loading
Arbejder ...

Skive Bymesterskab 2022 (åben)

Vis Gruppe : Live dækning ParringerPGN
Mester Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Jørn Christensen Hvid
Skive Skakklub
20512036
6
1
2
½
3
0
4
0
5
½
252,5520402,472027
2Claus Støvring
Skive Skakklub
19211980
5
1
1
½
6
0
3
1
4
0
31,5519502,031989
3Phillip Nielsen
Skive Skakklub
20551982
4
½
5
½
1
1
2
0
6
0
242,620432,051980
4IM Hilmir Freyr Heimisson
Århus Skakklub/Skolerne
22932293
3
½
6
1
5
1
1
1
2
1
1022934,252298
5Oleh Sivachenko
Skive Skakklub
20071942
2
0
3
½
4
0
6
½
1
½
62,219901,741937
6Thor Hammershøj
Skive Skakklub
19552034
1
0
4
0
2
1
5
½
3
1
21,8519752,462035

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
18141855
6
1
2
1
3
1
4
½
5
½
412,6518652,521914
2Mirsad Subasic
Skive Skakklub
18661911
5
½
1
0
6
½
3
1
4
½
33,0518502,961902
3Rasmus Thor Kristiansen
Skørping Skakklub
16811835
4
1
5
0
1
0
2
0
6
½
61,6516772,371800
4Emil Zander
Kjellerup Skakklub
18971874
3
0
6
0
5
1
1
½
2
½
243,2518602,691846
5Per Nielsen
Skive Skakklub
19081965
2
½
3
1
4
0
6
1
1
½
323,3518983,391957
6Jan Ambirk
Næstved Skakklub
15961658
1
0
4
1
2
½
5
0
3
½
251,0516261,071677

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.12345PoPlWeRnEoEn
1Jens Knattrup
Skive Skakklub
14951523
2
0
4
1
6
1
8
1
5
0
35 - 63,714643,351516
2Karsten Horslund
Viborg Skakklub
14801507
1
1
3
½
5
1
7
½
6
0
333,2514693,051506
3Jens Martin Villumsen
Viborg Skakklub
13921472
4
1
2
½
7
½
5
½
8
1
23,513923,381474
4Kurt Kibsgaard
Herning Skakklub
12621384
3
0
1
0
8
1
6
0
7
0
172,2512062,691350
5Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
12081413
6
1
7
1
2
0
3
½
1
1
11,2513662,311437
6Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
14641471
5
0
8
1
1
0
4
1
2
1
35 - 63,514423,001471
7Emma Nielsen
Skive Skakklub
12291224
8
1
5
0
3
½
2
½
4
1
342,412561,671277
8Bye
7
0
6
0
4
0
1
0
3
0
08
Skive Bymesterskab 2022 (åben)

Skives Bymesterskab 2022 (åben turnering)

Skive skakklub inviterer til 5 runders EMT i weekenden d. 7.-9. oktober.

Spillested: Skivehus Skole, Rosenbakken 8, 7800 Skive

Turneringsform: Der spilles i 6 mands puljer, nederste gruppe evt. monrad. Sidste års vinder John Hansen må forsvare sin titel i øverste gruppe.

Betænkningstid i hovedgrupperne: 90 min + 30 sekunder pr. træk, 30 min. tillæg ved træk 40.

Indskud og betaling: Indskud 150 kr.

Spilletidspunkter: Fredag d. 7/10 kl.18.30, Lørdag d. 8/10 kl. 10.00 og kl. 15.30, Søndag d. 9/10 kl. 10.00 og kl. 15.30. Det er tilladt at kommer op til 30 minutter for sent til partiet.

Præmier: 1. præmie 600 kr. - 2. præmie 300 kr. Pengepræmier deles ved ligestilling. Ærespræmie ved korrektion.

Tilmelding: Online via www.skak.dk eller til Frits Nielsen på mail camillafrits@hotmail.com eller 21 52 32 62. Sidste tilmeldingsfrist d. 5/10-22.

Der vil være mulighed for at købe frokost, kaffe, øl/vand, kage og slik.

Overnatning: Der henvises til Skive Motel www.motelskive.dk eller omkringliggende sommerhuse.

 

Periode 2022-10-07 .. 2022-10-09 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Frode Meldgaard
Dommere Alle grupper:  Frits Nielsen , Mirsad Subasic

Tilmeldings muligheder til Skive Bymesterskab 2022 (åben)

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 6 2022-10-07 2022-10-05
Basis 1 6 2022-10-07 2022-10-05
Basis 2 8 2022-10-07 2022-10-05
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100900404 1415964 1. Jørn Christensen Hvid Skive Skakklub 2051 2036 2022-09-13
100900381 1406914 2. Claus Støvring Skive Skakklub 1921 1980 2022-09-17
101095973 1466062 3. Phillip Nielsen Skive Skakklub 2055 1982 2022-06-25
101095209 2309998 4. IM Hilmir Freyr Heimisson Århus Skakklub/Skolerne 2293 2293 2022-10-01
100901830 1468545 5. Oleh Sivachenko Skive Skakklub 2007 1942 2022-08-17
100901395 1413805 6. Thor Hammershøj Skive Skakklub 1955 2034 2022-10-01
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602575 1453947 1. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1814 1855 2022-10-04
100900416 1413554 2. Mirsad Subasic Skive Skakklub 1866 1911 2022-09-13
100700520 1439812 3. Rasmus Thor Kristiansen Skørping Skakklub 1681 1835 2022-09-29
100901809 1467123 4. Emil Zander Kjellerup Skakklub 1897 1874 2022-10-02
100900583 1406957 5. Per Nielsen Skive Skakklub 1908 1965 2022-09-18
100200288 1428403 6. Jan Ambirk Næstved Skakklub 1596 1658 2022-08-07
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100901410 1426885 1. Jens Knattrup Skive Skakklub 1495 1523 2022-08-18
100601430 1421034 2. Karsten Horslund Viborg Skakklub 1480 1507 2022-10-01
100900740 1431544 3. Jens Martin Villumsen Viborg Skakklub 1392 1472 2022-09-30
100900090 1418890 4. Kurt Kibsgaard Herning Skakklub 1262 1384 2022-09-10
100900771 1413201 5. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1208 1413 2022-09-05
100701788 1465058 6. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1464 1471 2022-08-04
101096689 1471929 7. Emma Nielsen Skive Skakklub 1229 1224 2022-06-25
- - 8. Bye - 2022-10-06