loading
Arbejder ...

4. Esbjerg Efterår - Åbent Esbjergmesterskab 2021

Vis Gruppe : Live dækning ParringerPGN
Esbjerg Mesterskabet 2021 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1IM Nicolai Vesterbæk Pedersen
Skanderborg Skakklub
23432365
11
1
6
1
4
1
10
1
2
1
3
0
8
1
613,1523433,182363
2IM John Rødgaard
Esbjerg Skakforening
23192319
12
1
7
1
3
1
5
1
1
0
4
1
9
 
52 - 3023193,092297
3Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
21352134
13
1
8
1
2
0
4
1
10
1
1
1
7
 
52 - 32,4521462,362147
4Ole Bønnelykke
Esbjerg Skakforening
19912027
14
1
9
1
1
0
3
0
16
1
2
0
13
 
310 - 122,319522,302001
5Henrik Mortensen
Caïssa Gladsaxe
19911980
15
1
10
0
17
1
2
0
6
½
9
0
16
 
13 - 172,2519392,211946
6Lars Wilton Pedersen
Esbjerg Skakforening
19812002
16
1
1
0
9
0
12
½
5
½
15
1
14
1
453,1519773,052001
7Henrik Tranberg Jensen
Esbjerg Skakforening
19602011
17
1
2
0
10
0
15
1
8
½
13
1
3
 
6 - 92,5519592,642008
8Erik Jarlnæs
Frederiksberg Skakforening
19521975
18
1
3
0
14
1
9
½
7
½
10
½
1
0
6 - 91,819431,911967
9Lars Husum
Esbjerg Skakforening
18761817
19
1
4
0
6
1
8
½
17
0
5
1
2
 
6 - 91,718701,351820
10Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
18751856
20
1
5
1
7
1
1
0
3
0
8
½
17
1
41,518751,331863
11Jan Schou-Jørgensen
Varde Skakklub
17221774
1
0
16
½
18
½
20
½
12
0
19
0
15
½
218 - 193,0516611,181760
12Frank Dybdahl
Frederiksberg Skakforening
16871756
2
0
17
0
13
1
6
½
11
1
16
0
20
 
13 - 172,216661,351759
13Lars Pommerencke
Bornholms Skakklub
16301694
3
0
18
½
12
0
19
1
20
1
7
0
4
 
13 - 171,916330,251689
14Sauran Bekmukhanov
Esbjerg Skakforening
16231726
4
0
19
1
8
0
16
½
18
1
17
½
6
0
310 - 122,116201,401710
15Christoffer Vinther
Frem Skakklub
16071665
5
0
20
1
16
0
7
0
19
1
6
0
11
½
13 - 171,3516120,581663
16Lars Jensen
Viborg Skakklub
15461616
6
0
11
½
15
1
14
½
4
0
12
1
5
 
310 - 120,815780,841629
17Claus Marcussen
Fredericia Skakforening
15431669
7
0
12
1
5
0
18
1
9
1
14
½
10
0
6 - 91,316040,981679
18Joel Nødskov Christensen
Esbjerg Skakforening
14040
8
0
13
½
11
½
17
0
14
0
20
½
19
1
13 - 171,7139500
19Lucas Ferslev Jensen
Esbjerg Skakforening
13720
9
0
14
0
20
0
13
0
15
0
11
1
18
0
1200,95137401000
20Zlatan Bisercic
13000
10
0
15
0
19
1
11
½
13
0
18
½
12
 
218 - 190130001000

Mester (10 spillere)Gruppe 2 (10 spillere)

Indbydelse

Esbjerg Skakforening, Østjydsk Turistbusser og Hoffmann Fonden indbyder til:

"Esbjerg 4.Efterårsturnering - Åbent Esbjergmesterskab 2021"

http://liveskak.dk/2021/esbjerg/

Dato: fredag den 22. til og med søndag den 24. oktober

Turnerings form: Fide 7 runders Schweizer

Betænkningstid:
De første 3 runder: 20 min pr spiller + 5 sekunder pr træk
De sidste 4 runder: 90 min. pr spiller + 30 sekunder pr træk
Første 3 runder spilles fredag den 22/10
1. runde kl. 19.00
2. runde kl. 20.15
3. runde kl. 21.30
4. og 5. runde spilles lørdag den 23/10
Kl. 10.00 og kl. 16.00
6. og 7. runde spilles søndag den 24/10
Kl. 9.00 og kl. 15.00

Indskud: 250 kr. skal betales inden den 15/10, og gælder som endelig tilmelding. Juniorer halv pris. WGM, WIM, GM, IM er gratis
Ved tilmelding/betaling senere kommer der et gebyr på 100 kr. oveni; gælder også titelholdere.

Præmier:
1. 4000 kr. 2. 2500 kr. 3. 1000 kr.
Ratingpræmier pr 10 deltagere:
1. 800 kr. 2. 500 kr. 3. 200 kr.
Bedst placerede spiller uden titel og hovedpræmie ligeledes 800 kr.
Præmier deles ved ligestilling i point

Spillested:
Rybners HTX, Spangsbjerg Møllevej 72, 6700 Esbjerg
Tog kører direkte til Spangsbjerg St. ved spillestedet.

Bespisning:
Der vil i lighed med sidste år lørdag og søndag blive mulighed for at købe dagens ret til en fordelagtig pris

Kontakt: Jesper Lahn Rasmussen: jr@varde-gym.dk eller Lars Wilton på telefon 28237842 eller wilton@live.dk
For hjælp til overnatning kan man kontakte Lars Wilton

Tilmelding via DSU turneringssystem, sidste tilmelding den 15. oktober 2020
Indskud betales på mobilepay 22344024 eller konto 0872-4120006709 og gælder som bekræftelse af tilmelding.

Periode 2021-10-22 .. 2021-10-24
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Jesper Lahn Rasmussen
Dommere
Esbjerg Mesterskabet 2021:  Bent Rømer Radoor , Jesper Lahn Rasmussen

Tilmeldings muligheder til 4. Esbjerg Efterår - Åbent Esbjergmesterskab 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Esbjerg Mesterskabet 2021 20 2021-10-22 2021-10-15
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Esbjerg Mesterskabet 2021
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701367 1402340 1. IM Nicolai Vesterbæk Pedersen Skanderborg Skakklub 2343 2365 2021-10-15
100700973 7200013 2. IM John Rødgaard Esbjerg Skakforening 2319 2319 2021-09-13
100802438 1412159 3. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2135 2134 2021-09-15
100500063 1407287 4. Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 1991 2027 2021-08-28
100800419 1401424 5. Henrik Mortensen Caïssa Gladsaxe 1991 1980 2021-08-26
100300625 1404962 6. Lars Wilton Pedersen Esbjerg Skakforening 1981 2002 2021-08-17
100500145 1407015 7. Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1960 2011 2021-08-25
100101663 1414623 8. Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1952 1975 2021-09-21
100500143 1416324 9. Lars Husum Esbjerg Skakforening 1876 1817 2021-09-28
101095855 1462547 10. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1875 1856 2021-10-13
100500354 1449583 11. Jan Schou-Jørgensen Varde Skakklub 1722 1774 2021-07-30
100101637 1412906 12. Frank Dybdahl Frederiksberg Skakforening 1687 1756 2021-09-24
100700458 1432338 13. Lars Pommerencke Bornholms Skakklub 1630 1694 2021-08-17
101200117 1472844 14. Sauran Bekmukhanov Esbjerg Skakforening 1623 1726 2021-09-22
100501586 1449737 15. Christoffer Vinther Frem Skakklub 1607 1665 2021-10-06
100901773 1453378 16. Lars Jensen Viborg Skakklub 1546 1616 2021-10-15
100500481 1506021 17. Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1543 1669 2021-10-13
100500899 1448471 18. Joel Nødskov Christensen Esbjerg Skakforening 1404 0 2021-07-27
101200150 - 19. Lucas Ferslev Jensen Esbjerg Skakforening 1372 2021-10-09
9213150 20. Zlatan Bisercic 1300 2021-10-08