loading
Arbejder ...

Midtjysk sommer Emt

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Steen Nielsen
Nr. Snede Skakklub
17601824
6
1
2
1
3
½
4
1
5
0
12,8517802,841837
2Max Erik Hansen
Skakklubben Evans
17921805
5
½
1
0
6
½
3
½
4
1
43,117742,681801
3Jesper Hegaard Thomsen
Nr. Snede Skakklub
16591749
4
0
5
½
1
½
2
½
6
1
32,0516732,231754
4John Engstrøm
Nr. Snede Skakklub
17491821
3
1
6
1
5
0
1
0
2
0
252,7517272,821805
5Knud Erik Andersen
Nr. Snede Skakklub
16621774
2
½
3
½
4
1
6
0
1
1
322,0516912,421786
6Søren Grymer-Hansen
Horsens Skakforening
16741723
1
0
4
0
2
½
5
1
3
0
62,1516552,011713

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Niels Sevelsted
Nr. Snede Skakklub
15701675
5
1
3
½
4
1
2
½
7
1
413,715842,061674
2Benny Terndrup
Nr. Snede Skakklub
14721559
6
1
4
½
3
0
1
½
8
½
43,2514382,591547
3Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
14571587
7
1
1
½
2
1
5
1
4
0
32,9514821,601605
4Allan Sørensen
Nr. Snede Skakklub
14350
8
1
2
½
1
0
6
1
3
1
23145801000
5Bjarne Sonberg
Nr. Snede Skakklub
13241450
1
0
7
1
8
1
3
0
6
0
252,8512862,171427
6Aage Valdemar Madsen
Nr. Snede Skakklub
11981242
2
0
8
0
7
1
4
0
5
1
262,111941,001242
7Kristian Christensen
Nr. Snede Skakklub
10980
3
0
5
0
6
0
8
1
1
0
181,4108001000
8Lars Hinge Jensen
Nr. Snede Skakklub
9841138
4
0
6
1
5
0
7
0
2
½
70,810200,581156
Indbydelse

Midtjysk Sommer EMT 2021

 

Spillested                            Bavnehøjcentret, Bavnehøj 19 Nr. Snede

                                            Corona pas er påkrævet og skal fremvises ind hver rundes start.

                                            Mundbind er påkrævet når man går rundt husk afspritning og afstand

Spilledage                           Mandage, udsatte partier kan spilles privat eller

                                            aftale med turneringslederen

                                           

Spilledatoer                        31/5, 7/6, 14/6, 21/6, 28/6

 

Spilletider                           Kl. 19.00 – 1 time og 30 min til hele partiet + 30 sec pr træk

                                           

Turneringsform                   5 runder Alle mod alle nederste gruppe evt. dansk sweizer

                                            Max antal deltagere 24 således af nødvendig afstand kan overholdes.

                                            Efter først til mølle princippet.

 

Indskud                              150 kr. pr person.

 

Tilladt forsinkelse               Som hidtil 1 time

 

Afbud                                 Til Turneringlederen samt modstander når denne er kendt.

                                            Afbud på spilledagen efter kl 17.00 accepteres normalt ikke.

                                            Udsatte partier skal være spillet inden sidste runde.

                                                                                      

Telefon                               Mobiltelefoner er ikke tilladt på spillelokalet, såfremt ens Telefon ringer

                                            eller afgiver tydelig lyde under partiet vil turneringslederen erklære partiet

                                            tabt for vedkommende.

 

Rating                                 Turneringen Rates i henhold til dsu regler, desuden Elo rates turneringen

                                            også efter reglerne for Elo rating.

 

Turneringsledelse                John Engstrøm Tlf. 20874025

 

Turneringskomite                Offentliggøres ved turneringsstart.

 

Præmier.                             Offentligøres ved 1. runde dog min 1.præmie 300 2.præmie. 200 kr.

 

Til beregning af placering anvendes Sonnen-born berger korrektion.

 

Afslutning                          Præmieuddelingen vil ske når gruppen er færdigspillet.

 

Løbende kan resultater følges på www.skak.dk program kan ses på  www.bricksite.com/nrsnedeskakklub

Alle spillere ønskes en fornøjelig og spændende turnering.

Formand  John Engstrøm. 

 

Periode 2021-05-31 .. 2021-06-28
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.brickside.com/Nrsnedeskakklub
Turnerings komite
Hoveddommer John Engstrøm
Dommere
Gruppe 1:  John Engstrøm
Gruppe 2:  John Engstrøm

Tilmeldings muligheder til Midtjysk sommer Emt

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.brickside.com/Nrsnedeskakklub

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 6 2021-05-31 2021-05-28
Gruppe 2 8 2021-05-31 2021-05-28
Totalt antal tilmeldte 14
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100600402 1419153 1. Steen Nielsen Nr. Snede Skakklub 1760 1824 2021-05-30
100500500 1413830 2. Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1792 1805 2021-05-26
103103878 1444751 3. Jesper Hegaard Thomsen Nr. Snede Skakklub 1659 1749 2021-05-11
100500727 1410512 4. John Engstrøm Nr. Snede Skakklub 1749 1821 2021-05-11
100900045 1408160 5. Knud Erik Andersen Nr. Snede Skakklub 1662 1774 2021-05-11
100500752 1428543 6. Søren Grymer-Hansen Horsens Skakforening 1674 1723 2021-05-11
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100500543 1434306 1. Niels Sevelsted Nr. Snede Skakklub 1570 1675 2021-05-11
100500744 1444743 2. Benny Terndrup Nr. Snede Skakklub 1472 1559 2021-05-11
100500538 1403478 3. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1457 1587 2021-05-25
101200115 - 4. Allan Sørensen Nr. Snede Skakklub 1435 2021-05-11
100500889 1444727 5. Bjarne Sonberg Nr. Snede Skakklub 1324 1450 2021-05-11
100501568 1449249 6. Aage Valdemar Madsen Nr. Snede Skakklub 1198 1242 2021-05-11
101200119 - 7. Kristian Christensen Nr. Snede Skakklub 1098 2021-05-11
101200088 1468952 8. Lars Hinge Jensen Nr. Snede Skakklub 984 1138 2021-05-11