loading
Arbejder ...

KSUs 3. Dagturnering 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mestergruppen Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Michael R. W. Olsen
Nørrebro Skakklub
21402111
8
1
2
1
3
1
4
1
5
 
6
 
7
 
414,921404,462102
2Erik Jarlnæs
Frederiksberg Skakforening
18901929
7
0
1
0
8
0
3
1
4
 
5
 
6
 
15 - 72,318512,491899
3John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
19821992
6
½
7
0
1
0
2
0
8
 
4
 
5
 
½83,2519003,181938
4FM Jørgen Hvenekilde
Nørrebro Skakklub
20262053
5
½
6
½
7
0
1
0
2
 
3
 
8
 
15 - 73,7519573,831996
5Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
19431965
4
½
8
0
6
0
7
½
1
 
2
 
3
 
15 - 72,8518882,861928
6Jørgen Løvgren Nielsen
Roskilde Skakklub
19792027
3
½
4
½
5
1
8
½
7
 
1
 
2
 
3 - 43,2519573,552006
7Niels Skou
Skakforeningen ØBRO
20542065
2
1
3
1
4
1
5
½
6
 
8
 
1
 
24,0520433,972056
8FM Eric Brøndum
Skakklubben K41
20192037
1
0
5
1
2
1
6
½
3
 
7
 
4
 
3 - 43,6519943,662014

Basisgruppe 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Palle Jæger
Frederikssund Skakklub
16211679
8
1
2
-
3
0
4
½
5
 
6
 
7
 
4 - 62,315962,541658
2Ib Skovgaard
BMS Skak
18251854
7
0
1
+
8
0
3
0
4
 
5
 
6
 
17 - 83,8517103,811778
3Niels Lauritsen
Skakforeningen ØBRO
18851979
6
1
7
½
1
1
2
1
8
 
4
 
5
 
1 - 25,1518855,601937
4Kaj Refsgaard
Ishøj Skakklub
16521658
5
0
6
½
7
0
1
½
2
 
3
 
8
 
17 - 82,8515962,611626
5Erik Løveid
Helsingør Skakklub
18501850
4
1
8
1
6
½
7
0
1
 
2
 
3
 
34,8517804,511810
6Jan Gregor
Gentofte Skakklub
16171663
3
0
4
½
5
½
8
½
7
 
1
 
2
 
4 - 62,515812,661640
7Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
17361786
2
1
3
½
4
1
5
1
6
 
8
 
1
 
1 - 23,717363,891778
8Orla Eilegaard Jørgensen
Amager Skakforening
15331514
1
0
5
0
2
1
6
½
3
 
7
 
4
 
4 - 61,7515221,381516

Basisgruppe 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Erik Rasmussen
Enkeltmedlem 8HK
14081545
8
½
2
1
3
½
4
½
5
 
6
 
7
+
12,714082,831538
2Ole Gjelstrup
Frederiksberg Skakforening
15091559
7
0
1
0
8
½
3
0
4
 
5
 
6
 
½84,313383,501499
3Aage Niels Christensen
Nørrebro Skakklub
13901591
6
½
7
½
1
½
2
1
8
 
4
 
5
 
42,9513703,841564
4Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
14301549
5
0
6
0
7
½
1
½
2
 
3
 
8
 
173,413223,401501
5Søren Skovsø Nielsen
Skakklubben K41
14771582
4
1
8
1
6
1
7
0
1
 
2
 
3
 
32 - 33,9514343,761567
6Jørn Brandt
Hvidovre Skakklub
13841523
3
½
4
1
5
0
8
0
7
 
1
 
2
 
62,913213,101491
7Hans Haagen Larsen
Amager Skakforening
14241538
2
1
3
½
4
½
5
1
6
 
8
 
1
-
32 - 32,8514312,771543
8Ole Schwenger
Enkeltmedlem 1HK
14811585
1
½
5
0
2
½
6
1
3
 
7
 
4
 
253,9513933,801549

Basisgruppe 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Odd Magnar Stuberg
Enkeltmedlem 1HK
12891502
8
½
2
0
3
0
4
1
5
 
6
 
7
 
5 - 8411774,031451
2Aase Morling
Tåstrup Skakforening
10811382
7
1
1
1
8
0
3
0
4
 
5
 
6
 
23 - 41,8510882,751367
3Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem 1HK
10911317
6
1
7
½
1
1
2
1
8
 
4
 
5
 
11,9511632,101345
4Søren Christian Krogh
Frederiksberg Skakforening
13101375
5
½
6
1
7
0
1
0
2
 
3
 
8
 
5 - 84,211892,671352
5Jens Westergaard Madsen
Enkeltmedlem 1HK
12841529
4
½
8
1
6
½
7
½
1
 
2
 
3
 
23,912214,331492
6Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
12971497
3
0
4
0
5
½
8
1
7
 
1
 
2
 
5 - 84,0511824,011447
7Jørgen Roed
Valby Skakklub
12111486
2
0
3
½
4
1
5
½
6
 
8
 
1
 
23 - 43,1511593,861449
8Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13711521
1
½
5
0
2
1
6
0
3
 
7
 
4
 
5 - 84,812234,251466
KSUs 3. Dagturnering 2022

Hermed indbydes til KSUs 3. Dagturnering 2022, der er åben for alle.

 

Turneringsform:

Fortrinsvis 8-mands alle-mod-alle-grupper, men Monrad-grupper kan også blive brugt for at få det til at gå op med deltagerantallet, og for at få grupperne til at blive så lige som mulige.

Turneringen ELO rates.

 

Spilledage:

Tirsdagene fra den 30. august til den 11. oktober. I alt 7 runder.

 

Spillested & tid:

ØBROs lokaler: Rosenvængets Allé 31 kælderen, København Ø, med start kl. 13:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

1 time og 30 min. til 40 træk, derefter får man tillagt 30 min. ekstra til resten af partiet; derudover får man 30 sek. pr. træk gennem hele partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

150 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede.

 

Tilmelding:

Senest onsdag den 24. august.

Bemærk: Hvis man på forhånd ved, at der er mere end én runde, som man ikke kan spille, skal man ikke tilmelde sig.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2022-08-30 .. 2022-10-11 Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite

Sigfred Haubro, Peter Olsen og Tom Skovgaard

Hoveddommer John Laurids Hansen
Dommere Alle grupper:  Christian C. Strachan , Erik Jarlnæs

Tilmeldings muligheder til KSUs 3. Dagturnering 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppen 8 2022-08-30 2022-08-24
Basisgruppe 1 8 2022-08-30 2022-08-24
Basisgruppe 2 8 2022-08-30 2022-08-24
Basisgruppe 3 8 2022-08-30 2022-08-24
Totalt antal tilmeldte 32
Deltagere i gruppen Mestergruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100103890 1440969 1. Michael R. W. Olsen Nørrebro Skakklub 2140 2111 2022-08-09
100101663 1414623 2. Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1890 1929 2022-08-16
103106047 1504940 3. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1982 1992 2022-08-07
100101656 1400649 4. FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 2026 2053 2022-08-08
100101946 1405128 5. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1943 1965 2022-08-08
100800892 1403850 6. Jørgen Løvgren Nielsen Roskilde Skakklub 1979 2027 2022-08-20
100500545 1413155 7. Niels Skou Skakforeningen ØBRO 2054 2065 2022-08-16
100101990 1400894 8. FM Eric Brøndum Skakklubben K41 2019 2037 2022-08-08
Deltagere i gruppen Basisgruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100800707 1425390 1. Palle Jæger Frederikssund Skakklub 1621 1679 2022-08-09
100100198 1406760 2. Ib Skovgaard BMS Skak 1825 1854 2022-08-08
100100474 1404474 3. Niels Lauritsen Skakforeningen ØBRO 1885 1979 2022-08-15
100100978 1411268 4. Kaj Refsgaard Ishøj Skakklub 1652 1658 2022-08-08
100803186 1520067 5. Erik Løveid Helsingør Skakklub 1850 1850 2022-08-08
100201798 1435329 6. Jan Gregor Gentofte Skakklub 1617 1663 2022-08-16
101095747 1462482 7. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1736 1786 2022-08-08
100101086 1413368 8. Orla Eilegaard Jørgensen Amager Skakforening 1533 1514 2022-08-07
Deltagere i gruppen Basisgruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100800712 1426427 1. Erik Rasmussen Enkeltmedlem 8HK 1408 1545 2022-08-10
100500498 1413481 2. Ole Gjelstrup Frederiksberg Skakforening 1509 1559 2022-08-08
100100217 1409980 3. Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1390 1591 2022-08-08
100100322 1411225 4. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1430 1549 2022-08-07
100102027 1410091 5. Søren Skovsø Nielsen Skakklubben K41 1477 1582 2022-08-09
100101903 1411543 6. Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1384 1523 2022-08-09
100800414 1409557 7. Hans Haagen Larsen Amager Skakforening 1424 1538 2022-08-07
100103105 1406612 8. Ole Schwenger Enkeltmedlem 1HK 1481 1585 2022-08-23
Deltagere i gruppen Basisgruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100101417 1432427 1. Odd Magnar Stuberg Enkeltmedlem 1HK 1289 1502 2022-08-23
100102599 1440993 2. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1081 1382 2022-08-09
100802375 1416669 3. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem 1HK 1091 1317 2022-08-19
103108104 1407686 4. Søren Christian Krogh Frederiksberg Skakforening 1310 1375 2022-08-08
100103863 1442570 5. Jens Westergaard Madsen Enkeltmedlem 1HK 1284 1529 2022-08-11
100200903 1424270 6. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1297 1497 2022-08-07
100100803 1417894 7. Jørgen Roed Valby Skakklub 1211 1486 2022-08-09
100801513 1402870 8. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1371 1521 2022-08-17