loading
Arbejder ...

KSUs 1. Dagturnering 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mestergruppen Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Søren Holm Jensen
Brønshøj Skakforening
19431967
8
½
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
½1 - 83,419433,271912
2Jan Bauner
Skakklubben K41
18621932
7
½
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
½1 - 82,5518622,901884
3Jakob Hansen
Valby Skakklub
19802029
6
½
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
½1 - 83,819803,931960
4Henrik Winther Jensen
Nørrebro Skakklub
20132035
5
½
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
½1 - 84,1520133,981965
5Peter Birk Petersen
Caïssa Gladsaxe
21442165
4
½
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
½1 - 85,4521445,292069
6Niels Lauritsen
Skakforeningen ØBRO
19001983
3
½
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
½1 - 82,9519003,441924
7John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
19271944
2
½
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
½1 - 83,2519273,041893
8Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
18501860
1
½
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
½1 - 82,418502,151827

Basisgruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Jacob Hein
Espergærde Skakklub
14851527
8
½
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
½3 - 62,8513792,451488
2Aage Niels Christensen
Nørrebro Skakklub
14711572
7
½
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
½3 - 62,713722,891524
3Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
14501573
6
0
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
07 - 82,513382,901515
4Søren Skovsø Nielsen
Skakklubben K41
14501584
5
0
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
07 - 82,513383,041523
5Ole Schwenger
Enkeltmedlem 1HK
15461609
4
1
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
11 - 23,4515463,281563
6Hans Haagen Larsen
Amager Skakforening
16181667
3
1
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
11 - 24,216183,901609
7Ib Skovgaard
BMS Skak
18251865
2
½
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
½3 - 6616605,761760
8Birger Birk
Skakforeningen ØBRO
15811656
1
½
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
½3 - 63,8514303,781590

Basisgruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Peter Meldal
Ishøj Skakklub
13341402
2
0
5
 
     010 - 140,812980,661389
2Odd Magnar Stuberg
Enkeltmedlem 1HK
13831538
1
1
4
 
     11 - 71,113831,201534
3Søren Christian Krogh
Frederiksberg Skakforening
10401275
4
0
6
 
     010 - 140,310270,261270
4Kaj Refsgaard
Ishøj Skakklub
13661527
3
1
2
 
     11 - 71,3513660,481517
5Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
14361523
6
½
1
 
     ½8 - 91,314001,251508
6Aase Morling
Tåstrup Skakforening
13091457
5
½
3
 
     ½8 - 91,1512801,151444
7Orla Eilegaard Jørgensen
Amager Skakforening
13141474
8
1
10
 
     11 - 70,813230,861477
8Henri Schnurre
Skak for sjov
13161483
7
0
9
 
     010 - 141,1512641,131460
9Erik Friberg
Ishøj Skakklub
12201395
10
0
8
 
     010 - 140,611930,651382
10Jens Emborg
Skakforeningen ØBRO
14511572
9
1
7
 
     11 - 71,4514511,361565
11Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem 1HK
10951339
12
0
14
+
     11 - 70,2510950,231334
12Jens Westergaard Madsen
Enkeltmedlem 1HK
12701546
11
1
13
 
     11 - 71,2512701,401538
13Ole Yde Jensen
Skakklubben K41
12631453
14
+
12
 
     11 - 70,512630,371446
14Bye
13
-
11
-
     010 - 14
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 1. Dagturnering 2022, der er åben for alle.

 

Turneringsform:

Fortrinsvis 8-mands alle-mod-alle-grupper, men Monrad-grupper kan også blive brugt for at få det til at gå op med deltagerantallet, og for at få grupperne til at blive så lige som mulige.

Turneringen ELO rates.

 

Spilledage:

Tirsdagene fra den 25. januar til den 29. marts. I alt 7 runder.

Bemærk: Der spilles ikke i uge 7 den 15/2 i skolernes vinterferie samt i holdskakugerne 5 og 9 henholdsvis den 1/2 og 1/3.

 

Spillested & tid:

ØBROs lokaler: Rosenvængets Allé 31 kælderen, København Ø, med start kl. 13:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

1 time og 40 min. til 40 træk, derefter 50 min. til de næste 20 træk og til sidst 15 min. til resten af partiet; derudover får man 30 sek. pr. træk gennem hele partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

150 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede.

 

Tilmelding:

Senest onsdag den 19. januar 2021.

Bemærk: Hvis man på forhånd ved, at der er mere end én runde, som man ikke kan spille, skal man ikke tilmelde sig.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2022-01-25 .. 2022-03-29
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Peter Olsen, Sigfred Haubro og Tom Skovgaard.

Hoveddommer John Laurids Hansen
Dommere

Tilmeldings muligheder til KSUs 1. Dagturnering 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppen 8 2022-01-25 2022-01-19
Basisgruppe 1 8 2022-01-25 2022-01-19
Basisgruppe 2 14 2022-01-25 2022-01-19
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen Mestergruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100800205 1408372 1. Søren Holm Jensen Brønshøj Skakforening 1943 1967 2021-12-15
100101984 1415832 2. Jan Bauner Skakklubben K41 1862 1932 2022-01-18
100103709 1435868 3. Jakob Hansen Valby Skakklub 1980 2029 2022-01-18
100100246 1403320 4. Henrik Winther Jensen Nørrebro Skakklub 2013 2035 2021-12-14
100100852 1401696 5. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2144 2165 2022-01-13
100100474 1404474 6. Niels Lauritsen Skakforeningen ØBRO 1900 1983 2021-12-18
103106047 1504940 7. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1927 1944 2021-12-14
100100857 1417215 8. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1850 1860 2022-01-19
Deltagere i gruppen Basisgruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100801513 1402870 1. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1485 1527 2021-12-14
100100217 1409980 2. Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1471 1572 2022-01-11
100100322 1411225 3. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1450 1573 2021-12-29
100102027 1410091 4. Søren Skovsø Nielsen Skakklubben K41 1450 1584 2022-01-18
100103105 1406612 5. Ole Schwenger Enkeltmedlem 1HK 1546 1609 2021-12-17
100800414 1409557 6. Hans Haagen Larsen Amager Skakforening 1618 1667 2021-12-27
100100198 1406760 7. Ib Skovgaard BMS Skak 1825 1865 2021-12-15
100800841 1451553 8. Birger Birk Skakforeningen ØBRO 1581 1656 2021-12-14
Deltagere i gruppen Basisgruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100802044 1405713 1. Peter Meldal Ishøj Skakklub 1334 1402 2021-12-14
100101417 1432427 2. Odd Magnar Stuberg Enkeltmedlem 1HK 1383 1538 2021-12-14
103108104 1407686 3. Søren Christian Krogh Frederiksberg Skakforening 1040 1275 2021-12-14
100100978 1411268 4. Kaj Refsgaard Ishøj Skakklub 1366 1527 2021-12-14
100200903 1424270 5. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1436 1523 2021-12-14
100102599 1440993 6. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1309 1457 2021-12-15
100101086 1413368 7. Orla Eilegaard Jørgensen Amager Skakforening 1314 1474 2021-12-14
100103501 1427911 8. Henri Schnurre Skak for sjov 1316 1483 2021-12-17
100102444 1413961 9. Erik Friberg Ishøj Skakklub 1220 1395 2021-12-15
100103798 1437534 10. Jens Emborg Skakforeningen ØBRO 1451 1572 2021-12-14
100802375 1416669 11. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem 1HK 1095 1339 2021-12-19
100103863 1442570 12. Jens Westergaard Madsen Enkeltmedlem 1HK 1270 1546 2021-12-14
100100017 1414712 13. Ole Yde Jensen Skakklubben K41 1263 1453 2021-12-14
- - 14. Bye - 2022-01-23