loading
Arbejder ...

BMS Mesterskabet 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
BMS Skak
19761963
8
0
2
½
3
½
4
1
5
0
6
0
7
-
272,4519632,201955
2Tom Nicolaj Skovgaard
BMS Skak
19361957
7
½
1
½
8
-
3
+
4
0
5
0
6
½
61,819271,811951
3Thomas Nielsen
Nordsjællands Skakklub
18981934
6
0
7
½
1
½
2
-
8
0
4
0
5
0
181,718771,861917
4Casper Yukun Liu
BMS Skak
22142212
5
1
6
0
7
1
1
0
2
1
3
1
8
0
435,221905,092168
5Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
18801947
4
0
8
½
6
0
7
0
1
1
2
1
3
1
5219252,471988
6Thomas Bach Nielsen
BMS Skak
21862170
3
1
4
1
5
1
8
½
7
1
1
1
2
½
614,9522074,712196
7WFM Sandra de Blecourt Dalsberg
Skakklubben Seksløberen
20092038
2
½
3
½
4
0
5
1
6
0
8
½
1
+
42,6520062,762033
8Sigfred Haubro
BMS Skak
22082190
1
1
5
½
2
-
6
½
3
1
7
½
4
1
24,322124,102198

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Mathias Nielsen
Sydøstfyn
18551900
6
1
2
1
3
½
4
1
5
1
13,4518883,331923
2Kasper Skriver
BMS Skak
17881872
5
0
1
0
6
1
3
0
4
1
242,9517603,111850
3Jørgen Tornhøj Christensen
BMS Skak
17821849
4
1
5
½
1
½
2
1
6
1
422,918182,941870
4Henning Tornhøj Christensen
BMS Skak
15831663
3
0
6
½
5
0
1
0
2
0
½5 - 61,3515451,471644
5Henrik Rasmussen
BMS Skak
16721727
2
1
3
½
4
1
6
1
1
0
3217321,961758
6Anders Otto Larsen
BMS Skak
17151755
1
0
4
½
2
0
5
0
3
0
½5 - 62,3516602,191721

BMS Mesterskabet, Gruppe 2, spiller således:

Runde 1, 2, 3 og 4 spilles efter den oprindelige plan, dvs. 8. og 22. februar samt 8. og 15. marts.
Runde 5 spilles 5. april.

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456PoPlWeRnEoEn
1Jørgen Holst
BMS Skak
12061420
4
0
2
0
3
½
4
0
2
0
3
½
13 - 43,0511140,661407
2Peter Sørensen
Frem Skakklub
13971548
3
1
1
1
4
0
3
1
1
1
4
1
51 - 24,8514041,341561
3Samo Møller Rendlev
BMS Skak
11930
2
0
4
0
1
½
2
0
4
0
1
½
13 - 42,95110501000
4David Mogensen
BMS Skak
10000
1
1
3
1
2
1
1
1
3
1
2
0
51 - 21,15127901000

BMS Mesterskabet, Gruppe 3, spiller således:

Runde 1, 2, 3 og 4 spilles efter den oprindelige plan, dvs. 8. og 22. februar samt 8. og 15. marts.
Runde 5 og 6 spilles hhv. 29. marts og 5. april.

BMS Mesterskabet 2022

BMS Skak inviterer til "BMS Mesterskabet 2022" - en åben koordineret turnering i månederne februar-marts-april 2022.
BMS Skak lægger 1000 kr. oven i præmiepuljen bestående af indskud excl. ratingafgift - og 1.præmien i øverste gruppe er 1000 kr.

Spilledatoer
Der spilles på følgende tirsdage med start kl. 19.00:
8. og 22. februar, 8., 15., 22. og 29. marts og 5. april 2022.

Spillested
Tapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup.
NB. Bemærk nye lokaler på Tapeten! Se BMS Skak's hjemmeside www.bmsskak.dk.

Gruppeinddeling
Der tilstræbes en inddeling i 8-personers alle-mod-alle grupper efter rating, nederste gruppe eventuelt Monrad/Schweizer. Dog tages forbehold, idet den endelige gruppeinddeling tager hensyn til de tilmeldtes fordeling i ratingområdet. Max deltagerantal: 24.

Betænkningstid og regler
Betænkningstiden er 90 min. til de første 40 træk og 15 min. til resten af partiet + 30 sek. pr. træk fra træk 1.
Der spilles efter FIDE’s regler samt DSU's regler for EMT, og turneringen Elo-rates.
Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til partiet ift. rundens officielle starttidspunkt.

Rygning
Der må ikke ryges på spillestedet (rygning kun udendørs).

Indskud
Seniorer 150 kr., juniorer og pensionister 100 kr.

Tilmelding og information
Bedst via onlinetilmelding her på siden (se tilmeldingslink).
Tilmelding senest den 1. februar 2022.
Information og eventuelle spørgsmål kan rettes til:
Sigfred Haubro (sigfred.haubro@mail.dk, Tlf: 40 41 94 68) eller
Tom Skovgaard (tomskovgaard@gmail.com, Tlf: 24 28 14 10).

Præmier
Gruppe 1: 1000 kr. - 500 kr. - 250 kr.
Gruppe 2: 400 kr. - 250 kr. - 100 kr.
Gruppe 3: 250 kr. - 100 kr.
Præmier deles ved ligestilling.

Periode 2022-02-08 .. 2022-04-05 Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite

Michael Andersen, Tom Krog Nielsen, Sigfred Haubro

Hoveddommer Tom Nicolaj Skovgaard
Dommere Alle grupper:  Michael Andersen , Sigfred Haubro

Tilmeldings muligheder til BMS Mesterskabet 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2022-02-08 2022-02-08
Gruppe 2 6 2022-02-08 2022-02-08
Gruppe 3 4 2022-02-08 2022-02-08
Totalt antal tilmeldte 18
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104290 1463896 1. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 1976 1963 2022-01-12
100100197 1406337 2. Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1936 1957 2022-02-03
100200107 1407147 3. Thomas Nielsen Nordsjællands Skakklub 1898 1934 2022-01-08
100104150 1454153 4. Casper Yukun Liu BMS Skak 2214 2212 2021-12-05
101096089 1464981 5. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1880 1947 2022-01-16
100101347 1401785 6. Thomas Bach Nielsen BMS Skak 2186 2170 2022-01-27
100802278 1004948 7. WFM Sandra de Blecourt Dalsberg Skakklubben Seksløberen 2009 2038 2022-02-04
100101331 1405420 8. Sigfred Haubro BMS Skak 2208 2190 2021-11-19
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100301707 1441868 1. Mathias Nielsen Sydøstfyn 1855 1900 2022-01-07
100104479 1467140 2. Kasper Skriver BMS Skak 1788 1872 2022-01-31
100101324 1412566 3. Jørgen Tornhøj Christensen BMS Skak 1782 1849 2021-11-15
100101323 1411667 4. Henning Tornhøj Christensen BMS Skak 1583 1663 2022-01-17
100103357 1437011 5. Henrik Rasmussen BMS Skak 1672 1727 2021-11-29
100101341 1402480 6. Anders Otto Larsen BMS Skak 1715 1755 2022-01-27
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100101454 1414496 1. Jørgen Holst BMS Skak 1206 1420 2022-02-04
100301891 1447467 2. Peter Sørensen Frem Skakklub 1397 1548 2022-01-29
100104829 1473972 3. Samo Møller Rendlev BMS Skak 1193 2021-12-14
100104924 - 4. David Mogensen BMS Skak 1000 2022-01-28