loading
Arbejder ...

Aalborg Skakforenings klubmesterskab efterår 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21522146
8
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
01 - 84,7521524,472057
2Elena Gerassimovich Steffensen
Aalborg Skakforening af 1889
20532071
7
 
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
01 - 83,720533,681997
3John Nyholm Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
19662047
6
 
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
01 - 82,819663,411979
4Ole Knudsen
Aalborg Skakforening af 1889
19181970
5
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
01 - 82,319182,581918
5Thomas Heine Bech
Aalborg Skakforening af 1889
20001971
4
 
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
01 - 83,1520002,601919
6Kasper Skaarup
Aalborg Skakforening af 1889
20252066
3
 
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
01 - 83,420253,611994
7Edgar Andres Parra Becerra
Aalborg Skakforening af 1889
21332150
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
01 - 84,5521334,532059
8Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
20152020
1
 
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
01 - 83,320153,121958

Spilledage: sø 26/9 (runde 2), sø 10/10 (runde 1), lø 16/10 (runde 3), lø 30/10 (runde 5), sø 14/11 (runde 4), lø 20/11 (runde 6), lø 4/12 (runde 7).

Indbydelse

Lukket turnering for klubbens mesterspillere.

Der spilles lørdage og søndage i løbet af efteråret. Foreslåede datoer: sø 26/9, lø 2/10, sø 10/10, lø 16/10, sø 24/10, lø 30/10, sø 14/11, lø 20/11, lø 4/12

Spillested: Aalborg Tekniske Gymnasium, Nyhavnsgade 14, 2.sal, 9000 Aalborg.

Der spilles 7 runder i 8-mands-gruppe.

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Indskud:100 kr.

Præmier: Præmie til nr. 1 og 2. Ved ligestiling deles pengepræmier, men klubmesterskabet (for medlemmer af Aalborg Skakforening) afgøres ved Sonnenborn-Berger korrektion. 

Periode 2021-09-26 .. 2021-12-11
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Datoer: sø 26/9, lø 2/10, sø 10/10, lø 16/10, sø 24/10, lø 30/10, sø 14/11, lø 20/11, lø 4/12. 

 

Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere
Mesterklassen:  Bjarne Sønderstrup

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubmesterskab efterår 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2021-09-26 2021-09-13
Totalt antal tilmeldte 8
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
103106490 1409514 1. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2152 2146 2021-09-12
100601723 1406353 2. Elena Gerassimovich Steffensen Aalborg Skakforening af 1889 2053 2071 2021-09-12
100700682 1404156 3. John Nyholm Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1966 2047 2021-09-12
100200575 1410830 4. Ole Knudsen Aalborg Skakforening af 1889 1918 1970 2021-09-12
100700671 1418424 5. Thomas Heine Bech Aalborg Skakforening af 1889 2000 1971 2021-09-15
100602425 1446045 6. Kasper Skaarup Aalborg Skakforening af 1889 2025 2066 2021-09-12
100701854 5112362 7. Edgar Andres Parra Becerra Aalborg Skakforening af 1889 2133 2150 2021-09-12
100700725 1407678 8. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2015 2020 2021-09-12