loading
Arbejder ...

Faxe Dagturnering

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Verner Christensen
Skovbo Skakklub
17461840
8
1
2
½
3
½
4
1
5
0
6
1
7
 
422,7517843,101858
2Daniel Kokholm
Skakforeningen ØBRO
17971865
7
1
1
½
8
½
3
0
4
+
5
½
6
 
52,917853,001855
3Ohran Alic
Faxe Skakklub
16641721
6
0
7
1
1
½
2
1
8
0
4
+
5
 
61,7516871,741736
4Bent Petersen
Faxe Skakklub
18991967
5
½
6
½
7
½
1
0
2
-
3
-
8
-
72,5518682,551946
5Villy Lindskov
Slagelse Skakklub
17831854
4
½
8
0
6
½
7
1
1
1
2
½
3
 
43,1517943,241859
6John Heidelbach
Slagelse Skakklub
19352006
3
1
4
½
5
½
8
½
7
1
1
0
2
 
34,718994,781980
7Kim Pedersen
Faxe Skakklub
17281742
2
0
3
0
4
½
5
0
6
0
8
0
1
 
½82,5516672,131709
8Anders Arnkilde
Næstved Skakklub
20082034
1
0
5
1
2
½
6
½
3
1
7
1
4
+
514,720084,462025

Bent Petersen har meldt fra i runderne 5-7. Resultaterne medregnes, men de resterende partier rates ikke. 

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Kurt Søgaard Nielsen
Ishøj Skakklub
16231672
8
0
2
-
3
1
4
-
5
-
6
0
7
-
181,815991,631659
2Lindved Sørensen
Faxe Skakklub
14771634
7
1
1
-
8
1
3
0
4
1
5
1
6
 
422,315632,751659
3Svend-Erik Wehlast
Faxe Skakklub
14991625
6
½
7
½
1
0
2
1
8
½
4
1
5
 
32,815313,101633
4Aage Hansen
Næstved Skakklub
16141697
5
1
6
½
7
1
1
-
2
0
3
0
8
 
43,615723,361680
5Bjarne Petersen
Præstø Skakklub
16241740
4
0
8
½
6
0
7
1
1
-
2
0
3
 
73,715373,751695
6Kaj Refsgaard
Ishøj Skakklub
15831597
3
½
4
½
5
1
8
1
7
½
1
1
2
 
13,716132,801631
7Børge Hansen
Faxe Skakklub
15071628
2
0
3
½
4
0
5
0
6
½
8
½
1
-
62,5514602,681604
8Kurt Kjær Laursen
Slagelse Skakklub
15691701
1
1
5
½
2
0
6
0
3
½
7
½
4
 
53,615203,931672

Kurt Søgaard Nielsen er udgået. Da KSN ikke har spillet over 50% af partierne tælles de afsluttede partier ikke med i slutstillingen, men rates. Resultaterne fra 1., 3, og 6. runde fjernes fra turneringsskemaet når slutstillingen med korrektion skal udregnes.

Kaj Refsgaard er fritaget for at notere.

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Jørgen Hansen
Skovbo Skakklub
13741585
2
1
4
1
8
1
12
1
13
0
3
1
 524,2514084,641592
2Peter Meldal
Ishøj Skakklub
12171391
1
0
13
0
14
0
10
0
6
1
5
0
 1142,9511292,711357
3Jesper Koch-Müller
Præstø Skakklub
11741222
4
0
6
1
9
1
5
1
12
0
1
0
 372,312061,391254
4Henning Søgaard Nielsen
Ishøj Skakklub
10801298
3
1
1
0
5
0
7
0
11
0
6
0
 1131,6510511,961279
5Erik Jørgensen
Skovbo Skakklub
12671506
6
1
8
0
4
1
3
0
10
1
2
1
 454,4512474,751491
6Søren Ohms
Faxe Skakklub
11071329
5
0
3
0
10
1
14
0
2
0
4
1
 2122,710762,971290
7Poul Erik Larsen
Faxe Skakklub
12381377
8
0
10
1
11
½
4
1
9
-
12
-
 92,7512272,321381
8Niels Sewerin Henriksen
Køge Skakklub
9011204
7
1
5
1
1
0
13
0
14
0
11
0
 2100,459970,911248
9Jón Rasmussen
Næstved Skakklub
14161517
10
1
12
0
3
0
11
1
7
+
13
1
 433,413983,151514
10Flemming Arne Nielsen
Køge Skakklub
8841137
9
0
7
0
6
0
2
1
5
0
14
1
 2110,79620,981178
11Bo Munksgaard
Præstø Skakklub
13951636
12
0
14
1
7
½
9
0
4
1
8
1
 64,313594,801610
12Kurt Jensen
Køge Skakklub
13301434
11
1
9
1
13
1
1
0
3
1
7
+
 512,314382,031473
13Hans E. Andersen
Skovbo Skakklub
14441557
14
1
2
1
12
0
8
1
1
1
9
0
 444,314313,961558
14Henning Jakobsen
Maribo Skakklub
12391437
13
0
11
0
2
1
6
1
8
1
10
0
 383,512173,431428

Præmie-Gruppe A (7 spillere)Præmie-Gruppe B (7 spillere)

Poul Erik Larsen har meldt fra resten af turneringen

Faxe Dagturnering

Faxe Dagturnering 

 over 20.000 kr. i præmier!

Spilledage:  6/4, 20/4, 27/4, 4/5, 11/5, 18/5, 1/6. Udsatte partier kan spilles 25/5 eller efter aftale.
Spilletidspunkt: Alle runder starter kl. 12:30 
Spillested: Faxe Skakklubs kælderlokaler Præstøvej 2A i Faxe.

Antal: Højst 30 deltagere. Lukket for tilmelding.  
Spilletid: 100 min + 30 sek./træk
Turneringsform: alle mod alle + evt. Monrad gruppe. 
Indskud: 400 kr.(Betales ved 1. runde)
Fremmøde: Spillere der kommer mere end 1 time forsent, har tabt partiet.

Præmier:  Sponseret af Tøjeksperten, Faxe. Førstepræmien i hver gruppe er et gavekort på 2000 kr.. Øvrige præmier samt korrektionssystem oplyses inden 2. runde. Alle deltagere får mindst en trøstpræmie i form af et gavekort på 200 kr. 
Mobiltelefoner m.m.: Tændt telefon/elektronisk-udstyr under partiet medfører tab af partiet. Dommeren kan dispensere fra disse regler i særlige tilfælde.

Afbud:  Til Svend-Erik Wehlast, telefon 21 31 42 84 eller e-mail wehlast@outlook.com eller til Torben Teimer e-mail, teimer@mail.tele.dk (40436598)

Periode 2022-04-06 .. 2022-06-01 Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Torben Teimer
Dommere Alle grupper:  Svend-Erik Wehlast

Tilmeldings muligheder til Faxe Dagturnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2022-04-06 2022-04-01
Gruppe 2 8 2022-04-06 2022-04-01
Gruppe 3 14 2022-04-06 2022-04-01
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100800926 1416006 1. Verner Christensen Skovbo Skakklub 1746 1840 2022-03-14
100100124 1407155 2. Daniel Kokholm Skakforeningen ØBRO 1797 1865 2022-03-15
100102462 1410571 3. Ohran Alic Faxe Skakklub 1664 1721 2022-03-14
100201828 1424211 4. Bent Petersen Faxe Skakklub 1899 1967 2022-03-14
100200209 1401211 5. Villy Lindskov Slagelse Skakklub 1783 1854 2022-03-14
100202356 1461281 6. John Heidelbach Slagelse Skakklub 1935 2006 2022-03-14
103107762 1452525 7. Kim Pedersen Faxe Skakklub 1728 1742 2022-03-14
100200519 1405594 8. Anders Arnkilde Næstved Skakklub 2008 2034 2022-03-14
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100800781 1433288 1. Kurt Søgaard Nielsen Ishøj Skakklub 1623 1672 2022-03-14
100200450 1405780 2. Lindved Sørensen Faxe Skakklub 1477 1634 2022-03-14
100200182 1424548 3. Svend-Erik Wehlast Faxe Skakklub 1499 1625 2022-03-14
100200536 1405926 4. Aage Hansen Næstved Skakklub 1614 1697 2022-03-14
100600576 1410350 5. Bjarne Petersen Præstø Skakklub 1624 1740 2022-03-22
100100978 1411268 6. Kaj Refsgaard Ishøj Skakklub 1583 1597 2022-03-14
100200167 1423410 7. Børge Hansen Faxe Skakklub 1507 1628 2022-03-14
100200207 1423924 8. Kurt Kjær Laursen Slagelse Skakklub 1569 1701 2022-03-14
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100200601 1427377 1. Jørgen Hansen Skovbo Skakklub 1374 1585 2022-04-01
100802044 1405713 2. Peter Meldal Ishøj Skakklub 1217 1391 2022-03-14
100202132 1442295 3. Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 1174 1222 2022-03-25
100802027 1435485 4. Henning Søgaard Nielsen Ishøj Skakklub 1080 1298 2022-03-14
101096353 1465708 5. Erik Jørgensen Skovbo Skakklub 1267 1506 2022-04-02
100202562 1471155 6. Søren Ohms Faxe Skakklub 1107 1329 2022-03-14
100202084 1437755 7. Poul Erik Larsen Faxe Skakklub 1238 1377 2022-03-14
100202602 1473697 8. Niels Sewerin Henriksen Køge Skakklub 901 1204 2022-03-14
100202465 1466194 9. Jón Rasmussen Næstved Skakklub 1416 1517 2022-03-16
101096735 1469703 10. Flemming Arne Nielsen Køge Skakklub 884 1137 2022-03-14
100600977 1407473 11. Bo Munksgaard Præstø Skakklub 1395 1636 2022-03-24
100202509 1468227 12. Kurt Jensen Køge Skakklub 1330 1434 2022-03-14
100200594 1423100 13. Hans E. Andersen Skovbo Skakklub 1444 1557 2022-03-14
100200857 1428160 14. Henning Jakobsen Maribo Skakklub 1239 1437 2022-03-14