loading
Arbejder ...

Chess House Juni Børne EMT (U16 og U1600) og (U12 og U1200)

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterskabsgruppen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn

Mesterskabsgruppen rettet Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1August Jalving
Skak for sjov
14771398
6
½
8
1
3
½
10
1
7
1
2
1
9
1
62614771,901402
2Alexandru Pirtac
Skakklubben af 1968
1348
8
1
10
1
6
1
3
1
4
1
1
0
7
1
614,85140001000
3Anker Müller
Skak for sjov
13081407
9
1
11
½
1
½
2
0
6
1
4
1
10
1
534,713221,181420
4Nor Damgaard Kring
1200
10
0
5
1
11
1
9
1
2
0
3
0
8
1
450120001000
5Frederik Lind Højfeldt
1200
11
0
4
0
9
0
12
1
8
1
10
0
6
0
2110120001000
6Wadie al-Chemali
Skakklubben af 1968
11981282
1
½
7
1
2
0
11
½
3
0
12
1
5
1
442,712121,271291
7Elias Midjord Kjærbo
11551209
12
1
6
0
10
½
8
1
1
0
9
1
2
0
7011550,651199
8Noah Nørholm Hagsteen
Skakklubben af 1968
1000
2
0
1
0
12
1
7
0
5
0
11
1
4
0
2101,5596701000
9Islam Borchigov
Randers Skakklub
983
3
0
12
1
5
1
4
0
11
1
7
0
1
0
381,5101001000
10Signe Johanne Nielsen
Randers Skakklub
926
4
1
2
0
7
½
1
0
12
1
5
1
3
0
60,75103501000
11Robert Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
897
5
1
3
½
4
0
6
½
9
0
8
0
12
1
391,2594201000
12Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
7
0
9
0
8
0
5
0
10
0
6
0
11
0
012080001000

1200 og derover (5 spillere)Under 1200 (6 spillere)

Indbydelse

Chess House Juni Børne EMT (U16 og U1600) og (U12 og U1200) 

Der spilles 7 runder i to grupper med 45min + 15sek betænkningstid. 4 runder lørdag og 3 runder søndag. Turneringen er både dansk og ELO-ratet.

Gruppe 1:
For spillere U16 (født 2005 eller senere) og U1600 i rating (dansk og elo). Der er plads til 16 deltagere.

Gruppe 2:
For spillere U12 (Født 2009 eller senere) og U1200 i rating (dansk og elo). Der er plads til 8 deltagere.

Arrangørerne forbeholder sig ret til at flytte enkelte spillere imellem de to grupper for at undgå oversiddere.

Program:
Lørdag 19.juni
Kl.11.00 1.runde
Kl.13.00 2.runde
Kl.15.00 3.runde
Kl.17.00 4.runde

Søndag 20.juni
Kl.10.00 5.runde
Kl.12.00 6.runde
Kl.14.00 7.runde

Deltagelse er efter først til mølle (tilmeldingsfrist onsdag d.16. juni). Tilmelding først gyldig når indskuddet kr.150,- er overført via mobilepay til Thomas Vestergård mobil 24642862.

Præmier: Der er pokaler til de 3 bedste i hver gruppe og medaljer til resten.

Ved ligestilling anvendes korrektion.

Spillested:
Chess House
Olof Palmes Alle 11,
8200 Aarhus N.

Periode 2021-06-19 .. 2021-06-20
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Morten Rasmussen
Martin Matthiesen

Hoveddommer Thomas Hauge Vestergaard
Dommere
Mesterskabsgruppen rettet:  Thomas Hauge Vestergaard

Tilmeldings muligheder til Chess House Juni Børne EMT (U16 og U1600) og (U12 og U1200)

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterskabsgruppen 0 2021-06-19 2021-06-16
Mesterskabsgruppen rettet 12 2021-06-19 2021-06-16
Totalt antal tilmeldte 12
Deltagere i gruppen Mesterskabsgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen Mesterskabsgruppen rettet
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104605 1471759 1. August Jalving Skak for sjov 1477 1398 2021-05-28
100602772 13912143 2. Alexandru Pirtac Skakklubben af 1968 1348 2021-05-27
100104572 1472070 3. Anker Müller Skak for sjov 1308 1407 2021-05-28
- 4. Nor Damgaard Kring 1200 2021-06-01
- 5. Frederik Lind Højfeldt 1200 2021-06-01
100602676 1467654 6. Wadie al-Chemali Skakklubben af 1968 1198 1282 2021-06-13
- 7. Elias Midjord Kjærbo 1155 1209 2021-05-27
100602776 - 8. Noah Nørholm Hagsteen Skakklubben af 1968 1000 2021-06-15
100602775 1473093 9. Islam Borchigov Randers Skakklub 983 2021-06-02
100602758 - 10. Signe Johanne Nielsen Randers Skakklub 926 2021-05-27
100602757 1471775 11. Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 897 2021-05-26
- 12. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2021-06-19