loading
Arbejder ...

KSUs 2. Dagturnering 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mestergruppen Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Erik Jarlnæs
Frederiksberg Skakforening
18621920
8
1
2
0
3
½
4
0
5
½
6
-
7
 
272,6518433,051899
2FM Eric Brøndum
Skakklubben K41
20012019
7
½
1
1
8
1
3
½
4
½
5
1
6
 
2 - 34,619994,522019
3Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
18221849
6
0
7
1
1
½
2
½
8
-
4
½
5
 
4 - 62,218312,411851
4John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
19861989
5
1
6
½
7
1
1
1
2
½
3
½
8
 
2 - 34,4519884,241994
5Jørgen Løvgren Nielsen
Roskilde Skakklub
20092054
4
0
8
½
6
½
7
1
1
½
2
0
3
 
4 - 64,6519494,852007
6Søren Holm Jensen
Brønshøj Skakforening
19001939
3
1
4
½
5
½
8
1
7
1
1
+
2
 
512,9519323,181955
7Orla Eilegaard Jørgensen
Amager Skakforening
17921611
2
½
3
0
4
0
5
0
6
0
8
0
1
 
½82,417350,861604
8Jan Bauner
Skakklubben K41
18111914
1
0
5
½
2
0
6
0
3
+
7
1
4
 
4 - 62,117932,891886

Basisgruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
16711778
8
1
2
1
3
½
4
+
5
1
6
0
7
 
2 - 34,0516554,381760
2Ole Gjelstrup
Frederiksberg Skakforening
15131559
7
½
1
0
8
-
3
-
4
+
5
1
6
 
61,615091,561558
3Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
15291597
6
0
7
1
1
½
2
+
8
1
4
+
5
 
2 - 32,215432,151604
4Güney Ozcan
Nørrebro Skakklub
17711804
5
-
6
-
7
-
1
-
2
-
3
-
8
-
080177101804
5Søren Skovsø Nielsen
Skakklubben K41
14521572
4
+
8
1
6
0
7
1
1
0
2
0
3
 
35214522,491562
6Kaj Refsgaard
Ishøj Skakklub
16671597
3
1
4
+
5
1
8
0
7
1
1
1
2
 
51416672,701623
7Ole Schwenger
Enkeltmedlem 1HK
15731623
2
½
3
0
4
+
5
0
6
0
8
-
1
 
72,5514812,531582
8Joe Flyckt Olsen
15151671
1
0
5
0
2
+
6
1
3
0
7
+
4
+
441,6514862,191647

Basisgruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Odd Magnar Stuberg
Enkeltmedlem 1HK
14191552
2
½
9
1
5
0
7
0
10
½
6
0
8
 
284,912894,421504
2Aage Niels Christensen
Nørrebro Skakklub
13991592
1
½
3
½
4
1
5
½
7
½
10
1
9
 
42 - 34,713684,591580
3Jens Westergaard Madsen
Enkeltmedlem 1HK
13111547
4
½
2
½
8
½
9
1
5
½
7
0
10
 
364,112624,411519
4Ole Yde Jensen
Skakklubben K41
12561458
3
½
6
½
2
0
10
1
8
0
9
½
5
 
73,5512093,501438
5Jørn Brandt
Hvidovre Skakklub
12311494
6
1
7
½
1
1
2
½
3
½
8
½
4
 
42 - 32,5512963,491504
6Jørgen Roed
Valby Skakklub
13641494
5
0
4
½
10
½
8
½
9
1
1
1
7
 
4 - 54,5513174,001484
7Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13931501
8
1
5
½
9
1
1
1
2
½
3
1
6
 
514,4514183,751526
8Søren Christian Krogh
Frederiksberg Skakforening
12021316
7
0
10
1
3
½
6
½
4
1
5
½
1
 
4 - 52,5512451,851349
9Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem 1HK
10571313
10
1
1
0
7
0
3
0
6
0
4
½
2
 
91,2510681,721309
10Aase Morling
Tåstrup Skakforening
11671443
9
0
8
0
6
½
4
0
1
½
2
0
3
 
1102,4511023,271398
KSUs 2. Dagturnering 2022

Hermed indbydes til KSUs 2. Dagturnering 2022, der er åben for alle.

 

Turneringsform:

Fortrinsvis 8-mands alle-mod-alle-grupper, men Monrad-grupper kan også blive brugt for at få det til at gå op med deltagerantallet, og for at få grupperne til at blive så lige som mulige.

Turneringen ELO rates.

 

Spilledage:

Tirsdagene fra den 19. april til den 31. maj. I alt 7 runder.

 

Spillested & tid:

ØBROs lokaler: Rosenvængets Allé 31 kælderen, København Ø, med start kl. 13:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

1 time og 30 min. til 40 træk, derefter får man tillagt 30 min. ekstra til resten af partiet; derudover får man 30 sek. pr. træk gennem hele partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

150 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede.

 

Tilmelding:

Senest onsdag den 13. april.

Bemærk: Hvis man på forhånd ved, at der er mere end én runde, som man ikke kan spille, skal man ikke tilmelde sig.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2022-04-19 .. 2022-05-31 Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite

Peter Olsen, Sigfred Haubro og Tom Skovgaard.

Hoveddommer John Laurids Hansen
Dommere Alle grupper:  Christian C. Strachan , Erik Jarlnæs

Tilmeldings muligheder til KSUs 2. Dagturnering 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppen 8 2022-04-19 2022-04-13
Basisgruppe 1 8 2022-04-19 2022-04-13
Basisgruppe 2 10 2022-04-19 2022-04-13
Totalt antal tilmeldte 26
Deltagere i gruppen Mestergruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100101663 1414623 1. Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1862 1920 2022-04-11
100101990 1400894 2. FM Eric Brøndum Skakklubben K41 2001 2019 2022-03-31
100100857 1417215 3. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1822 1849 2022-04-01
103106047 1504940 4. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1986 1989 2022-03-29
100800892 1403850 5. Jørgen Løvgren Nielsen Roskilde Skakklub 2009 2054 2022-04-13
100800205 1408372 6. Søren Holm Jensen Brønshøj Skakforening 1900 1939 2022-04-02
100101086 1413368 7. Orla Eilegaard Jørgensen Amager Skakforening 1792 1611 2022-04-12
100101984 1415832 8. Jan Bauner Skakklubben K41 1811 1914 2022-04-03
Deltagere i gruppen Basisgruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101095747 1462482 1. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1671 1778 2022-04-06
100500498 1413481 2. Ole Gjelstrup Frederiksberg Skakforening 1513 1559 2022-04-11
100100322 1411225 3. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1529 1597 2022-03-29
101094999 1431595 4. Güney Ozcan Nørrebro Skakklub 1771 1804 2022-04-13
100102027 1410091 5. Søren Skovsø Nielsen Skakklubben K41 1452 1572 2022-04-02
100100978 1411268 6. Kaj Refsgaard Ishøj Skakklub 1667 1597 2022-04-07
100103105 1406612 7. Ole Schwenger Enkeltmedlem 1HK 1573 1623 2022-04-12
100100577 1416936 8. Joe Flyckt Olsen 1515 1671 2022-04-14
Deltagere i gruppen Basisgruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100101417 1432427 1. Odd Magnar Stuberg Enkeltmedlem 1HK 1419 1552 2022-04-12
100100217 1409980 2. Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1399 1592 2022-03-29
100103863 1442570 3. Jens Westergaard Madsen Enkeltmedlem 1HK 1311 1547 2022-03-29
100100017 1414712 4. Ole Yde Jensen Skakklubben K41 1256 1458 2022-03-29
100101903 1411543 5. Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1231 1494 2022-04-03
100100803 1417894 6. Jørgen Roed Valby Skakklub 1364 1494 2022-04-05
100801513 1402870 7. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1393 1501 2022-03-29
103108104 1407686 8. Søren Christian Krogh Frederiksberg Skakforening 1202 1316 2022-03-29
100802375 1416669 9. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem 1HK 1057 1313 2022-03-29
100102599 1440993 10. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1167 1443 2022-03-30