loading
Arbejder ...

ASK SENSOMMER 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Per Settergren Sørensen
Allerød Skakklub
20482059
7
1
9
1
2
 
  22 - 32,220482,142056
2Paul Brøndal
Nordsjællands Skakklub
20062043
8
1
11
1
1
 
  212,120062,142040
3Morten Togsverd-Bo
Allerød Skakklub
19932006
9
0
7
1
4
 
  18 - 92,119601,981986
4Jesper Bruun
Skakforeningen Odysseus
19532027
10
1
12
1
3
 
  22 - 32,119531,392019
5Claus Andersen
Allerød Skakklub
19331947
11
0
8
0
9
 
  0122,2518662,181903
6Birger Hagstrøm
Allerød Skakklub
17881811
12
0
10
1
11
 
  18 - 9217581,251786
7Steen Kopperberg
Allerød Skakklub
17871836
1
0
3
0
10
 
  010 - 111,0517560,501826
8Ejgild Nielsen
Allerød Skakklub
17751810
2
0
5
1
12
 
  16 - 71,217691,151807
9Anders Rossen-Jørgensen
Allerød Skakklub
17681777
3
1
1
0
5
 
  14 - 50,6517790,651784
10Kim Schougaard Jensen
Furesø Skakklub
16900
4
0
6
0
7
 
  010 - 110,9166301000
11Søren Nygaard
Allerød Skakklub
16711725
5
1
2
0
6
 
  16 - 70,6516820,731730
12David Christophersen
Allerød Skakklub
16431719
6
1
4
0
8
 
  14 - 50,7516510,891721

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Richard Thulstrup
Allerød Skakklub
16191715
7
1
9
1
4
 
  212,616192,481705
2Steen Hagstrøm
Allerød Skakklub
15891637
8
½
12
1
11
 
  32,915260,921639
3Troels Jacobsen
Allerød Skakklub
15111593
9
0
7
0
5
 
  0122,314082,151550
4Johannes Jensen
Allerød Skakklub
14301460
10
1
11
½
1
 
  22,0514050,761465
5Rudy Neergaard Hansen
Allerød Skakklub
14281407
11
0
10
0
3
 
  0112,213290,761392
6Finn Hoffmann
Allerød Skakklub
12961430
12
½
8
½
9
 
  162,312381,391412
7Henrik Damm
Hillerød Skakklub
12911468
1
0
3
1
8
 
  17 - 80,9512930,521478
8Lucas Marcher Jensen
Prøvemedlemmer
12000
2
½
6
½
7
 
  150120001000
9John Sø
Allerød Skakklub
11331408
3
1
1
0
6
 
  17 - 80,411600,871411
10Svend Aage Rand
Allerød Skakklub
11011408
4
0
5
1
12
 
  191,0510991,771393
11Mathias Jørgensen
Allerød Skakklub
10000
5
1
4
½
2
 
  40,15107701000
12Jan Arrhenius
Allerød Skakklub
8381119
6
½
2
0
10
 
  ½100,258530,381121
Indbydelse

ASK  SENSOMMER EMT 2021
Allerød Skakklub indbyder til 5 runders koordineret EMT i perioden 2. september - 14. oktober 2021,


Spilledage og tider:
Runde 1. torsdag den 2. September kl. 19:30
Runde 2. torsdag den 16. September kl. 19:30
Runde 3. torsdag den 30. September kl. 19:30
Runde 4. torsdag den 7. Oktober kl. 19:30
Runde 5. torsdag den 14. Oktober kl. 19:30

NB: Der er lagt to runder til udsatte kampe torsdag 9. september og 23. september kl. 19:30

Spillested:

Allerød Bibliotek, Skovensvej 4, (få minutters gang fra Allerød Station). Kantine findes på spillestedet.
Betænkningstid: 90 minutter pr. spiller til hele partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk.
Turneringsform: Schweizergrupper med op til 16 deltagere i hver gruppe, der inddeles efter dansk rating.

Præmier: 100 % af indskuddet minus rating afgifter går til præmier. Præmierne deles ved ligestilling i point.
Indskud og tilmelding: Indskud på 150 kr. betales i forbindelse med tilmeldingen.
Tilmelding: senest den 29. august 2021 kl 23:59 på https://skak.nemtilmeld.dk, hvor betalingen sker samtidig.

Info: Jesper Scherling Fris, E-mail: jesperfris@hotmail.com, T: 28 89 09 97.

Periode 2021-09-02 .. 2021-10-14
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Lars K. Johansen
Dommere Alle grupper:  Anders Rossen-Jørgensen , Frode Benedikt Nielsen

Tilmeldings muligheder til ASK SENSOMMER 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 12 2021-09-02 2021-08-28
Gruppe 2 12 2021-09-02 2021-08-28
Totalt antal tilmeldte 24
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100802258 1413872 1. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 2048 2059 2021-08-05
102101032 1447432 2. Paul Brøndal Nordsjællands Skakklub 2006 2043 2021-08-05
100803124 1467778 3. Morten Togsverd-Bo Allerød Skakklub 1993 2006 2021-07-30
100300735 1410741 4. Jesper Bruun Skakforeningen Odysseus 1953 2027 2021-08-29
100803131 1467786 5. Claus Andersen Allerød Skakklub 1933 1947 2021-08-26
100100599 1416154 6. Birger Hagstrøm Allerød Skakklub 1788 1811 2021-08-18
100102012 1433768 7. Steen Kopperberg Allerød Skakklub 1787 1836 2021-07-29
100102064 1412639 8. Ejgild Nielsen Allerød Skakklub 1775 1810 2021-08-09
100100634 1426494 9. Anders Rossen-Jørgensen Allerød Skakklub 1768 1777 2021-08-26
100100455 0 10. Kim Schougaard Jensen Furesø Skakklub 1690 2021-08-21
100802244 1426141 11. Søren Nygaard Allerød Skakklub 1671 1725 2021-08-08
100802399 1413619 12. David Christophersen Allerød Skakklub 1643 1719 2021-08-31
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100802833 1445731 1. Richard Thulstrup Allerød Skakklub 1619 1715 2021-08-29
100801930 1425234 2. Steen Hagstrøm Allerød Skakklub 1589 1637 2021-08-21
100100604 1425382 3. Troels Jacobsen Allerød Skakklub 1511 1593 2021-08-08
100100606 1425463 4. Johannes Jensen Allerød Skakklub 1430 1460 2021-08-09
100100600 1434713 5. Rudy Neergaard Hansen Allerød Skakklub 1428 1407 2021-08-09
100803107 1467328 6. Finn Hoffmann Allerød Skakklub 1296 1430 2021-07-30
100100593 1425013 7. Henrik Damm Hillerød Skakklub 1291 1468 2021-08-18
- 8. Lucas Marcher Jensen Prøvemedlemmer 1200 2021-08-26
100100640 1426613 9. John Sø Allerød Skakklub 1133 1408 2021-08-12
100100632 1426400 10. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1101 1408 2021-08-08
100803248 - 11. Mathias Jørgensen Allerød Skakklub 1000 2021-08-26
100803096 1465414 12. Jan Arrhenius Allerød Skakklub 838 1119 2021-08-05