loading
Arbejder ...

Midtjysk Sommer EMT 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Olaf Nielsen
Grindsted Skakklub
16091618
6
0
2
0
3
0
4
 
5
 
061,6515401,261593
2John Engstrøm
Nr. Snede Skakklub
17101785
5
1
1
1
6
 
3
 
4
 
21 - 22,417102,441776
3Jesper Hegaard Thomsen
Nr. Snede Skakklub
16741747
4
½
5
0
1
1
2
 
6
 
32,116562,161734
4Henrik Svane
Skanderborg Skakklub
20392059
3
½
6
 
5
0
1
 
2
 
½54,519394,281983
5Lars Wisler Pedersen
Grindsted Skakklub
17191813
2
0
3
1
4
1
6
 
1
 
21 - 22,4517192,651800
6Knud Erik Andersen
Nr. Snede Skakklub
16481755
1
1
4
 
2
 
5
 
3
 
141,916212,211731

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
Bye
5
-
8
-
7
-
  010
1Bent Christensen
Skakklubben Evans
15841574
6
0
4
1
3
½
  3 - 42,215531,701570
2Niels Sevelsted
Nr. Snede Skakklub
15711662
7
1
5
1
6
1
  312,5515912,301676
3Allan Sørensen
Nr. Snede Skakklub
14751580
8
1
6
 
1
½
  3 - 41,9514552,091568
4Benny Terndrup
Nr. Snede Skakklub
14291551
9
1
1
0
8
1
  222,0514272,251546
5Jørgen Falck
Nr. Snede Skakklub
13271503
+
2
0
9
 
  15 - 91,0512801,171480
6Bjarne Sonberg
Nr. Snede Skakklub
13151439
1
1
3
 
2
0
  15 - 90,6513310,851442
7Knud Mogens Jacobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
11551409
2
0
9
0
+
  15 - 90,711241,001389
8Aage Valdemar Madsen
Nr. Snede Skakklub
11271226
3
0
+
4
0
  15 - 90,2511160,241221
9Lars Hinge Jensen
Nr. Snede Skakklub
10571163
4
0
7
1
5
 
  15 - 90,6510730,401175
Midtjysk Sommer EMT 2022

Midtjysk Sommer EMT 2022

 

Spillested                            Bavnehøjcentret, Bavnehøj 19 Nr. Snede

Spilledage                           Mandage, udsatte partier kan spilles 30/5 eller privat efter   aftale med turneringslederen, Udsatte partier til en af de 3 første partier                                              partier  skal være afviklet senest 30/5.

                                           

Spilledatoer                        9/5, 16/5, 23/5, 13/6, 20/6

 

Spilletider                           Kl. 19.00 – 1 time og 30 min til hele partiet + 30 sec pr træk

                                           

Turneringsform                   5 runder Alle mod alle nederste gruppe evt. dansk sweizer

                                           

Indskud                              150 kr. pr person.

 

Tilladt forsinkelse               Som hidtil 1 time

 

Afbud                                 Til Turneringlederen samt modstander når denne er kendt.

                                            Afbud på spilledagen efter kl 17.00 accepteres normalt ikke.

                                            Udsatte partier skal være spillet inden sidste runde.

                                                                                      

Telefon                               Mobiltelefoner er ikke tilladt på spillelokalet, såfremt ens Telefon ringer

                                            eller afgiver tydelig lyde under partiet vil turneringslederen erklære partiet

                                            tabt for vedkommende.

 

Rating                                 Turneringen Rates i henhold til dsu regler, desuden Elo rates turneringen

                                            også efter reglerne for Elo rating.

 

Turneringsledelse                John Engstrøm Tlf. 20874025

 

Turneringskomite                Offentliggøres ved turneringsstart.

 

Præmier.                             Offentligøres ved 1. runde dog min 1.præmie 300 2.præmie. 200 kr.

 

Til beregning af placering anvendes Sonnen-born berger korrektion.

 

Afslutning                          Præmieuddelingen vil ske når gruppen er færdigspillet.

 

Løbende kan resultater følges på www.skak.dk program kan ses på  www.bricksite.com/nrsnedeskakklub

Alle spillere ønskes en fornøjelig og spændende turnering.

Formand  John Engstrøm. 

 

Periode 2022-05-09 .. 2022-06-20 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turneringens egen hjemmeside http://www.brickside.com/Nrsnedeskakklub
Turnerings komite
Hoveddommer John Engstrøm
Dommere

Tilmeldings muligheder til Midtjysk Sommer EMT 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.brickside.com/Nrsnedeskakklub

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 6 2022-05-09 2022-05-06
Gruppe 2 10 2022-05-09 2022-05-06
Totalt antal tilmeldte 16
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100500216 1449370 1. Olaf Nielsen Grindsted Skakklub 1609 1618 2022-04-28
100500727 1410512 2. John Engstrøm Nr. Snede Skakklub 1710 1785 2022-03-20
103103878 1444751 3. Jesper Hegaard Thomsen Nr. Snede Skakklub 1674 1747 2022-03-20
100500652 1403192 4. Henrik Svane Skanderborg Skakklub 2039 2059 2022-05-02
100500219 1417045 5. Lars Wisler Pedersen Grindsted Skakklub 1719 1813 2022-03-26
100900045 1408160 6. Knud Erik Andersen Nr. Snede Skakklub 1648 1755 2022-03-28
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
- - Bye - 2022-05-08
100501185 1434268 1. Bent Christensen Skakklubben Evans 1584 1574 2022-04-10
100500543 1434306 2. Niels Sevelsted Nr. Snede Skakklub 1571 1662 2022-04-15
101200115 1473867 3. Allan Sørensen Nr. Snede Skakklub 1475 1580 2022-04-01
100500744 1444743 4. Benny Terndrup Nr. Snede Skakklub 1429 1551 2022-04-05
100100338 1428152 5. Jørgen Falck Nr. Snede Skakklub 1327 1503 2022-04-05
100500889 1444727 6. Bjarne Sonberg Nr. Snede Skakklub 1315 1439 2022-04-05
100600231 1421069 7. Knud Mogens Jacobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1155 1409 2022-05-02
100501568 1449249 8. Aage Valdemar Madsen Nr. Snede Skakklub 1127 1226 2022-03-28
101200088 1468952 9. Lars Hinge Jensen Nr. Snede Skakklub 1057 1163 2022-04-05