loading
Arbejder ...

Nykøbing Falster Byturnering

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
BMS Skak
20192057
6
1
2
1
3
½
4
½
5
0
331,820471,782106
2Gunnar Vest Hansen
Nykøbing F. Skakklub
19772068
5
0
1
0
6
½
3
0
4
0
½61,5519461,872041
3Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
20182044
4
1
5
1
1
½
2
1
6
½
411,820861,712136
4Bjarke Gregor
Skakforeningen ØBRO
20522083
3
0
6
1
5
0
1
½
2
1
42,0520611,962094
5GM Henrik Danielsen
Køge Skakklub
25332531
2
1
3
0
4
1
6
1
1
1
424,725334,512526
6Mogens Henrik Thuesen
Brønshøj Skakforening
22002255
1
0
4
0
2
½
5
0
3
½
153,121583,172212

Præmier:
1. Præmie 1000 kr. + vandrepokal
2. Præmie 400 kr.
Ved ligestilling deles penge præmier.

Bymester skal findes ved ligestilling, indbyrdes parti, derefter korrektion, evt. sudden death parti

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Michael Volstrup Nielsen
Sydøstlollands Skakklub
18941877
6
1
2
½
3
0
4
-
5
-
51,4518961,251882
2Mathias Nielsen
Sydøstfyn
18551910
5
½
1
½
6
1
3
0
4
½
42,2518632,421912
3Nicklas Alexander Winther-Jørgensen
Næstved Skakklub
19331961
4
½
5
0
1
1
2
1
6
1
32,8519532,841974
4Aryan Mollasoltani
Caïssa Gladsaxe
18481940
3
½
6
1
5
½
1
+
2
½
21,7518712,071957
5Thomas Nielsen
Nykøbing F. Skakklub
18721904
2
½
3
1
4
½
6
½
1
+
11,918901,821918
6Henrik Sandberg Jensen
Maribo Skakklub
19261935
1
0
4
0
2
0
5
½
3
0
½62,818572,601893

Præmier:
1. Præmie 800 kr. 
2. Præmie 400 kr.
Ved ligestilling deles penge præmie

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1John Danielsen
17000
6
0
2
½
3
1
4
1
5
½
322,05172901000
2Sigurd Marthendal
Sydøstlollands Skakklub
18451875
5
0
1
½
6
½
3
½
4
0
53,1517962,321849
3Jakob Bjerregaard Pedersen
Nykøbing F. Skakklub
16531756
4
0
5
0
1
0
2
½
6
0
½61,6516191,521715
4Alex Hansen
Valby Skakklub
18431874
3
1
6
0
5
1
1
0
2
1
333,1518392,321888
5Erik Løveid
Helsingør Skakklub
18141814
2
1
3
1
4
0
6
0
1
½
4018141,921816
6Henning Erik Andersen
Sydøstlollands Skakklub
17011814
1
1
4
1
2
½
5
1
3
1
12,0518181,921846


18/5 klokken 14:15
Der er kommet afbud grundet sygdom og derfor er der sket en ændring af deltagere i gruppen.

Præmier:
1. Præmie 800 kr. 
2. Præmie 400 kr.
Ved ligestilling deles penge præmie

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Jakob Dreyer-Stapput
Damhus Skakklub
15731600
6
½
2
1
3
1
4
½
5
1
422,616362,351666
2John Kræsing
Nykøbing F. Skakklub
14711638
5
0
1
0
6
0
3
0
4
0
061,813902,661532
3Matthias Rasmussen
Maribo Skakklub
15211591
4
0
5
1
1
0
2
1
6
½
42,215352,271596
4 Bjarne Vollbehr
15231523
3
1
6
1
5
1
1
½
2
1
1015231,731634
5Sissel Kærgaard
Køge Skakklub
16101652
2
1
3
0
4
0
6
½
1
0
52,915522,761627
6Jens Peter Petersen
Sydøstlollands Skakklub
16501709
1
½
4
0
2
1
5
½
3
½
33,2516283,231694

18/5 klokken 14:15
Der er kommet afbud grundet sygdom og derfor er der sket en ændring af deltagere i gruppen

Præmier:
1. Præmie 800 kr. 
2. Præmie 400 kr.
Ved ligestilling deles penge præmie

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Henning Jakobsen
Maribo Skakklub
11471426
6
1
2
1
3
+
4
0
5
0
331,911522,921408
2Benjamin Vinder
Nykøbing F. Skakklub
11001279
5
1
1
0
6
0
3
+
4
½
41,5510981,971260
3 Anna Lindgren
14321432
4
0
5
-
1
-
2
-
6
-
06014320,751417
4Patrick Noumedem Hansen
Valby Skakklub
11421238
3
1
6
½
5
1
1
1
2
½
41212771,941320
5Frederick Agerbo
Hillerød Skakklub
12641258
2
0
3
+
4
0
6
1
1
1
322,712331,831265
6Jesper Koch-Müller
Præstø Skakklub
11651224
1
0
4
½
2
1
5
0
3
+
5211431,591222

18/5 klokken 14:15
Der er kommet afbud grundet sygdom og derfor er der sket en ændring af deltagere i gruppen

Præmier:
1. Præmie 800 kr. 
2. Præmie 400 kr.
Ved ligestilling deles penge præmie

Nykøbing Falster Byturnering

Indbydelse til Nykøbing F. Byturnering 2022 - 5 runders Weekend EMT

Turneringen rates  + ELO rates i det omfang det er muligt

Spillested: Østerbroskolen, Lindevænget 1  4800 Nykøbing F.

Spilledatoer: Fredag d.20 maj - 1.runde kl.18.30, Lørdag d.21 maj - 2.runde kl.10.00 - 3.runde kl.15.00, Søndag d.22 maj - 4.runde kl.10.00 - 5.runde umiddelbart efter 4. runde.

Betænkningstid: 90 min + 30 sek pr. træk, det er tilladt at komme 30 min for sent derefter er partiet tabt !

Gruppeinddeling: 6 mands grupper + evt. monradgruppe i sidste gruppe

Præmier : Vandrepokal til Bymester = vinder af øverste gruppe + 1000 kr. 2 præmie 400 kr.

Øvrige grupper: 1.plads 800 kr. -  2,plads 400 kr.

ved ligestilling deles pengepræmier.  Bymester skal findes ved ligestilling, indbyrdes parti, derefter korrektion, evt. sudden death parti

Tilmelding:

Senest mandag d.15  maj med: Navn, klub, fødselsdato, mail, telefonnr. og ratingtal på DSUs hjemmeside eller til Jakob Bjerregaard (email: pist@live.dk eller 20451704)

Indskud: 200 kr.

Overnatning: Der er mulighed for overnatning i seperat lokale på skolen - Det skal meddeles ved tilmelding

Kantine: Vi tilbyder dagens ret fredag, (som skal forudbestilles) og lørdag + morgenmad lørdag & søndag.

Desuden vil der være salg af øl & vand, slik, frugt m.v.

Periode 2022-05-20 .. 2022-05-22 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Henning Jakobsen
Dommere
Mester:  Henning Jakobsen
Basis 1:  Henning Jakobsen
Basis 2:  Henning Jakobsen
Basis 3:  Henning Jakobsen
Basis 4:  Henning Jakobsen

Tilmeldings muligheder til Nykøbing Falster Byturnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 6 2022-05-20 2022-05-15
Basis 1 6 2022-05-20 2022-05-15
Basis 2 6 2022-05-20 2022-05-15
Basis 3 6 2022-05-20 2022-05-15
Basis 4 6 2022-05-20 2022-05-15
- 1 2022-05-20 2022-05-15
Totalt antal tilmeldte 31
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104290 1463896 1. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 2019 2057 2022-03-18
100101019 1402200 2. Gunnar Vest Hansen Nykøbing F. Skakklub 1977 2068 2022-03-02
100202092 1447955 3. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 2018 2044 2022-05-17
100201725 1423401 4. Bjarke Gregor Skakforeningen ØBRO 2052 2083 2022-05-05
100200900 1400185 5. GM Henrik Danielsen Køge Skakklub 2533 2531 2022-04-04
102101025 1400878 6. Mogens Henrik Thuesen Brønshøj Skakforening 2200 2255 2022-04-07
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100400059 1454749 1. Michael Volstrup Nielsen Sydøstlollands Skakklub 1894 1877 2022-02-09
100301707 1441868 2. Mathias Nielsen Sydøstfyn 1855 1910 2022-05-06
100202497 1467352 3. Nicklas Alexander Winther-Jørgensen Næstved Skakklub 1933 1961 2022-05-15
100202448 1465716 4. Aryan Mollasoltani Caïssa Gladsaxe 1848 1940 2022-05-17
100200107 1407147 5. Thomas Nielsen Nykøbing F. Skakklub 1872 1904 2022-02-19
100200771 1412515 6. Henrik Sandberg Jensen Maribo Skakklub 1926 1935 2022-03-16
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101097408 - 1. John Danielsen 1700 2022-05-17
100200860 1433202 2. Sigurd Marthendal Sydøstlollands Skakklub 1845 1875 2022-02-09
100801559 1435558 3. Jakob Bjerregaard Pedersen Nykøbing F. Skakklub 1653 1756 2022-01-27
100100769 1409719 4. Alex Hansen Valby Skakklub 1843 1874 2022-05-14
100803186 1520067 5. Erik Løveid Helsingør Skakklub 1814 1814 2022-03-06
100201706 1408119 6. Henning Erik Andersen Sydøstlollands Skakklub 1701 1814 2022-02-18
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104836 1473530 1. Jakob Dreyer-Stapput Damhus Skakklub 1573 1600 2022-05-13
100202553 1470434 2. John Kræsing Nykøbing F. Skakklub 1471 1638 2022-02-14
100202262 1447890 3. Matthias Rasmussen Maribo Skakklub 1521 1591 2022-04-25
0 34606025 4. Bjarne Vollbehr 1523 1523 2022-04-29
100802190 1434195 5. Sissel Kærgaard Køge Skakklub 1610 1652 2022-04-13
100200070 1433369 6. Jens Peter Petersen Sydøstlollands Skakklub 1650 1709 2022-02-02
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100200857 1428160 1. Henning Jakobsen Maribo Skakklub 1147 1426 2022-02-09
102100841 1437909 2. Benjamin Vinder Nykøbing F. Skakklub 1100 1279 2022-03-10
0 1703862 3. Anna Lindgren 1432 1432 2022-03-20
100104727 1472801 4. Patrick Noumedem Hansen Valby Skakklub 1142 1238 2022-05-14
100803219 1471465 5. Frederick Agerbo Hillerød Skakklub 1264 1258 2022-04-20
100202132 1442295 6. Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 1165 1224 2022-05-17
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100801067 1409867 Jens Mott Maribo Skakklub 1844 1936 2022-05-04