loading
Arbejder ...

Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
17891784
8
1
2
½
3
1
4
0
5
-
6
½
7
0
332,917922,991784
2Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
18431837
7
0
1
½
8
0
3
0
4
0
5
-
6
0
½83,4517553,481777
3Nikolaj Jensen Ulrik
Aalborg Skakforening af 1889
17051583
6
½
7
1
1
0
2
1
8
½
4
½
5
-
22,117471,251628
4Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18701835
5
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
½
8
1
14,1519663,871888
5Johan Fischer
Dansk Skak Akademi
18751898
4
0
8
1
6
1
7
-
1
-
2
-
3
-
271,618871,811902
6Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18321832
3
½
4
0
5
0
8
½
7
½
1
½
2
1
343,7518103,861815
7Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
17211806
2
1
3
0
4
0
5
-
6
½
8
0
1
1
62,2517293,191792
8Martin Møller
Aalborg Skakforening af 1889
18391804
1
0
5
0
2
1
6
½
3
½
7
1
4
0
353,818153,551793

Spilledatoer: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 9/11, 23/11, 7/12 (Bemærk at de sidste 3 runder er forskubbet på grund af holdturneringen)

Johan Fischer må desværre udgå efter 3. runde. Hans score forbliver i tabellen, men de points, der er opnået af eller imod ham tæller ikke med i slutstillingen.

1.præmie 350,- kr: Arne Fjordside

2.præmie 200,- kr: Nikolaj Jensen Ulrik

 

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Uffe Hellsten
Aalborg Skakforening af 1889
16000
8
½
2
½
3
½
4
0
5
½
6
+
7
1
432,75160801000
2Jarl Mølgaard
Aalborg Skakforening af 1889
16131825
7
½
1
½
8
1
3
½
4
-
5
-
6
-
6216281,221836
3Bent Kiel Jensen
Nørresundby Skakklub
15860
6
½
7
½
1
½
2
½
8
0
4
½
5
0
53,1155901000
4Niels Gorm Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
16000
5
1
6
½
7
0
1
1
2
+
3
½
8
1
522,75163801000
5Ricardo De La Calle Aramburu
Aalborg Skakforening af 1889
17021812
4
0
8
1
6
1
7
1
1
½
2
+
3
1
13,7517252,091830
6Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
16071422
3
½
4
½
5
0
8
0
7
-
1
-
2
+
281,915700,301416
7Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
16461831
2
½
3
½
4
1
5
0
6
+
8
1
1
0
443,216401,771826
8Michael Ankersen
Skive Skakklub
16321653
1
½
5
0
2
0
6
1
3
1
7
0
4
0
73,615991,621641

Spilledatoer: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 9/11, 23/11, 7/12 (Bemærk at de sidste 3 runder er forskubbet på grund af holdturneringen)

Jarl udgår (af personlige grunde) af turneringen efter 4.runde og Jonas ligeså efter 4.runde. Modstanderne får points, men partierne rates ikke.

1.præmie 350,- kr: Ricardo Aramburu

2.præmie 200,- kr: Niels Gorm Andersen

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Mogens Hermansen
Aalborg Skakforening af 1889
15111622
8
½
2
-
3
½
4
½
5
1
6
0
7
0
42,8514952,621620
2Bo Byrial Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
15421663
7
1
1
-
8
-
3
-
4
-
5
-
6
-
180,4515670,471684
3Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
14651589
6
0
7
0
1
½
2
-
8
0
4
1
5
0
72,414252,351572
4Hartvig Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
14991495
5
1
6
0
7
½
1
½
2
-
3
0
8
0
262,7514651,611511
5Poul Davidsen
Aalborg Skakforening af 1889
15841608
4
0
8
0
6
0
7
1
1
0
2
-
3
1
253,5515142,511598
6Sigitas Dagilis
Aalborg Skakforening af 1889
15250
3
1
4
1
5
1
8
½
7
0
1
1
2
-
23159301000
7Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
15661687
2
0
3
1
4
½
5
0
6
1
8
1
1
1
13,915933,681683
8Orla Lindholm Olesen
Aalborg Skakforening af 1889
15301640
1
½
5
1
2
-
6
½
3
1
7
0
4
1
433,0515732,761655

Spilledatoer: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 9/11, 23/11, 7/12 (Bemærk at de sidste 3 runder er forskubbet på grund af holdturneringen).

Bo må desværre trække sig fra turneringen. 

1.præmie 350,- kr: Christian Gottschalck

2.præmie 200,- kr: Sigitas Dagilis

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Annie Kruse
Aalborg Skakforening af 1889
14000
8
1
2
1
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
283,5133301000
2Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
13041510
7
1
1
0
8
½
3
1
4
0
5
0
6
½
352,4513291,931511
3Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
13961411
6
1
7
1
1
1
2
0
8
0
4
1
5
0
433,414231,381403
4Per Thomsen
Aalborg Skakforening af 1889
14000
5
0
6
1
7
1
1
1
2
1
3
0
8
1
513,5146801000
5Anders Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
14581470
4
1
8
0
6
½
7
0
1
1
2
1
3
1
24,1514741,701476
6Rasmus Hebsgaard
Aalborg Skakforening af 1889
14000
3
0
4
0
5
½
8
0
7
1
1
1
2
½
373,5137801000
7Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
14501339
2
0
3
0
4
0
5
1
6
0
8
1
1
1
364,0514030,991339
8Sebastian Truong
Aalborg Skakforening af 1889
14000
1
0
5
1
2
½
6
1
3
1
7
0
4
0
43,5140001000

Spilledatoer: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 9/11, 23/11, 7/12 (Bemærk at de sidste 3 runder er forskubbet på grund af holdturneringen)

1.præmie 350,- kr: Per Thomsen

2.præmie 200,- kr: Anders Rasmussen

 

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Frederik Flemming Kærup Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
13200
8
0
2
½
3
0
4
1
5
0
6
½
7
0
273,3126201000
2Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
13621393
7
1
1
½
8
0
3
1
4
0
5
0
6
+
53,2513281,741398
3David Harlund
Dansk Skak Akademi
12251347
6
1
7
0
1
1
2
0
8
0
4
0
5
0
282,312121,441289
4Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
13181464
5
½
6
1
7
0
1
0
2
1
3
1
8
0
43,313272,231469
5Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
13931448
4
½
8
½
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
614,114972,131475
6Christian Lund Krarup
Dansk Skak Akademi
13500
3
0
4
0
5
0
8
½
7
1
1
½
2
-
263,15129801000
7Anders Faurskov
Aalborg Skakforening af 1889
13861497
2
0
3
1
4
1
5
0
6
0
8
1
1
1
43413862,461479
8Kristian Ørum
Aalborg Skakforening af 1889
13560
1
1
5
½
2
1
6
½
3
1
7
0
4
1
523,7141501000

Spilledatoer: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 9/11, 23/11, 7/12 (Bemærk at de sidste 3 runder er forskubbet på grund af holdturneringen)

1.præmie 350,- kr: Kim Pors

2.præmie 200,- kr: Kristian Ørum

 

Gruppe 6 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Emil Dahlin
Aalborg Skakforening af 1889
11000
8
0
2
1
3
1
4
½
5
1
6
0
7
1
33,3115401000
2Kim Møller Larsen
Aalborg Skakforening af 1889
11241355
7
1
1
0
8
½
3
0
4
1
5
0
6
0
63,5510770,701341
3Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
10941460
6
0
7
1
1
0
2
1
8
0
4
0
5
0
273,210401,121458
4Samuel Hvidager
Aalborg Skakforening af 1889
11000
5
1
6
0
7
0
1
½
2
0
3
1
8
0
53,3106401000
5Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
11981476
4
0
8
0
6
0
7
1
1
0
2
1
3
1
344,3511371,181492
6Simon Nørgaard
Aalborg Skakforening af 1889
11000
3
1
4
1
5
1
8
1
7
1
1
1
2
1
713,3136601000
7Birgit Sivertsen
Aalborg Skakforening af 1889
11340
2
0
3
0
4
1
5
0
6
0
8
0
1
0
183,7101301000
8Aksel Vassard Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
11000
1
1
5
1
2
½
6
0
3
1
7
1
4
1
23,3123101000

Spilledatoer: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 9/11, 23/11, 7/12 (Bemærk at de sidste 3 runder er forskubbet på grund af holdturneringen)

1.præmie 350,- kr: Simon Nørgaard

2.præmie 200,- kr: Aksel Vassard Jensen

Gruppe 7 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
10271277
2
1
11
½
8
0
12
0
5
1
3
1
7
1
33,4510740,261292
2Sebastian Zacharias Simonsen
Aalborg Skakforening af 1889
10000
1
0
10
½
3
1
10
1
11
0
12
1
6
0
63,2101401000
3Olafur Jens Sigurdsson
Aalborg Skakforening af 1889
10000
4
0
5
1
2
0
6
0
9
1
1
0
11
0
293,4591301000
4Edris Amani
Aalborg Skakforening af 1889
10000
3
1
12
0
10
-
9
-
10
-
10
-
10
-
1120,7101401000
5Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
10111460
6
0
3
0
9
1
7
0
1
0
8
-
12
-
1102,559210,741445
6Magnus Holm Lundbergh
Aalborg Skakforening af 1889
10000
5
1
8
0
11
0
3
1
7
0
9
1
2
1
453,5102301000
7Sebastian Munch-Petersen
Aalborg Skakforening af 1889
10000
8
0
9
1
12
0
5
1
6
1
11
0
1
0
373,1599101000
8Oskar Knudsen Fagerberg
Aalborg Skakforening af 1889
10000
7
1
6
1
1
1
11
0
12
1
5
+
9
1
622,7114001000
9Otto Vadskær
Aalborg Skakforening af 1889
10000
10
0
7
0
5
0
4
+
3
0
6
0
8
0
111382001000
10Manik Tuteja
Aalborg Skakforening af 1889
10000
9
1
2
½
4
+
2
0
4
-
4
-
4
-
81,5100001000
11Shawn Christensen
Aalborg Skakforening af 1889
10000
12
1
1
½
6
1
8
1
2
1
7
1
3
1
13,2123001000
12Jonathan Schwalbe Krogsgaard
Aalborg Skakforening af 1889
12250
11
0
4
1
7
1
1
1
8
0
2
0
5
+
444,65115101000

Spilledatoer: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 9/11, 23/11, 7/12 (Bemærk at de sidste 3 runder er forskubbet på grund af holdturneringen)

Edris udgår af turneringen efter 2.runde. Manik udgår efter 4.runde. Aage udgår efter 5. runde. Modstanderne får points, men partierne bliver ikke ratet.

1.præmie 350,- kr: Shawn Christensen

2.præmie 200,- kr: Oskar Knudsen Fagerberg

3.præmie 150,- kr.: Andreas Ferslev Bock

 

Indbydelse

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Tekniske Gymnasium, Nyhavnsgade 14, 2.sal, 9000 Aalborg.

Der spilles 7 runder i 8-mands-grupper i efterårsturneringen. Nederste gruppe evt. Monrad. Spilledatoer: 14/9, 28/9, 5/10, 19/10, 2/11, 16/11, 30/11.

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Indskud:100 kr.

Præmier: I 8-mands-grupper er der præmie til nr. 1 og 2. Ved ligestiling deles pengepræmier, men klubmesterskabet (for medlemmer af Aalborg Skakforening) afgøres ved Sonnenborn-Berger korrektion. I Monradgruppen er der præmie til de øverste 3, og ved ligestilling i points er der almindelig korrektion.

Tilmeldingsfrist 13/9 kl.21. Gruppeinddeling og lodtrækning offentliggøres kl. 22 samme dag.

Periode 2021-09-14 .. 2021-12-14
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere
Gruppe 1:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 2:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 3:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 4:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 5:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 6:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 7:  Bjarne Sønderstrup

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2021-09-14 2021-09-13
Gruppe 2 8 2021-09-14 2021-09-13
Gruppe 3 8 2021-09-14 2021-09-13
Gruppe 4 8 2021-09-14 2021-09-13
Gruppe 5 8 2021-09-14 2021-09-13
Gruppe 6 8 2021-09-14 2021-09-13
Gruppe 7 12 2021-09-14 2021-09-13
Totalt antal tilmeldte 60
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100201494 1401971 1. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1789 1784 2021-09-11
100700699 1451456 2. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1843 1837 2021-08-28
101096226 1465066 3. Nikolaj Jensen Ulrik Aalborg Skakforening af 1889 1705 1583 2021-09-11
100700678 1418580 4. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1870 1835 2021-08-24
100700918 1404903 5. Johan Fischer Dansk Skak Akademi 1875 1898 2021-08-27
100700677 1406159 6. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1832 1832 2021-08-31
100701708 1461176 7. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1721 1806 2021-09-13
100401642 1457020 8. Martin Møller Aalborg Skakforening af 1889 1839 1804 2021-09-11
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701884 - 1. Uffe Hellsten Aalborg Skakforening af 1889 1600 2021-08-27
103103905 1472178 2. Jarl Mølgaard Aalborg Skakforening af 1889 1613 1825 2021-09-01
100701885 - 3. Bent Kiel Jensen Nørresundby Skakklub 1586 2021-08-25
100701888 - 4. Niels Gorm Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1600 2021-08-31
100201713 1409280 5. Ricardo De La Calle Aramburu Aalborg Skakforening af 1889 1702 1812 2021-09-01
100701739 1462393 6. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1607 1422 2021-08-25
100700039 1417363 7. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1646 1831 2021-09-08
100900560 1453203 8. Michael Ankersen Skive Skakklub 1632 1653 2021-09-05
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700555 1408925 1. Mogens Hermansen Aalborg Skakforening af 1889 1511 1622 2021-08-28
100701318 1465546 2. Bo Byrial Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1542 1663 2021-08-25
100701167 1453459 3. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1465 1589 2021-09-03
100701858 1470159 4. Hartvig Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1499 1495 2021-09-11
100701655 1453440 5. Poul Davidsen Aalborg Skakforening af 1889 1584 1608 2021-09-11
100701495 1418521 6. Sigitas Dagilis Aalborg Skakforening af 1889 1525 2021-09-07
100700369 1428357 7. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1566 1687 2021-08-24
100700846 1447254 8. Orla Lindholm Olesen Aalborg Skakforening af 1889 1530 1640 2021-09-12
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701896 - 1. Annie Kruse Aalborg Skakforening af 1889 1400 2021-09-10
100700228 1444905 2. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1304 1510 2021-09-17
100701788 1465058 3. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1396 1411 2021-08-25
103110859 1440900 4. Per Thomsen Aalborg Skakforening af 1889 1400 2021-09-10
100700720 1456687 5. Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1458 1470 2021-09-06
100701897 - 6. Rasmus Hebsgaard Aalborg Skakforening af 1889 1400 2021-09-10
100201715 1409700 7. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1450 1339 2021-09-03
100701899 - 8. Sebastian Truong Aalborg Skakforening af 1889 1400 2021-09-10
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701869 - 1. Frederik Flemming Kærup Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1320 2021-09-10
100701631 1450549 2. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1362 1393 2021-08-27
100501367 1471384 3. David Harlund Dansk Skak Akademi 1225 1347 2021-08-28
103104973 1453475 4. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1318 1464 2021-09-09
100701776 1464485 5. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1393 1448 2021-08-26
100701887 - 6. Christian Lund Krarup Dansk Skak Akademi 1350 2021-09-13
100701838 1468871 7. Anders Faurskov Aalborg Skakforening af 1889 1386 1497 2021-08-30
100701850 - 8. Kristian Ørum Aalborg Skakforening af 1889 1356 2021-08-25
Deltagere i gruppen Gruppe 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701894 - 1. Emil Dahlin Aalborg Skakforening af 1889 1100 2021-09-10
100700356 1457187 2. Kim Møller Larsen Aalborg Skakforening af 1889 1124 1355 2021-09-11
100701763 1463748 3. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1094 1460 2021-09-09
100701892 - 4. Samuel Hvidager Aalborg Skakforening af 1889 1100 2021-09-10
100700690 1413856 5. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1198 1476 2021-09-03
100701895 - 6. Simon Nørgaard Aalborg Skakforening af 1889 1100 2021-09-10
100701883 - 7. Birgit Sivertsen Aalborg Skakforening af 1889 1134 2021-08-31
100701889 - 8. Aksel Vassard Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1100 2021-08-24
Deltagere i gruppen Gruppe 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100401270 1453513 1. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1027 1277 2021-09-03
100701879 - 2. Sebastian Zacharias Simonsen Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-08
100701898 2309238 3. Olafur Jens Sigurdsson Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-10
100701891 - 4. Edris Amani Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-15
100700850 1444921 5. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1011 1460 2021-09-11
100701901 - 6. Magnus Holm Lundbergh Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-10
100701900 - 7. Sebastian Munch-Petersen Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-10
100701893 - 8. Oskar Knudsen Fagerberg Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-10
100701902 - 9. Otto Vadskær Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-10
100701903 - 10. Manik Tuteja Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-15
100701905 - 11. Shawn Christensen Aalborg Skakforening af 1889 1000 2021-09-15
101097231 - 12. Jonathan Schwalbe Krogsgaard Aalborg Skakforening af 1889 1225 2021-09-15