loading
Arbejder ...

Hurtigskak DM for seniorer 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
+50 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345678PoPlWeRn
1FM Mads Boe
Århus Skakklub/Skolerne
23722247
14
1
8
0
16
1
12
1
4
½
18
1
3
0
9
1
372342
2IM Uffe Vinther-Schou
Århus Skakklub/Skolerne
23682320
15
1
7
1
9
1
3
0
6
½
5
½
17
1
8
0
566,652335
3FM Bjarne Hansen
Nørresundby Skakklub
23192294
16
1
10
1
6
1
2
1
8
½
4
0
1
1
7
½
625,72325
4FM Poul Rewitz
Skakklubben af 1968
21982264
17
1
9
0
14
1
5
1
1
½
3
1
8
0
6
0
105,052187
5CM Gunnar Pedersen
Skakklubben af 1968
21762220
18
1
12
½
8
1
4
0
11
1
2
½
7
0
17
1
575,552165
6Jan Schleicher Christensen
Nordre Skakklub
21552176
19
1
13
1
3
0
9
1
2
½
8
0
12
1
4
1
45,052164
7Lars Hansen
Skakklubben af 1968
21332188
20
1
2
0
26
1
8
0
24
1
12
1
5
1
3
½
55,252138
8Mogens Henrik Thuesen
Brønshøj Skakforening
20972206
21
1
1
1
5
0
7
1
3
½
6
1
4
1
2
1
13,152191
9Morten Lyck Hansen
Skakklubben af 1968
19121916
22
1
4
1
2
0
6
0
15
½
16
1
11
½
1
0
4123,41930
10Leif Hamborg
Herning Skakklub
18851857
23
1
3
0
17
½
24
0
21
1
15
½
18
1
11
0
4155,41843
11Johan Fischer
Dansk Skak Akademi
18631898
24
½
14
0
20
+
25
1
5
0
13
1
9
½
10
1
5941863
12Thomas Find Kokfelt
Espergærde Skakklub
18251893
25
1
5
½
24
1
1
0
13
½
7
0
6
0
26
1
4113,61837
13Jan Rosenberg
Springeren Kolding
18251922
26
1
6
0
18
½
16
1
12
½
11
0
15
1
14
0
4144,451812
14Henrik Tranberg Jensen
Esbjerg Skakforening
18182011
1
0
11
1
4
0
21
1
18
0
19
1
23
1
13
1
583,951850
15Claus Agø Hansen
Skakforeningen ØBRO
17201654
2
0
24
0
22
1
26
1
9
½
10
½
13
0
23
0
3213,951692
16Peter Michael Hansen
Dansk Skak Akademi
17101666
3
0
21
1
1
0
13
0
26
1
9
0
22
½
19
1
183,21719
17Flemming Pagh Iversen
Skakklubben af 1968
17051796
4
0
22
1
10
½
18
½
25
½
24
1
2
0
5
0
173,051719
18Mikael Horslund
Randers Skakklub
17021718
5
0
23
1
13
½
17
½
14
1
1
0
10
0
24
1
41331732
19Erik Pilgaard
Aulum Skakklub
16851535
6
0
26
0
25
0
22
1
23
0
14
0
27
+
16
0
2243,751603
20Bjarne Lysgaard-Egeberg
Skakklubben af 1968
16441619
7
0
25
½
11
-
23
-
22
-
26
-
  ½260,81635
21Andreas Kinch
Esbjerg Skakforening
16401791
8
0
16
0
23
1
14
0
10
0
22
½
25
½
27
+
3202,851615
22Leo Starup
Randers Skakklub
16181623
9
0
17
0
15
0
19
0
20
+
21
½
16
½
25
0
2252,851545
23Anders Haarup
Skanderborg Skakklub
15161616
10
0
18
0
21
0
20
+
19
1
25
1
14
0
15
1
4161,951563
24Johnny Sparvang
Aros Skakklub
14711527
11
½
15
1
12
0
10
1
7
0
17
0
26
0
18
0
231,41521
25Poul Guldbæk Olesen
Vejlby-Risskov Skakklub
14641440
12
0
20
½
19
1
11
0
17
½
23
0
21
½
22
1
191,851538
26Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
14401518
13
0
19
1
7
0
15
0
16
0
20
+
24
1
12
0
3221,21476
27Bye
      
19
-
21
-
027

Under 1900 (17 spillere)

+65 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345678PoPlWeRn
1Poul Erik Nielsen
Nordre Skakklub
22242171
12
1
7
1
4
½
10
1
3
0
6
½
9
1
2
0
545,852207
2Peter Jørgen Dam Mikkelsen
Skørping Skakklub
21732080
13
0
10
0
20
1
12
1
14
½
5
1
11
1
1
1
36,32157
3Svend Pedersen
Nørresundby Skakklub
21722154
14
1
8
1
11
1
4
½
1
1
9
½
6
½
10
1
25,72188
4Jan Rode Pedersen
Skanderborg Skakklub
21442162
15
1
9
1
1
½
3
½
11
1
10
1
13
1
6
1
715,552173
5Viggo Bové Quist
Springeren Kolding
20802115
16
1
11
0
6
½
13
½
15
1
2
0
10
0
7
0
3165,452031
6Per Holst
Nordre Skakklub
20272097
17
1
13
½
5
½
15
1
9
½
1
½
3
½
4
0
74,152034
7Karsten Nymann Pedersen
Skakklubben af 1968
20042083
18
1
1
0
15
0
16
1
13
0
8
0
19
1
5
1
4124,951978
8Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
19971972
19
1
3
0
17
0
21
½
12
½
7
1
15
½
11
0
155,251945
9Poul Erik Nørgaard Olesen
Nørresundby Skakklub
19781981
20
1
4
0
12
1
14
1
6
½
3
½
1
0
13
½
541993
10Hans Jørn Andresen
Varde Skakklub
19111968
21
½
2
1
13
1
1
0
17
1
4
0
5
1
3
0
631956
11Heine Svane
Holstebro Skakklub
18701897
22
1
5
1
3
0
17
½
4
0
14
1
2
0
8
1
92,951917
12Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18621835
1
0
21
1
9
0
2
0
8
½
20
1
18
0
22
0
183,81823
13Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18511832
2
1
6
½
10
0
5
½
7
1
17
1
4
0
9
½
82,41917
14Willy Møller Nielsen
Syddjurs Skakklub
18471848
3
0
18
1
19
1
9
0
2
½
11
0
20
1
15
1
103,551876
15Søren K. Mortensen
Randers Skakklub
18391788
4
0
20
1
7
1
6
0
5
0
21
1
8
½
14
0
143,051853
16Aksel Hansen
Holstebro Skakklub
18231734
5
0
19
½
21
½
7
0
22
1
18
½
17
½
20
1
4134,31814
17Preben R. Larsen
Roskilde Skakklub
18001848
6
0
22
1
8
1
11
½
10
0
13
0
16
½
18
0
3173,451787
18Johannes Pilgaard
Aulum Skakklub
17401622
7
0
14
0
22
1
19
½
21
½
16
½
12
1
17
1
113,451772
19Benno Ørvad Markussen
Viby Skakklub
17341756
8
0
16
½
14
0
18
½
20
½
22
0
7
0
21
1
193,351709
20Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
17191727
9
0
15
0
2
0
22
1
19
½
12
0
14
0
16
0
222,71683
21Arne Walther Larsen
Hvidovre Skakklub
16701775
10
½
12
0
16
½
8
½
18
½
15
0
22
½
19
0
202,551669
22Kurt Simonsen
Skakklubben af 1968
16131596
11
0
17
0
18
0
20
0
16
0
19
1
21
½
12
1
212,31619

Under 1900 (12 spillere)

Indbydelse


Dansk Skak Union
og Skakklubben af 1968 indbyder til Hurtigskak-DM for seniorer lørdag d.2. og søndag d.3. oktober 2021.
Spillested: N. J. Fjords Gade 2 8000 Aarhus C. Solsalen ligger mellem den tidligere Ingerslev Boulevard skole (tidligere VUC) og Svømmestadion.

Spilletider:
Lørdag d. 2. oktober:
kl.11.15: Indskrivning. Man bedes møde i god tid, så vi kan starte til tiden.
kl.12.00: 1. runde
kl.13.10: 2. runde
kl.14.20: 3. runde
kl.15.30: 4. runde

kl.18.00: Stævnemiddag.

Søndag d. 3. oktober:

kl. 10.00: 5. runde
kl. 11.10: 6. runde

Frokost

kl. 13.00: 7. runde
kl. 14.10: 8. runde

kl. 15.30: Præmieuddeling

Turneringsform: Der spilles 8 runders schweizer i 2 grupper, 50+ og 65+. Vinderne af grupperne får henholdsvis titlen ”Danmarksmester i Hurtigskak 50+” og ”Danmarksmester i Hurtigskak 65+

Ved ligestilling på 1. pladsen anvendes almindelig korrektionsberegning. Ved fortsat ligestilling deles præmier og titel.
Ved ligestilling om øvrige præmier anvendes også almindelig korrektionsberegning. Ved fortsat ligestilling deles præmierne.
Der spilles kun om titlen i hver gruppe, hvis der deltager mindst 8 deltagere i gruppen.
Betænkningstid: 20 minutter til hele partiet + 10 sekunder pr. træk fra første træk.

Turneringen hurtigskakrates.

Præmier: Hele indskuddet går til præmier. Der tilstræbes at oprette ratinggrupper for ca. hver 16. deltager.
Indskud kr. 125,-.
Der vil blive arrangeret stævnemiddag lørdag aften i Solsalen. Pris 154,- Eksklusiv drikkevarer.

Menu. Buffet bestående af:

Oksefilet m/fedtkant
Græsk marineret lammekølle
Rhodoskalkunbryst?
Broccolifløde gratinerede kartofler
Græske kartofler
Anrettet grøn salat
Pastaslat m/pesto og feta
Dressing & flütes

Indskud og evt. betaling for buffet bedes indbetalt ved tilmelding.
Betaling via bankoverførsel til Regnr: 1551 Kontonummer: 0009353097. Angiv navn og om du deltager i stævnemiddagen.
Tilmelding sker her på siden – husk at angive gruppe – senest mandag den 27. september 2021

Kontaktperson: Steffen Cordes, tlf. 2082 5302 eller e-post seniordm@sk1968.dk eller Steen Juul Mortensen, tlf. 2332 4739 eller e-post steenjuul@post.tele.dk

Periode 2021-10-02 .. 2021-10-03
Dansk ratet Ja
Fide ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://sk1968.dk/seniordm/#information
Turnerings komite
Hoveddommer John Mortensen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Hurtigskak DM for seniorer 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://sk1968.dk/seniordm/#information

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
+50 27 2021-10-02 2021-09-27
+65 22 2021-10-02 2021-09-27
Totalt antal tilmeldte 49
Deltagere i gruppen +50
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100600675 1401408 1. FM Mads Boe Århus Skakklub/Skolerne 2372 2247 2021-08-10
100600709 1400568 2. IM Uffe Vinther-Schou Århus Skakklub/Skolerne 2368 2320 2021-09-18
100600615 1403176 3. FM Bjarne Hansen Nørresundby Skakklub 2319 2294 2021-09-27
100600717 1401033 4. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2198 2264 2021-09-20
100500319 1407414 5. CM Gunnar Pedersen Skakklubben af 1968 2176 2220 2021-08-12
100600689 1400916 6. Jan Schleicher Christensen Nordre Skakklub 2155 2176 2021-09-10
100600616 1402528 7. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2133 2188 2021-09-23
102101025 1400878 8. Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2097 2206 2021-09-03
100200196 1408437 9. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1912 1916 2021-07-12
100900773 1402838 10. Leif Hamborg Herning Skakklub 1885 1857 2021-09-25
100700918 1404903 11. Johan Fischer Dansk Skak Akademi 1863 1898 2021-08-12
100802848 1445650 12. Thomas Find Kokfelt Espergærde Skakklub 1825 1893 2021-07-21
100400358 1412531 13. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1825 1922 2021-09-08
100500145 1407015 14. Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1818 2011 2021-09-05
100101531 1471511 15. Claus Agø Hansen Skakforeningen ØBRO 1720 1654 2021-07-21
100700239 1466607 16. Peter Michael Hansen Dansk Skak Akademi 1710 1666 2021-08-07
100600624 1428446 17. Flemming Pagh Iversen Skakklubben af 1968 1705 1796 2021-09-09
100600866 1421042 18. Mikael Horslund Randers Skakklub 1702 1718 2021-07-13
100900551 1411810 19. Erik Pilgaard Aulum Skakklub 1685 1535 2021-08-08
100600649 1401998 20. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1644 1619 2021-09-26
100500090 1427830 21. Andreas Kinch Esbjerg Skakforening 1640 1791 2021-08-28
100600833 1422669 22. Leo Starup Randers Skakklub 1618 1623 2021-08-09
100601888 1420780 23. Anders Haarup Skanderborg Skakklub 1516 1616 2021-08-23
100601116 1422650 24. Johnny Sparvang Aros Skakklub 1471 1527 2021-08-01
100602156 1444956 25. Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1464 1440 2021-09-26
100900771 1413201 26. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1440 1518 2021-09-22
- - 27. Bye - 2021-10-03
Deltagere i gruppen +65
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100600350 1400800 1. Poul Erik Nielsen Nordre Skakklub 2224 2171 2021-09-14
100700185 1439847 2. Peter Jørgen Dam Mikkelsen Skørping Skakklub 2173 2080 2021-09-07
100700396 1401092 3. Svend Pedersen Nørresundby Skakklub 2172 2154 2021-09-26
100900194 1405144 4. Jan Rode Pedersen Skanderborg Skakklub 2144 2162 2021-09-22
100300634 1403656 5. Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2080 2115 2021-09-27
100600338 1405411 6. Per Holst Nordre Skakklub 2027 2097 2021-08-27
100600651 1410156 7. Karsten Nymann Pedersen Skakklubben af 1968 2004 2083 2021-07-21
100700450 1405969 8. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1997 1972 2021-09-21
100700391 1404253 9. Poul Erik Nørgaard Olesen Nørresundby Skakklub 1978 1981 2021-09-17
100500403 1438964 10. Hans Jørn Andresen Varde Skakklub 1911 1968 2021-07-10
100901835 1468880 11. Heine Svane Holstebro Skakklub 1870 1897 2021-08-15
100700678 1418580 12. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1862 1835 2021-07-30
100700677 1406159 13. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1851 1832 2021-09-07
100600759 1422006 14. Willy Møller Nielsen Syddjurs Skakklub 1847 1848 2021-09-27
100600277 1421859 15. Søren K. Mortensen Randers Skakklub 1839 1788 2021-09-20
100900167 1412213 16. Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1823 1734 2021-08-01
100800884 1425790 17. Preben R. Larsen Roskilde Skakklub 1800 1848 2021-09-08
100900636 1449923 18. Johannes Pilgaard Aulum Skakklub 1740 1622 2021-08-02
100501365 1429132 19. Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1734 1756 2021-09-27
100600764 1422324 20. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1719 1727 2021-08-15
100101939 1411357 21. Arne Walther Larsen Hvidovre Skakklub 1670 1775 2021-08-23
100600995 1422553 22. Kurt Simonsen Skakklubben af 1968 1613 1596 2021-08-02