loading
Arbejder ...

DM i Hurtigskak 2021 Åben række

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 åben række Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1GM Jonny Hector
Skakklubben Nordkalotten
2508
15
6
3
5
10
2
12
44,852505
2GM Mads Andersen
Skanderborg Skakklub
2491
16
9
5
20
3
1
4
624,82503
3GM Jesper Søndergård Thybo
Køge Skakklub
2480
17
10
1
9
2
8
5
474,82472
4 Aref Vasli
Brønshøj Skakforening
2466
18
1
12
11
8
5
21
2
55,252459
5GM Jonas Buhl Bjerre
Skanderborg Skakklub
2434
19
14
2
1
4
7
3
714,22475
6IM Thorbjørn Bromann
Brønshøj Skakforening
2419
20
1
21
10
24
28
11
535,652413
7IM Kåre Hove Kristensen
Skakklubben Nordkalotten
2277
21
25
17
27
12
5
9
484,752262
8FM Niels Nørskov Laursen
Brønshøj Skakforening
2250
22
13
12
4
9
3
10
153,452251
9FM Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
2241
23
1
2
25
3
8
13
7
493,62249
10Nicolai Kistrup
Caïssa Gladsaxe
2229
24
1
3
28
6
1
11
8
133,32233
11Dennis Jørgensen
Helsingør Skakklub
2220
25
½
27
4
17
20
10
6
4104,052219
12FM Jens Østergaard
Hillerød Skakklub
2210
26
1
4
8
22
7
16
1
4113,452221
13Jan Nordenbæk Pedersen
Hillerød Skakklub
2180
27
½
8
23
1
21
0
22
1
9
15
1
174,42162
14Tommy B. Schmidt
Caïssa Gladsaxe
2164
28
1
5
20
0
16
0
15
½
22
0
26
1
224,32128
15Martin Lee Lauritsen
Tåstrup Skakforening
2139
1
20
0
22
0
19
1
14
½
17
1
13
0
253,62117
16Bjarke Gregor
Skakforeningen ØBRO
2085
2
23
½
26
1
14
1
21
12
22
1
163,352088
17Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
2078
3
24
1
7
11
28
0
15
0
23
½
213,12066
18Preben Schavitshy Dalberg
Holbæk Skakklub
2077
4
0
26
½
27
0
28
0
19
1
23
½
25
0
2264,12035
19Klaus Yssing
Brønshøj Skakforening
2032
5
28
0
24
0
15
0
18
0
26
½
20
0
½283,31964
20Paulius Meskenas
Køge Skakklub
2029
6
15
1
14
1
2
11
24
0
19
1
3182,22045
21Reto Utiger Sørensen
Sjælsø Skakklub
2024
7
22
1
6
13
1
16
4
27
142,22050
22Poul Erik Nørgaard Olesen
Nørresundby Skakklub
1993
8
21
0
15
1
12
13
0
14
1
16
0
232,052005
23Paul Brøndal
Nordsjællands Skakklub
1973
9
0
16
½
13
0
26
1
27
0
18
½
17
½
242,61970
24Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
1944
10
0
17
0
19
1
25
1
6
20
1
28
4122,351998
25Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
BMS Skak
1940
11
½
7
9
24
0
26
1
27
0
18
1
3192,251963
26Tom Krog Nielsen
BMS Skak
1940
12
0
18
½
16
0
23
0
25
0
19
½
14
0
1272,351900
27Mikael Ramkilde
Nordsjællands Skakklub
1924
13
½
11
18
1
7
23
1
25
1
21
622019
28Lukas Iskos
BMS Skak
1902
14
0
19
1
10
18
1
17
1
6
24
3201,651943

Rating gruppe 2 (10 spillere)Rating gruppe 1 (9 spillere)

Gruppe 2 under 1900 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Thore Nyboe Jensen
Nørrebro Skakklub
1889
13
½
17
1
9
1
22
0
12
1
21
1
7
0
55,851849
2Jakob Hansen
Valby Skakklub
1835
14
1
11
1
7
0
3
0
15
1
13
1
8
½
64,91823
3Poul Hempler
Hillerød Skakklub
1812
15
1
12
1
6
½
2
1
8
0
7
0
21
1
44,651808
4Jens-Ole Næsborg
Skakforeningen ØBRO
1798
16
0
9
0
24
1
13
½
11
1
14
0
15
0
215,251716
5Shahrokh Mojtabaei
Assens Skakklub
1774
17
½
21
1
22
0
9
0
10
1
6
1
14
1
851759
6Henrik Smidt-Nielsen
Køge Skakklub
1773
18
1
16
1
3
½
7
0
21
0
5
0
13
1
104,651739
7August Jalving
Skak for sjov
1730
19
1
20
1
2
1
6
1
22
0
3
1
1
1
614,051802
8Mark Kirkebække
Tåstrup Skakforening
1730
20
0
18
1
13
1
14
1
3
1
22
0
2
½
74,551729
9Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
1720
21
½
4
1
1
0
5
1
14
½
12
0
18
½
1141705
10Jan Jørgensen
Enkeltmedlem 2HK
1685
22
0
19
1
14
0
20
1
5
0
18
0
23
0
2225,051591
11Erol Taskiran
Enkeltmedlem 8HK
1670
23
1
2
0
15
0
19
½
4
0
16
+
17
0
193,61607
12Aryan Mollasoltani
Caïssa Gladsaxe
1627
24
1
3
0
16
1
15
1
1
0
9
1
22
1
533,551671
13Bjarke Rosenborg Winther
Frederiksberg Skakforening
1611
1
½
22
½
8
0
4
½
19
1
2
0
6
0
182,81602
14Benjamin Jensen
Tåstrup Skakforening
1601
2
0
23
1
10
1
8
0
9
½
4
1
5
0
132,551630
15Jonathon Bechtel
Nørrebro Skakklub
1600
3
0
24
1
11
1
12
0
2
0
20
1
4
1
493,151626
16Anker Müller
Skak for sjov
1595
4
1
6
0
12
0
23
0
24
-
11
-
19
-
1241,71564
17Virginija Meskeniene
Køge Skakklub
1531
5
½
1
0
20
1
21
0
18
0
19
1
11
1
143,11549
18Henrik Damm
Hillerød Skakklub
1485
6
0
8
0
21
0
24
1
17
1
10
1
9
½
152,61526
19Matthias Rasmussen
Maribo Skakklub
1377
7
0
10
0
23
1
11
½
13
0
17
0
16
+
201,351384
20Per Hagerup
Furesø Skakklub
1463
8
1
7
0
17
0
10
0
23
1
15
0
24
1
3162,71477
21Marcus Juul Nielsen
Enkeltmedlem 2HK
1454
9
½
5
0
18
1
17
1
6
1
1
0
3
0
121,451571
22Peter Sørensen
Frem Skakklub
1436
10
1
13
½
5
1
1
1
7
1
8
1
12
0
21,21704
23Morten Tuborg Skovvang
Tåstrup Skakforening
1400
11
0
14
0
19
0
16
1
20
0
24
1
10
1
3172,51423
24Brian Holm Nielsen
Enkeltmedlem 2HK
1211
12
0
15
0
4
0
18
0
16
+
23
0
20
0
1230,81175

Rating gruppe 1 (12 spillere)

Partier i turneringen DM i Hurtigskak 2021 Åben række

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Indbydelse 
DM i hurtigskak - åben række 

Søndag den 28. november klokken 10.00-19.00

Aulaen i Enghøjhuset, Hovedstien 8, Avedøre, 2650 Hvidovre.

Turneringsform: Schweizersystemet

20 min. pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1

7 runder efter Schweizersystemet


Der spilles i 2 grupper efter dansk rating:

Gruppe 1
Spillere over 1900 i dansk hurtigskak rating spiller om DM titlen (max 64 spillere). 

Turneringen bliver ratet som hurtigskak.

Gruppe 2 

For spillere under 1900 i hurtigskak rating. 
Turneringen bliver ratet som hurtigskak.

Præmier:

DM-gruppen: 
1. Præmie 4.000 kr.
2. Præmie 2.000 kr.

Gruppen under 1900: 
1. Præmie 1.200 kr. 
2. Præmie  600 kr.

Øvrige præmiers antal og størrelse afhænger af deltagerantallet. 
For hver 10 deltagere i rating orden.

Indskud kr. 200,-

senest onsdag den 24/11 på 
Hvidovre Skakklubs konto :
5025-0001361510 i Jyske Bank.


WGM, GM, WIM. IM, WFM, FM gratis

Tilmelding senest 24/11 på skak.dk eller på mail til:

nielspeternielsen63@gmail.com

Periode 2021-11-28 .. 2021-11-28
Dansk ratet Ja
Fide ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://https://www.hvidovre-skakklub.dk/
Turnerings komite

Poul Jakobsen  - Flemming Louv Sørensen - Niels-Peter Nielsen

Hoveddommer Jan Bauner
Dommere
Gruppe 1 åben række:  Jan Bauner
Gruppe 2 under 1900:  Jan Bauner

Tilmeldings muligheder til DM i Hurtigskak 2021 Åben række

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://https://www.hvidovre-skakklub.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 åben række 28 2021-11-28 2021-11-24
Gruppe 2 under 1900 24 2021-11-28 2021-11-24
Totalt antal tilmeldte 52
Deltagere i gruppen Gruppe 1 åben række
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100800594 1700090 1. GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2508 2447 2021-11-07
100602057 1413864 2. GM Mads Andersen Skanderborg Skakklub 2491 2575 2021-11-22
100901592 1438832 3. GM Jesper Søndergård Thybo Køge Skakklub 2480 2604 2021-11-05
101095662 417521 4. Aref Vasli Brønshøj Skakforening 2466 2380 2021-11-10
103110502 1444948 5. GM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2434 2569 2021-11-07
100801519 1403893 6. IM Thorbjørn Bromann Brønshøj Skakforening 2419 2374 2021-10-16
100100465 1400940 7. IM Kåre Hove Kristensen Skakklubben Nordkalotten 2277 2345 2021-11-14
100300056 1404709 8. FM Niels Nørskov Laursen Brønshøj Skakforening 2250 2214 2021-09-11
100103864 1444492 9. FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2241 2263 2021-08-26
100103773 1444816 10. Nicolai Kistrup Caïssa Gladsaxe 2229 2276 2021-11-23
103102447 1408380 11. Dennis Jørgensen Helsingør Skakklub 2220 2137 2021-09-28
100800482 1400606 12. FM Jens Østergaard Hillerød Skakklub 2210 2230 2021-11-18
100300620 1401475 13. Jan Nordenbæk Pedersen Hillerød Skakklub 2180 2157 2021-11-24
100801406 1405730 14. Tommy B. Schmidt Caïssa Gladsaxe 2164 2162 2021-10-31
100102729 1408658 15. Martin Lee Lauritsen Tåstrup Skakforening 2139 2058 2021-11-21
100201725 1423401 16. Bjarke Gregor Skakforeningen ØBRO 2085 2065 2021-11-02
100802438 1412159 17. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2078 2135 2021-11-05
100801011 1407384 18. Preben Schavitshy Dalberg Holbæk Skakklub 2077 2074 2021-10-20
100101548 1407279 19. Klaus Yssing Brønshøj Skakforening 2032 1978 2021-11-21
100202444 12809969 20. Paulius Meskenas Køge Skakklub 2029 2136 2021-10-31
100802133 1426664 21. Reto Utiger Sørensen Sjælsø Skakklub 2024 1985 2021-11-15
100700391 1404253 22. Poul Erik Nørgaard Olesen Nørresundby Skakklub 1993 1981 2021-11-24
102101032 1447432 23. Paul Brøndal Nordsjællands Skakklub 1973 2042 2021-11-18
101096089 1464981 24. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1944 1866 2021-11-21
100104290 1463896 25. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 1940 2042 2021-11-17
100101348 1406280 26. Tom Krog Nielsen BMS Skak 1940 1995 2021-09-24
100802760 1439391 27. Mikael Ramkilde Nordsjællands Skakklub 1924 1856 2021-11-19
101095257 1461613 28. Lukas Iskos BMS Skak 1902 2034 2021-11-16
Deltagere i gruppen Gruppe 2 under 1900
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100100252 1405349 1. Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 1889 2070 2021-11-10
100103709 1435868 2. Jakob Hansen Valby Skakklub 1835 1995 2021-11-20
100803280 1468464 3. Poul Hempler Hillerød Skakklub 1812 1877 2021-11-23
102100888 1443577 4. Jens-Ole Næsborg Skakforeningen ØBRO 1798 1848 2021-10-16
101096386 1465422 5. Shahrokh Mojtabaei Assens Skakklub 1774 1728 2021-11-23
100200376 1410369 6. Henrik Smidt-Nielsen Køge Skakklub 1773 1929 2021-11-15
100104605 1471759 7. August Jalving Skak for sjov 1730 1865 2021-10-24
100103576 1414917 8. Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1730 1846 2021-11-23
101095747 1462482 9. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1720 1804 2021-11-22
100800654 1473115 10. Jan Jørgensen Enkeltmedlem 2HK 1685 1705 2021-11-24
100800793 1433512 11. Erol Taskiran Enkeltmedlem 8HK 1670 1765 2021-11-20
100202448 1465716 12. Aryan Mollasoltani Caïssa Gladsaxe 1627 1711 2021-11-13
100104081 1447173 13. Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1611 1735 2021-11-07
100104401 1445405 14. Benjamin Jensen Tåstrup Skakforening 1601 1523 2021-11-23
100104907 - 15. Jonathon Bechtel Nørrebro Skakklub 1600 2021-11-24
100104572 1472070 16. Anker Müller Skak for sjov 1595 1544 2021-11-21
100202461 12816990 17. Virginija Meskeniene Køge Skakklub 1531 1636 2021-11-25
100100593 1425013 18. Henrik Damm Hillerød Skakklub 1485 1479 2021-11-19
100202262 1447890 19. Matthias Rasmussen Maribo Skakklub 1377 1554 2021-11-09
100800194 1418637 20. Per Hagerup Furesø Skakklub 1463 1631 2021-11-24
100202102 1446576 21. Marcus Juul Nielsen Enkeltmedlem 2HK 1454 1614 2021-11-03
100301891 1447467 22. Peter Sørensen Frem Skakklub 1436 1535 2021-11-26
101097248 - 23. Morten Tuborg Skovvang Tåstrup Skakforening 1400 2021-11-22
101095049 1451472 24. Brian Holm Nielsen Enkeltmedlem 2HK 1211 1176 2021-11-03