loading
Arbejder ...

DM 2022

Indbydelse

Indbydelse til DM i SKAK 2022

Fyns Skak Union og skakklubberne Sydøstfyn og Tårnet Svendborg indbyder unionens medlemmer til Dansk Skak Unions DM og påsketurnering 2022. 

Spillested:
Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700 Svendborg
www.hotel-svendborg.dk Tlf. 62 21 17 00

Transport:
Hotellet er beliggende i centrum, ca. 10 minutters gang fra banegården, hvortil man ankommer med enten tog eller bus. De som kommer i bil, kan nyde motorvejen fra Odense til Svendborg, og glæde sig over at hotellet og byen har masser af gratis parkeringspladser. Endelig er Svendborg jo en havneby, så hvem der lyster kan sejle dertil på forskellig vis.

Tidsrum:
Lørdag den 9.april til mandag den 18. april 2022 

Fide-rating:
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Fide-ratet.

Betaling af Indskud og Tilmeldingsfrister:
400 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.
Rabatpris ved forudbetaling senest 27 marts = 300 kr.

Indskud betales til Dansk Skak Union kontonummer: 9570-13265682 - MobilePay på nummer: 370405
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnavn,

Har man ikke betalt eller positivt bekræftet sin deltagelse senest ved tilmeldingsfristens udløb, tages man ud af turneringen.

Landsholdsklassen: Sidste frist for tilmelding mandag den 28. februar  kl. 24:00
Kandidatklassen, samt G7: Sidste frist for tilmelding og betaling mandag den 11. april kl. 18:00.
Kort Påske 1 samt G5 1: Sidste frist for tilmelding og betaling fredag den 8.april kl. 18:00.
VeteranG5 2 samt kort Påske 2: Sidste frist for tilmelding og betaling onsdag dag den 13.april kl. 18:00

Præmier:
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier eller gavekort til Dansk Skaksalg.

Turneringsformer:
Landsholdsklassen
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:
1. Vinderen af Landsholdsklassen 2021.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2021.
3. De højest ratede tilmeldte spillere på Fides ratingliste pr. 1. marts 2022..
4. Ved afbud suppleres i rækkefølge med de højst ratede øvrige tilmeldte til Landsholdsklassen, ved yderligere behov de højst ratede i Kandidatklassen.

Der stilles enkeltværelse til rådighed på Hotel Svendborg fra fredag den 8. april for alle deltagere i Landsholdsklassen.

GM vil få 5.000 kr. i startpenge, dog 10.000 kr. hvis Fide rating pr. 1. marts 2022 er på +2600. 
Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.
Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start tirsdag den 12. april kl. 18.30.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.
Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2021, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2022.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000.
-  Spillerne må ikke være fyldt 20 år før 1. januar 2022.
3. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
4. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.
    Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen
    ”Juniordanmarksmester”. og en præmie på 2.000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien.

Veteranklassen
Spilles som 5 runder FIDE-schweizer.  Start torsdag den 14. april. Deltagerne skal være fyldt 60 år senest 14.april 2022.

Øvrige grupper
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:

Kort Påske:
5 runder FIDE-schweizer. Der spilles i to forløb.
1. forløb starter lørdag den 9. april og slutter mandag den 11. april.
2. forløb starter torsdag den 14. april og slutter lørdag den 16. april, her kan man også nå at deltage i DM i lyn fredag aften. 

G7:
7 runder FIDE-schweizer.  Start tirsdag den 12. april kl. 18:30 

G5:
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i 2 forløb
1. forløb starter lørdag den 9.april og slutter onsdag den 13. april.
2. forløb starter torsdag den 14.april og slutter mandag den 18. april 

Betænkningstiden
I alle klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.
Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.

Remistilbud
Det er i Landsholdklassen ikke tilladt at tilbyde remis før begge spillere har udført 30 træk. 
Spilletidspunkter:
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Ved dobbelt runder har man krav på minimum 30 minutters pause mellem partierne. 

Dato

LH Klassen

Kandidat
G7

G5-1

Veteran
G5-2

Kort Påske

lørdag 9.april

14-20

 

14-20

 

14-20

søndag 10. april

14-20

 

14-20

 

10-16 + 16-22

mandag 11.april

14-20

 

14-20

 

10-16 + 16-22

tirsdag 12. april

14-20

18.30-00.30

14-20

 

 

onsdag 13. april

14-20

14-20

14-20

 

 

torsdag 14. april

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

fredag 15. april

14-20

14-20

 

14-20

14-20

lørdag 16. april

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

søndag 17. april

12-18

9-15

 

9-15

 

mandag 18. april

evt. omkamp
kl. 13.00

9-15

 

9-15

 

 

 

Lynskak-DM
Fredag den 15. april kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest fredag den 15. april kl. 12:00. Indskud: 100 kr.
Lynturneringen rates både Dansk og hos Fide - Betænkningstid 3 min + 2 sek. tillæg pr. træk. 
 

Tilmelding til DM i Lyn https://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=27228
 
Stævnefest
Påskedag, søndag den 17. april. 19:00 afholdes stævnefest i restauranten på Hotel Svendborg.
Tilmelding forud til arrangørerne, og senest på stævnekontoret lørdag den 16. april kl. 12:00
Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet, mad- og drikkevarer må ikke medbringes udefra. Hotellet sammensætter til gengæld hver dag nogle favorable skaktilbud til os, så ingen behøver gå sultne rundt.
Bemærk der er gratis kaffe & vand på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Svendborg tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 675,- kr.
Dobbeltværelse 825,- kr.
Priserne er inkl. morgenmad.
 
Hotel Garni tilbyder overnatning uden morgenmad til favorable priser:
Enkeltværelse 550,- kr.
Dobbeltværelse 650,- kr.
Priserne er pr. person pr. nat og er inkl. moms og betjening.
Booking: Begge hoteller online via DM’s hjemmeside www.skak-dm.dk 
eller via e-mail til booking@hotel-svendborg.dk

Bookingkoden er SKAK22
 
Tilmelding:  Online via DM-hjemmesiden: skak-dm.dk eller https://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=27225
Alternativt kan tilmelding foregå gennem egen klub til:
Michael V Nielsen Tlf. 4117 5841. mail: DM2022@skak.dk

Telefon nummer til stævnekontoret 4117 5841.

Periode 2022-04-09 .. 2022-04-18
Dansk ratet Ja
Fide ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Steen Juul Mortensen
Dommere Alle grupper:  Michael Bue Hansen , Michael V. Nielsen , Hans Milter Pedersen , Jørgen Kiel , Brian Lorenzen
Landsholdsklassen:  Claus Marcussen

Tilmeldings muligheder til DM 2022 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Landsholdsklassen 4 2022-04-09 2022-02-28
Kandidatklassen 4 2022-04-12 2022-04-11
G7 10 2022-04-12 2022-04-11
G5 1. 0 2022-04-09 2022-04-08
Kort Påske 1. 4 2022-04-09 2022-04-08
Veteran 7 2022-04-14 2022-04-13
Kort Påske 2. 5 2022-04-14 2022-04-13
G5 2. 0 2022-04-14 2022-04-13
Totalt antal tilmeldte 34
Deltagere i gruppen Landsholdsklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100901592 1438832 GM Jesper Søndergård Thybo Køge Skakklub 2597 2592 2022-01-15
103110502 1444948 GM Jonas Buhl Bjerre Skanderborg Skakklub 2589 2586 2022-01-08
103107144 1416928 IM Bjørn Møller Ochsner Århus Skakklub/Skolerne 2506 2490 2022-01-04
100101113 1402137 IM Jacob Sylvan Skakklubben Nordkalotten 2300 2312 2022-01-05
Deltagere i gruppen Kandidatklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104150 1454153 Casper Yukun Liu BMS Skak 2214 2204 2022-01-22
100601045 1405675 Claes Løfgren Skive Skakklub 2137 2064 2022-01-26
101095257 1461613 Lukas Iskos BMS Skak 1984 2064 2022-01-08
100104399 1457349 Noah Krug Wahlgreen BMS Skak 1987 2015 2022-01-23
Deltagere i gruppen G7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100301947 1463950 Adam Stanczyk Christensen Faaborg Skakklub 1331 1325 2022-01-23
100201725 1423401 Bjarke Gregor Skakforeningen ØBRO 2011 2058 2022-01-18
100700369 1428357 Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1733 1682 2022-01-04
100202278 1457942 Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1368 1474 2022-01-16
100102004 1406817 Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1849 1922 2022-01-10
100501726 1446851 Michael Leon Christensen Fredericia Skakforening 1659 1676 2022-01-04
100200822 1407325 Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 1999 1991 2022-01-16
100300258 1416790 Ove Matras Faaborg Skakklub 1718 1815 2022-01-23
100801329 1405250 Peter Willer Svendsen Hillerød Skakklub 1890 1922 2022-01-04
100200107 1407147 Thomas Nielsen Nordsjællands Skakklub 1898 1934 2022-01-08
Deltagere i gruppen G5 1.
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
Deltagere i gruppen Kort Påske 1.
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100769 1409719 Alex Hansen Valby Skakklub 1836 1879 2022-01-14
100200288 1428403 Jan Ambirk Næstved Skakklub 1632 1696 2022-01-05
100104727 1472801 Patrick Noumedem Hansen Valby Skakklub 1079 1120 2022-01-14
100202396 1462768 Vincent Videbæk Holbæk Skakklub 1719 1630 2022-01-17
Deltagere i gruppen Veteran
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100103836 1442589 Angelo Nielsen Amager Skakforening 1607 1662 2022-01-27
100300354 1416766 Arne Bech Madsen Fredericia Skakforening 1768 1811 2022-01-06
100800341 1426680 Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1745 1832 2022-01-20
100101984 1415832 Jan Bauner Skakklubben K41 1862 1932 2022-01-18
100201798 1435329 Jan Gregor Gentofte Skakklub 1504 1642 2022-01-10
100400358 1412531 Jan Rosenberg Springeren Kolding 1887 1941 2022-01-12
100100736 1441710 Klaus Mosegaard Nordre Skakklub 1959 1761 2022-01-24
Deltagere i gruppen Kort Påske 2.
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100769 1409719 Alex Hansen Valby Skakklub 1836 1879 2022-01-14
100500322 1427954 Bent Rømer Radoor Esbjerg Skakforening 1894 1831 2022-01-18
100701581 1475126 Lennart Loth Skørping Skakklub 1371 2022-01-09
100104727 1472801 Patrick Noumedem Hansen Valby Skakklub 1079 1120 2022-01-14
100301879 1447009 Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1630 1694 2022-01-20
Deltagere i gruppen G5 2.
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt