loading
Arbejder ...

Aalborg Skakforenings klubturnering forår 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Jørgen Vejby Schacht
Skørping Skakklub
18191810
2
0
6
1
     170,7518270,711816
2CM Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21332120
1
1
5
0
     151,6521201,672107
3Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
17821844
4
 
9
0
     0121,0517511,241819
4Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
17331682
3
 
10
½
     ½80,8517230,621680
5Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
19141873
6
1
2
1
     210,9519470,841896
6Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
17551760
5
0
1
0
     0110,717340,781744
7Ricardo De La Calle Aramburu
Aalborg Skakforening af 1889
17251795
8
0
11
0
     09 - 100,5517090,691781
8Martin Møller
Aalborg Skakforening af 1889
18151798
7
1
12
+
     22 - 30,618270,51808
9Johann Stanislaus
Aalborg Skakforening af 1889
18011823
10
½
3
1
     41,0518150,991833
10Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
17801811
9
½
4
½
     161,0517791,151808
11Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
20192041
12
+
7
1
     22 - 30,8520220,812045
12Bye
11
-
8
-
     09 - 10

Afbud 1. runde 18/1: Hugo og Chr. (møder hinanden)

Afbud 2.runde 25/1: Martin (nærkontakt) spiller mod oversidder. Ricardo spiller mod Bjarne.

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Anders Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
14741468
2
0
4
0
     0100,8514360,591456
2Niels Gorm Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
16381679
1
1
6
1
     221,2516611,281708
3Orla Lindholm Olesen
Aalborg Skakforening af 1889
15731655
4
½
12
1
     3 - 41,315821,171662
4Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
14251569
3
½
1
1
     3 - 40,7514591,021579
5Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
14591499
6
0
14
½
     ½90,814460,781493
6Michael Ankersen
Skive Skakklub
16021669
5
1
2
0
     151,1515971,211665
7Per Thomsen
Aalborg Skakforening af 1889
15091549
8
 
16
 
     013 - 161,314510,671522
8Shagen Djanian
Aalborg Skakforening af 1889
14000
7
 
9
 
     013 - 160,6137301000
9Sigitas Dagilis
Aalborg Skakforening af 1889
15931670
10
 
8
 
     013 - 161,2515370,431653
10Uffe Hellsten
Aalborg Skakforening af 1889
16081718
9
 
15
 
     013 - 161,1515610,571695
11Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
14151449
12
1
13
0
     160,814240,651456
12Poul Davidsen
Aalborg Skakforening af 1889
15141621
11
0
3
0
     0111,0514671,181597
13Hartvig Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
14651533
14
1
11
1
     211,115061,171550
14Claus Christensen
Nørresundby Skakklub
14521500
13
0
5
½
     ½80,9514320,951482
15Uffe Brixen Egeberg
Aalborg Skakforening af 1889
15000
16
0
10
 
     0121145501000
16Sebastian Truong
Aalborg Skakforening af 1889
14001421
15
1
7
 
     170,714140,331408

Afbud 1. runde 18/1: Per Thomsen mod Shagen, Uffe H. - Sigitas (møder hinanden)

Afbud 2. runde 25/1: Per Th. - Sebastian (møder hinanden), Uffe Egeberg - Uffe Hellsten (møder hinanden)

 

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Emil Dahlin
Aalborg Skakforening af 1889
11540
2
1
6
 
     119 - 200,45117901000
2Rasmus Hebsgaard
Aalborg Skakforening af 1889
13781377
1
0
5
0
     021 - 251,65130401377
3Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
13271462
4
1
8
 
     117 - 181,812911,191458
4Birgit Sivertsen
Aalborg Skakforening af 1889
10131342
3
0
25
1
     111 - 120,6510290,341328
5Samuel Hvidager
Aalborg Skakforening af 1889
10640
6
 
2
1
     119 - 200,3109601000
6Anders Faurskov
Aalborg Skakforening af 1889
13611444
5
 
1
 
     0261,6128901444
7Aksel Vassard Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
12310
8
0
9
1
     113 - 161,6120401000
8Olafur Jens Sigurdsson
Aalborg Skakforening af 1889
9131442
7
1
3
 
     117 - 180,29610,471423
9Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
10401450
10
0
7
0
     021 - 250,410220,561439
10Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
13281408
9
1
16
0
     113 - 161,712970,441419
11Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
12811482
12
0
13
1
     1101,2512700,761487
12Tobias Møgelvang Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
13000
11
1
15
½
     3 - 41,1131801000
13Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
10741276
14
0
11
0
     021 - 250,410560,561265
14Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
13291413
13
1
17
0
     113 - 161,5513040,681419
15Frederik Flemming Kærup Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
12621437
16
1
12
½
     3 - 41,25127301437
16David Godiksen
Aalborg Skakforening af 1889
10000
15
0
10
1
     190,3103201000
17Oskar Knudsen Fagerberg
Aalborg Skakforening af 1889
11400
18
0
14
1
     111 - 120,45116501000
18Simon Nørgaard
Aalborg Skakforening af 1889
13660
17
1
19
0
     151,45134601000
19Shawn Christensen
Aalborg Skakforening af 1889
12300
20
1
18
1
     21 - 21,1127101000
20Sebastian Munch-Petersen
Aalborg Skakforening af 1889
9910
19
0
26
+
     16 - 80,297901000
21Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
13671445
22
0
23
1
     16 - 81,513450,561434
22Jonathan Schwalbe Krogsgaard
Aalborg Skakforening af 1889
11511401
21
1
24
1
     21 - 20,912050,441423
23Daniel Tylvad
Aalborg Skakforening af 1889
12000
24
0
21
0
     021 - 251,05115301000
24Manik Tuteja
Aalborg Skakforening af 1889
10000
23
1
22
0
     16 - 80,55102001000
25Ditlev Herold-Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
10000
26
+
4
0
     113 - 160,597101000
26Bye
25
-
20
-
     021 - 25

Afbud 1. runde 18/1: Ditlev. Samuel og Anders F. (møder hinanden)

Tobias indgår som nr. 12 i gruppen. Ditlev bliver nr. 25 og vinder første runde mod oversidder.

Afbud 2. runde 25/1: Emil og Anders F. (møder hinanden), Olafur og Oskar (møder hinanden), Bo mod Allan, Sebastian oversidder.

Indbydelse

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Tekniske Gymnasium, Nyhavnsgade 14, 2.sal, 9000 Aalborg.

Der spilles 7 runder i passende store (afhængigt af tilmeldingen) Monrad-grupper i forårsturneringen. Den øverst placerede spiller fra Aalborg Skakforening kan kalde sig klubmester forår 2022.

Spilledatoer: 18/1, 25/1, 8/2, 15/2, 8/3, 22/3, 5/4.

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Tilmeldingsfrist: Mandag 17/1 kl. 20. Gruppeinddeling og lodtrækning offentliggøres umiddelbart herefter.

Indskud:100 kr. Opkræves i klubben eller betales pr. mobilepay 23375618

Periode 2022-01-18 .. 2022-04-05
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere
Gruppe 1:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 2:  Bjarne Sønderstrup
Gruppe 3:  Bjarne Sønderstrup

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubturnering forår 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 12 2022-01-18 2022-01-17
Gruppe 2 16 2022-01-18 2022-01-17
Gruppe 3 26 2022-01-18 2022-01-17
Totalt antal tilmeldte 54
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701610 1450565 1. Jørgen Vejby Schacht Skørping Skakklub 1819 1810 2022-01-16
103106490 1409514 2. CM Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2133 2120 2022-01-15
100700677 1406159 3. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1782 1844 2022-01-02
100700369 1428357 4. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1733 1682 2021-12-18
100700678 1418580 5. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1914 1873 2021-12-18
100700699 1451456 6. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1755 1760 2022-01-03
100201713 1409280 7. Ricardo De La Calle Aramburu Aalborg Skakforening af 1889 1725 1795 2021-12-31
100401642 1457020 8. Martin Møller Aalborg Skakforening af 1889 1815 1798 2022-01-11
100201494 1401971 9. Johann Stanislaus Aalborg Skakforening af 1889 1801 1823 2022-01-11
100701708 1461176 10. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1780 1811 2021-12-18
100700725 1407678 11. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2019 2041 2021-12-22
- - 12. Bye - 2022-01-17
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700720 1456687 1. Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1474 1468 2021-12-21
100701888 1474537 2. Niels Gorm Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1638 1679 2022-01-12
100700846 1447254 3. Orla Lindholm Olesen Aalborg Skakforening af 1889 1573 1655 2022-01-16
100701167 1453459 4. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1425 1569 2022-01-11
100701776 1464485 5. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1459 1499 2022-01-03
100900560 1453203 6. Michael Ankersen Skive Skakklub 1602 1669 2022-01-11
103110859 1440900 7. Per Thomsen Aalborg Skakforening af 1889 1509 1549 2022-01-16
100301723 0 8. Shagen Djanian Aalborg Skakforening af 1889 1400 2022-01-12
100701495 1418521 9. Sigitas Dagilis Aalborg Skakforening af 1889 1593 1670 2022-01-03
100701884 1473638 10. Uffe Hellsten Aalborg Skakforening af 1889 1608 1718 2022-01-04
100701788 1465058 11. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1415 1449 2021-12-18
100701655 1453440 12. Poul Davidsen Aalborg Skakforening af 1889 1514 1621 2022-01-06
100701858 1470159 13. Hartvig Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1465 1533 2022-01-13
100700434 1445847 14. Claus Christensen Nørresundby Skakklub 1452 1500 2022-01-13
100701243 0 15. Uffe Brixen Egeberg Aalborg Skakforening af 1889 1500 2022-01-05
100701899 1475215 16. Sebastian Truong Aalborg Skakforening af 1889 1400 1421 2022-01-11
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701894 1475061 1. Emil Dahlin Aalborg Skakforening af 1889 1154 2022-01-16
100701897 1475088 2. Rasmus Hebsgaard Aalborg Skakforening af 1889 1378 1377 2022-01-09
103104973 1453475 3. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1327 1462 2022-01-04
100701883 1473522 4. Birgit Sivertsen Aalborg Skakforening af 1889 1013 1342 2022-01-03
100701892 1475517 5. Samuel Hvidager Aalborg Skakforening af 1889 1064 2021-12-29
100701838 1468871 6. Anders Faurskov Aalborg Skakforening af 1889 1361 1444 2022-01-16
100701889 1475096 7. Aksel Vassard Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1231 2021-12-19
100701898 2309238 8. Olafur Jens Sigurdsson Aalborg Skakforening af 1889 913 1442 2022-01-04
100701763 1463748 9. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1040 1450 2022-01-10
100701631 1450549 10. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1328 1408 2022-01-05
100700690 1413856 11. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1281 1482 2022-01-11
100701921 - 12. Tobias Møgelvang Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1300 2022-01-19
100401270 1453513 13. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1074 1276 2021-12-30
100700228 1444905 14. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1329 1413 2021-12-30
100701869 1473514 15. Frederik Flemming Kærup Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1262 1437 2022-01-16
100701918 - 16. David Godiksen Aalborg Skakforening af 1889 1000 2022-01-11
100701893 1475541 17. Oskar Knudsen Fagerberg Aalborg Skakforening af 1889 1140 2022-01-16
100701895 1475142 18. Simon Nørgaard Aalborg Skakforening af 1889 1366 2022-01-12
100701905 1475533 19. Shawn Christensen Aalborg Skakforening af 1889 1230 2022-01-17
100701900 1475568 20. Sebastian Munch-Petersen Aalborg Skakforening af 1889 991 2022-01-16
100201715 1409700 21. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1367 1445 2022-01-11
101097231 1445910 22. Jonathan Schwalbe Krogsgaard Aalborg Skakforening af 1889 1151 1401 2022-01-16
100701919 - 23. Daniel Tylvad Aalborg Skakforening af 1889 1200 2022-01-16
100701903 1473484 24. Manik Tuteja Aalborg Skakforening af 1889 1000 2022-01-17
100701917 - 25. Ditlev Herold-Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1000 2022-01-03
- - 26. Bye - 2022-01-19