loading
Arbejder ...

Aalborg Byturnering 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18151854
8
0
2
½
3
0
4
½
5
0
6
½
7
1
72,0518292,481854
2CM Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21052122
7
1
1
½
8
½
3
0
4
1
5
1
6
1
524,8521085,022122
3Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
19961846
6
0
7
½
1
1
2
1
8
0
4
0
5
1
43,819872,421868
4Benny Grønhøj
Aars Skakklub
19001971
5
0
6
1
7
1
1
½
2
0
3
1
8
½
432,8519353,641978
5Mads Alberg
Aalborg Skakforening af 1889
20222001
4
1
8
0
6
½
7
1
1
1
2
0
3
0
54,120103,941983
6Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
18491916
3
1
4
0
5
½
8
½
7
0
1
½
2
0
62,3518543,091904
7Uffe Hellsten
Aalborg Skakforening af 1889
18191732
2
0
3
½
4
0
5
0
6
1
8
0
1
0
82,118011,471733
8FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22272246
1
1
5
1
2
½
6
½
3
1
7
1
4
½
15,8522275,942237

Spilledatoer 16/8 Aalborg, 18/8 Nørresundby, 23/8 Aalborg, 25/8 Nørresundby, 30/8 Aalborg, 1/9 Nørresundby, 8/8 Nørresundby

Præmier:

1.præmie: 1000,- kr. og bymesterpokal

2.præmie:  500,- kr.

3.præmie:  300,- kr.

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Simon Nørgaard
Aalborg Skakforening af 1889
15551532
8
½
2
½
3
-
4
0
5
1
6
-
7
½
5 - 61,815871,321579
2Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
17211700
7
½
1
½
8
½
3
1
4
0
5
½
6
0
344,416793,941681
3Brian Sørensen
Skørping Skakklub
16311585
6
0
7
0
1
+
2
0
8
0
4
½
5
1
5 - 62,8515872,151559
4Daniel Jhaf Madsen
Aalborg Skakforening af 1889
16201662
5
1
6
½
7
+
1
1
2
1
3
½
8
½
12,7516803,091690
5Oliver Mølgaard
Aalborg Skakforening af 1889
16561738
4
0
8
0
6
1
7
½
1
0
2
½
3
0
283,716054,341644
6Shagen Djanian
Aalborg Skakforening af 1889
15941564
3
1
4
½
5
0
8
½
7
1
1
+
2
1
522,516411,981645
7Bo Byrial Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
15671684
2
½
3
1
4
-
5
½
6
0
8
0
1
½
72,3515743,241654
8Henning Larsen
Aars Skakklub
17441799
1
½
5
1
2
½
6
½
3
1
7
1
4
½
534,6517554,941800

Spilledatoer 16/8 Aalborg, 18/8 Nørresundby, 23/8 Aalborg, 25/8 Nørresundby, 30/8 Aalborg, 1/9 Nørresundby, 8/8 Nørresundby

1.præmie:  500,- kr.

2.præmie:  300,- kr.

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
13431468
8
0
2
0
3
1
4
0
5
0
6
0
7
0
182,3512823,311422
2Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
15291527
7
1
1
1
8
0
3
0
4
½
5
½
6
0
354,314713,961508
3Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
14781450
6
0
7
0
1
0
2
1
8
0
4
0
5
0
173,7513543,081408
4Uffe Brixen Egeberg
Aalborg Skakforening af 1889
14601461
5
1
6
1
7
1
1
1
2
½
3
1
8
0
23,5515683,231552
5Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
14841476
4
0
8
1
6
0
7
½
1
1
2
½
3
1
443,8514913,391488
6Claus Christensen
Nørresundby Skakklub
14031478
3
1
4
0
5
1
8
½
7
1
1
1
2
1
32,9515653,401520
7Aksel Vassard Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
13941487
2
0
3
1
4
0
5
½
6
0
8
0
1
1
62,8513783,511447
8Hartvig Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
15321543
1
1
5
0
2
1
6
½
3
1
7
1
4
1
14,3515844,121571

Spilledatoer 16/8 Aalborg, 18/8 Nørresundby, 23/8 Aalborg, 25/8 Nørresundby, 30/8 Aalborg, 1/9 Nørresundby, 8/8 Nørresundby

1.præmie:  500,- kr.

2.præmie:  300,- kr.

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Manik Tuteja
Aalborg Skakforening af 1889
10451300
2
½
12
1
6
0
7
0
10
0
4
-
5
0
122,210142,681253
2Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
12341323
1
½
4
0
11
1
12
0
5
0
10
1
3
1
64,511893,401325
3Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
11761395
4
1
6
1
9
0
8
0
11
0
5
1
2
0
373,3511603,291389
4David Harlund
Brønderslev Skakklub
11671288
3
0
2
1
8
0
10
1
12
0
1
+
7
0
382,911272,411280
5Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
12321268
6
0
8
0
10
0
11
0
2
1
3
0
1
1
2114,611152,711254
6Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
11101437
5
1
3
0
1
1
9
0
7
0
8
0
10
0
2103,110613,941398
7Louise Malthe Mygind
Skørping Skakklub
10871321
8
1
9
0
12
½
1
1
6
1
11
½
4
1
522,712272,401425
8Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
13131436
7
0
5
1
4
1
3
1
9
0
6
1
12
½
34,513133,531455
9Ehor Repey
Aars Skakklub
13260
10
1
7
1
3
1
6
1
8
1
12
1
11
1
715,15142500
10Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
9011179
9
0
11
0
5
1
4
0
1
1
2
0
6
1
391,459971,781203
11Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
9651399
12
0
10
1
2
0
5
1
3
1
7
½
9
0
51,710683,521399
12Bent Kiel Jensen
Nørresundby Skakklub
13261517
11
1
1
0
7
½
2
1
4
1
9
0
8
½
444,912864,341510

Spilledatoer 16/8 Aalborg, 18/8 Nørresundby, 23/8 Aalborg, 25/8 Nørresundby, 30/8 Aalborg, 1/9 Nørresundby, 8/8 Nørresundby

1.præmie:  500,- kr. 

2.præmie:  300,- kr.

3.præmie:  200,- kr.

Aalborg Byturnering 2022

Aalborg Skakrings Byturnering 2022

Hermed indbydes til en koordineret enkelmandsturnering, som spilles på følgende datoer:

Tirsdag 16/8: Aalborg Skakforening, Teknisk Gymnasium, Nyhavnsgade14, 2.sal

Torsdag 18/8: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3 

Tirsdag 23/8: Aalborg Skakforening,  Teknisk Gymnasium, Nyhavnsgade14, 2.sal

Torsdag 25/8: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Tirsdag 30/8: Aalborg Skakforening, Teknisk Gymnasium, Nyhavnsgade14, 2.sal

Torsdag 1/9: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Torsdag 8/9: Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

Urene startes kl. 19.00
Ved fremmøde senere end 1 time tabes partiet.

Udsatte partier kan spilles i Nørresundby lørdag den 27.august kl. 12.00 og i Aalborg tirsdag den 6. september kl.19.00

Turneringen spilles efter Dansk Skak Unions bestemmelser for koordinerede turneringer og anmeldes til ELO-rating.

Der spilles i 8-mandsgrupper inddelt efter ratingtal ovenfra, nederste gruppe evt. Monrad.

Betænkningstid: 1½ time til 40 træk + 15 min. til resten. Endvidere tildeles 30 sek. pr. træk.

Indskud: Kr. 150, - opkræves første spilleaften.

Vinder af øverste gruppe bliver Bymester 2021. Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion,
idet der anvendes Sonneborn-Bergerkorrektion i alle mod alle grupper og almindelig korrektion i evt. Monrad-gruppe. Ved fortsat ligestilling deles præmier.
Præmier offentliggøres senere.

Tilmelding med  senest mandag den 15. august kl. 18 på DSU’s turneringssystem.

Periode 2022-08-16 .. 2022-09-08 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere
Mester:  Bjarne Sønderstrup
Basis 1:  Bjarne Sønderstrup
Basis 2:  Bjarne Sønderstrup
Basis 3:  Bjarne Sønderstrup

Tilmeldings muligheder til Aalborg Byturnering 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 8 2022-08-16 2022-08-15
Basis 1 8 2022-08-16 2022-08-15
Basis 2 8 2022-08-16 2022-08-15
Basis 3 12 2022-08-16 2022-08-15
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700678 1418580 1. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1815 1854 2022-08-10
103106490 1409514 2. CM Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2105 2122 2022-08-11
100700677 1406159 3. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1996 1846 2022-07-04
100700172 1404245 4. Benny Grønhøj Aars Skakklub 1900 1971 2022-08-11
100700663 1418378 5. Mads Alberg Aalborg Skakforening af 1889 2022 2001 2022-08-13
100700450 1405969 6. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1849 1916 2022-07-24
100701884 1473638 7. Uffe Hellsten Aalborg Skakforening af 1889 1819 1732 2022-07-18
100700360 1400886 8. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2227 2246 2022-08-14
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701895 1475142 1. Simon Nørgaard Aalborg Skakforening af 1889 1555 1532 2022-08-15
100700369 1428357 2. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1721 1700 2022-06-18
103110205 1475207 3. Brian Sørensen Skørping Skakklub 1631 1585 2022-08-15
100602630 1463403 4. Daniel Jhaf Madsen Aalborg Skakforening af 1889 1620 1662 2022-07-24
100701871 1471619 5. Oliver Mølgaard Aalborg Skakforening af 1889 1656 1738 2022-08-15
100301723 1475843 6. Shagen Djanian Aalborg Skakforening af 1889 1594 1564 2022-08-10
100701318 1465546 7. Bo Byrial Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1567 1684 2022-08-12
100700759 1404172 8. Henning Larsen Aars Skakklub 1744 1799 2022-08-15
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
103104973 1453475 1. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1343 1468 2022-07-25
100701776 1464485 2. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1529 1527 2022-08-09
100700228 1444905 3. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1478 1450 2022-07-23
100701243 1476025 4. Uffe Brixen Egeberg Aalborg Skakforening af 1889 1460 1461 2022-08-09
100701788 1465058 5. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1484 1476 2022-07-26
100700434 1445847 6. Claus Christensen Nørresundby Skakklub 1403 1478 2022-06-27
100701889 1475096 7. Aksel Vassard Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1394 1487 2022-07-18
100701858 1470159 8. Hartvig Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1532 1543 2022-07-06
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701903 1473484 1. Manik Tuteja Aalborg Skakforening af 1889 1045 1300 2022-08-12
100100277 1450492 2. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1234 1323 2022-08-11
100201715 1409700 3. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1176 1395 2022-06-25
100501367 1471384 4. David Harlund Brønderslev Skakklub 1167 1288 2022-08-08
100401270 1453513 5. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1232 1268 2022-08-09
100701763 1463748 6. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1110 1437 2022-08-01
100701724 1470841 7. Louise Malthe Mygind Skørping Skakklub 1087 1321 2022-08-11
100701631 1450549 8. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1313 1436 2022-06-25
100701926 34101241 9. Ehor Repey Aars Skakklub 1326 0 2022-08-12
100701176 1435167 10. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 901 1179 2022-08-08
100700690 1413856 11. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 965 1399 2022-06-25
100701885 1473476 12. Bent Kiel Jensen Nørresundby Skakklub 1326 1517 2022-07-09