loading
Arbejder ...

Nordkap Grill Cup. Holstebro Åbne Bymesterskab i skak 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
M-Klasse Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Ole Østergaard
Holstebro Skakklub
20332024
6
1
2
1
3
1
4
1
5
1
512,8520992,662071
2John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
19101911
5
½
1
0
6
1
3
½
4
0
241,8519151,741921
3Benny Grønhøj
Aars Skakklub
19322028
4
0
5
1
1
0
2
½
6
0
5219172,702004
4Lars Schøning
Skive Skakklub
20191981
3
1
6
½
5
1
1
0
2
1
22,720352,312005
5Rune Andersen
Bornholms Skakklub
20682083
2
½
3
0
4
0
6
½
1
0
163,120263,152040
6Claus Støvring
Skive Skakklub
19891997
1
0
4
½
2
0
5
½
3
1
232,519742,441988

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Jan Ambirk
Næstved Skakklub
17251734
6
0
2
1
3
0
4
0
5
0
162,3516852,341707
2Aksel Hansen
Holstebro Skakklub
17161734
5
½
1
0
6
0
3
0
4
½
152,316772,341707
3Emil Zander
Kjellerup Skakklub
16601662
4
1
5
0
1
1
2
1
6
0
331,8516991,761712
4Egon Rysgaard Madsen
THY Skakklub
16181695
3
0
6
0
5
0
1
1
2
½
41,5516172,041684
5Lars Breinholt Agger
Skive Skakklub
18751863
2
½
3
1
4
1
6
1
1
1
13,519053,361886
6Phillip Nielsen
Skive Skakklub
18601834
1
1
4
1
2
1
5
0
3
1
423,418783,161868

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
15071518
2
½
3
1
9
0
7
½
8
0
263,114581,361511
2Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13931470
1
½
6
0
7
0
3
1
5
1
53,113662,141457
3Mogens Nørsøller
Holstebro Skakklub
11860
4
0
1
0
10
+
2
0
6
0
181,4112301000
4Robert Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
11121278
3
1
5
0
6
0
10
-
10
-
191,211030,781247
5Henrik Sejersen
Holstebro Skakklub
11441368
6
1
4
1
8
0
9
0
2
0
271,311761,651375
6Preben Jensen
Kalundborg Skakklub
12341353
5
0
2
1
4
1
8
0
3
1
342,2512681,561362
7Erik Pilgaard
Aulum Skakklub
14111535
8
0
10
+
2
1
1
½
9
1
21,5514541,441536
8Michael René Christensen
THY Skakklub
16111662
7
1
9
½
5
1
6
1
1
1
13,9516283,071681
9Sauran Bekmukhanov
Esbjerg Skakforening
14630
10
+
8
½
1
1
5
1
7
0
32,2147701000
10Bye
9
-
7
-
3
-
4
-
4
-
010
Indbydelse

                                 Indbydelse                              

                           Nordkap Grill Cup

              Holstebro 60. Åbne Bymesterskab i skak 2021.

 

Holstebro Skakklub

indbyder hermed til en 5-runders koordineret EMT i weekenden 17-19/9 2021. Spilletider fredag kl. 19.00 - 24.00, lørdag og søndag kl. 10.00 - 15.00 og 15.30 - 20.30.

 

Indskud: 150 kr. pr. person.

 

Betænkningstid: :  90 min. til de første 40 træk plus 30 min., samt opsparet tid til resten af partiet,
                                med 30 sek. tillæg pr. træk fra første træk.

Mødetid: Ved fremmøde senere end 1/2 time efter partiets start, dømmes partiet som tabt for vedkommende.

 

Turneringsform: Der spilles i 6-mands grupper. Sidste gruppe måske Monrad. ELO rates så vidt muligt.

 

Spillested: Sønderlandsskolen, Sdr. Alle 25, 7500 Holstebro.

 

Tilmelding:        Senest søndag den 12. september til

Sigurd Rindom Tlf.: 22 63 89 84 ( helst SMS, mail sigurd.rindom@gmail.com eller direkte på DSU )

Aksel Hansen Tlf. 21 76 45 32 – revisorah@pc.dk.

med angivelse af navn og klub.

 

Præmier: 1. præmie: 500 kr.   2. præmie: 300 kr.

 

Spekulative rundepræmier.

 

             

Med skaklig hilsen

                  Sigurd Rindom                 

Periode 2021-09-17 .. 2021-09-19
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://https://holstebro-skakklub.dk/
Turnerings komite
Hoveddommer Aksel Hansen
Dommere Alle grupper:  Sigurd Rindom
M-Klasse:  Aksel Hansen , Sigurd Rindom
Basis 1:  Aksel Hansen , Sigurd Rindom
Basis 2:  Aksel Hansen , Sigurd Rindom

Tilmeldings muligheder til Nordkap Grill Cup. Holstebro Åbne Bymesterskab i skak 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://https://holstebro-skakklub.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
M-Klasse 6 2021-09-17 2021-09-14
Basis 1 6 2021-09-17 2021-09-14
Basis 2 10 2021-09-17 2021-09-14
Totalt antal tilmeldte 22
Deltagere i gruppen M-Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100533 1408895 1. Ole Østergaard Holstebro Skakklub 2033 2024 2021-09-05
100602575 1453947 2. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1910 1911 2021-09-14
100700172 1404245 3. Benny Grønhøj Aars Skakklub 1932 2028 2021-09-14
100900588 816124 4. Lars Schøning Skive Skakklub 2019 1981 2021-08-25
100801207 1405683 5. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2068 2083 2021-09-06
100900381 1406914 6. Claus Støvring Skive Skakklub 1989 1997 2021-09-04
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100200288 1428403 1. Jan Ambirk Næstved Skakklub 1725 1734 2021-08-25
100900167 1412213 2. Aksel Hansen Holstebro Skakklub 1716 1734 2021-09-17
100901809 1467123 3. Emil Zander Kjellerup Skakklub 1660 1662 2021-09-11
100900449 1419838 4. Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1618 1695 2021-09-04
100900559 1413058 5. Lars Breinholt Agger Skive Skakklub 1875 1863 2021-08-26
101095973 1466062 6. Phillip Nielsen Skive Skakklub 1860 1834 2021-08-25
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100900771 1413201 1. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1507 1518 2021-08-27
100801513 1402870 2. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1393 1470 2021-09-05
100301495 1401769 3. Mogens Nørsøller Holstebro Skakklub 1186 2021-09-09
100602757 1471775 4. Robert Skytte Århus Skakklub/Skolerne 1112 1278 2021-09-11
100901697 1454005 5. Henrik Sejersen Holstebro Skakklub 1144 1368 2021-08-26
100801061 1423665 6. Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1234 1353 2021-09-01
100900551 1411810 7. Erik Pilgaard Aulum Skakklub 1411 1535 2021-09-15
100901011 1415972 8. Michael René Christensen THY Skakklub 1611 1662 2021-09-04
101200117 1472844 9. Sauran Bekmukhanov Esbjerg Skakforening 1463 2021-09-16
- - 10. Bye - 2021-09-16