loading
Arbejder ...

Hillerød Brohus XII dagturnering

Vis Gruppe : ParringerPGN
A-gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Hans Endrup Jacobsen
Hillerød Skakklub
19061932
6
 
2
 
3
 
4
 
5
 
053,8517913,721858
2Ali Araghi
Gribskov Skakklub
17401773
5
½
1
 
6
 
3
 
4
 
½3 - 42,6516762,521733
3Jan Gregor
Gentofte Skakklub
15041642
4
0
5
 
1
 
2
 
6
 
060,9514611,501612
4Niels Bryde Nyvanggård
Espergærde Skakklub
17331759
3
1
6
½
5
 
1
 
2
 
12,617332,401741
5Torben Winther Jensen
Hillerød Skakklub
16721698
2
½
3
 
4
 
6
 
1
 
½3 - 42,1516231,941669
6Frands Winther Lavrsen
Hillerød Skakklub
17641822
1
 
4
½
2
 
5
 
3
 
½22,8516942,921774

B-gruppe Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Jens Kornbæk Pedersen
Espergærde Skakklub
12921374
2
1
8
1
   211,1513301,021394
2Lene Andersen
Hillerød Skakklub
11271255
1
0
3
1
   150,8511340,951256
3Steffen Schwalbe
Espergærde Skakklub
10591175
4
½
2
0
   ½111,110321,121163
4Hans-Carl Nielsen
Hillerød Skakklub
9251000
3
½
7
1
   40,659760,521015
5Peter Langer
Hillerød Skakklub
13531478
6
 
13
1
   191,413350,671485
6Niels Nedergaard
Hillerød Skakklub
10000
5
 
14
+
   1100,199501000
7Benny Nielsen
Hillerød Skakklub
10411189
8
0
4
0
   012 - 130,810050,911171
8Henrik Damm
Hillerød Skakklub
13531474
7
1
1
0
   161,4513331,481464
9Erik Togeby
Hillerød Skakklub
11321253
10
0
12
0
   012 - 130,411140,391245
10Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
14361523
9
1
11
½
   31,3514431,421525
11Leif Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
14381461
12
1
10
½
   21,1514540,891473
12Orla Eilegaard Jørgensen
Amager Skakforening
13141474
11
0
9
1
   171,0513121,301468
13Finn Eldor
Gribskov Skakklub
13331352
14
+
5
0
   180,4513130,331345
14Bent Nielsen
Hillerød Skakklub
14101551
13
-
6
-
   0140141001551
Indbydelse

Hillerød Skakklub indbyder hermed til den 12. dagturning i Brohuset over 5 runder. 

Spillested: Brohuset, Østervang 103, 3400 Hillerød.  

BEMÆRK:   Pga. Coronalukning af Brohuset frem til 17. januar er turneringen rykket en uge og starter derfor først den onsdag den 19. januar

Spilledage og tider: 5 onsdage: 19.01, 26.01, 09.02, 16.02 og 02.03 alle dage fra kl. 12.30. onsdag den 02.02 og den 23.02 er afsat til udsatte partier.

Bemærk.  Maksimalt 24 deltagere - efter princippet "først til mølle".

Betænkningstid: 90 minutter til hele partiet + 30 sekunders tillæg pr. træk fra træk 1.

Turneringsform: Fortrinsvis 6-mandsgrupper, men hvis der er store ratingforskelle kan det betyde andre grupper.

Præmier: En flaske rødvin/hvidvin fra Vinhuset Stoltz til gruppevinderen.

Turneringen bliver ELO-ratet hvis det er muligt.

Indskud: 50 kr. der går til EMT-afgift og vinpræmier.

Tilmelding: Senest 17. januar 2022 kl. 20.00. Husk at angive emailadresse.

Periode 2022-01-19 .. 2022-03-02
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.hillerodskakklub.dk/
Turnerings komite
Hoveddommer Hans Endrup Jacobsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Hillerød Brohus XII dagturnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.hillerodskakklub.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
A-gruppe 6 2022-01-19 2022-01-16
B-gruppe 14 2022-01-19 2022-01-16
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen A-gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100800462 1406841 1. Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1906 1932 2022-01-02
100803196 1470868 2. Ali Araghi Gribskov Skakklub 1740 1773 2021-12-20
100201798 1435329 3. Jan Gregor Gentofte Skakklub 1504 1642 2021-12-15
100800680 1467530 4. Niels Bryde Nyvanggård Espergærde Skakklub 1733 1759 2021-12-11
100803123 1515942 5. Torben Winther Jensen Hillerød Skakklub 1672 1698 2021-12-27
100800467 1411152 6. Frands Winther Lavrsen Hillerød Skakklub 1764 1822 2022-01-19
Deltagere i gruppen B-gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100800118 1426230 1. Jens Kornbæk Pedersen Espergærde Skakklub 1292 1374 2021-12-15
100803158 1469576 2. Lene Andersen Hillerød Skakklub 1127 1255 2022-01-03
100800683 1439421 3. Steffen Schwalbe Espergærde Skakklub 1059 1175 2021-12-29
100803234 1473980 4. Hans-Carl Nielsen Hillerød Skakklub 925 1000 2021-12-21
100800465 1425781 5. Peter Langer Hillerød Skakklub 1353 1478 2022-01-04
100803300 1475584 6. Niels Nedergaard Hillerød Skakklub 1000 2022-01-01
100802816 1445111 7. Benny Nielsen Hillerød Skakklub 1041 1189 2021-12-13
100100593 1425013 8. Henrik Damm Hillerød Skakklub 1353 1474 2021-12-14
100100398 1442651 9. Erik Togeby Hillerød Skakklub 1132 1253 2021-12-27
100200903 1424270 10. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1436 1523 2022-01-07
100803040 1463578 11. Leif Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1438 1461 2022-01-04
100101086 1413368 12. Orla Eilegaard Jørgensen Amager Skakforening 1314 1474 2022-01-10
100802947 1453700 13. Finn Eldor Gribskov Skakklub 1333 1352 2022-01-04
100802166 1468405 14. Bent Nielsen Hillerød Skakklub 1410 1551 2022-01-11