loading
Arbejder ...

Nørresundby Skakklubs klubturnering 2022-2023

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Uffe Hellsten
Aalborg Skakforening af 1889
18011732
10
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
05 - 103,4516982,661679
2Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
19271847
9
1
1
 
10
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
11 - 4519273,961788
3Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
17131719
8
0
9
 
1
 
2
 
10
 
4
 
5
 
6
 
7
 
06 - 92,4516402,531668
4Ole Rysgaard Madsen
Nørresundby Skakklub
18031823
7
1
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
10
 
5
 
6
 
11 - 43,4518033,681769
5FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22272246
6
1
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
10
 
11 - 47,9522277,932107
6Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
19631961
5
0
10
 
7
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
4
 
06 - 95,418015,361854
7Henning Larsen
Aars Skakklub
17571801
4
0
5
 
6
 
10
 
8
 
9
 
1
 
2
 
3
 
06 - 92,9516693,441732
8CM Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
21082122
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
10
 
9
 
1
 
2
 
11 - 46,9521087,052001
9Kewin Pedersen
Nørresundby Skakklub
17531844
2
0
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
10
 
1
 
06 - 92,916663,941765
10Arne Hove
Nørresundby Skakklub
18871886
1
 
6
 
2
 
7
 
3
 
8
 
4
 
9
 
5
 
05 - 104,517524,451797

1. pr 600 kr 2. pr 400 kr

Bedste spiller fra Nørresundby Skakklub får en ekstrapræmie på 300 kr , samt titlen Klubmester

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingFide rat.123456789PoPlWeRnEoEn
1Claus Christensen
Nørresundby Skakklub
15851478
2
0
3
 
       09 - 141,415221,011458
2Lars Nielsen
Nørresundby Skakklub
16531780
1
1
4
 
       11 - 61,516531,671767
3Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
10051170
4
0
1
 
       09 - 140,159970,251165
4Bent Kiel Jensen
Nørresundby Skakklub
13001521
3
1
2
 
       11 - 60,9513021,071520
5Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
11331318
6
0
10
 
       09 - 140,1511260,261313
6Omar Elzabeir
Aalborg Skakforening af 1889
14951584
5
1
9
 
       11 - 61,5514951,421576
7Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
12921477
8
 
13
 
       015 - 160,5512670,801461
8Jan Petersen
Nørresundby Skakklub
15211655
7
 
14
 
       015 - 161,7514421,541624
9Yasin Shah
Aalborg Skakforening af 1889
13831512
10
1
6
 
       11 - 60,5514030,611528
10Oliver Mølgaard
Aalborg Skakforening af 1889
16051738
9
0
5
 
       09 - 141,7515301,711670
11Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
12711453
12
1
16
 
       11 - 61,612711,531442
12David Harlund
Brønderslev Skakklub
10661278
11
0
15
 
       09 - 140,9510230,681264
13Michael Bohnstedt
Nørresundby Skakklub
14171459
14
½
7
 
       ½7 - 81,5513701,051448
14Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
10681399
13
½
8
 
       ½7 - 80,1510840,611397
15Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
8911345
16
0
12
 
       09 - 140,658521,271320
16Peter Aksel Kristensen Hove
Nørresundby Skakklub
9891213
15
1
11
 
       11 - 60,810010,521223

Præmier:

1. pr 500 kr , 2. pr 300 kr

For spillere med rating under 1300:

1. Pr 500 kr , 2. Pr 300 kr

dog kan en spiller højst vinde en præmie

Nørresundby Skakklubs klubturnering 2022-2023

Nørresundby Klubturnering 2022 - 2023

Deltagerne indplaceres primært i 10-mands grupper efter DSU’s rating, som de er kendt af turneringslederen ved tilmeldingsfristens udløb, dog

således at gruppevinderen i sidste års basis turnering har ret til at spille i en højere gruppe.
Nederste gruppe kan være mindre og evt. spille dobbeltrunder eller større i en Monrad-gruppe.
Hver gruppe spiller 9 runder alle mod alle, dog fastlægges runder for nederste gruppe først efter at endelig tilmelding er slut.
I alle grupper kan der efter aftale spilles forud.
Gyldigt afbud og ønsker om ændring af spilledato skal være meddelt til og bekræftet af modparten,
samt meddelt til turneringslederen med oplysning om ny forventet spilledag.
Alle udsatte partier skal være afviklet inden sidste spilledato for gruppen.
Ved fremmøde senere end 1 time efter fastsat starttidspunkt tabes partiet.
Turneringen, som er åben for alle medlemmer af DSU, rates og afvikles efter Reglement for DSU’s EMT og koordinerede

 turneringer, herunder ELO rating i muligt omfang.

Præmier:

Mester:

1. præmie 600 kr

2. præmie 400 kr

Bedste Nørresundby spiller 300 kr og titel af klubmester

Basis-grupper

1. præmie 600 kr

2. præmie 400 kr

                    

Tilmelding:

Senest tirsdag den 13. september 2022 kl 19

via DSU's turneringsside

Spillested:

Nørresundby Skakklubs klublokaler, Kulturbroen, Strandgade 3, Nørresundby.

Spilledatoer:

15/9 – 29/9 – 20/10 – 10/11 – 15/12 2022 - 19/1 – 09/2 – 23/2 – 09/3 2023
Urene startes kl. 19.00

Betænkningstid:

For alle grupper: 1½ time + 30 sek. pr. træk til 40 træk. Derefter 5 min. + 30 sek. pr. træk til resten af partiet.
 

Indskud:

170 kr. inkl. EMT/ELO-afgift på kr. 30,- til DSU,
dog 100 kr. for juniorer, studerende og pensionister over 64, som er medlem af Nørresundby Skakklub.

Præmier:

Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion m.m.
Fastsættes endeligt efter 1. runde.

Periode                      2022-09-15  2023-03-09

Dansk ratet                ja

Elo ratet                     ja

Kørestols adgang    ja

Turnerings komite   Arne Hove, Arne Fjordside og Henning Larsen

Hoveddommer         Per Grevlund

Dommere………M-kl : Per Grevlund

                            Basisgrupper: Per Grevlund

Periode 2022-09-15 .. 2023-03-09 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite
Hoveddommer Per Grevlund
Dommere
Mesterklassen:  Kim Kristensen , Per Grevlund

Tilmeldings muligheder til Nørresundby Skakklubs klubturnering 2022-2023

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 10 2022-09-15 2022-09-13
Basis 1 16 2022-09-15 2022-09-13
Totalt antal tilmeldte 26
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100701884 1473638 1. Uffe Hellsten Aalborg Skakforening af 1889 1801 1732 2022-08-19
100700677 1406159 2. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1927 1847 2022-08-31
100700369 1428357 3. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1713 1719 2022-08-18
100700382 1419005 4. Ole Rysgaard Madsen Nørresundby Skakklub 1803 1823 2022-08-19
100700360 1400886 5. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2227 2246 2022-09-04
100700393 1403257 6. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 1963 1961 2022-09-09
100700759 1404172 7. Henning Larsen Aars Skakklub 1757 1801 2022-09-13
103106490 1409514 8. CM Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2108 2122 2022-09-05
100701134 1447351 9. Kewin Pedersen Nørresundby Skakklub 1753 1844 2022-09-13
100700371 1418769 10. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1887 1886 2022-08-19
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100700434 1445847 1. Claus Christensen Nørresundby Skakklub 1585 1478 2022-08-24
100700384 1428373 2. Lars Nielsen Nørresundby Skakklub 1653 1780 2022-08-29
100701176 1435167 3. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1005 1170 2022-09-09
100701885 1473476 4. Bent Kiel Jensen Nørresundby Skakklub 1300 1521 2022-08-25
100100277 1450492 5. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1133 1318 2022-09-13
100802504 1429418 6. Omar Elzabeir Aalborg Skakforening af 1889 1495 1584 2022-09-13
100700523 1435159 7. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1292 1477 2022-09-10
100700398 1435191 8. Jan Petersen Nørresundby Skakklub 1521 1655 2022-09-08
100701922 1476203 9. Yasin Shah Aalborg Skakforening af 1889 1383 1512 2022-09-09
100701871 1471619 10. Oliver Mølgaard Aalborg Skakforening af 1889 1605 1738 2022-09-10
100700228 1444905 11. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1271 1453 2022-09-05
100501367 1471384 12. David Harlund Brønderslev Skakklub 1066 1278 2022-09-02
100701788 1465058 13. Michael Bohnstedt Nørresundby Skakklub 1417 1459 2022-08-27
100700690 1413856 14. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1068 1399 2022-09-09
100201715 1409700 15. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 891 1345 2022-09-09
100701721 1461311 16. Peter Aksel Kristensen Hove Nørresundby Skakklub 989 1213 2022-09-09