loading
Arbejder ...

VRS efterår 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Ole Schmidt
Vejlby-Risskov Skakklub
16881712
8
1
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
152,816342,761677
2Sebastian Gråbæk
Gråsten Skakklub
17071713
7
0
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
06 - 8316172,761658
3Brian Kristensen
Viby Skakklub
16221652
6
0
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
06 - 82,1515372,181608
4Lars Michael Agergaard
Vejlby-Risskov Skakklub
19482010
5
½
6
½
7
½
1
 
2
 
3
 
8
 
45,319485,591928
5Claus Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
18121844
4
½
8
 
6
1
7
 
1
 
2
 
3
 
14,0518124,101792
6Leif Nørholm Jensen
Vejlby-Risskov Skakklub
16441700
3
1
4
½
5
0
8
 
7
 
1
 
2
 
2 - 32,3516442,641677
7Eivind Ortind Simonsen
Vejlby-Risskov Skakklub
20011964
2
1
3
 
4
½
5
 
6
 
8
 
1
 
2 - 35,720015,211890
8Jørgen Frank
Vejlby-Risskov Skakklub
16741711
1
0
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
06 - 82,6515932,761656

Afbud

2. runde

Ole Schmidt - Sebastian Gråbæk (afvikles 27/9)

Eivind Ortind Simonsen - Brian Kristensen

Jørgen Frank -  Claus Vangsgård

 

3. runde

Brian Kristensen - Ole Schmidt

Sebastian Gråbæk - Jørgen Frank (afvikles 8/11)

 

Korrektion

  1. Indbyrdes partier
  2. Gevinster
  3. Sonneborn-Berger

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Søren Graugaard Christensen
Viby Skakklub
16191612
8
1
2
 
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
224,5515153,881574
2Torben Hansen
Vejlby-Risskov Skakklub
14361601
7
0
1
 
8
1
3
 
4
 
5
 
6
 
142,6513623,731546
3Jørgen Rasmussen
Vejlby-Risskov Skakklub
15341629
6
0
7
½
1
0
2
 
8
 
4
 
5
 
½63,713904,041558
4Erik Møllmann Bøye
Vejlby-Risskov Skakklub
16171648
5
 
6
 
7
0
1
 
2
 
3
 
8
 
084,5514224,261563
5Ole Skadborg Villadsen
Vejlby-Risskov Skakklub
16211693
4
 
8
½
6
½
7
 
1
 
2
 
3
 
154,614704,701619
6Bent Slottved
Vejlby-Risskov Skakklub
14871576
3
1
4
 
5
½
8
 
7
 
1
 
2
 
33,1514133,491536
7Thor Kejser
Vejlby-Risskov Skakklub
14261449
2
1
3
½
4
1
5
 
6
 
8
 
1
 
12,5514262,181455
8Jonas Bangsgaard
Vejlby-Risskov Skakklub
14001402
1
0
5
½
2
0
6
 
3
 
7
 
4
 
½72,2513211,721353

Afbud

1. runde

Erik Møllmann Bøye - Ole Skadborg Villadsen

 

2. runde

Søren Graugaard Christensen - Torben Hansen (afvikles 27/9)

Bent Slottved - Erik Møllmann Bøye  (afvikles 27/9 ?)

 

Korrektion

  1. Indbyrdes partier
  2. Gevinster
  3. Sonneborn-Berger

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
Bye
11
-
9
-
3
 
    011
1Mads Emanuel Nielsen
Enkeltmedlem 6 HK
14671582
2
0
3
1
7
1
    242,814310,831585
2Frank Jacobsen
Vejlby-Risskov Skakklub
10000
1
1
11
0
8
 
    180,7101401000
3Kim Christensen
Viby Skakklub
9610
4
0
1
0
 
    0120,8591001000
4Poul Guldbæk Olesen
Vejlby-Risskov Skakklub
13171440
3
1
10
½
5
1
    22,3513240,591438
5Piotr Zbierajewski
Vejlby-Risskov Skakklub
10000
6
½
7
1
4
0
    50100001000
6Uffe B Eriksen
Viby Skakklub
12070
5
½
8
1
9
 
    61,65120001000
7Carsten Leed
Vejlby-Risskov Skakklub
11301312
8
½
5
0
1
0
    ½91,310940,691308
8Svend Henriksen
Vejlby-Risskov Skakklub
11351296
7
½
6
0
2
 
    ½101,610860,481296
9Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov Skakklub
13771518
10
0
+
6
 
    171,3513160,691504
10Nicolaj Dahl Frederiksen
Vejlby-Risskov Skakklub
12671374
9
1
4
½
11
1
    11,4513171,271399
11Peter Schleisner
Vejlby-Risskov Skakklub
11381335
+
2
1
10
0
    23111380,451326

Afbud

3. runde

Frank Jacobsen - Svend Henriksen (afvikles 27/9)

Uffe B Eriksen - Hans Jørgen Mikkelsen (afvikles 27/9)

 

4. runde

Carsten Leed - ???

Peter Schleisner - ???

 

Korrektion

  1. Buchholz-1
  2. Buchholz
  3. Sonneborn-Berger

Indbydelse

Vejlby-Risskov Skakklub indbyder hermed til en 7-runders koordineret EMT på følgende mandage: 6/9, 13/9, 20/9, 4/10, 11/10, 25/10 og 15/11. Starttidspunkt kl. 19:00. Fremmøde senest kl. 20.00.

Mulighed for afvikling af udsatte partier på følgende mandage: 27/9, 18/10 (efterårsferie), 1/11 (holdskak) og 8/11 

Der spilles i alle-mod-alle grupper - samt evt. en monradgruppe.

Spillestedet er Vejlby Sognegård, Vejlby Centervej 25, 8240 Risskov.

Betænkningstiden er 90 min. til 40 træk, og derefter 15 min. + opsparet tid til resten af partiet. 30 sekunders tillæg pr. træk.

Indskud 150 kr. VRS juniorer dog 100 kr. Førstepræmie i alle grupper 600 kr.. Øvrige præmier vil fremgå af programmet, men mindst hele indskuddet går til præmier. Der anvendes korrektion ved ligestilling.

Tilmelding online eller på tl@vrsk.dk. Tilmeldingsfristen er søndag den 5. september.

Afbud til en runde meldes til turneringslederen på tl@vrsk.dk

Periode 2021-09-06 .. 2021-11-22
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Eivind Ortind Simonsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til VRS efterår 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2021-09-06 2021-09-05
Gruppe 2 8 2021-09-06 2021-09-05
Gruppe 3 12 2021-09-06 2021-09-05
Totalt antal tilmeldte 28
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100601678 1467387 1. Ole Schmidt Vejlby-Risskov Skakklub 1688 1712 2021-08-24
100401436 1436627 2. Sebastian Gråbæk Gråsten Skakklub 1707 1713 2021-09-02
100601098 1421492 3. Brian Kristensen Viby Skakklub 1622 1652 2021-08-27
100600589 1403605 4. Lars Michael Agergaard Vejlby-Risskov Skakklub 1948 2010 2021-08-30
100600267 1417320 5. Claus Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 1812 1844 2021-08-25
100600273 1419609 6. Leif Nørholm Jensen Vejlby-Risskov Skakklub 1644 1700 2021-08-24
100602038 1422537 7. Eivind Ortind Simonsen Vejlby-Risskov Skakklub 2001 1964 2021-08-23
100602262 1428969 8. Jørgen Frank Vejlby-Risskov Skakklub 1674 1711 2021-08-27
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100601235 1413449 1. Søren Graugaard Christensen Viby Skakklub 1619 1612 2021-08-24
100900650 1402374 2. Torben Hansen Vejlby-Risskov Skakklub 1436 1601 2021-09-04
100602213 1422391 3. Jørgen Rasmussen Vejlby-Risskov Skakklub 1534 1629 2021-09-01
100602182 1419510 4. Erik Møllmann Bøye Vejlby-Risskov Skakklub 1617 1648 2021-08-25
100900347 1431536 5. Ole Skadborg Villadsen Vejlby-Risskov Skakklub 1621 1693 2021-08-27
100602463 1445170 6. Bent Slottved Vejlby-Risskov Skakklub 1487 1576 2021-09-04
101096611 1467980 7. Thor Kejser Vejlby-Risskov Skakklub 1426 1449 2021-09-05
100901805 1466097 8. Jonas Bangsgaard Vejlby-Risskov Skakklub 1400 1402 2021-09-01
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
- - Bye - 2021-09-12
100602702 1468758 1. Mads Emanuel Nielsen Enkeltmedlem 6 HK 1467 1582 2021-09-06
100602806 - 2. Frank Jacobsen Vejlby-Risskov Skakklub 1000 2021-09-01
100602780 1472542 3. Kim Christensen Viby Skakklub 961 2021-09-05
100602156 1444956 4. Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1317 1440 2021-08-24
- 5. Piotr Zbierajewski Vejlby-Risskov Skakklub 1000 2021-09-02
100602793 1473344 6. Uffe B Eriksen Viby Skakklub 1207 2021-09-04
100602651 1465910 7. Carsten Leed Vejlby-Risskov Skakklub 1130 1312 2021-08-30
100601798 1420976 8. Svend Henriksen Vejlby-Risskov Skakklub 1135 1296 2021-08-25
100600537 1421760 9. Hans Jørgen Mikkelsen Vejlby-Risskov Skakklub 1377 1518 2021-08-26
101096609 1468006 10. Nicolaj Dahl Frederiksen Vejlby-Risskov Skakklub 1267 1374 2021-09-05
100602646 1464310 11. Peter Schleisner Vejlby-Risskov Skakklub 1138 1335 2021-08-25