loading
Arbejder ...

AarhusSkakklub/Skolernes ChessHouse Sommerskak

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mestergruppen Direkte link LIVE
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1IM Björn Ahlander
Køge Skakklub
24082408
10
8
4
2
9
12
+
   2 - 5024083,112402
2FM Ruben Gideon Koellner
24072407
11
9
5
1
4
3
 
   51024073,562421
3IM Mikkel Djernæs Antonsen
Køge Skakklub
24062407
12
16
13
8
6
2
 
   2 - 54,1524004,142401
4IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
23512359
13
15
1
5
2
9
 
   2 - 53,523513,532359
5FM Hilmir Freyr Heimisson
Jetsmark Skakklub
23352317
14
12
2
4
13
10
 
   211 - 153,623033,422289
6Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
23212320
15
7
17
16
3
8
 
   36 - 83,7523063,652307
7FM Poul Rewitz
Skakklubben af 1968
22912289
16
6
12
13
10
18
 
   211 - 153,7522563,702255
8FM Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
22852282
17
1
15
3
18
6
 
   36 - 83,3522783,242277
9IM Klaus Berg
Skanderborg Skakklub
22592285
18
2
14
12
1
4
 
   2 - 52,9522703,072289
10WIM Lena Georgescu
Århus Skakklub/Skolerne
22572257
1
17
16
11
7
5
 
   211 - 15022572,992237
11 Aaron Noah Koellner
22572257
2
14
18
10
17
16
 
   ½18022573,462198
12 William Olsson
22212221
3
5
7
9
15
1
-
   9 - 10022212,052239
13Mogens Henrik Thuesen
Brønshøj Skakforening
21792178
4
18
3
7
5
14
 
   36 - 82,3521922,272193
14Jan Schleicher Christensen
Nordre Skakklub
21512171
5
11
9
15
16
13
 
   9 - 102,4521522,572170
15 Christof Koellner
21492149
6
4
8
14
12
17
 
   211 - 15021492,202145
16Edgar Andres Parra Becerra
Aalborg Skakforening af 1889
21302150
7
3
10
6
14
11
 
   161,8521231,942141
17Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
20962141
8
10
6
18
11
15
 
   1172,0520752,332088
18Peer Ole Pedersen
Nordre Skakklub
20522081
9
13
11
17
8
7
 
   211 - 151,6520591,772086

Partier i turneringen AarhusSkakklub/Skolernes ChessHouse Sommerskak

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

9 runder Schweizerturnering, over 7 dage, hvor der forventes højst at være plads til 24 spillere. 

Ratingkrav: Min. ELO 2100

Spillested: Olof Palmes Alle 11, 8200 Aarhus N. 

SIDSTE TILMELDINGSFRIST: SØNDAG D. 25.JULI 

1.runde: Mandag d. 26.juli kl. 18.30

2.runde: Tirsdag d. 27.juli kl. 18.30

3.runde: Onsdag d. 28.juli kl. 11.00

4. runde: Onsdag d. 28. juli kl. 18.30

5.runde: Torsdag d. 29.juli kl. 18.30

6. runde: Fredag d. 30.juli kl. 18.30

7.runde: Lørdag d. 31.juli kl. 11.00

8.runde: Lørdag d.31.juli kl. 18.30

9.runde: Søndag d. 1. august. kl. 11.00

Præmier uddeles så snart det er muligt. 

Betænkningstid: 40 træk på 90 min + 30 sek. tillæg fra træk 1. + 15 min ved træk 40.

Indskud: 500 kr. indbetales til: 

Sparekassen Kronjylland 
Reg.nr: 9395
Kontonummer: 0006667783
Angiv venligst navn ved indbetaling
GM/IM gratis. 
Kontakt: John Rendboe, mail: formand@aarhusskak.dk tlf.: 27852859 for yderligere oplysninger.
CORONA RESTRIKTIONER: Vi følger naturligvis gældende regler. 
Spillestedet er identisk med den tidligere Journalisthøjskole. Letbanen stopper tæt på.
Periode 2021-07-26 .. 2021-08-01
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Poul Jacobsen
Dommere Alle grupper:  Thomas Hauge Vestergaard , Jesper Scherling Fris
Mestergruppen:  Poul Jacobsen , Jesper Scherling Fris , Thomas Hauge Vestergaard

Tilmeldings muligheder til AarhusSkakklub/Skolernes ChessHouse Sommerskak

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppen 18 2021-07-26 2021-07-23
Totalt antal tilmeldte 18
Deltagere i gruppen Mestergruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802525 1700251 1. IM Björn Ahlander Køge Skakklub 2408 2408 2021-07-18
0 12993093 2. FM Ruben Gideon Koellner 2407 2407 2021-07-02
100801531 1401378 3. IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2406 2407 2021-07-04
100700286 1400142 4. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2351 2359 2021-07-02
101095209 2309998 5. FM Hilmir Freyr Heimisson Jetsmark Skakklub 2335 2317 2021-07-02
100600595 1402889 6. Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2321 2320 2021-07-25
100600717 1401033 7. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2291 2289 2021-07-04
100602240 1429221 8. FM Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2285 2282 2021-07-03
100300602 1400053 9. IM Klaus Berg Skanderborg Skakklub 2259 2285 2021-07-03
100602781 1331973 10. WIM Lena Georgescu Århus Skakklub/Skolerne 2257 2257 2021-07-02
0 12993085 11. Aaron Noah Koellner 2257 2257 2021-07-02
0 1741721 12. William Olsson 2221 2221 2021-07-02
102101025 1400878 13. Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2179 2178 2021-07-22
100600689 1400916 14. Jan Schleicher Christensen Nordre Skakklub 2151 2171 2021-07-12
0 4635787 15. Christof Koellner 2149 2149 2021-07-02
100701854 5112362 16. Edgar Andres Parra Becerra Aalborg Skakforening af 1889 2130 2150 2021-07-09
100501746 1448552 17. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2096 2141 2021-07-05
100600354 1411373 18. Peer Ole Pedersen Nordre Skakklub 2052 2081 2021-07-25