loading
Arbejder ...

BMS Mesterskabet 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Noah Krug Wahlgreen
BMS Skak
17971817
8
+
2
0
3
0
4
½
5
0
6
1
7
0
6 - 71,8517871,891801
2Casper Yukun Liu
BMS Skak
21312137
7
1
1
1
8
+
3
0
4
1
5
½
6
1
24,6521284,622132
3Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
BMS Skak
18871855
6
1
7
½
1
1
2
1
8
+
4
½
5
0
532,619292,211927
4Tom Nicolaj Skovgaard
BMS Skak
19371960
5
½
6
½
7
1
1
½
2
0
3
½
8
+
443,0519363,141957
5Thomas Bach Nielsen
BMS Skak
21062117
4
½
8
+
6
1
7
1
1
1
2
½
3
1
614,521164,462128
6Carsten Hejberg
BMS Skak
18201864
3
0
4
½
5
0
8
+
7
1
1
0
2
0
6 - 72,0518042,291848
7Jan Torp Nielsen
Nørrebro Skakklub
18461876
2
0
3
½
4
0
5
0
6
0
8
+
1
1
52,2518242,391858
8Bye
1
-
5
-
2
-
6
-
3
-
7
-
4
-
08

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Poul Nørgård Munk
BMS Skak
17781890
8
+
2
½
3
1
4
1
5
0
6
1
7
½
523,6517893,471881
2Henrik Rasmussen
BMS Skak
16571749
7
0
1
½
8
+
3
1
4
1
5
½
6
0
452,516722,401741
3Anders Otto Larsen
BMS Skak
17791820
6
½
7
½
1
0
2
0
8
+
4
½
5
0
63,6517152,941781
4Michael Klinck-Hansen
Egedal-Jyllinge Skakklub
17000
5
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
½
8
+
72,9162801000
5Jørgen Tornhøj Christensen
BMS Skak
17041810
4
1
8
+
6
1
7
½
1
1
2
½
3
1
612,9517822,861833
6Mojtaba Aria
BMS Skak
16241513
3
½
4
1
5
0
8
+
7
1
1
0
2
1
32,216630,761583
7Bo Sørensen
BMS Skak
17241773
2
1
3
½
4
1
5
½
6
0
8
+
1
½
43,1517352,571770
8Bye
1
-
5
-
2
-
6
-
3
-
7
-
4
-
08

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456PoPlWeRnEoEn
1Jørgen Holst
BMS Skak
12171419
4
+
2
1
3
0
4
+
2
0
3
0
32 - 31,2512060,421411
2Samo Møller Rendlev
BMS Skak
12000
3
0
1
0
4
+
3
0
1
1
4
+
32 - 31,15119301000
3Henning Tornhøj Christensen
BMS Skak
15651653
2
1
4
+
1
1
2
1
4
+
1
1
613,615831,581661
4Zack Ottesen
BMS Skak
9760
1
-
3
-
2
-
1
-
3
-
2
-
04097601000
Indbydelse

BMS Skak inviterer til "BMS Mesterskabet 2021" - en åben koordineret turnering i månederne august-september-oktober 2021.
BMS Skak lægger 1000 kr. oven i præmiepuljen bestående af indskud excl. ratingafgift - og 1.præmien i øverste gruppe er 1000 kr.

Spilledatoer
Der spilles på følgende tirsdage med start kl. 19.00:
31. august, 7., 14., 21. og 28. september, 5. og 12. oktober.

Spillested
Tapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup.
NB. Bemærk nye lokaler på Tapeten! Se BMS Skak's hjemmeside www.bmsskak.dk!

Gruppeinddeling
Der tilstræbes en inddeling i 8-mands alle-mod-alle grupper efter rating, nederste gruppe eventuelt Monrad/Schweizer. Dog tages forbehold, idet den endelige gruppeinddeling tager hensyn til de tilmeldtes fordeling i ratingområdet. Max deltagerantal: 24.

 

Betænkningstid og regler
Betænkningstiden er 90 min. til de første 40 træk og 15 min. til resten af partiet + 30 sek. pr. træk fra træk 1.
Der spilles efter FIDE’s regler samt DSU's regler for EMT, og turneringen Elo-rates.
Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til partiet ift. rundens officielle starttidspunkt.

Rygning
Der må ikke ryges på spillestedet (rygning kun udendørs).

Indskud
Seniorer 150 kr., juniorer og pensionister 100 kr.

Tilmelding og information
Bedst via onlinetilmelding her på siden (se tilmeldingslink).
Tilmelding senest den 24. august 2021.
Information og eventuelle spørgsmål kan rettes til:
Sigfred Haubro (sigfred.haubro@mail.dk, Tlf: 40 41 94 68) eller
Tom Skovgaard (tomskovgaard@gmail.com, Tlf: 24 28 14 10).

Præmier
Grp. 1: 1000 kr. - 400 kr. - 200 kr. 
Grp. 2: 500 kr. - 300 kr. - 100 kr.
Grp. 3: 250 kr. - 100 kr.
Præmier deles ved ligestilling.

Periode 2021-08-31 .. 2021-10-12
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Tom Nicolaj Skovgaard
Dommere Alle grupper:  Tom Krog Nielsen , Sigfred Haubro
Gruppe 1:  Tom Nicolaj Skovgaard
Gruppe 2:  Sigfred Haubro
Gruppe 3:  Tom Krog Nielsen

Tilmeldings muligheder til BMS Mesterskabet 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2021-08-31 2021-08-31
Gruppe 2 8 2021-08-31 2021-08-31
Gruppe 3 4 2021-08-31 2021-08-31
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104399 1457349 1. Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1797 1817 2020-12-12
100104150 1454153 2. Casper Yukun Liu BMS Skak 2131 2137 2020-12-12
100104290 1463896 3. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 1887 1855 2021-07-30
100100197 1406337 4. Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1937 1960 2020-12-12
100101347 1401785 5. Thomas Bach Nielsen BMS Skak 2106 2117 2020-12-12
100800198 1404520 6. Carsten Hejberg BMS Skak 1820 1864 2021-08-24
100100279 1432249 7. Jan Torp Nielsen Nørrebro Skakklub 1846 1876 2021-07-31
- - 8. Bye - 2021-08-29
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100187 1409255 1. Poul Nørgård Munk BMS Skak 1778 1890 2021-08-21
100103357 1437011 2. Henrik Rasmussen BMS Skak 1657 1749 2020-12-12
100101341 1402480 3. Anders Otto Larsen BMS Skak 1779 1820 2020-12-12
100803261 - 4. Michael Klinck-Hansen Egedal-Jyllinge Skakklub 1700 2021-08-07
100101324 1412566 5. Jørgen Tornhøj Christensen BMS Skak 1704 1810 2020-12-12
101096605 1467638 6. Mojtaba Aria BMS Skak 1624 1513 2021-08-12
101096198 1464736 7. Bo Sørensen BMS Skak 1724 1773 2021-07-30
- - 8. Bye - 2021-08-29
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100101454 1414496 1. Jørgen Holst BMS Skak 1217 1419 2021-08-29
100104829 - 2. Samo Møller Rendlev BMS Skak 1200 2021-08-24
100101323 1411667 3. Henning Tornhøj Christensen BMS Skak 1565 1653 2020-12-12
100104806 1473310 4. Zack Ottesen BMS Skak 976 2021-07-31