loading
Arbejder ...

KSUs 2. Dagturnering 2021

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mestergruppen Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Palle Jæger
Frederikssund Skakklub
15631667
8
0
2
0
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
15 - 61,415451,821651
2Jakob Hansen
Valby Skakklub
19621995
7
+
1
1
8
½
3
 
4
 
5
 
6
 
2 - 34,118844,071944
3Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
19681980
6
+
7
½
1
0
2
 
8
 
4
 
5
 
43,7518713,581918
4John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
18851924
5
1
6
1
7
1
1
 
2
 
3
 
8
 
31418854,011904
5Birger Birk
Skakforeningen ØBRO
15721656
4
0
8
0
6
1
7
 
1
 
2
 
3
 
15 - 61,515501,731641
6Ole Gjelstrup
Frederiksberg Skakforening
15391578
3
-
4
0
5
0
8
 
7
 
1
 
2
 
081,214851,131555
7Søren Holm Jensen
Brønshøj Skakforening
19471962
2
-
3
½
4
0
5
 
6
 
8
 
1
 
½74,0518413,881894
8Peter Birk Petersen
Caïssa Gladsaxe
21442161
1
1
5
1
2
½
6
 
3
 
7
 
4
 
2 - 3620745,782095

Basisgruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Jacob Hein
Espergærde Skakklub
14831530
8
0
2
1
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
21 - 33,914832,641497
2Jens Emborg
Skakforeningen ØBRO
14221548
7
1
1
0
8
1
3
 
4
 
5
 
6
 
21 - 33,214222,811532
3Kaj Refsgaard
Ishøj Skakklub
14371578
6
½
7
½
1
0
2
 
8
 
4
 
5
 
16 - 83,3513313,661525
4Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
14211565
5
½
6
½
7
½
1
 
2
 
3
 
8
 
4 - 53,213453,511525
5Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
14631528
4
½
8
0
6
+
7
 
1
 
2
 
3
 
4 - 53,213422,671485
6Aage Niels Christensen
Nørrebro Skakklub
14781571
3
½
4
½
5
-
8
 
7
 
1
 
2
 
16 - 83,313753,031530
7Søren Skovsø Nielsen
Skakklubben K41
14211593
2
0
3
½
4
½
5
 
6
 
8
 
1
 
16 - 83,213223,831536
8Bjarne Mielow
Tårnby Skakklub
14571596
1
1
5
1
2
0
6
 
3
 
7
 
4
 
21 - 33,614573,851559

Basisgruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Aase Morling
Tåstrup Skakforening
13381455
8
1
2
+
3
0
4
 
5
 
6
 
7
 
21 - 34,0513383,161412
2Odd Magnar Stuberg
14081544
7
1
1
-
8
+
3
 
4
 
5
 
6
 
21 - 33,8514083,391496
3Henri Schnurre
Skak for sjov
13181482
6
0
7
-
1
1
2
 
8
 
4
 
5
 
16 - 83,3512123,041441
4Alex Christian Oksenbøl Larsen
11021347
5
½
6
0
7
1
1
 
2
 
3
 
8
 
4 - 52,110752,431328
5Ole Yde Jensen
Skakklubben K41
12961472
4
½
8
0
6
1
7
 
1
 
2
 
3
 
4 - 5411843,721428
6Orla Eilegaard Jørgensen
Amager Skakforening
11701467
3
1
4
1
5
0
8
 
7
 
1
 
2
 
21 - 32,7511703,671434
7Søren Christian Krogh
Frederiksberg Skakforening
9871258
2
0
3
+
4
0
5
 
6
 
8
 
1
 
16 - 81,059241,391230
8Jens Westergaard Madsen
Enkeltmedlem 1HK
13191572
1
0
5
1
2
-
6
 
3
 
7
 
4
 
16 - 83,8511914,201508
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 2. Dagturnering 2021, der er åben for alle.

 

Turneringsform:

Fortrinsvis 8-mands alle-mod-alle-grupper, men Monrad-grupper kan også blive brugt for at få det til at gå op med deltagerantallet, og for at få grupperne til at blive så lige som mulige.

Turneringen ELO rates.

 

Spilledage:

Tirsdagene fra den 2. november til den 21. december. I alt 7 runder.

Bemærk: Der spilles ikke den 16/11 pga. kommunevalget.

 

Spillested & tid:

ØBROs lokaler: Rosenvængets Allé 31 kælderen, København Ø, med start kl. 13:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

150 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede.

 

Tilmelding:

Senest onsdag den 27. oktober 2021.

Bemærk: Hvis man på forhånd ved, at der er mere end én runde, som man ikke kan spille, skal man ikke tilmelde sig.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2021-11-02 .. 2021-12-21
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Peter Olsen, Sigfred Haubro og Tom Skovgaard.

Hoveddommer John Laurids Hansen
Dommere

Tilmeldings muligheder til KSUs 2. Dagturnering 2021

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppen 8 2021-11-02 2021-10-27
Basisgruppe 1 8 2021-11-02 2021-10-27
Basisgruppe 2 8 2021-11-02 2021-10-27
Totalt antal tilmeldte 24
Deltagere i gruppen Mestergruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100800707 1425390 1. Palle Jæger Frederikssund Skakklub 1563 1667 2021-10-25
100103709 1435868 2. Jakob Hansen Valby Skakklub 1962 1995 2021-10-23
100101946 1405128 3. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1968 1980 2021-10-15
103106047 1504940 4. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1885 1924 2021-10-15
100800841 1451553 5. Birger Birk Skakforeningen ØBRO 1572 1656 2021-10-16
100500498 1413481 6. Ole Gjelstrup Frederiksberg Skakforening 1539 1578 2021-10-26
100800205 1408372 7. Søren Holm Jensen Brønshøj Skakforening 1947 1962 2021-10-15
100100852 1401696 8. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2144 2161 2021-10-24
Deltagere i gruppen Basisgruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100801513 1402870 1. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1483 1530 2021-10-26
100103798 1437534 2. Jens Emborg Skakforeningen ØBRO 1422 1548 2021-10-15
100100978 1411268 3. Kaj Refsgaard Ishøj Skakklub 1437 1578 2021-10-26
100100322 1411225 4. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1421 1565 2021-10-16
100200903 1424270 5. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1463 1528 2021-10-15
100100217 1409980 6. Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1478 1571 2021-10-15
100102027 1410091 7. Søren Skovsø Nielsen Skakklubben K41 1421 1593 2021-10-26
100101289 1415484 8. Bjarne Mielow Tårnby Skakklub 1457 1596 2021-10-27
Deltagere i gruppen Basisgruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100102599 1440993 1. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1338 1455 2021-10-16
100101417 1432427 2. Odd Magnar Stuberg 1408 1544 2021-10-26
100103501 1427911 3. Henri Schnurre Skak for sjov 1318 1482 2021-10-15
100802375 1416669 4. Alex Christian Oksenbøl Larsen 1102 1347 2021-10-26
100100017 1414712 5. Ole Yde Jensen Skakklubben K41 1296 1472 2021-10-15
100101086 1413368 6. Orla Eilegaard Jørgensen Amager Skakforening 1170 1467 2021-10-26
103108104 1407686 7. Søren Christian Krogh Frederiksberg Skakforening 987 1258 2021-10-26
100103863 1442570 8. Jens Westergaard Madsen Enkeltmedlem 1HK 1319 1572 2021-10-16