loading
Arbejder ...

DANISH CLUB CUP 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Danish Club Cup Direkte link
#NavnRatingFide rat.1PoPlWeRnEoEn
FM Tim Jaksland
Hillerød Skakklub
22482218 01 - 500224802218
Lars Hansen
Skakklubben af 1968
21852191 01 - 500218502191
GM Henrik Danielsen
Køge Skakklub
25242516 01 - 500252402516
IM Björn Ahlander
Køge Skakklub
23982398 01 - 500239802398
FM Brian Jørgensen
Køge Skakklub
22452262 01 - 500224502262
GM Eduardas Rozentalis
Køge Skakklub
25262526 01 - 500252602526
WFM Ellen Fredericia Nilssen
Køge Skakklub
21192090 01 - 500211902090
Henrik Dahl Pedersen
Køge Skakklub
22092235 01 - 500220902235
GM Jesper Søndergård Thybo
Køge Skakklub
25912573 01 - 500259102573
IM Mikkel Djernæs Antonsen
Køge Skakklub
23932397 01 - 500239302397
GM Axel Smith
Køge Skakklub
24492449 01 - 500244902449
GM Tiger Hillarp-Persson
Brønshøj Skakforening
25382538 01 - 500253802538
Aref Vasli
Brønshøj Skakforening
23842384 01 - 500238402384
IM Thorbjørn Bromann
Brønshøj Skakforening
23772386 01 - 500237702386
GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
23652350 01 - 500236502350
FM Niels Nørskov Laursen
Brønshøj Skakforening
22192228 01 - 500221902228
Mogens Henrik Thuesen
Brønshøj Skakforening
22052208 01 - 500220502208
GM Jonny Hector
Skakklubben Nordkalotten
24852485 01 - 500248502485
GM Stellan Brynell
Skakklubben Nordkalotten
24192419 01 - 500241902419
FM Martin Jogstad
Skakklubben Nordkalotten
23342334 01 - 500233402334
FM Esben Kjems Hove
Skakklubben Nordkalotten
23072319 01 - 500230702319
Esben Ejsing
Skakklubben Nordkalotten
21052121 01 - 500210502121
IM Jacob Sylvan
Skakklubben Nordkalotten
23142313 01 - 500231402313
FM Peter Jakobsen
Skakklubben Nordkalotten
22172202 01 - 500221702202
Kristen Schmidt
Skakklubben Nordkalotten
22842300 01 - 500228402300
GM Sune Berg Hansen
Hillerød Skakklub
25412533 01 - 500254102533
GM Lars Schandorff
Hillerød Skakklub
24652463 01 - 500246502463
IM Martin Percivaldi
Hillerød Skakklub
23722378 01 - 500237202378
IM Nikolaj Borge
Hillerød Skakklub
23422365 01 - 500234202365
IM Steffen Pedersen
Hillerød Skakklub
23262332 01 - 500232602332
FM Jens Østergaard
Hillerød Skakklub
22222226 01 - 500222202226
Jan Nordenbæk Pedersen
Hillerød Skakklub
22012201 01 - 500220102201
FM Martin Matthiesen
Skakklubben af 1968
23072296 01 - 500230702296
Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
23022302 01 - 500230202302
Carsten Simonsen
Skakforeningen ØBRO
22222236 01 - 500222202236
Javier Marchena Hurtado
Skakforeningen ØBRO
23642364 01 - 500236402364
Brian Jørgen Jørgensen
Skakforeningen ØBRO
22162224 01 - 500221602224
FM Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
23052298 01 - 500230502298
FM Søren Bech Hansen
Skakforeningen ØBRO
22652274 01 - 500226502274
Niels Skou
Skakforeningen ØBRO
20792039 01 - 500207902039
CM Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
21192118 01 - 500211902118
Christian Sylvester Christense
Skakforeningen ØBRO
20862111 01 - 500208602111
FM Karsten Larsen
Skakforeningen ØBRO
22382244 01 - 500223802244
FM Arne Matthiesen
Skakklubben af 1968
22982302 01 - 500229802302
FM Rasmus Thøgersen
Skakklubben af 1968
23312300 01 - 500233102300
FM Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
22682263 01 - 500226802263
Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
21262098 01 - 500212602098
IM Kåre Hove Kristensen
Skakklubben Nordkalotten
23402333 01 - 500234002333
Morten Meyling
Brønshøj Skakforening
21402220 01 - 500214002220
Søren Mikkel Andersen
Brønshøj Skakforening
20922117 01 - 500209202117
Indbydelse

DANISH CLUB CUP 2021

 

Køge Skakklub indbyder til 1. Danish Club Cup (DCC) 2021

Turneringstabel, spilleplan mv.

https://holdskak.skak.dk/TeamTour/Table?teamTourGroupId=323&teamTourId=71

Positive: ,  Århus skakklub/Skolerne, Jetsmark, Skanderborg Skakklub, Fredericia Skakforening, 

Foreløbig Endelige tilsagn: Køge Skakklub, Brønshøj Skakforening,Hillerød Skakklub, Skakforeningen Øbro, Skakklubben Nordkalotten, Skakklubben af 1968, 

 

Turneringen afholdes i vores sædvanlige lokaler på Asgård Skole.

Handicapvenlige lokaler

Spillestedet 10 minutters gang fra Ølby S-togstation

Gratis parkeringsmuligheder

Endelige datoer: 25.-27. juni.

Spillested: Asgård Skole, Norsvej 2, 4600 Køge

Deltagere: Ligaklubber under Dansk Skak Union

Tilmelding: Den enkelte klub kan tilmelde en Brutto trup på 9 spillere( 6 + 3 reserver)  - brug af reserver, se længere nede -  men man skal først melde det spillende hold senest aftenen før kl. 23:00,  ved dobbeltrunde senest 1 time inden rundestart. Klubberne meddeler holdopstillingsordene inden turneringsstart,

Holdopstilling i ELO-ratingorden (holdets samlede ELO ligger til grund for opstilling i turneringstabellen, Højestratede først osv.)

 

 

Regler:

  1. Hver klub kan stille med 6 spillere, der er medlem af klubben, senest en måned før 1. runde.

  2. Turneringen afvikles efter computersystemet Win Swiss-Chess System.

  3. Turneringen afvikles med max. 2 runder pr. dag.

  4. Betænkningstid: 90 minutter + tillæg på 30 sekunder pr. træk startende ved træk 1.

  5. Der spilles 7 runder. Der spilles om matchpoint. Korrektion som ved European Club Cup (brætpoint X modstandernes match point)

  6. Turneringen vil være en lukket turnering kun for skakligaklubber.

  7. Mindst 8 klubber(max 10) skal deltage før turneringen afvikles.

  8. Reserver:                                                                                                                                                                                                                     1. Standard er 2 reserver(ingen krav til styrke)                                                                                                                                                      2. Stiller man med 3 reserver skal gennemsnittet på de 3 være mindst 2100.                                                                                                     3. Der spilles i ratingorden.                                                                                                                                                                                       4. Spillere der ved tilmeldingen er placeret som nr. 7,8 eller 9 betragtes som reserver. Det er op til holdet hvem der spiller i den enkelte       runde, blot der spilles i indbyrdes ratingorden.

Program

 

Fredag 19:00-24:00 1. runde

Lørdag

kl. 10:00 2. runde                                                                             

kl. 14:30 Frokostbuffet                                                                                     

kl. 16:00 3. runde                                                        

Søndag                                                                            

Kl. 10:00 4. runde     

kl. 16;00 5. runde                                                     

Kl. ca. 20:00 ca- Pokal- og præmieovertrækkelse

Overnatning: Hotel Niels Juel: Dobb. vær. 895,- enk- vær 695,-

Der vil være kantine, hvor der kan købes kaffe/te, brød og kage mv.

CORONA: Der vil blive taget forbehold /hensyn til alle nødvendige restriktioner.

Tilmelding af hold skal ske til koegeskakklub@gmail.com / tilmelding af spillere på skak.dk.

Betaling kan ske til 2660 2551410997 kr. 2000,- pr. hold. 

Køge Skakklub lægger kr. 2.000,- oven i præmiepuljen pr. tilmeldte hold. Køge Skakklub betaler rating afgiften.

 

Ved 6 hold vil præmiesummen være 24.000

  1. Præmie 6.000,- 2. pr. 5.000,- 3. pr. 4.000,- 4. pr. 4.000. 5. pr. 3.000 6.-8. pr. 2.000,-

 

Kontakt: Finn Stuhr 25468293

Periode 2021-06-25 .. 2021-06-27
Dansk ratet Nej
Fide ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Verner Christensen
Dommere Alle grupper:  Finn Stuhr

Tilmeldings muligheder til DANISH CLUB CUP 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Danish Club Cup 50 2021-06-19 2021-06-01
Totalt antal tilmeldte 50
Deltagere i gruppen Danish Club Cup
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101095662 417521 Aref Vasli Brønshøj Skakforening 2384 2384 2021-05-10
100101674 1401548 Brian Jørgen Jørgensen Skakforeningen ØBRO 2216 2224 2021-05-21
100103829 1439898 Carsten Simonsen Skakforeningen ØBRO 2222 2236 2021-05-21
100100417 1407490 Christian Sylvester Christense Skakforeningen ØBRO 2086 2111 2021-05-21
100300692 1408402 CM Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2119 2118 2021-05-21
100800072 1418572 Esben Ejsing Skakklubben Nordkalotten 2105 2121 2021-05-11
100400432 1403524 FM Arne Matthiesen Skakklubben af 1968 2298 2302 2021-05-22
100200355 1401599 FM Brian Jørgensen Køge Skakklub 2245 2262 2021-05-04
100102213 1401505 FM Esben Kjems Hove Skakklubben Nordkalotten 2307 2319 2021-05-11
100602240 1429221 FM Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2268 2263 2021-05-23
100800482 1400606 FM Jens Østergaard Hillerød Skakklub 2222 2226 2021-05-17
100102015 1404288 FM Karsten Larsen Skakforeningen ØBRO 2238 2244 2021-05-22
100803200 1715364 FM Martin Jogstad Skakklubben Nordkalotten 2334 2334 2021-05-11
100400392 1404067 FM Martin Matthiesen Skakklubben af 1968 2307 2296 2021-05-19
100300056 1404709 FM Niels Nørskov Laursen Brønshøj Skakforening 2219 2228 2021-05-10
100101265 1401440 FM Peter Jakobsen Skakklubben Nordkalotten 2217 2202 2021-05-11
100901527 1431412 FM Rasmus Thøgersen Skakklubben af 1968 2331 2300 2021-05-22
100100440 1400681 FM Søren Bech Hansen Skakforeningen ØBRO 2265 2274 2021-05-21
100800081 1401084 FM Tim Jaksland Hillerød Skakklub 2248 2218 2021-02-07
100103864 1444492 FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2305 2298 2021-05-21
100202473 1707930 GM Axel Smith Køge Skakklub 2449 2449 2021-05-04
100101540 1400100 GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2365 2350 2021-05-10
100202257 12800023 GM Eduardas Rozentalis Køge Skakklub 2526 2526 2021-05-04
100200900 1400185 GM Henrik Danielsen Køge Skakklub 2524 2516 2021-03-27
100901592 1438832 GM Jesper Søndergård Thybo Køge Skakklub 2591 2573 2021-05-04
100800594 1700090 GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2485 2485 2021-05-11
100102040 1400070 GM Lars Schandorff Hillerød Skakklub 2465 2463 2021-05-17
100802073 1700219 GM Stellan Brynell Skakklubben Nordkalotten 2419 2419 2021-05-11
100800407 1400266 GM Sune Berg Hansen Hillerød Skakklub 2541 2533 2021-05-17
100102870 1700812 GM Tiger Hillarp-Persson Brønshøj Skakforening 2538 2538 2021-05-10
100200634 1404199 Henrik Dahl Pedersen Køge Skakklub 2209 2235 2021-05-04
100802525 1700251 IM Björn Ahlander Køge Skakklub 2398 2398 2021-05-04
100101113 1402137 IM Jacob Sylvan Skakklubben Nordkalotten 2314 2313 2021-05-11
100100465 1400940 IM Kåre Hove Kristensen Skakklubben Nordkalotten 2340 2333 2021-06-01
100802556 1508148 IM Martin Percivaldi Hillerød Skakklub 2372 2378 2021-05-17
100801531 1401378 IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2393 2397 2021-05-04
100800065 1400312 IM Nikolaj Borge Hillerød Skakklub 2342 2365 2021-05-17
100300606 1401491 IM Steffen Pedersen Hillerød Skakklub 2326 2332 2021-05-17
100801519 1403893 IM Thorbjørn Bromann Brønshøj Skakforening 2377 2386 2021-05-10
100300620 1401475 Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2201 2201 2021-05-17
100104662 2271583 Javier Marchena Hurtado Skakforeningen ØBRO 2364 2364 2021-05-21
100602311 1440489 Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2126 2098 2021-05-23
100102042 1400436 Kristen Schmidt Skakklubben Nordkalotten 2284 2300 2021-05-11
100600616 1402528 Lars Hansen Skakklubben af 1968 2185 2191 2021-02-08
102101025 1400878 Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2205 2208 2021-05-10
100101426 1402773 Morten Meyling Brønshøj Skakforening 2140 2220 2021-06-06
100500545 1413155 Niels Skou Skakforeningen ØBRO 2079 2039 2021-05-21
100600595 1402889 Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2302 2302 2021-05-20
100701396 1411918 Søren Mikkel Andersen Brønshøj Skakforening 2092 2117 2021-06-06
103111069 1441230 WFM Ellen Fredericia Nilssen Køge Skakklub 2119 2090 2021-05-04