loading
Arbejder ...

Syd Grand Prix i Haderslev

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester/basis Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Benny Christensen
Vojens Skakklub
1364
2
0
5
0
7
1
12
½
17
1
4
1
14
1
51,951526
2Tommy Hansen
Springeren Kolding
1602
1
1
6
0
19
1
11
0
8
0
16
0
15
1
31621602
3Jesper Kallesen
Vojens Skakklub
1639
4
½
19
0
17
1
9
0
20
0
15
1
10
1
113,71603
4Karl Posselt
Vojens Skakklub
1511
3
½
20
½
16
0
10
1
19
1
1
0
17
½
103,21525
5Adrian Stenstrop Thorsen
Springeren Kolding
1826
6
0
1
1
20
1
16
1
13
1
18
½
12
1
33,951874
6Henrik Svane
Horsens Skakforening
2082
5
1
2
1
8
1
18
½
14
1
11
1
9
½
615,42094
7Johan Tharben Hansen
1000
8
0
10
0
1
0
15
1
12
0
17
0
19
0
1190,5971
8Mads Bucka
Kolding Skakklub
1500
7
1
9
1
6
0
14
0
2
1
13
1
18
0
462,11603
9Dragos George Septilici
Vorgod Skakklub
1727
10
1
8
0
11
0
3
1
16
1
14
1
6
½
43,11769
10Noah Kirkegaard Rasmussen
Skakklubben Evans
1133
9
0
7
1
13
0
4
0
15
1
19
0
3
0
2180,951135
11Henrik Tranberg Jensen
Esbjerg Skakforening
1988
12
1
14
0
9
1
2
1
18
0
6
0
13
0
3144,81934
12Andrew Velarde
Ejby Skakklub
1652
11
0
13
0
15
1
1
½
7
1
20
1
5
0
83,551621
13Andreas Kinch
Esbjerg Skakforening
1536
14
0
12
1
10
1
19
1
5
0
8
0
11
1
472,351611
14Karsten Foli
Vamdrup Skakklub
1927
13
1
11
1
18
0
8
1
6
0
9
0
1
0
3134,51882
15Michael Christensen
Varde Skakklub
1841
16
0
17
0
12
0
7
0
10
0
3
0
2
0
02001841
16Ole Bønnelykke
Esbjerg Skakforening
1987
15
1
18
0
4
1
5
0
9
0
2
1
20
0
3154,61909
17Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
1484
18
0
15
1
3
0
20
½
1
0
7
1
4
½
3172,81448
18Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
2143
17
1
16
1
14
1
6
½
11
1
5
½
8
1
625,652150
19Jan Rosenberg
Springeren Kolding
1745
20
½
3
1
2
0
13
0
4
0
10
1
7
1
125,651681
20Emil Baltzer
Vojens Skakklub
1536
19
½
4
½
5
0
17
½
3
1
12
0
16
1
92,251592
Syd Grand Prix i Haderslev

** NB: Skoleskakgruppen er desværre aflyst på grund af for få tilmeldinger. **

 

Tidspunkt : Lørdag den 15. oktober 2022 fra kl. 9.00 til 18.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige ved 16-tiden.

Sted : Lembckesvej 7, 1. sal, 6100 Haderslev

Turneringsform : 7 runder Monrad. Turneringen hurtigskakrates.

Betænkningstid : 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1.

Indskud : 150 kr. (seniorer), 100 kr. (pensionister og juniorer) og 50 kr. (skoleskak).

Præmier : Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for Syd Grand Prix. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling.

Præmielisten offentliggøres efter 3. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak.

Fra 1. juli 2018 medfører ulovligt træk ikke straks tab af partiet, men giver 2 min. til modstanderen. Først andet ulovligt træk af samme spiller i samme parti medfører tab.

I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.

Tilmelding : Senest d. 13. oktober i DSU´s Turneringssystem.

Ved tilmelding til skoleskak – vælg gruppe: Skoleskakklasse

Vel mødt i Haderslev!

Periode 2022-10-15 .. 2022-10-15 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Nej
Turnerings komite

Gert C. Jøhnk, Kai Bjørnskov, Lars Henrik Jørgensen

Hoveddommer Kai Christian Bjørnskov
Dommere

Tilmeldings muligheder til Syd Grand Prix i Haderslev

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester/basis 20 2022-10-15 2022-10-13
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Mester/basis
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100900912 1429949 1. Benny Christensen Vojens Skakklub 1364 1723 2022-10-11
100501424 1447190 2. Tommy Hansen Springeren Kolding 1602 1602 2022-10-06
100401459 1449044 3. Jesper Kallesen Vojens Skakklub 1639 1677 2022-10-01
100400495 1449486 4. Karl Posselt Vojens Skakklub 1511 1620 2022-10-11
101200142 1473760 5. Adrian Stenstrop Thorsen Springeren Kolding 1826 1934 2022-10-11
100500652 1403192 6. Henrik Svane Horsens Skakforening 2082 2044 2022-10-14
101097458 - 7. Johan Tharben Hansen 1000 2022-10-14
101200087 1468430 8. Mads Bucka Kolding Skakklub 1500 1534 2022-10-14
100901833 1468928 9. Dragos George Septilici Vorgod Skakklub 1727 1541 2022-10-11
101097201 1476297 10. Noah Kirkegaard Rasmussen Skakklubben Evans 1133 1423 2022-10-12
100500145 1407015 11. Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1988 2009 2022-10-03
100300351 1435132 12. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1652 1793 2022-10-13
100500090 1427830 13. Andreas Kinch Esbjerg Skakforening 1536 1781 2022-10-03
100200988 1403230 14. Karsten Foli Vamdrup Skakklub 1927 1916 2022-10-10
101200036 1463667 15. Michael Christensen Varde Skakklub 1841 1849 2022-09-30
100500063 1407287 16. Ole Bønnelykke Esbjerg Skakforening 1987 2063 2022-10-09
100400258 1448374 17. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1484 1656 2022-10-03
100300210 1403699 18. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2143 2248 2022-10-13
100400358 1412531 19. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1745 1897 2022-10-01
101096613 1469770 20. Emil Baltzer Vojens Skakklub 1536 1605 2022-10-11