loading
Arbejder ...

DM i lyn 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
1. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRn
1GM Mads Andersen
Skanderborg Skakklub
25242572
10
1
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
8
1
9
1
918,752527
2Anna Sofie Li
Køge Skakklub
14161340
9
1
1
0
10
1
3
0
4
1
5
0
6
1
7
0
8
0
46 - 70,751613
3Karsten Eivind Nielsen
Tårnet Svendborg
18001688
8
0
9
1
1
0
2
1
10
0
4
1
5
0
6
1
7
0
46 - 73,651811
4Lau Christoffersen
Frem Skakklub
16000
7
0
8
0
9
0
1
0
2
0
3
0
10
0
5
0
6
0
0101,91515
5Jesper Knudsen
Læseforeningens Skakklub
20692112
6
1
7
0
8
1
9
0
1
0
2
1
3
1
4
1
10
½
4 - 56,12057
6Kristian Gade Burgaard
Læseforeningens Skakklub
17801802
5
0
10
0
7
½
8
0
9
0
1
0
2
0
3
0
4
1
93,451722
7Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
20561952
4
1
5
1
6
½
10
0
8
0
9
1
1
0
2
1
3
1
4 - 55,952047
8Lars Munk Jensen
Læseforeningens Skakklub
21302114
3
1
4
1
5
0
6
1
7
1
10
0
9
1
1
0
2
1
636,62118
9Anton Bønsvig Wehding
Amager Skakforening
16281522
2
0
3
0
4
1
5
1
6
1
7
0
8
0
10
0
1
0
382,151654
10Dennis Munksgaard
Jerne Skakklub
20241970
1
0
6
1
2
0
7
1
3
1
8
1
4
1
9
1
5
½
25,72040

2. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRn
1GM Jonas Buhl Bjerre
Skanderborg Skakklub
24162569
10
1
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
8
1
9
1
918,552421
2Jan Madsen
Haderslev Skakklub
19001783
9
0
1
0
10
1
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
8
1
284,851815
3Søren Mikkel Andersen
Brønshøj Skakforening
21082104
8
1
9
0
1
0
2
1
10
1
4
1
5
1
6
1
7
1
72 - 36,652115
4Carsten Sørensen
Nr.Åby Juniorskakklub
19061951
7
0
8
1
9
1
1
0
2
1
3
0
10
1
5
0
6
0
474,91879
5Martin Jørgensen
Nr.Åby Juniorskakklub
19991971
6
0
7
0
8
1
9
1
1
0
2
1
3
0
4
1
10
1
54 - 55,751977
6Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
21172136
5
1
10
1
7
1
8
1
9
1
1
0
2
1
3
0
4
1
72 - 36,72123
7Simon Bjørk Haarh
Faaborg Skakklub
13970
4
1
5
1
6
0
10
1
8
1
9
0
1
0
2
1
3
0
54 - 51,31627
8Robert Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
11001247
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
10
0
9
½
1
0
2
0
½100,21114
9Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
17521813
2
1
3
1
4
0
5
0
6
0
7
1
8
½
10
1
1
0
63,551781
10Matthias Rasmussen
Maribo Skakklub
16111525
1
0
6
0
2
0
7
0
3
0
8
1
4
0
9
0
5
0
192,51549

3. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRn
1GM Allan Stig Rasmussen
Jetsmark Skakklub
25202566
10
1
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
8
1
9
1
918,92521
2Thomas Bo Thomsen
Middelfart Skakklub
18791827
9
1
1
0
10
1
3
0
4
1
5
1
6
0
7
1
8
1
63 - 45,251902
3Casper Yukun Liu
BMS Skak
19972150
8
1
9
1
1
0
2
1
10
1
4
1
5
1
6
1
7
1
826,22034
4 Alejandro Naselli
19291929
7
1
8
1
9
1
1
0
2
0
3
0
10
½
5
1
6
0
601929
5Benjamin Bonde Pedersen
Haderslev Skakklub
12130
6
0
7
0
8
0
9
1
1
0
2
0
3
0
4
0
10
0
19 - 1011213
6Emil Zander
Kjellerup Skakklub
16551774
5
1
10
1
7
1
8
0
9
1
1
0
2
1
3
0
4
1
63 - 43,41751
7Villads Majvang Sandmann
Læseforeningens Skakklub
15211576
4
0
5
1
6
0
10
0
8
0
9
1
1
0
2
0
3
0
282,51499
8Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
20092084
3
0
4
0
5
1
6
1
7
1
10
1
9
1
1
0
2
0
556,351973
9Steffanie Riis Kreiman
Køge Skakklub
10000
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
8
0
10
1
1
0
19 - 100,251034
10Svend Kjems Hove
Skakforeningen ØBRO
19041984
1
0
6
0
2
0
7
1
3
0
8
0
4
½
9
0
5
1
75,451816

4. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRn
1Aage Dalstrup Olsen
Randers Skakklub
20721996
10
1
2
1
3
1
4
½
5
1
6
1
7
0
8
0
9
1
36,352075
2Jan Nordenbæk Pedersen
Hillerød Skakklub
21332157
9
1
1
0
10
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
8
0
726,852136
3Jesper Simonsen
BMS Skak
20992082
8
0
9
1
1
0
2
0
10
1
4
1
5
1
6
0
7
1
54 - 56,62067
4Jørgen Kiel
Sydøstfyn
17471838
7
0
8
0
9
1
1
½
2
0
3
0
10
0
5
1
6
0
8 - 93,71711
5Hans Peter Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
18771914
6
1
7
½
8
0
9
0
1
0
2
0
3
0
4
0
10
1
8 - 94,751810
6Mikkel Strandby Hansen
Enkeltmedlem 3 HK
19361763
5
0
10
1
7
1
8
0
9
1
1
0
2
0
3
1
4
1
54 - 55,21930
7Ewald Munksgaard
Enkeltmedlem Sydjysk HK
12000
4
1
5
½
6
0
10
0
8
0
9
1
1
1
2
0
3
0
60,751358
8IM Martin Haubro
BMS Skak
23232426
3
1
4
1
5
1
6
1
7
1
10
1
9
1
1
1
2
1
918,152340
9Patrick Noumedem Hansen
Valby Skakklub
12070
2
0
3
0
4
0
5
1
6
0
7
0
8
0
10
0
1
0
1100,751218
10Marcus Juul Nielsen
Enkeltmedlem 2HK
14391614
1
0
6
0
2
0
7
1
3
0
8
0
4
1
9
1
5
0
371,851491

5. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Klaus Mosegaard
16351761
8
-
2
-
3
-
4
-
5
-
6
-
7
-
07 - 801635
2Per Hansen
Haderslev Skakklub
21062079
7
0
1
+
8
+
3
1
4
0
5
1
6
0
44 - 53,052085
3Daniel Petersen
Sorø Skakklub
17651840
6
1
7
1
1
+
2
0
8
+
4
0
5
1
52 - 31,051852
4IM Rasmus Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
24202378
5
1
6
1
7
1
1
+
2
1
3
1
8
+
714,62424
5Ali Araghi
Gribskov Skakklub
16441623
4
0
8
+
6
0
7
0
1
+
2
0
3
0
260,51629
6Rune Egede Andersen
Brønshøj Skakforening
21021999
3
0
4
0
5
1
8
+
7
0
1
+
2
1
44 - 532082
7Mads Bilde Svendsen
Læseforeningens Skakklub
20512184
2
1
3
0
4
0
5
1
6
1
8
+
1
+
52 - 32,72057
8Anton Mehmet Yildiz Marthedal
Skakforeningen ØBRO
18311902
1
-
5
-
2
-
6
-
3
-
7
-
4
-
07 - 801831

6. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1FM Tim Jaksland
Hillerød Skakklub
22702212
8
1
2
½
3
1
4
1
5
0
6
1
7
1
25,82264
2Laurits Bønsvig Wehding
Amager Skakforening
15401637
7
0
1
½
8
1
3
½
4
0
5
0
6
1
350,551662
3Jan Kuntz
Frem Skakklub
20302004
6
½
7
1
1
0
2
½
8
1
4
½
5
0
44,052019
4Henrik Svane
Skanderborg Skakklub
20092076
5
0
6
1
7
1
1
0
2
1
3
½
8
½
433,852012
5FM Arne Matthiesen
Skakklubben af 1968
23432312
4
1
8
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
716,22359
6Lukas Iskos
BMS Skak
18651900
3
½
4
0
5
0
8
½
7
1
1
0
2
0
26 - 72,71844
7Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18811849
2
1
3
0
4
0
5
0
6
0
8
1
1
0
26 - 72,81857
8Siv Haubro
BMS Skak
17751754
1
0
5
0
2
0
6
½
3
0
7
0
4
½
1821745

7. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Alex Hansen
Valby Skakklub
17251862
8
1
2
0
3
1
4
0
5
0
6
0
7
1
3521755
2CM Gunnar Pedersen
Skakklubben af 1968
21672220
7
1
1
1
8
1
3
1
4
½
5
½
6
1
625,452178
3Poul Hempler
Hillerød Skakklub
18331890
6
0
7
1
1
0
2
0
8
1
4
½
5
0
62,851823
4Bjarke Gregor
Skakforeningen ØBRO
20622071
5
0
6
½
7
1
1
1
2
½
3
½
8
½
444,72048
5FM Allan Holst
Viborg Skakklub
23602304
4
1
8
1
6
1
7
1
1
1
2
½
3
1
16,52360
6Niels Chr. Schjødt
Skakforeningen ØBRO
19122030
3
1
4
½
5
0
8
1
7
1
1
1
2
0
33,51942
7Michael Leon Christensen
Fredericia Skakforening
16011698
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
8
1
1
0
171,11597
8Jenith Easwaralingam
Fredericia Skakforening
17061721
1
0
5
0
2
0
6
0
3
0
7
0
4
½
½81,851666

8. gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRn
1Lene Kuntz
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
15551707
8
1
2
0
3
0
4
1
5
1
6
1
7
0
44 - 50,71723
2Leif Møller
Nordre Skakklub
20152070
7
0
1
1
8
1
3
0
4
0
5
0
6
1
36 - 73,81999
3Paulius Meskenas
Køge Skakklub
20402044
6
1
7
0
1
1
2
1
8
0
4
½
5
1
2 - 342050
4FM Mads Boe
Århus Skakklub/Skolerne
23612243
5
1
6
1
7
1
1
0
2
1
3
½
8
0
2 - 36,32325
5Kurt Hollesen
Tårnet Svendborg
18881886
4
0
8
0
6
1
7
1
1
0
2
1
3
0
36 - 72,81894
6Bo F. Sørensen
Frem Skakklub
16051709
3
0
4
0
5
0
8
0
7
0
1
0
2
0
080,951566
7Jakob Petersen
Middelfart Skakklub
20601878
2
1
3
1
4
0
5
0
6
1
8
0
1
1
44 - 54,22056
8Christopher Hofman Laursen
Hillerød Skakklub
21982252
1
0
5
1
2
0
6
1
3
1
7
1
4
1
515,252198
Indbydelse

Dansk skak union afholder DM i lynskak 2021.

  • Sted: Hotel Svendborg Centrumpladsen 1 5700 Svendborg
  • Hvornår: 22-10-2021 kl 19 30
  • Sidste timelding: 22-10-2021 kl 12.
  • Antal deltager: Max 80 deltager derefter venteliste.
  • Tilmelding til venteliste på mail dm2021@skak.dk eller på stævenekontor.
  • Indskud 100 kr.
  • Præmier oplyses senere.
  • Betaling: På stævnekontor eller Mobilepay 370405.

Er der ikke registeret en indbetaling fra tilmeldte senest 22-10-2021 kl. 12, trækkes vedkommende ud af tilmeldingslisten.

Bestemmelser for DM i lynskak.
Turneringsformen tilpasses deltagerantallet med indledende grupper, mellemrunder, semifinaler og finale.
I indledende grupper og mellemrunde afgørres placeringer med sonnenborn-berger korrektion med antal af sorte gevinster som 2. korrektion.
I semifinaler og finale spilles 2 partier. Der spilles 1 parti med sort og 1 parti med hvid. Inden start trækkes lod om farven i 1. parti. Ved ligestilling spilles omkamp som armageddon med 5 minutter til hvid og 4 minutter til sort. Hvid skal vinde. Der trækkes lod og vinderen bestemmer hvilken farve han/hun vil spille med.
Der spilles efter FIDE’s regler for lynskak med en betænkningstid på 3 minutter + 2 sekunder pr. træk til hele partiet.
Turneringen er åben for alle.
Den bedst placerede spiller, der er registreret i FIDE som repræsenterende Danmark eller en del af rigsfællesskabet erhverver titlen ”Danmarksmester i Lynskak” Med titlen følger en særlig præmie, udsat af Dansk Skak Union.

Periode 2021-10-22 .. 2021-10-22
Dansk ratet Ja
Fide ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Poul Jacobsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til DM i lyn 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
1. gruppe 10 2021-10-22 2021-10-22
2. gruppe 10 2021-10-22 2021-10-22
3. gruppe 10 2021-10-22 2021-10-22
4. gruppe 10 2021-10-22 2021-10-22
5. gruppe 8 2021-10-22 2021-10-22
6. gruppe 8 2021-10-22 2021-10-22
7. gruppe 8 2021-10-22 2021-10-22
8. gruppe 8 2021-10-22 2021-10-22
Totalt antal tilmeldte 72
Deltagere i gruppen 1. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Fide rating Tilmeldt
100602057 1413864 1. GM Mads Andersen Skanderborg Skakklub 2524 2572 2021-10-17
100202550 1472119 2. Anna Sofie Li Køge Skakklub 1416 1340 2021-10-22
100302127 1464264 3. Karsten Eivind Nielsen Tårnet Svendborg 1800 1688 2021-10-21
100302134 - 4. Lau Christoffersen Frem Skakklub 1600 2021-10-18
100102955 1410750 5. Jesper Knudsen Læseforeningens Skakklub 2069 2112 2021-10-16
100302007 1468260 6. Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1780 1802 2021-07-27
100202092 1447955 7. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 2056 1952 2021-10-19
100300215 1407953 8. Lars Munk Jensen Læseforeningens Skakklub 2130 2114 2021-10-22
100104306 1463217 9. Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1628 1522 2021-10-18
100501146 1411055 10. Dennis Munksgaard Jerne Skakklub 2024 1970 2021-10-18
Deltagere i gruppen 2. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Fide rating Tilmeldt
103110502 1444948 1. GM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2416 2569 2021-10-10
101200130 1473123 2. Jan Madsen Haderslev Skakklub 1900 1783 2021-10-15
100701396 1411918 3. Søren Mikkel Andersen Brønshøj Skakforening 2108 2104 2021-10-22
100300140 1419404 4. Carsten Sørensen Nr.Åby Juniorskakklub 1906 1951 2021-10-18
100300124 1418823 5. Martin Jørgensen Nr.Åby Juniorskakklub 1999 1971 2021-10-19
100501746 1448552 6. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 2117 2136 2021-10-21
100302060 1470515 7. Simon Bjørk Haarh Faaborg Skakklub 1397 2021-10-05
100602757 1471775 8. Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1100 1247 2021-08-19
100301927 1451669 9. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1752 1813 2021-10-21
100202262 1447890 10. Matthias Rasmussen Maribo Skakklub 1611 1525 2021-07-29
Deltagere i gruppen 3. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Fide rating Tilmeldt
100700431 1406000 1. GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2520 2566 2021-10-22
103108884 1444140 2. Thomas Bo Thomsen Middelfart Skakklub 1879 1827 2021-10-03
100104150 1454153 3. Casper Yukun Liu BMS Skak 1997 2150 2021-10-21
147290 4. Alejandro Naselli 1929 1929 2021-10-22
101200096 1469274 5. Benjamin Bonde Pedersen Haderslev Skakklub 1213 2021-10-18
100901809 1467123 6. Emil Zander Kjellerup Skakklub 1655 1774 2021-10-20
100302083 1472313 7. Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1521 1576 2021-09-27
100302026 1468480 8. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 2009 2084 2021-08-03
100202621 1473751 9. Steffanie Riis Kreiman Køge Skakklub 1000 2021-10-22
100400597 1408194 10. Svend Kjems Hove Skakforeningen ØBRO 1904 1984 2021-10-21
Deltagere i gruppen 4. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Fide rating Tilmeldt
100600983 1405802 1. Aage Dalstrup Olsen Randers Skakklub 2072 1996 2021-08-05
100300620 1401475 2. Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2133 2157 2021-10-19
100700400 1402226 3. Jesper Simonsen BMS Skak 2099 2082 2021-10-18
100300609 1428020 4. Jørgen Kiel Sydøstfyn 1747 1838 2021-10-01
100700722 1408992 5. Hans Peter Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1877 1914 2021-10-18
100301932 1452533 6. Mikkel Strandby Hansen Enkeltmedlem 3 HK 1936 1763 2021-10-21
101096601 - 7. Ewald Munksgaard Enkeltmedlem Sydjysk HK 1200 2021-10-21
100103015 1414291 8. IM Martin Haubro BMS Skak 2323 2426 2021-10-22
100104727 1472801 9. Patrick Noumedem Hansen Valby Skakklub 1207 2021-09-21
100202102 1446576 10. Marcus Juul Nielsen Enkeltmedlem 2HK 1439 1614 2021-10-17
Deltagere i gruppen 5. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Fide rating Tilmeldt
100100736 1441710 1. Klaus Mosegaard 1635 1761 2021-10-18
100600333 1407520 2. Per Hansen Haderslev Skakklub 2106 2079 2021-09-02
100202472 1466577 3. Daniel Petersen Sorø Skakklub 1765 1840 2021-10-21
100601031 1404210 4. IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne 2420 2378 2021-08-18
100803196 1470868 5. Ali Araghi Gribskov Skakklub 1644 1623 2021-09-28
100800805 1403133 6. Rune Egede Andersen Brønshøj Skakforening 2102 1999 2021-10-22
100300190 1406558 7. Mads Bilde Svendsen Læseforeningens Skakklub 2051 2184 2021-10-18
103109616 1441540 8. Anton Mehmet Yildiz Marthedal Skakforeningen ØBRO 1831 1902 2021-10-17
Deltagere i gruppen 6. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Fide rating Tilmeldt
100800081 1401084 1. FM Tim Jaksland Hillerød Skakklub 2270 2212 2021-10-21
100104307 1463225 2. Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1540 1637 2021-10-18
100300208 1401688 3. Jan Kuntz Frem Skakklub 2030 2004 2021-10-22
100500652 1403192 4. Henrik Svane Skanderborg Skakklub 2009 2076 2021-10-22
100400432 1403524 5. FM Arne Matthiesen Skakklubben af 1968 2343 2312 2021-10-18
101095257 1461613 6. Lukas Iskos BMS Skak 1865 1900 2021-10-20
100700678 1418580 7. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1881 1849 2021-10-18
100101354 1414313 8. Siv Haubro BMS Skak 1775 1754 2021-10-22
Deltagere i gruppen 7. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Fide rating Tilmeldt
100100769 1409719 1. Alex Hansen Valby Skakklub 1725 1862 2021-09-21
100500319 1407414 2. CM Gunnar Pedersen Skakklubben af 1968 2167 2220 2021-10-04
100803280 1468464 3. Poul Hempler Hillerød Skakklub 1833 1890 2021-10-20
100201725 1423401 4. Bjarke Gregor Skakforeningen ØBRO 2062 2071 2021-10-22
100600693 1400347 5. FM Allan Holst Viborg Skakklub 2360 2304 2021-08-09
100100512 1407430 6. Niels Chr. Schjødt Skakforeningen ØBRO 1912 2030 2021-10-22
100501726 1446851 7. Michael Leon Christensen Fredericia Skakforening 1601 1698 2021-10-22
100501747 1448560 8. Jenith Easwaralingam Fredericia Skakforening 1706 1721 2021-10-21
Deltagere i gruppen 8. gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Fide rating Tilmeldt
100300207 1427261 1. Lene Kuntz Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1555 1707 2021-10-22
100601378 1409905 2. Leif Møller Nordre Skakklub 2015 2070 2021-08-13
100202444 12809969 3. Paulius Meskenas Køge Skakklub 2040 2044 2021-09-28
100600675 1401408 4. FM Mads Boe Århus Skakklub/Skolerne 2361 2243 2021-07-26
100102004 1406817 5. Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1888 1886 2021-08-03
103102089 1444026 6. Bo F. Sørensen Frem Skakklub 1605 1709 2021-07-20
100300348 1443852 7. Jakob Petersen Middelfart Skakklub 2060 1878 2021-10-03
100800098 1405233 8. Christopher Hofman Laursen Hillerød Skakklub 2198 2252 2021-09-14