms Sommer Skak 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 16 2021-07-15 2021-07-14
Gruppe 2 14 2021-07-15 2021-07-14
Gruppe 3 14 2021-07-15 2021-07-14
- 1 2021-07-15 2021-07-14
Totalt antal tilmeldte 45
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200900 1400185 1. GM Henrik Danielsen Køge Skakklub 2525 2516 2021-05-25
102101025 1400878 2. Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2194 2178 2021-06-23
100600616 1402528 3. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2151 2159 2021-07-14
100801207 1405683 4. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2093 2108 2021-04-10
100802800 1707140 5. David Ståhlberg 2072 2072 2021-07-05
100800890 1402625 6. CM Henrik Mølvig Roskilde Skakklub 2050 2075 2021-06-28
100800374 1409182 7. Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 2015 2013 2021-06-07
100302026 1468480 8. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 2001 2053 2021-04-20
100100101 1436600 9. Ulrik Flinta 1970 2033 2021-06-12
100300625 1404962 10. Lars Wilton Pedersen Esbjerg Skakforening 1963 1991 2021-04-08
100201845 1405748 11. Julius Mølvig 1953 1972 2021-06-28
100800211 1410210 12. Klaus Nielsen Furesø Skakklub 1946 1984 2021-06-22
100801520 1415743 13. Kim Nyvang Andersen Skakklubben Seksløberen 1933 2014 2021-06-20
1539515 14. Vebjørn Maanum Leonhardsen 1868 1868 2021-07-08
100700918 1404903 15. Johan Ravnborg Dansk Skak Akademi 1867 1890 2021-06-15
100800210 1402242 16. Carsten Juul Nielsen Furesø Skakklub 1854 1893 2021-06-17
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802760 1439391 1. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1846 1890 2021-04-30
100803186 1520067 2. Erik Løveid Helsingør Skakklub 1818 1818 2021-04-11
100202472 1466577 3. Daniel Petersen Sorø Skakklub 1780 1783 2021-06-26
100200288 1428403 4. Jan Ambirk Næstved Skakklub 1737 1727 2021-04-23
100900449 1419838 5. Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1736 1762 2021-06-06
100801221 1418645 6. Bent Schiøtt Hansen Bornholms Skakklub 1678 1753 2021-07-11
1505823 7. Borg Flemming 1649 1649 2021-06-26
100800404 1410946 8. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1632 1708 2021-06-12
100800414 1409557 9. Hans Haagen Larsen Amager Skakforening 1615 1618 2021-04-10
103110503 1444859 10. Joshua Kehlet Hansen Skakklubben af 1968 1608 1647 2021-07-14
100901011 1415972 11. Michael René Christensen THY Skakklub 1591 1661 2021-06-06
100802252 1437461 12. Svend Vestergaard Bornholms Skakklub 1561 1638 2021-04-19
100801019 1404300 13. Kjell Johannessen Brøndby Skakklub 1525 1646 2021-06-14
100802190 1434195 14. Sissel Kærgaard Køge Skakklub 1499 1635 2021-06-07
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801217 1426052 1. Arne Nielsen Bornholms Skakklub 1495 1654 2021-06-28
100101086 1413368 2. Orla Eilegaard Jørgensen Amager Skakforening 1472 1599 2021-07-07
100300226 1433814 3. Morten Emil Jannik Odense Skakklub 1469 1543 2021-05-06
100801513 1402870 4. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1424 1469 2021-07-14
100200903 1424270 5. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1390 1556 2021-04-10
100102599 1440993 6. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1382 1458 2021-04-18
100302083 1472313 7. Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1372 1463 2021-05-17
- 8. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2021-07-15
100302044 1472283 9. Kathrine Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1336 1389 2021-04-09
100302043 1472275 10. Caroline Lindegaard Bruntse Læseforeningens Skakklub 1323 1374 2021-04-09
100800118 1426230 11. Jens Kornbæk Pedersen Espergærde Skakklub 1310 1417 2021-04-10
101097227 1473298 12. Benjamin Flinta 1300 2021-06-12
100202581 1459880 13. Alfred Mølvig Køge Skakklub 1200 1194 2021-06-28
100202521 1471660 14. Erling Hoff Petersen Sorø Skakklub 1007 1107 2021-06-26
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802372 1424661 8. Thomas Balling Egedal-Jyllinge Skakklub 1348 1635 2021-04-14