loading
Arbejder ...

Silkeborg Bymesterskab 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Johnny Koust Rasmussen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1793
8
 
2
1
3
½
4
 
5
 
6
 
7
 
42,851753
2Anton Strunge
Silkeborg Skakklub Af 1930
1786
7
½
1
0
8
½
3
 
4
 
5
 
6
 
153,151722
3Frank Gjerning Petersen
1770
6
0
7
 
1
½
2
 
8
 
4
 
5
 
½731695
4David Glasscock
Silkeborg Skakklub Af 1930
1931
5
0
6
0
7
1
1
 
2
 
3
 
8
 
164,751819
5Birger Poul Møller
Silkeborg Skakklub Af 1930
1784
4
1
8
0
6
½
7
 
1
 
2
 
3
 
23,151735
6John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1814
3
1
4
1
5
½
8
 
7
 
1
 
2
 
13,451814
7Kim Hardlei
Silkeborg Skakklub Af 1930
1790
2
½
3
 
4
0
5
 
6
 
8
 
1
 
½83,251708
8Peter Risgaard Poulsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1863
1
 
5
1
2
½
6
 
3
 
7
 
4
 
33,451805

Afbud:

1. runde: Peter Poulsen
2. runde: Frank Petersen

Basis 1 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Peter Sehested
Silkeborg Skakklub Af 1930
1603
8
1
2
 
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
213,951603
2Lars Bøgedal Mæhle
Silkeborg Skakklub Af 1930
1768
7
 
1
 
8
1
3
 
4
 
5
 
6
 
12 - 44,851653
3Ove Jelling
Silkeborg Skakklub Af 1930
1436
6
0
7
 
1
0
2
 
8
 
4
½
5
 
½6 - 72,251357
4Rajee Skovgaard
Silkeborg Skakklub Af 1930
1594
5
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
½
8
 
½6 - 73,251470
5Peter Steentoft
Silkeborg Skakklub Af 1930
1492
4
 
8
0
6
1
7
 
1
 
2
 
3
 
12 - 42,451427
6Niels Christian Munch
Silkeborg Skakklub Af 1930
1520
3
1
4
 
5
0
8
 
7
 
1
 
2
 
153,11426
7Niels Jørgen Jakobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1605
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
083,71441
8Carsten Mogensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1463
1
0
5
1
2
0
6
 
3
 
7
 
4
 
12 - 42,51396

Afbud:

1. runde: Peter Stentoft, Niels Jørgen Jakobsen
2. runde: Peter Sehested, Niels Jørgen Jakobsen
3. runde: Rajee Skovgaard

Basis 2 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Albert Poulsen
1300
8
0
2
½
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
5 - 64,151181
2Knud Mogens Jacobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1108
7
½
1
½
8
½
3
 
4
 
5
 
6
 
32,151079
3Flemming Harregaard Jepsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1265
6
0
7
 
1
0
2
 
8
 
4
 
5
 
07 - 83,81094
4Kent Uhre Knudsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1148
5
0
6
0
7
0
1
 
2
 
3
 
8
 
07 - 82,551033
5Paul Richard Cook
Silkeborg Skakklub Af 1930
1335
4
1
8
½
6
0
7
 
1
 
2
 
3
 
44,51200
6Henrik Vedel Kristensen
Randers Skakklub
1253
3
1
4
1
5
1
8
 
7
 
1
 
2
 
313,651253
7Niels Tjellden
Silkeborg Skakklub Af 1930
1349
2
½
3
 
4
1
5
 
6
 
8
 
1
 
5 - 64,651207
8Martin Lange Andersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1150
1
1
5
½
2
½
6
 
3
 
7
 
4
 
222,551125

Afbud:

2. runde: Nils Tjellden

Basis 3 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Ole Boye-Hansen
Silkeborg Skakklub Af 1930
965
8
1
2
1
3
0
4
 
5
 
6
 
7
 
223,55872
2Aleksandra Lund Christensen
1000
7
0
1
0
8
0
3
 
4
 
5
 
6
 
07 - 83,9767
3Iver Liin
Silkeborg Skakklub Af 1930
1034
6
½
7
0
1
1
2
 
8
 
4
 
5
 
54,25880
4Karl Nielsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
754
5
1
6
0
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
161,55721
5Erik Søe Kristensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
755
4
0
8
0
6
0
7
 
1
 
2
 
3
 
07 - 81,6659
6Jørn Henning Andreasen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1062
3
½
4
1
5
1
8
 
7
 
1
 
2
 
14,551062
7Lars Peter Levin Olsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1148
2
1
3
1
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
235,35996
8Brian Bjerrisgaard
Silkeborg Skakklub Af 1930
934
1
0
5
1
2
1
6
 
3
 
7
 
4
 
243,25859

Afbud:

1. runde: Erik Kristensen
2. runde: Karl Nielsen
3. runde: Karl Nielsen, Erik Kristensen

Silkeborg Bymesterskab 2022

Grupper: Der spilles 7 runder i 8 mands grupper. Nederste gruppe spilles evt. som Monrad.

Spillested: Lunden, Vestergade 74, Silkeborg 

Spilledatoer: 8/09, 15/09, 22/09, 29/09, 13/10, 27/10, 17/11

Spilletidspunkt: Fra kl. 19.00 til 24.00.

Betænkningstid:

90 minutter til 40 træk plus 30 minutter samt opsparet tid til resten af partiet.

Derudover tillægges 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.

Rygning er ikke tilladt i Lunden.

Indskud: Ens for alle kr. 125,-

PræmierHele indskuddet (bortset fra EMT - afgift)   

Bymester: Vinder af øverste gruppe kåres som bymester. Dette afgøres først efter point, herefter ved korrektionsberegning.

Tilmelding: Via opslag i Silkeborg Skakklub, ved kontakt til Johnny Koust Rasmussen på tlf. 51 56 10 61 / formand@silkeborgskakklub.dk eller online via DSU's turneringsmodul.

Periode 2022-09-08 .. 2022-11-17 Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Nej
Turnerings komite
Hoveddommer Johnny Koust Rasmussen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Silkeborg Bymesterskab 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 8 2022-09-08 2022-09-06
Basis 1 8 2022-09-08 2022-09-06
Basis 2 8 2022-09-08 2022-09-06
Basis 3 8 2022-09-08 2022-09-06
Totalt antal tilmeldte 32
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100900509 1422383 1. Johnny Koust Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1793 1821 2022-08-31
101096462 - 2. Anton Strunge Silkeborg Skakklub Af 1930 1786 0 2022-08-25
100901544 1427032 3. Frank Gjerning Petersen 1770 1760 2022-08-25
100602274 1428977 4. David Glasscock Silkeborg Skakklub Af 1930 1931 1915 2022-09-05
100600978 1421816 5. Birger Poul Møller Silkeborg Skakklub Af 1930 1784 1860 2022-09-04
100602575 1453947 6. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1814 1855 2022-09-06
100600130 1402102 7. Kim Hardlei Silkeborg Skakklub Af 1930 1790 1805 2022-08-26
100600236 1407333 8. Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1863 1876 2022-08-25
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100600546 1462237 1. Peter Sehested Silkeborg Skakklub Af 1930 1603 1579 2022-09-03
100600227 1451731 2. Lars Bøgedal Mæhle Silkeborg Skakklub Af 1930 1768 1935 2022-09-07
100600388 1421115 3. Ove Jelling Silkeborg Skakklub Af 1930 1436 0 2022-08-26
101096277 - 4. Rajee Skovgaard Silkeborg Skakklub Af 1930 1594 0 2022-09-05
100602737 1471988 5. Peter Steentoft Silkeborg Skakklub Af 1930 1492 0 2022-09-01
100602697 1470744 6. Niels Christian Munch Silkeborg Skakklub Af 1930 1520 1421 2022-09-01
100800702 1450450 7. Niels Jørgen Jakobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1605 1674 2022-08-18
100601752 1421794 8. Carsten Mogensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1463 1414 2022-08-25
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
101097464 - 1. Albert Poulsen 1300 2022-09-05
100600231 1421069 2. Knud Mogens Jacobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1108 1386 2022-08-25
100602678 1468359 3. Flemming Harregaard Jepsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1265 1373 2022-08-18
100602673 1467000 4. Kent Uhre Knudsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1148 1154 2022-08-26
100500191 1465350 5. Paul Richard Cook Silkeborg Skakklub Af 1930 1335 1405 2022-08-16
100602767 1472836 6. Henrik Vedel Kristensen Randers Skakklub 1253 1402 2022-08-25
100601815 1422804 7. Niels Tjellden Silkeborg Skakklub Af 1930 1349 1251 2022-08-28
100602822 - 8. Martin Lange Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1150 0 2022-08-25
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100600226 1428896 1. Ole Boye-Hansen Silkeborg Skakklub Af 1930 965 0 2022-09-06
101097465 - 2. Aleksandra Lund Christensen 1000 2022-08-25
103104318 1421697 3. Iver Liin Silkeborg Skakklub Af 1930 1034 1359 2022-08-24
100600400 1454129 4. Karl Nielsen Silkeborg Skakklub Af 1930 754 0 2022-08-26
100600392 1429078 5. Erik Søe Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 755 0 2022-09-02
100602534 1454080 6. Jørn Henning Andreasen Silkeborg Skakklub Af 1930 1062 1350 2022-08-25
100602519 1454102 7. Lars Peter Levin Olsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1148 1220 2022-09-07
101097071 - 8. Brian Bjerrisgaard Silkeborg Skakklub Af 1930 934 0 2022-09-06