loading
Arbejder ...

Aars Grand Prix 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterklassen Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1CM Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
2132
8
1
2
1
3
1
4
1
5
0
6
0
7
1
524,852135
2Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
1827
7
0
1
0
8
0
3
0
4
½
5
0
6
0
½81,81788
3Peter Jørgen Dam Mikkelsen
Skørping Skakklub
2157
6
1
7
1
1
0
2
1
8
1
4
1
5
0
535,12155
4Mogens Nielsen
Aars Skakklub
1968
5
0
6
½
7
½
1
0
2
½
3
0
8
1
53,151949
5FM Jørgen Jørgensen
Nørresundby Skakklub
2080
4
1
8
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
714,352156
6Benny Grønhøj
Aars Skakklub
1968
3
0
4
½
5
0
8
0
7
1
1
1
2
1
43,151979
7Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
1945
2
1
3
0
4
½
5
0
6
0
8
½
1
0
272,951917
8Heine Svane
Holstebro Skakklub
1917
1
0
5
0
2
1
6
1
3
0
7
½
4
0
62,651913

Basisklasse 1 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Claus Christensen
Nørresundby Skakklub
1584
8
0
2
1
3
1
4
1
5
½
6
1
7
0
33,251627
2Patrick Grønhøj
Aars Skakklub
1438
7
0
1
0
8
0
3
0
4
0
5
0
6
1
181,851400
3Allan Westenborg
Syddjurs Skakklub
1747
6
1
7
½
1
0
2
1
8
1
4
1
5
1
24,91765
4Jens Riis
Sæby Skakklub
1513
5
0
6
1
7
0
1
0
2
1
3
0
8
0
262,551488
5Aage Kristian Andersen
Aars Skakklub
1583
4
1
8
0
6
½
7
0
1
½
2
1
3
0
353,251572
6Bent Kiel Jensen
Nørresundby Skakklub
1500
3
0
4
0
5
½
8
1
7
0
1
0
2
0
72,41460
7Knud Poulsen
Syddjurs Skakklub
1683
2
1
3
½
4
1
5
1
6
1
8
1
1
1
14,251773
8Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
1823
1
1
5
1
2
1
6
0
3
0
7
0
4
1
445,551777

Basisklasse 2 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Noa Sinding
Syddjurs Skakklub
1397
8
1
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
7
0
615,651413
2Emil Dahlin
Aalborg Skakforening af 1889
1100
7
½
1
0
8
0
3
1
4
0
5
1
6
1
42,851129
3Birgit Sivertsen
Aalborg Skakforening af 1889
1100
6
1
7
0
1
0
2
0
8
0
4
1
5
1
362,851107
4Gunner Poulsen
Tranum Skakklub
1115
5
0
6
0
7
1
1
0
2
1
3
0
8
1
3531115
5Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
1128
4
1
8
0
6
0
7
1
1
0
2
0
3
0
273,11079
6Lennart Loth
Skørping Skakklub
1000
3
0
4
1
5
1
8
0
7
0
1
0
2
0
281,851007
7Jens Ole Van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
1168
2
½
3
1
4
0
5
0
6
1
8
0
1
1
33,51168
8Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
1343
1
0
5
1
2
1
6
1
3
1
7
1
4
0
525,21334
Indbydelse

Aars Grand Prix 2021

Aars Skakklub indbyder til hurtigskak i tilknytning til Nordjysk GP.

Spillested: HEG (Erhvervsskolerne), Ø. Boulevard 10, 9600 Aars.  Bemærk spillestedet.

Tidspunkt: Lørdag d. 9. oktober 2021 fra kl. 10.00 til ca. kl. 16.30.

Turneringsform: 7 runder Monrad eller alle-mod-alle i grupper inddelt efter hurtigskakrating.

Betænkningstid: 15 min. + 5 sek. pr. træk.

Indskud: 100 kr. pr. spiller. Betales på spilledagen.

Præmier: 70% af indskuddet. 20% går til den samlede GP-præmiepulje.

Tilmelding: Her på siden senest torsdag d. 7. oktober 2021.

Kontaktperson: Henning Larsen, tlf. 9862 3672 - hglarsen@sol.dk 

Periode 2021-10-09 .. 2021-10-09
Dansk ratet Ja
Fide ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Henning Larsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Aars Grand Prix 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2021-10-09 2021-10-07
Basisklasse 1 8 2021-10-09 2021-10-07
Basisklasse 2 8 2021-10-09 2021-10-07
Totalt antal tilmeldte 24
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
103106490 1409514 1. CM Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2132 2144 2021-10-02
100201494 1401971 2. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1827 1805 2021-10-06
100700185 1439847 3. Peter Jørgen Dam Mikkelsen Skørping Skakklub 2157 2080 2021-09-22
100700348 1433598 4. Mogens Nielsen Aars Skakklub 1968 1922 2021-10-05
100700375 1402820 5. FM Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2080 2179 2021-10-01
100700172 1404245 6. Benny Grønhøj Aars Skakklub 1968 1971 2021-10-05
100700450 1405969 7. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1945 1990 2021-10-07
100901835 1468880 8. Heine Svane Holstebro Skakklub 1917 1897 2021-09-01
Deltagere i gruppen Basisklasse 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100700434 1445847 1. Claus Christensen Nørresundby Skakklub 1584 1454 2021-08-27
100701677 1460625 2. Patrick Grønhøj Aars Skakklub 1438 1229 2021-10-05
103101958 1422952 3. Allan Westenborg Syddjurs Skakklub 1747 1820 2021-10-04
100700477 1444425 4. Jens Riis Sæby Skakklub 1513 1621 2021-09-30
100700340 1440799 5. Aage Kristian Andersen Aars Skakklub 1583 1704 2021-09-24
100701885 1473476 6. Bent Kiel Jensen Nørresundby Skakklub 1500 1633 2021-09-20
100600764 1422324 7. Knud Poulsen Syddjurs Skakklub 1683 1708 2021-10-04
100700678 1418580 8. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1823 1849 2021-09-02
Deltagere i gruppen Basisklasse 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100602596 1467549 1. Noa Sinding Syddjurs Skakklub 1397 1506 2021-10-06
100701894 - 2. Emil Dahlin Aalborg Skakforening af 1889 1100 2021-10-06
100701883 1473522 3. Birgit Sivertsen Aalborg Skakforening af 1889 1100 1388 2021-10-07
100701497 1444913 4. Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1115 1319 2021-10-07
100701176 1435167 5. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1128 1179 2021-09-19
100701581 0 6. Lennart Loth Skørping Skakklub 1000 2021-10-05
100700601 1453521 7. Jens Ole Van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1168 1353 2021-10-02
100701631 1450549 8. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1343 1383 2021-10-02