loading
Arbejder ...

Holbæk Løvspring 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
20852093
6
½
2
1
3
0
4
½
5
1
332,520952,192109
2Preben Schavitshy Dalberg
Holbæk Skakklub
20642097
5
0
1
0
6
0
3
0
4
½
½62,320282,232062
3Mikkel Vinh Løftgaard
Læseforeningens Skakklub
21212202
4
½
5
1
1
1
2
1
6
½
412,821493,092238
4Daniel Tuk Hartsø Jarlskov
BMS Skak
20582120
3
½
6
1
5
1
1
½
2
½
22,2520882,432163
5Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
20862137
2
1
3
0
4
0
6
1
1
0
252,520762,562115
6Søren Mikkel Andersen
Brønshøj Skakforening
21012130
1
½
4
0
2
1
5
0
3
½
242,620892,502120

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1 William 2007 Johansson
19641964
6
1
2
1
3
½
4
½
5
½
1019642,432007
2Simon Christensen
Lyngby-Virum Skakklub
20341979
5
1
1
0
6
0
3
1
4
½
52,920262,551978
3Roland Johansson
19561956
4
½
5
0
1
½
2
0
6
½
6019562,371939
4Hakan Lyngsjo
20022002
3
½
6
½
5
½
1
½
2
½
2020022,741997
5Jeppe Hald Falkesgaard
Brønshøj Skakforening
19901944
2
0
3
1
4
½
6
½
1
½
3 - 42,5519892,251954
6Jan Mose Nielsen
Tåstrup Skakforening
19611991
1
0
4
½
2
1
5
½
3
½
3 - 42,319672,661988

William Johansson, Lunds Akademiska Schackklubb

Håkan Lyngsjö, En Passant Svedala

Roland Johansson, En Passant Svedala

Mester 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Verner Christensen
Solrød Skakklub
19011897
6
0
2
½
3
0
4
0
5
½
162,3518612,281871
2 Oscar Joensson
19501950
5
0
1
½
6
½
3
1
4
½
3019502,721941
3 Nils Akervall
19391939
4
0
5
1
1
1
2
0
6
0
25019392,621927
4Daniel Bendixen
Holbæk Skakklub
19081910
3
1
6
0
5
½
1
1
2
½
322,419262,381922
5Vedant Kumar Saravana
Skakforeningen ØBRO
18701870
2
1
3
0
4
½
6
0
1
½
24018702,041868
6Nicklas Alexander Winther-Jørgensen
Næstved Skakklub
19531979
1
1
4
1
2
½
5
1
3
1
12,7520192,962010

Oscar Jönsson, SK Sandlöparen

Nils Åkervall, En Passant Svedala

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Henrik Stockflet Jørgensen
Holbæk Skakklub
17911856
6
½
2
1
3
1
4
1
5
1
12,418872,961887
2Niklas Frost
18591859
5
1
1
0
6
0
3
1
4
1
33018592,971860
3Christian Ringsmose
Læseforeningens Skakklub
17681780
4
0
5
1
1
0
2
0
6
0
162,217322,341753
4Vincent Videbæk
Holbæk Skakklub
17971754
3
1
6
½
5
1
1
0
2
0
42,4517992,131769
5Kaj Refsgaard
Ishøj Skakklub
18071700
2
0
3
0
4
0
6
1
1
0
152,517621,691686
6Preben R. Larsen
Roskilde Skakklub
18031849
1
½
4
½
2
1
5
0
3
1
322,518182,911851

Niklas Frost, En Passant Svedala

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Erling Bruun
Holbæk Skakklub
17871832
6
1
2
½
3
½
4
½
5
0
33,2517653,481812
2Sven-Ingvar Sundin
16471647
5
1
1
½
6
0
3
0
4
0
5016472,011637
3Anna Sofie Li
Køge Skakklub
16141594
4
0
5
0
1
½
2
1
6
0
61,8516041,601590
4Søren Kühnrich
Holbæk Skakklub
16631736
3
1
6
0
5
1
1
½
2
1
22,2517082,721752
5Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
17341690
2
0
3
1
4
0
6
½
1
1
42,817252,361693
6Nienke van den Brink
Caïssa Gladsaxe
17311748
1
0
4
1
2
1
5
½
3
1
12,817522,831775

Sven-Ingvar Sundin, Lunds ASK

Gruppe 6 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Sissel Kærgaard
Køge Skakklub
14941592
6
1
2
½
3
0
4
½
5
1
321,8515532,191588
2 Claes Joensson
16031603
5
1
1
½
6
1
3
1
4
½
41016032,261618
3Orla Eilegaard Jørgensen
Espergærde Skakklub
16251572
4
½
5
0
1
1
2
0
6
0
62,915752,051561
4Nikolaj Li
Køge Skakklub
14981513
3
½
6
½
5
0
1
½
2
½
241,915031,651527
5Lasse Sonne
Skak for sjov
16000
2
0
3
1
4
1
6
0
1
0
252,75156701000
6Benjamin Jensen
Tåstrup Skakforening
16151542
1
0
4
½
2
0
5
1
3
1
32,8516051,851535

Claes Jönsson, SK Sandlöparen

 

Gruppe 7 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Oliver Fluck
Valby Skakklub
13971573
6
0
2
0
3
½
4
0
5
1
52,0513722,371538
2Anton Helsted Moe
Frederiksværk Skakklub
14750
5
1
1
1
6
1
3
1
4
1
512,7162501000
3Frederik Chabert Saugmann
Holbæk Skakklub
14741531
4
½
5
1
1
½
2
0
6
0
242,6514452,081528
4Sigge Johansson
14851485
3
½
6
1
5
1
1
1
2
0
2014851,771554
5Mikkel Bræstrup
Holbæk Skakklub
14061534
2
0
3
0
4
0
6
0
1
0
062,113122,101492
6Andrias Pieterson
Allerød Skakklub
14871474
1
1
4
0
2
0
5
1
3
1
332,7514981,681527

Sigge Johansson, En Passant Svedala

Gruppe 8 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Rasmus Simon Thomasen
Holbæk Skakklub
13531501
6
0
2
1
3
0
4
1
5
0
262,2513422,061499
2 Anna Lindgren
14101410
5
½
1
0
6
1
3
0
4
½
25014101,461421
3Troels Balslev
Odense Skakklub
13370
4
0
5
1
1
1
2
1
6
½
12,1141801000
4Slobodan Radovic
Holbæk Skakklub
13331545
3
1
6
0
5
½
1
0
2
½
242,0513312,361518
5 Alexander Nielsen
15451545
2
½
3
0
4
½
6
½
1
1
33,7514892,361551
6Nedzad Doric
Slagelse Skakklub
13381455
1
1
4
1
2
0
5
½
3
½
322,113791,761470

Anna Lindgren, Lunds ASK

 

Gruppe 9 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Preben Jensen
Kalundborg Skakklub
12831381
6
0
2
0
3
½
4
1
5
1
32,812702,911373
2Flemming Andersen
Allerød Skakklub
12671406
5
1
1
1
6
1
3
1
4
1
512,6514343,091444
3Mads Dalgaard
Holbæk Skakklub
12031319
4
0
5
½
1
½
2
0
6
0
152,1511512,391291
4 Luke Lyngsjo
12781278
3
1
6
0
5
1
1
0
2
0
24012782,051276
5Jesper Koch-Müller
Præstø Skakklub
11991249
2
0
3
½
4
0
6
0
1
0
½62,111271,821223
6Jonas Christensen
Korsør Skakklub
12611362
1
1
4
1
2
0
5
1
3
1
422,613422,741412

Luke Lyngsjö, En Passant Svedala

Gruppe 10 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Frida Bjerregaard Hagen
Næstved Skakklub
11321241
4
1
7
1
3
0
6
1
2
1
423,111731,731292
2Niels Sewerin Henriksen
Køge Skakklub
11071262
5
½
3
0
6
1
 
1
0
52,2510731,371227
3Henning Jakobsen
Maribo Skakklub
11031398
6
1
2
1
1
1
5
1
4
0
412,811662,671405
4Peter Meldal
Ishøj Skakklub
10291342
1
0
5
0
 
7
1
3
1
241,8510362,431333
5Hans van den Brink
Caïssa Gladsaxe
10151249
2
½
4
1
7
1
3
0
 31,810471,771278
6Emanuel Minh Dall
Prøvemedlemmer
10000
3
0
 
2
0
1
0
7
0
071,5590701000
7Thomas Henriksen
Kalundborg Skakklub
9751161 
1
0
5
0
4
0
6
1
161,69391,031140

Emanuel Minh Dall er under turneringen indmeldt i Holbæk Skakklub 

Holbæk Løvspring 2022

Weekend Turnering tilsvarende foregående år:

DSU turneringssystem (skak.dk)

Der spilles i alle mod alle grupper á 6 spillere, nederste gruppe schweizer.

Spillested: Holbæk Bibliotek, Nygade 9-13, 4300 Holbæk. Der er rygeforbud.

Spilleplan:

Fredag den  10. juni  kl. 18,30:   1. runde

Lørdag den  11. juni  kl. 10,00:   2. runde

Lørdag den  11. juni  kl. 15,30:   3. runde

Søndag den 12. juni  kl. 10,00:   4. runde

Søndag den 12. juni  kl. 15,30:   5. runde

Betænkningstid: 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til de resterende træk, med tillæg af 30 sekunder pr. træk fra træk 1.

Hvis en spiller ikke er mødt frem en time efter spilletidens start, er partiet tabt.

Præmier: 1. kr. 1000 og 2. kr. 500 i hver gruppe.

Indskud kr. 300 indbetales på klubbens konto reg.nr. 1551 kontonr. 0003361691, eller MobilePay nr.: 575368. Husk navn. Betal gerne samtidig med tilmelding og senest 1. juni.

Betaling fra udlandet: IBAN kontonummer: DK2330000003361691 – BIC (SWIFT): DABADKKK.

Placering: Ved pointlighed afgøres placeringen ved korrektion. I alle-mod-alle grupper er det Sonnenborn-Berger-korrektion. I schweizer grupper almindelig korrektion. Ved fortsat lighed deles præmier.

Fortæring: Spillestedets café åben - mange spisesteder tæt på spillestedet.

Overnatning: F.eks. leje fritidshus, på campingplads, sportel, hotel, Air BnB.

Info og turneringsledelse: Ove Frank Hansen.

Tilmelding: Senest onsdag den 1. juni 2022 i DSUs turneringssystem  http://turnering.skak.dk eller til turneringslederen på ofhskak@gmail.com.

Der spilles efter Dansk Skak Unions regler for koordinerede turneringer, samt FIDE´s regler for skakspillet, som de er oversat i Skakhåndbogen.

Turneringen ELO-rates i det omfang det er muligt. 

Turneringen på facebook: Holbæk Løvfald | Facebook

Gruppen Holbæk lille løvspring:

I denne gruppe må rating eller Fide rating højest være 1300, eller rating ikke nødvendigt.

Der spilles 6 runder således

Lørdag 11. juni fra kl. 10,00: Runde 1, efter 20 min. pause runde 2, efter 20 min. pause runde 3

Søndag 12. juni fra kl. 10,00: Runde 4, efter 20 min. pause runde 5, efter 20 min. pause runde 6. 

Betænkningstiden er 90 minutter til hele partiet.

Indskud er kr. 150. 

Præmier 80% af indskud.

Gruppen er for de der behøver kortere betænkningstid og vil have hurtigere afvikling af runderne.

Ved tilmelding vælg gruppe "lille løvspring"

   

           

INVITATION TO HOLBAEK LOEVSPRING 2022  

Chess Players from far and near are invited to participate in an ELO tournament June 10th. June 11th, and June 12th 2022. Organizer is Holbaek Chess Club.

Groups: Participants will be divided into round-robin-groups with 6 participants each. In addition, probably, one group swiss. The dividing will be Danish rating, Fide rating, or national rating if any.

Playing Schedule:

Friday     June  10th   18,30:  Round 1

Saturday June  11h   10,00:  Round 2

Saturday June  11th   15,30:  Round 3

Sunday   June  12th   10,00:  Round 4

Sunday   June  12th   15,30:  Round 5

Playing site:  Holbaek Bibliotek, Nygade 9-13, 4300 Holbaek, Denmark. No smoking allowed.

Nearby Holbaek railway station with trains from Copenhagen, airport and Malmö(Sweden).

Time Control:  90 minutes to 40 move plus 30 minutes to finish, with additional 30 sec. per move from move 1.   

It is accepted that a player will arrive up to 60 minutes late for a game. Later arrival will loose the game.

Prizes: Each Group  1. DKK 1000 and 2. DKK 500.

Attendance fee: DKK 300 into  IBAN account DK233000000336191 – BIC (SWIFT): DABADKKK.   If possible, please pool your payments, because the organizers have to pay a fee to the bank for every international payment.

Café at the playing site, and several restaurants around.

Accommodation: Holiday home, camping, sportel, hotel, Air BnB

Information / arbiter: Ove Frank Hansen, e-mail ofhskak@gmail.com

Sign up: Latest 1st of June.

 

Periode 2022-06-10 .. 2022-06-12 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Ove Frank Hansen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Holbæk Løvspring 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 1 6 2022-06-10 2022-06-01
Mester 2 6 2022-06-10 2022-06-01
Mester 3 6 2022-06-10 2022-06-01
Gruppe 4 6 2022-06-10 2022-06-01
Gruppe 5 6 2022-06-10 2022-06-01
Gruppe 6 6 2022-06-10 2022-06-01
Gruppe 7 6 2022-06-10 2022-06-01
Gruppe 8 6 2022-06-10 2022-06-01
Gruppe 9 6 2022-06-10 2022-06-01
Gruppe 10 7 2022-06-10 2022-06-01
Totalt antal tilmeldte 61
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100802438 1412159 1. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2085 2093 2022-05-03
100801011 1407384 2. Preben Schavitshy Dalberg Holbæk Skakklub 2064 2097 2022-04-28
100302026 1468480 3. Mikkel Vinh Løftgaard Læseforeningens Skakklub 2121 2202 2022-06-02
100104290 1463896 4. Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 2058 2120 2022-04-27
100202092 1447955 5. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 2086 2137 2022-06-01
100701396 1411918 6. Søren Mikkel Andersen Brønshøj Skakforening 2101 2130 2022-06-01
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
0 1744070 1. William 2007 Johansson 1964 1964 2022-05-11
100104510 1468081 2. Simon Christensen Lyngby-Virum Skakklub 2034 1979 2022-05-09
1716123 3. Roland Johansson 1956 1956 2022-05-06
1701649 4. Hakan Lyngsjo 2002 2002 2022-05-08
101096089 1464981 5. Jeppe Hald Falkesgaard Brønshøj Skakforening 1990 1944 2022-05-12
100800945 1405306 6. Jan Mose Nielsen Tåstrup Skakforening 1961 1991 2022-05-10
Deltagere i gruppen Mester 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100800926 1416006 1. Verner Christensen Solrød Skakklub 1901 1897 2022-04-22
1729977 2. Oscar Joensson 1950 1950 2022-05-14
1716131 3. Nils Akervall 1939 1939 2022-05-06
100201390 1433709 4. Daniel Bendixen Holbæk Skakklub 1908 1910 2022-03-16
100104462 45059730 5. Vedant Kumar Saravana Skakforeningen ØBRO 1870 1870 2022-05-17
100202497 1467352 6. Nicklas Alexander Winther-Jørgensen Næstved Skakklub 1953 1979 2022-06-01
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100801020 1405438 1. Henrik Stockflet Jørgensen Holbæk Skakklub 1791 1856 2022-05-31
1717235 2. Niklas Frost 1859 1859 2022-05-08
100301927 1451669 3. Christian Ringsmose Læseforeningens Skakklub 1768 1780 2022-06-09
100202396 1462768 4. Vincent Videbæk Holbæk Skakklub 1797 1754 2022-03-18
100100978 1411268 5. Kaj Refsgaard Ishøj Skakklub 1807 1700 2022-05-20
100800884 1425790 6. Preben R. Larsen Roskilde Skakklub 1803 1849 2022-06-01
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100801125 1423177 1. Erling Bruun Holbæk Skakklub 1787 1832 2022-03-24
1724517 2. Sven-Ingvar Sundin 1647 1647 2022-03-15
100202550 1472119 3. Anna Sofie Li Køge Skakklub 1614 1594 2022-05-31
100102050 1465236 4. Søren Kühnrich Holbæk Skakklub 1663 1736 2022-05-14
100700369 1428357 5. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1734 1690 2022-03-11
100104149 1452568 6. Nienke van den Brink Caïssa Gladsaxe 1731 1748 2022-05-09
Deltagere i gruppen Gruppe 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100802190 1434195 1. Sissel Kærgaard Køge Skakklub 1494 1592 2022-03-22
1734890 2. Claes Joensson 1603 1603 2022-05-14
100101086 1413368 3. Orla Eilegaard Jørgensen Espergærde Skakklub 1625 1572 2022-06-05
100202374 1464957 4. Nikolaj Li Køge Skakklub 1498 1513 2022-05-31
100104958 - 5. Lasse Sonne Skak for sjov 1600 2022-05-29
100104401 1445405 6. Benjamin Jensen Tåstrup Skakforening 1615 1542 2022-03-16
Deltagere i gruppen Gruppe 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101097228 1473301 1. Oliver Fluck Valby Skakklub 1397 1573 2022-05-29
100803296 1475738 2. Anton Helsted Moe Frederiksværk Skakklub 1475 2022-05-26
100202648 1476122 3. Frederik Chabert Saugmann Holbæk Skakklub 1474 1531 2022-04-13
1742612 4. Sigge Johansson 1485 1485 2022-05-06
100202518 1467620 5. Mikkel Bræstrup Holbæk Skakklub 1406 1534 2022-05-26
100803241 1472704 6. Andrias Pieterson Allerød Skakklub 1487 1474 2022-06-01
Deltagere i gruppen Gruppe 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100202573 1472909 1. Rasmus Simon Thomasen Holbæk Skakklub 1353 1501 2022-05-11
0 1703862 2. Anna Lindgren 1410 1410 2022-03-20
100302161 1475819 3. Troels Balslev Odense Skakklub 1337 2022-05-17
100801036 1401920 4. Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1333 1545 2022-04-30
101097202 1477021 5. Alexander Nielsen 1545 1545 2022-05-28
101096011 1464060 6. Nedzad Doric Slagelse Skakklub 1338 1455 2022-05-16
Deltagere i gruppen Gruppe 9
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100801061 1423665 1. Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1283 1381 2022-04-25
100803118 1467522 2. Flemming Andersen Allerød Skakklub 1267 1406 2022-04-22
100202485 1466895 3. Mads Dalgaard Holbæk Skakklub 1203 1319 2022-03-08
1755811 4. Luke Lyngsjo 1278 1278 2022-05-08
100202132 1442295 5. Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 1199 1249 2022-06-01
101097333 1476564 6. Jonas Christensen Korsør Skakklub 1261 1362 2022-05-30
Deltagere i gruppen Gruppe 10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101096723 1472089 1. Frida Bjerregaard Hagen Næstved Skakklub 1132 1241 2022-06-01
100202602 1473697 2. Niels Sewerin Henriksen Køge Skakklub 1107 1262 2022-05-15
100200857 1428160 3. Henning Jakobsen Maribo Skakklub 1103 1398 2022-03-12
100802044 1405713 4. Peter Meldal Ishøj Skakklub 1029 1342 2022-05-15
100104811 1473336 5. Hans van den Brink Caïssa Gladsaxe 1015 1249 2022-05-09
101097433 - 6. Emanuel Minh Dall Prøvemedlemmer 1000 2022-06-02
100202548 1470302 7. Thomas Henriksen Kalundborg Skakklub 975 1161 2022-03-17