loading
Arbejder ...

3. KØGE LANG JUBILÆUMS WEEKEND

Vis Gruppe : Live dækning ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
23432348
10
2
3
4
5
6
7
8
9
626,4523346,362344
2Paulius Meskenas
Køge Skakklub
21102168
9
1
10
3
4
5
6
7
8
473,521204,052166
3Charan Sai Kalluri Hari
20412041
8
9
1
2
10
4
5
6
7
10020412,472042
4Henrik Dahl Pedersen
Køge Skakklub
22112230
7
8
9
1
2
3
10
5
6
54 - 54,822154,872233
5Søren Mikkel Andersen
Brønshøj Skakforening
21152139
6
7
8
9
1
2
3
4
10
63,5521343,682155
6FM Daniel Vesterbæk Pedersen
Fredericia Skakforening
21662186
5
10
7
8
9
1
2
3
4
34,221924,302210
7Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
21842171
4
5
6
10
8
9
1
2
3
54 - 54,4521954,092189
8FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
23132309
3
4
5
6
7
10
9
1
2
16,123215,902321
9FM Mikkel Strange
Næstved Skakklub
23082329
2
3
4
5
6
7
8
10
1
38 - 96,0522476,132298
10 Bjorn Holm Birkisson
20952095
1
6
2
7
3
8
4
9
5
38 - 9020953,152092

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Kaj Refsgaard
Ishøj Skakklub
17311703
10
2
3
4
5
6
7
8
9
½103,1516522,751658
2Petruli Petrovski
Valby Skakklub
17791826
9
1
10
3
4
5
6
7
8
93,7517424,361789
3 Nedas Jankevicius
18741874
8
9
1
2
10
4
5
6
7
6018744,541873
4Svend Steenstrup
Nordsjællands Skakklub
19441925
7
8
9
1
2
3
10
5
6
71 - 25,9519765,691951
5Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
17251693
6
7
8
9
1
2
3
4
10
383,0517242,651700
6Erik Løveid
Helsingør Skakklub
18831883
5
10
7
8
9
1
2
3
4
75,1518345,141850
7Henrik Mortensen
Caïssa Gladsaxe
18341884
4
5
6
10
8
9
1
2
3
554,518494,631871
8CM Bhagat Kush
18131813
3
4
5
6
7
10
9
1
2
71 - 2018134,191925
9Vebjørn Maanum Leonhardsen
18811881
2
3
4
5
6
7
8
10
1
4018815,111889
10Vedant Kumar Saravana
18681868
1
6
2
7
3
8
4
9
5
3018684,941930

Kaj Refsgaard er fritaget for at notere. Han spiller med 75 min plus 30 sek. tillæg pr. træk

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Sissel Kærgaard
Køge Skakklub
15531588
10
2
3
4
5
6
7
8
9
623,616533,371641
2Kim Michael Pedersen
Amager Skakforening
17051719
9
1
10
3
4
5
6
7
8
53 - 55,6516864,611717
3Ted Sandbech
16491649
8
9
1
2
10
4
5
6
7
1016494,171696
4Rasmus Petersen
Nordsjællands Skakklub
16181679
7
8
9
1
2
3
10
5
6
64,516184,581677
5Jørgen Kamp Nielsen
Amager Skakforening
16221685
6
7
8
9
1
2
3
4
10
104,5515424,671642
6Morten Hansen Hald
Køge Skakklub
16611757
5
10
7
8
9
1
2
3
4
7 - 95,116135,641714
7Matthias Rasmussen
Maribo Skakklub
15131583
4
5
6
10
8
9
1
2
3
7 - 93,115313,301587
8Flemming Dyremose
Brøndby Skakklub
15631638
3
4
5
6
7
10
9
1
2
7 - 93,7515524,031627
9Angelo Nielsen
Amager Skakforening
16331689
2
3
4
5
6
7
8
10
1
53 - 54,716424,281693
10Kai Gylling Nielsen
Solrød Skakklub
16661735
1
6
2
7
3
8
4
9
5
53 - 55,1516625,351728

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Lasse Dahl Skjoldborg
Køge Skakklub
9441136
2
10
9
11
8
12
6
7
13
380,8510621,281170
2Niels Sewerin Henriksen
Køge Skakklub
13571325
1
4
7
8
9
13
  
12
1123,9512242,581293
3Anmay Kumar Chaudhury
17000
4
5
8
7
6
10
11
12
4
810170001000
4Virginija Meskeniene
Køge Skakklub
14521582
3
2
6
12
10
7
9
11
3
24,614934,541601
5Saidarshish Saravanan
10000
6
3
11
      0130100001000
6Yusuf Noori
Roskilde Skakklub
14701594
5
7
4
10
3
11
1
9
8
45,1514414,731585
7Peter Meldal
Ishøj Skakklub
10291322
8
6
2
3
12
4
10
1
9
71,412182,781356
8Morten Sigvart Dyremose
Brøndby Skakklub
13081432
7
11
3
2
1
9
12
10
6
104,112364,061401
9Mattias Skærved
Fredericia Skakforening
13651470
10
12
1
13
2
8
4
6
7
114,7512644,621428
10Henri Tolba
Amager Skakforening
14531612
9
1
12
6
4
3
7
8
11
35,614495,651609
11Hans Haagen Larsen
Amager Skakforening
13901517
12
8
5
1
13
6
3
4
10
553,714043,631524
12Jonas Christensen
Korsør Skakklub
13421412
11
9
10
4
7
1
8
3
2
564,513653,841458
13Finn Stuhr
Køge Skakklub
15911679   
9
11
2
  
1
393,3515753,291673

Peter Meldal  er fritaget for at notere. Han spiller med 75 min plus 30 sek. tillæg pr. træk

Anmay Kumar Chaudhury 's flyankomst er forsinket. Kommer derfor først til runde 2.

Sadarshish Saravanan er udtrådt efter runde 3 og erstattet af Finn Stuhr,

Niels Sewerin Henriksen har meldt afbud til lørdagens partier (runde 7 og 8) og derfor deltager  Finn Stuhr heller ikke disse runder,

Det har vist sig - Mathias Rasmussen gjorde os opmærksom på det   -, at Anmay Kumar Chaudhury - som ikke har et FIDE-rating - har et USCF rating på 1782. Dette tal skal omregnes til FIDE-rating på 1700. Anmays danske ratingtal ændres derfor til 1700. Dette har kun betydning for de danske spillere som har mødt ham.

Omregningsformlen er 

USCF = 720 + (0.625 x FIDE) når FIDE er mindre end 2000

spillere der ikke kommer Direkte link
#NavnRatingFide rat.1PoPlWeRnEoEn
1CM Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21052122 010210502122

Partier i turneringen 3. KØGE LANG JUBILÆUMS WEEKEND

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
3. KØGE LANG JUBILÆUMS WEEKEND

3. Køge LANG sommer-Weekend-EMT 2022

KVALIFIKATION TIL JUBILÆUMSFINALE i sensommeren 2022

Den bedste spillere i ratinggrupperne  U1200, 1200 - 1599, 1600-1999, 2000 - 2399, 2400´+ kvalificerer sig til finalen ved minds 3 spillere i gruppen. i 10 mandsgrupper kvalificere alle vinderne sig til finalen 2-6 august

Køge Skakklub indbyder til 9 runders koordineret EMT i  6. - 10. juli 2022.

Spillested: Asgård Skole ved kantinen, Norsvej 2, 4600 Køge (få minutters gang fra Ølby Station).

Kantine med kaffe, te, øl, vand, ostemadder, Fastfood og slik  m.m. findes på spillestedet. 

Spilledage og tider:
onsdag den 6. juli 2022 kl. 12-17

onsdag den 6. juli  2022 kl. 17-22                                                                                                                                                                                      

torsdag den 7. juli 2022 kl. 12-17

torsdag den 7. juli  2022 kl. 17-22                                                                                                                                                                                                    

fredag  den 8. juli 2022 kl.  12-17

fredag den 8. juli 2022 kl. 17-22

lørdag den 9. juli 2022 kl. 12-17                                                                                                                                                                                               

lørdag den 9. juli 2022 kl. 17-22

søndag den 10 .juli 2022 kl. 10-15                                                                                                                                                                                                

Betænkningstid: 90 minutter pr. spiller til hele partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk.

Turneringsform:

Alle-mod-alle i 10 mandsgrupper evt. nederste gruppe som Monrad afhængig af deltagerantal.; Grupperne inddeles efter Dansk rating.

 Det et tilladt at komme op til 30 minutter for sent til et parti. Partiet er tabt ved senere fremmøde. Spillernes mobiltelefoner skal være slukket under hele partiet. Tændt mobiltelefon = tabt parti.

Indskud og tilmelding:
Indskud 500 kroner; juniorer indtil 20 år 300 kr.; GM, IM, WGM og WIM gratis.  (100 kr. går til Jubilæumsfinale)
Indskud betales på MobilePay: 927683 eller på kont 2360 2551410997 senest 01. juli 2022

Bemærk tilmeldingsfrist 01. juli 2022

Præmier:
Gruppe 1

1. præmie: 4.000 kr. 

2. præmie: 1500 kr

3. præmie: 1000 kr

øvrige grupper

1. præmie: 2500 kr.

2. præmie: 1000 kr

3. præmie:   500 kr

 

Ved ligestilling i point deles præmierne.


Turneringsleder og yderligere oplysninger:

Verner Christensen
Finn Stuhr, mail: koegeskakklub@gmail.com  T: 2546 8293

Periode 2022-07-06 .. 2022-07-10 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite

Formand: Erik Carlsen email: ecarlsen@oncable.dk

Carl-Otto Nielsen, Dianalund skakklub

Martin Stampe Noer, Nordkalotten

Hoveddommer Verner Christensen
Dommere

Tilmeldings muligheder til 3. KØGE LANG JUBILÆUMS WEEKEND

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 10 2022-07-06 2022-07-01
Gruppe 2 10 2022-07-06 2022-07-01
Gruppe 3 10 2022-07-06 2022-07-01
Gruppe 4 13 2022-07-06 2022-07-01
spillere der ikke kommer 1 2022-07-06 2022-07-01
Totalt antal tilmeldte 44
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100101540 1400100 1. GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2343 2348 2022-06-17
100202444 12809969 2. Paulius Meskenas Køge Skakklub 2110 2168 2022-05-11
0 46647759 3. Charan Sai Kalluri Hari 2041 2041 2022-05-20
100200634 1404199 4. Henrik Dahl Pedersen Køge Skakklub 2211 2230 2022-03-25
100701396 1411918 5. Søren Mikkel Andersen Brønshøj Skakforening 2115 2139 2022-06-19
100601028 1402161 6. FM Daniel Vesterbæk Pedersen Fredericia Skakforening 2166 2186 2022-06-27
100800259 1406671 7. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2184 2171 2022-06-28
100103912 1444514 8. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2313 2309 2022-06-20
100800222 1402765 9. FM Mikkel Strange Næstved Skakklub 2308 2329 2022-05-25
0 2310600 10. Bjorn Holm Birkisson 2095 2095 2022-06-20
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100978 1411268 1. Kaj Refsgaard Ishøj Skakklub 1731 1703 2022-06-10
100103593 1417673 2. Petruli Petrovski Valby Skakklub 1779 1826 2022-05-25
0 12806706 3. Nedas Jankevicius 1874 1874 2022-06-28
100800374 1409182 4. Svend Steenstrup Nordsjællands Skakklub 1944 1925 2022-06-09
100700369 1428357 5. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1725 1693 2022-03-10
100803186 1520067 6. Erik Løveid Helsingør Skakklub 1883 1883 2022-03-07
100800419 1401424 7. Henrik Mortensen Caïssa Gladsaxe 1834 1884 2022-06-20
0 46672940 8. CM Bhagat Kush 1813 1813 2022-06-21
0 1539515 9. Vebjørn Maanum Leonhardsen 1881 1881 2022-02-19
100104462 45059730 10. Vedant Kumar Saravana 1868 1868 2022-05-17
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100802190 1434195 1. Sissel Kærgaard Køge Skakklub 1553 1588 2022-05-21
100103837 1441400 2. Kim Michael Pedersen Amager Skakforening 1705 1719 2022-02-19
100100511 1409751 3. Ted Sandbech 1649 1649 2022-06-15
100802875 1448250 4. Rasmus Petersen Nordsjællands Skakklub 1618 1679 2022-06-10
100103155 1413279 5. Jørgen Kamp Nielsen Amager Skakforening 1622 1685 2022-06-30
100202094 1437615 6. Morten Hansen Hald Køge Skakklub 1661 1757 2022-06-02
100202262 1447890 7. Matthias Rasmussen Maribo Skakklub 1513 1583 2022-06-24
100100667 1416073 8. Flemming Dyremose Brøndby Skakklub 1563 1638 2022-05-08
100103836 1442589 9. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1633 1689 2022-06-26
100800893 1406400 10. Kai Gylling Nielsen Solrød Skakklub 1666 1735 2022-06-22
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100103708 1447831 1. Lasse Dahl Skjoldborg Køge Skakklub 944 1136 2022-07-01
100202602 1473697 2. Niels Sewerin Henriksen Køge Skakklub 1357 1325 2021-09-17
0 30980810 3. Anmay Kumar Chaudhury 1700 2022-06-03
100202461 12816990 4. Virginija Meskeniene Køge Skakklub 1452 1582 2022-06-27
101097422 - 5. Saidarshish Saravanan 1000 2022-06-10
100803224 1472232 6. Yusuf Noori Roskilde Skakklub 1470 1594 2022-06-23
100802044 1405713 7. Peter Meldal Ishøj Skakklub 1029 1322 2022-05-15
100102386 1412922 8. Morten Sigvart Dyremose Brøndby Skakklub 1308 1432 2022-05-08
101095461 1461958 9. Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1365 1470 2022-03-13
100101719 1418246 10. Henri Tolba Amager Skakforening 1453 1612 2022-06-06
100800414 1409557 11. Hans Haagen Larsen Amager Skakforening 1390 1517 2022-05-29
101097333 1476564 12. Jonas Christensen Korsør Skakklub 1342 1412 2022-06-30
100200377 1400789 13. Finn Stuhr Køge Skakklub 1591 1679 2022-07-03
Deltagere i gruppen spillere der ikke kommer
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
103106490 1409514 1. CM Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2105 2122 2022-06-24