loading
Arbejder ...

Aalborg Skakforenings klubturnering efterrår 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
19271847
8
1
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
11 - 33,1519272,501817
2John Nyholm Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
20332073
7
0
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
04 - 84,219244,671980
3Edgar Andres Parra Becerra
Aalborg Skakforening af 1889
21422142
6
1
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
11 - 3021425,282056
4Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
20302028
5
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
05 - 64,1519214,251943
5Uffe Hellsten
Aalborg Skakforening af 1889
18011732
4
 
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
05 - 61,917441,511702
6Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18441856
3
0
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
04 - 82,317752,581804
7CM Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21082122
2
1
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
11 - 34,921085,102040
8Martin Møller
Aalborg Skakforening af 1889
18261804
1
0
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
04 - 82,117632,111762

Runder: 13/9, 27/9, 11/10, 25/10, 8/11, 22/11, 6/12

Afbud 1.runde: Uffe mod Bjarne

Afbud 2.runde: Arne mod Bjarne

Basisklasse 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Daniel Jhaf Madsen
Aalborg Skakforening af 1889
16801662
8
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
05 - 83,1515792,391614
2Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
17131719
7
0
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
06 - 73,5516072,981659
3Hans Peter Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
18281890
6
½
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
½3 - 44,7517014,791804
4Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
17031823
5
0
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
06 - 73,416014,091741
5Sigitas Dagilis
Aalborg Skakforening af 1889
16511701
4
1
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
11 - 22,8516512,761631
6Niels Gorm Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
16661722
3
½
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
½3 - 4315873,001622
7Morten Thor Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
17871856
2
1
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
11 - 24,317874,431787
8Ricardo De La Calle Aramburu
Aalborg Skakforening af 1889
16621774
1
 
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
05 - 82,9515613,561703

Runder: 13/9, 27/9, 11/10, 25/10, 8/11, 22/11, 6/12

Afbud 1.runde: Daniel mod Ricardo

Afbud 2.runde: Daniel mod Christian

Basisklasse 2 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Hartvig Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
15841543
8
0
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
06 - 83,414312,911485
2Oliver Mølgaard
Aalborg Skakforening af 1889
16051738
7
½
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
½4 - 53,6514674,921561
3Shagen Djanian
Aalborg Skakforening af 1889
16411564
6
1
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
11 - 34,0516413,121479
4Simon Nørgaard
Aalborg Skakforening af 1889
15871532
5
1
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
11 - 33,4515872,791460
5Per Thomsen
Aalborg Skakforening af 1889
15431566
4
0
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
06 - 82,9514103,131441
6Bo Byrial Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
15741684
3
0
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
06 - 83,314264,371509
7Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
16311712
2
½
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
½4 - 53,9514924,671629
8Uffe Brixen Egeberg
Aalborg Skakforening af 1889
15681461
1
1
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
11 - 33,2515682,091417

Runder: 13/9, 27/9, 11/10, 25/10, 8/11, 22/11, 6/12

Afbud 2.runde 27/9: Karl Henrik mod Shagen

Basisklasse 3 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Sebastian Truong
Aalborg Skakforening af 1889
13891482
8
0
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
06 - 8312542,991362
2Orla Lindholm Olesen
Aalborg Skakforening af 1889
15051651
7
0
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
06 - 84,2513144,781555
3Ehor Repey
Aalborg Skakforening af 1889
15421542
6
½
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
½4 - 5015423,621417
4Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
14221512
5
1
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
11 - 33,3514223,291466
5Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
13601432
4
0
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
06 - 82,712392,451383
6Yasin Shah
Aalborg Skakforening af 1889
13831512
3
½
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
½4 - 52,9512733,291400
7Mogens Hermansen
Aalborg Skakforening af 1889
15061626
2
1
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
11 - 34,2515064,541555
8Aksel Vassard Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
13781487
1
1
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
11 - 32,913783,041405

Runder: 13/9, 27/9, 11/10, 25/10, 8/11, 22/11, 6/12

Basisklasse 4 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
12821468
8
0
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
06 - 83,511253,391400
2Bent Kiel Jensen
Nørresundby Skakklub
13001521
7
1
1
 
8
 
3
 
4
 
5
 
6
 
11 - 33,713003,961462
3Tobias Pedersen
Aars Skakklub
13331539
6
½
7
 
1
 
2
 
8
 
4
 
5
 
½4 - 54,0511734,171392
4Anders Faurskov
Aalborg Skakforening af 1889
12891450
5
0
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
8
 
06 - 83,5511293,181386
5Frederik Flemming Kærup Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
12291427
4
1
8
 
6
 
7
 
1
 
2
 
3
 
11 - 32,912292,941349
6Olafur Jens Sigurdsson
Aalborg Skakforening af 1889
12681480
3
½
4
 
5
 
8
 
7
 
1
 
2
 
½4 - 53,3511403,521359
7Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
13211518
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
8
 
1
 
06 - 83,911463,931439
8Anders Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
12421425
1
1
5
 
2
 
6
 
3
 
7
 
4
 
11 - 33,0512422,911387

Runder: 13/9, 27/9, 11/10, 25/10, 8/11, 22/11, 6/12

Basisklasse 5 Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
8911345
2
1
4
 
     11 - 40,39330,991345
2Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
11331318
1
0
5
 
     07 - 101,2510770,461309
3Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
10681399
4
0
10
 
     07 - 101,110191,441370
4Rasmus Hebsgaard
Aalborg Skakforening af 1889
12261383
3
1
1
 
     11 - 41,612261,031382
5Daniel Tylvad
Aalborg Skakforening af 1889
11570
6
½
2
 
     ½5 - 60,95113701000
6Martin Drastrup
Aalborg Skakforening af 1889
12091307
5
½
7
 
     ½5 - 61,2511750,321294
7Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
10611437
8
0
6
 
     07 - 100,710301,401409
8Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
11151268
7
1
9
 
     11 - 40,9511170,281282
9Jørgen Peter Ærthøj
Aalborg Skakforening af 1889
12000
10
+
8
 
     11 - 40,6120000
10Bye
9
-
3
 
     07 - 10

Runder: 13/9, 27/9, 11/10, 25/10, 8/11, 22/11, 6/12

Aalborg Skakforenings klubturnering efterrår 2022

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Tekniske Gymnasium, Nyhavnsgade 14, 2.sal, 9000 Aalborg.

Der spilles 7 runder i 8-mands-grupper i efterårsturneringen. Nederste gruppe evt. Monrad. Spilledatoer: 13/9, 27/9, 11/10, 25/10, 8/11, 22/11, 6/12.

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Indskud:100 kr.

Præmier: I 8-mands-grupper er der præmie til nr. 1 og 2. Ved ligestiling deles pengepræmier, men klubmesterskabet (for medlemmer af Aalborg Skakforening) afgøres ved Sonnenborn-Berger korrektion. I Monradgruppen er der præmie til de øverste 3, og ved ligestilling i points er der almindelig korrektion.

Tilmeldingsfrist 12/9 kl.21. Gruppeinddeling og lodtrækning offentliggøres kl. 22 samme dag.

Periode 2022-09-13 .. 2022-12-06 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Bjarne Sønderstrup
Dommere
Mesterklassen:  Bjarne Sønderstrup
Basisklasse 1:  Bjarne Sønderstrup
Basisklasse 2:  Bjarne Sønderstrup
Basisklasse 3:  Bjarne Sønderstrup
Basisklasse 4:  Bjarne Sønderstrup
Basisklasse 5:  Bjarne Sønderstrup

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubturnering efterrår 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2022-09-13 2022-09-12
Basisklasse 1 8 2022-09-13 2022-09-12
Basisklasse 2 8 2022-09-13 2022-09-12
Basisklasse 3 8 2022-09-13 2022-09-12
Basisklasse 4 8 2022-09-13 2022-09-12
Basisklasse 5 10 2022-09-13 2022-09-12
Totalt antal tilmeldte 50
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700677 1406159 1. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1927 1847 2022-08-31
100700682 1404156 2. John Nyholm Hansen Aalborg Skakforening af 1889 2033 2073 2022-09-11
100701854 5112362 3. Edgar Andres Parra Becerra Aalborg Skakforening af 1889 2142 2142 2022-09-12
100700725 1407678 4. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2030 2028 2022-08-24
100701884 1473638 5. Uffe Hellsten Aalborg Skakforening af 1889 1801 1732 2022-08-19
100700678 1418580 6. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1844 1856 2022-08-17
103106490 1409514 7. CM Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2108 2122 2022-09-05
100401642 1457020 8. Martin Møller Aalborg Skakforening af 1889 1826 1804 2022-09-11
Deltagere i gruppen Basisklasse 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602630 1463403 1. Daniel Jhaf Madsen Aalborg Skakforening af 1889 1680 1662 2022-09-09
100700369 1428357 2. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1713 1719 2022-08-17
100700722 1408992 3. Hans Peter Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1828 1890 2022-09-11
100700039 1417363 4. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1703 1823 2022-09-11
100701495 1418521 5. Sigitas Dagilis Aalborg Skakforening af 1889 1651 1701 2022-09-11
100701888 1474537 6. Niels Gorm Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1666 1722 2022-08-27
100301816 1445162 7. Morten Thor Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1787 1856 2022-09-05
100201713 1409280 8. Ricardo De La Calle Aramburu Aalborg Skakforening af 1889 1662 1774 2022-09-07
Deltagere i gruppen Basisklasse 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701858 1470159 1. Hartvig Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1584 1543 2022-08-30
100701871 1471619 2. Oliver Mølgaard Aalborg Skakforening af 1889 1605 1738 2022-09-10
100301723 1475843 3. Shagen Djanian Aalborg Skakforening af 1889 1641 1564 2022-09-11
100701895 1475142 4. Simon Nørgaard Aalborg Skakforening af 1889 1587 1532 2022-09-08
103110859 1440900 5. Per Thomsen Aalborg Skakforening af 1889 1543 1566 2022-09-02
100701318 1465546 6. Bo Byrial Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1574 1684 2022-09-03
100700699 1451456 7. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1631 1712 2022-08-28
100701243 1476025 8. Uffe Brixen Egeberg Aalborg Skakforening af 1889 1568 1461 2022-08-18
Deltagere i gruppen Basisklasse 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701899 1475215 1. Sebastian Truong Aalborg Skakforening af 1889 1389 1482 2022-09-12
100700846 1447254 2. Orla Lindholm Olesen Aalborg Skakforening af 1889 1505 1651 2022-09-11
100701926 34101241 3. Ehor Repey Aalborg Skakforening af 1889 1542 1542 2022-09-12
100701776 1464485 4. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1422 1512 2022-08-30
100701631 1450549 5. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1360 1432 2022-09-08
100701922 1476203 6. Yasin Shah Aalborg Skakforening af 1889 1383 1512 2022-09-09
100700555 1408925 7. Mogens Hermansen Aalborg Skakforening af 1889 1506 1626 2022-09-05
100701889 1475096 8. Aksel Vassard Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1378 1487 2022-09-09
Deltagere i gruppen Basisklasse 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
103104973 1453475 1. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1282 1468 2022-09-05
100701885 1473476 2. Bent Kiel Jensen Nørresundby Skakklub 1300 1521 2022-08-25
100701908 1475177 3. Tobias Pedersen Aars Skakklub 1333 1539 2022-09-12
100701838 1468871 4. Anders Faurskov Aalborg Skakforening af 1889 1289 1450 2022-09-08
100701869 1473514 5. Frederik Flemming Kærup Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1229 1427 2022-08-30
100701898 2309238 6. Olafur Jens Sigurdsson Aalborg Skakforening af 1889 1268 1480 2022-09-10
100701167 1453459 7. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1321 1518 2022-08-15
100700720 1456687 8. Anders Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1242 1425 2022-08-20
Deltagere i gruppen Basisklasse 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100201715 1409700 1. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 891 1345 2022-09-12
100100277 1450492 2. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1133 1318 2022-09-12
100700690 1413856 3. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1068 1399 2022-08-30
100701897 1475088 4. Rasmus Hebsgaard Aalborg Skakforening af 1889 1226 1383 2022-08-20
100701919 1476068 5. Daniel Tylvad Aalborg Skakforening af 1889 1157 2022-09-13
100701687 1456970 6. Martin Drastrup Aalborg Skakforening af 1889 1209 1307 2022-09-11
100701763 1463748 7. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1061 1437 2022-08-25
100401270 1453513 8. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1115 1268 2022-09-08
100701931 - 9. Jørgen Peter Ærthøj Aalborg Skakforening af 1889 1200 0 2022-09-11
- - 10. Bye - 2022-09-13