loading
Arbejder ...

Læseforeningens åbne klubmesterskab 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Alf Andries
Frem Skakklub
17861770
10
½
2
1
3
½
4
½
5
1
6
+
7
½
8
½
9
½
63219061,881895
2Jørn Moestrup
Læseforeningens Skakklub
20022059
9
1
1
0
10
0
3
0
4
1
5
0
6
+
7
½
8
0
84,519434,902011
3Jannick Benneth Skow
Læseforeningens Skakklub
20262072
8
½
9
1
1
½
2
1
10
0
4
1
5
½
6
+
7
0
54,7520215,052061
4Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
18861799
7
0
8
0
9
0
1
½
2
0
3
0
10
0
5
0
6
+
93,118082,131766
5Mikael Rask
Læseforeningens Skakklub
19582020
6
+
7
0
8
½
9
0
1
0
2
1
3
½
4
1
10
½
73,9519454,502000
6Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen
Læseforeningens Skakklub
18051889
5
-
10
-
7
-
8
-
9
-
1
-
2
-
3
-
4
-
0100180501889
7Jan Stage
Læseforeningens Skakklub
20772128
4
1
5
1
6
+
10
0
8
0
9
½
1
½
2
½
3
1
45,3520605,662105
8Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
20402107
3
½
4
1
5
½
6
+
7
1
10
½
9
1
1
½
2
1
714,920625,442129
9Kristian Gade Burgaard
Læseforeningens Skakklub
18241749
2
0
3
0
4
1
5
1
6
+
7
½
8
0
10
1
1
½
562,418721,681842
10 Dimitrios Xilogiannis
20452045
1
½
6
+
2
1
7
1
3
1
8
½
4
1
9
0
5
½
2020454,762060

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Erik Zimmermann-Nielsen
Læseforeningens Skakklub
14381576
2
½
5
½
7
½
8
0
6
½
11
0
9
1
16
+
13
½
94,4513954,001566
2Kristen Sørensen
Læseforeningens Skakklub
8911161
1
½
6
0
5
0
4
0
16
+
8
0
7
0
13
0
9
0
150,58910,921153
3Arne Christiansen
Læseforeningens Skakklub
14911643
4
1
10
0
6
1
15
1
14
1
12
0
5
0
11
0
8
0
4124,8514534,551632
4Mikkel Kvist Jepsen
Læseforeningens Skakklub
11551313
3
0
7
-
11
0
2
1
13
0
16
+
14
-
9
0
16
0
2142,610832,251263
5Kurt Ploug
Læseforeningens Skakklub
15581725
6
½
1
½
2
1
12
0
7
½
9
1
3
1
10
1
15
½
635,0516015,141722
6Anders Sørensen
Læseforeningens Skakklub
16901746
5
½
2
1
3
0
9
½
1
½
7
1
12
½
15
1
10
½
66,516605,361739
7Claus Børsen
Læseforeningens Skakklub
12351500
8
½
4
+
1
½
13
½
5
½
6
0
2
1
12
0
11
0
4132,6512513,281494
8Per Andersen
Læseforeningens Skakklub
13891578
7
½
13
½
12
0
1
1
11
0
2
1
16
+
14
1
3
1
654,714034,431589
9Jens Skjoldborg Jensen
Læseforeningens Skakklub
17471804
10
0
16
+
14
1
6
½
15
½
5
0
1
0
4
1
2
1
586,616695,421776
10Ludvig Due Byriel
Læseforeningens Skakklub
16020
9
1
3
1
15
½
14
0
12
1
13
1
11
1
5
0
6
½
625,6161401000
11Oliver Kaehne Snedker
Læseforeningens Skakklub
12601497
12
0
14
0
4
1
16
+
8
1
1
1
10
0
3
1
7
1
642,713772,921580
12Steen Jacobsen
Læseforeningens Skakklub
16541710
11
1
15
0
8
1
5
1
10
0
3
1
6
½
7
1
14
1
16,6516545,131737
13Niels Lund
Læseforeningens Skakklub
12421520
14
0
8
½
16
+
7
½
4
1
10
0
15
0
2
1
1
½
103,312513,921512
14Peter Just Sørensen
Læseforeningens Skakklub
12501593
13
1
11
1
9
0
10
1
3
0
15
0
4
+
8
0
12
0
4111,913003,331540
15Villads Majvang Sandmann
Læseforeningens Skakklub
15211532
16
+
12
1
10
½
3
0
9
½
14
1
13
1
6
0
5
½
73,8515502,211604
16Bye
15
-
9
-
13
-
11
-
2
-
4
-
8
-
1
-
4
0
016

Rating gruppe 1 (8 spillere)Rating gruppe 2 (8 spillere)

Læseforeningens åbne klubmesterskab 2021

Læseforeningens åbne Klubturnering 2021

 

Læseforeningen indbyder hermed til elo-ratet & koordineret 9-runders EMT.

 

Spillested:

Bolbro Brugerhus, Stadionvej 50, indgang L, 5200 Odense V

 

Spilledage:

1.runde 26.august

2.runde 2.september

3.runde 9.september

4.runde 23.september

5.runde 30.september

6.runde 7.oktober

7.runde 14.oktober

8.runde 11.novenber

9.runde 2.december

 

Betænkningstid og starttidspunkt:

90 minutter til 40 træk + 15 minutter til resten + 30 sekunder pr. træk

Bemærk runderne starter kl.18.30. (Starttidspunkt kan flyttes op til en time i begge retninger, hvis spillerne er enige herom og for inden har underrettet TL.)

Det er tilladt at komme op til 60 minutter for sent

 

Turneringsform:

Der spilles i 10-mands alle-mod-alle grupper efter rating, evt. med en monradgruppe nederst.

Vinder af anden bedste gruppe kvalificerer sig automatisk til næste års gruppe 1.

 

Indskud og præmier:

Indskud er kr.150

Præmier i 10 mands grupper vil være: 1.plads kr.600, 2.plads kr.400 og 3.plads kr.200

Hvis der bliver en monradgruppe vil præmierne i denne blive offentlig gjort senest inden 2.runde.

Præmier i monradgruppen:

Præmiegruppe 1 (spillere o/1400): 1.plads kr.400, 2.plads kr.300 og 3.plads kr.200.

Præmiegruppe 2 (spillere u/1400): 1.plads kr.400, 2.plads kr.300 og 3.plads kr.200.

I tilfælde af ligestilling benyttes Sonneborn-Berger korrektion

 

Tilmeldingsfrist:

Senest tirsdag d.24/8 kl.18.00

 

Turneringsleder/-dommer:

Lars Munk Jensen: tlf.: 28716232 eller mail: lamujen@hotmail.com (afbud skal meldes til TL)

 

Bemærk at mobiler skal være slukkede og lagt væk.

Periode 2021-08-26 .. 2021-12-02 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turneringens egen hjemmeside http://www.lfskak.dk
Turnerings komite
Hoveddommer Michael Bue Hansen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Læseforeningens åbne klubmesterskab 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.lfskak.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 10 2021-08-26 2021-08-25
Gruppe 2 16 2021-08-26 2021-08-25
Totalt antal tilmeldte 26
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100301969 1463373 1. Alf Andries Frem Skakklub 1786 1770 2021-08-24
100300107 1403680 2. Jørn Moestrup Læseforeningens Skakklub 2002 2059 2021-08-15
103102397 1406035 3. Jannick Benneth Skow Læseforeningens Skakklub 2026 2072 2021-08-11
100301927 1451669 4. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1886 1799 2021-08-24
100300823 1443909 5. Mikael Rask Læseforeningens Skakklub 1958 2020 2021-08-10
100300078 1405551 6. Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen Læseforeningens Skakklub 1805 1889 2021-08-24
100300049 1405519 7. Jan Stage Læseforeningens Skakklub 2077 2128 2021-08-08
100302026 1468480 8. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 2040 2107 2021-08-18
100302007 1468260 9. Kristian Gade Burgaard Læseforeningens Skakklub 1824 1749 2021-08-17
4239016 10. Dimitrios Xilogiannis 2045 2045 2021-08-24
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100301954 1461826 1. Erik Zimmermann-Nielsen Læseforeningens Skakklub 1438 1576 2021-08-09
100300041 1444050 2. Kristen Sørensen Læseforeningens Skakklub 891 1161 2021-08-24
100300909 1442864 3. Arne Christiansen Læseforeningens Skakklub 1491 1643 2021-08-24
100302028 1468790 4. Mikkel Kvist Jepsen Læseforeningens Skakklub 1155 1313 2021-08-15
100300108 1417070 5. Kurt Ploug Læseforeningens Skakklub 1558 1725 2021-08-24
101095534 1461834 6. Anders Sørensen Læseforeningens Skakklub 1690 1746 2021-08-24
100300105 1411756 7. Claus Børsen Læseforeningens Skakklub 1235 1500 2021-08-19
100300920 1445081 8. Per Andersen Læseforeningens Skakklub 1389 1578 2021-08-09
100300098 1408585 9. Jens Skjoldborg Jensen Læseforeningens Skakklub 1747 1804 2021-08-09
101097221 - 10. Ludvig Due Byriel Læseforeningens Skakklub 1602 2021-08-25
100302076 1470051 11. Oliver Kaehne Snedker Læseforeningens Skakklub 1260 1497 2021-08-17
100301879 1447009 12. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1654 1710 2021-08-24
100300761 1437038 13. Niels Lund Læseforeningens Skakklub 1242 1520 2021-08-23
100302094 1472755 14. Peter Just Sørensen Læseforeningens Skakklub 1250 1593 2021-08-21
100302083 1472313 15. Villads Majvang Sandmann Læseforeningens Skakklub 1521 1532 2021-08-11
- - 16. Bye - 2021-08-25