loading
Arbejder ...

KØGE Ungdoms Grand Prix

Vis Gruppe : ParringerPGN
Turnering Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456PoPlWeRn
1Mark Zhao Germer
Køge Skakklub
10140
2
½
11
0
12
0
13
1
20
½
5
0
215 - 193959
2Bertram Wester
Køge Skakklub
14071461
1
½
12
1
11
1
9
½
8
0
16
1
43 - 65,351346
3Alexander storm Nymark
10000
4
0
5
1
7
0
20
½
18
1
10
0
12 - 1401000
4Johannes Frank Jensen
Præstø Skakklub
13411451
3
1
6
0
8
0
12
0
19
+
20
1
39 - 113,551271
5Elias Konggaard
Køge Skakklub
7450
6
0
3
0
10
0
19
+
13
0
1
1
215 - 190,6769
6Daniel Petersen
Sorø Skakklub
17861879
5
1
4
1
9
½
17
0
12
1
7
1
25,81747
7Bertil Friis Jensen
Hillerød Skakklub
11580
8
0
10
1
3
1
14
1
15
½
6
0
7 - 82,851187
8Alexander Dewhurst
Skakforeningen ØBRO
10000
7
1
9
0
4
1
16
1
2
1
17
0
43 - 61,351171
9Frederik Monefeldt Villadsen
Præstø Skakklub
10000
10
1
8
1
6
½
2
½
17
0
15
1
43 - 61,31176
10Robert Gramkow Sveistrup
Nørrebro Skakklub
12210
9
0
7
0
5
1
18
1
16
0
3
1
39 - 114,551151
11Jonas Hansen
10000
12
½
1
1
2
0
15
0
14
0
19
+
12 - 1401000
12Patrick Noumedem Hansen
Valby Skakklub
11021127
11
½
2
0
1
1
4
1
6
0
14
0
12 - 141,91129
13Lena Yussif Daibess
Præstø Skakklub
10000
14
0
15
0
19
+
1
0
5
1
18
0
215 - 192,55907
14Anna Sofie Li
Køge Skakklub
12551413
13
1
16
0
20
1
7
0
11
1
12
1
43 - 64,451235
15Sebastian Petersen
Præstø Skakklub
10531088
16
0
13
1
18
1
11
1
7
½
9
0
7 - 83,151069
16Nikolaj Li
Køge Skakklub
11621292
15
1
14
1
17
0
8
0
10
1
2
0
39 - 112,551182
17Matthias Rasmussen
Maribo Skakklub
14171554
18
1
20
1
16
1
6
1
9
1
8
1
614,71476
18Kalle Wester
Køge Skakklub
8960
17
0
19
+
15
0
10
0
3
0
13
1
215 - 191,15887
19Bye
20
-
18
-
13
-
5
-
4
-
11
-
020
20Kamal Yogasimman
Hillerød Skakklub
9040
19
+
17
0
14
0
3
½
1
½
4
0
215 - 190,95907

Gruppe C (9 spillere)Gruppe D (4 spillere)Gruppe E (5 spillere)Gruppe F (1 spillere)

KØGE Ungdoms Grand Prix

Køge Skakklub og 2.HK indbyder til UGP skakturnering.

Regler for UGP 2021/2022 i 2. hovedkreds er gældende.

Turneringen er åben for alle ungdomsspillere født 2001 eller senere.

Der spilles i 4 aldersgrupper: C: 2001-2007  D: 2008-2009  E: 2010-2012  F: 2013 eller yngre.

Ved få deltagere kan grupper blive slået sammen.

Der tildeles UGP-point efter følgende skala  20 - 16 - 14 - 12 - 10 - 8 - 6 - 4 - alle øvrige placeringer tildeles 2 UGP-point.

Tidspunkt: Lørdag den 13. november 2021 kl. 10.00- ca. 15.30

Spillested: Køge Skakklub  - Norsvej 2, 4600 Køge.

Indtegning fra kl. 9.30.

Turneringen spilles som hurtigskak i Monradgrupper for hver aldersgruppe.

Betænkningstid: 20 minutter pr.spiller. Der spilles 6 runder

Der spilles efter DSUs regler for hurtigskak, det skal præciseres, at det fører til tab ved det 2. ulovlige træk af spilleren i et parti.

Alle grupper rates i DSU med dansk hurtigskak rating.

Indskud på 50 kr. betales ved ankomst. (hele indskuddet anvendes til præmier).

Tilmelding sker i aldersgrupperne efter fødselsår i DSUs turneringssystem senest 11. november.

Tilmeldingen skal indeholde navn,  telefonnummer og email-adresse samt eventuel klub.

For nærmere oplysninger om turneringen så kontakt venligst Finn Stuhr mail: skakskole@gmail.com

Vi glæder os til at se jer alle sammen. 

Der vil på spillestedet være mulighed for at købe sodavand, slik, kaffe m.m.

Der må medbringes madpakke.

Periode 2021-11-27 .. 2021-11-27
Periode 2021-11-13 .. 2021-11-13 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Nej
Turnerings komite
Hoveddommer John Kristensen
Dommere Alle grupper:  Finn Stuhr
Turnering:  John Kristensen , Finn Kristiansen , Finn Stuhr

Tilmeldings muligheder til KØGE Ungdoms Grand Prix

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Turnering 20 2021-11-13 2021-11-12
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Turnering
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100202554 1471520 1. Mark Zhao Germer Køge Skakklub 1014 2021-11-09
100202462 1467816 2. Bertram Wester Køge Skakklub 1407 1461 2021-10-24
- 3. Alexander storm Nymark 1000 2021-11-11
100202278 1457942 4. Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1341 1451 2021-11-07
100202544 1473271 5. Elias Konggaard Køge Skakklub 745 2021-10-22
100202472 1466577 6. Daniel Petersen Sorø Skakklub 1786 1879 2021-11-11
100104110 1459600 7. Bertil Friis Jensen Hillerød Skakklub 1158 2021-11-11
100104812 - 8. Alexander Dewhurst Skakforeningen ØBRO 1000 2021-11-11
100202598 1473620 9. Frederik Monefeldt Villadsen Præstø Skakklub 1000 2021-10-29
100104236 1458280 10. Robert Gramkow Sveistrup Nørrebro Skakklub 1221 2021-11-11
- 11. Jonas Hansen 1000 2021-11-07
100104727 1472801 12. Patrick Noumedem Hansen Valby Skakklub 1102 1127 2021-10-29
100202632 - 13. Lena Yussif Daibess Præstø Skakklub 1000 2021-11-08
100202550 1472119 14. Anna Sofie Li Køge Skakklub 1255 1413 2021-10-26
100202442 1465163 15. Sebastian Petersen Præstø Skakklub 1053 1088 2021-10-07
100202374 1464957 16. Nikolaj Li Køge Skakklub 1162 1292 2021-10-26
100202262 1447890 17. Matthias Rasmussen Maribo Skakklub 1417 1554 2021-11-03
101096773 1472003 18. Kalle Wester Køge Skakklub 896 2021-10-24
- - 19. Bye - 2021-11-13
100803218 - 20. Kamal Yogasimman Hillerød Skakklub 904 2021-11-13