loading
Arbejder ...

KSUs 4. Dagturnering 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Hærførerne Direkte link
#NavnRatingFide rat.1234567PoPlWeRnEoEn
1Peter Birk Petersen
Caïssa Gladsaxe
21452167
15
1
8
1
6
½
2
1
   1 - 22,9521562,922179
2Michael R. W. Olsen
Nørrebro Skakklub
21202139
16
1
9
1
5
1
1
0
   33 - 72,8521232,742144
3Erik Løveid
Helsingør Skakklub
20341913
17
1
10
½
8
1
4
½
   33 - 72,820382,031932
4FM Eric Brøndum
Skakklubben K41
20262043
18
1
11
1
7
½
3
½
   33 - 72,720322,782047
5Henrik Winther Jensen
Nørrebro Skakklub
20162042
19
1
14
1
2
0
12
1
   33 - 72,9520172,872045
6FM Jørgen Hvenekilde
Nørrebro Skakklub
20112028
20
1
13
1
1
½
7
0
   8 - 102,620092,472029
7Jørgen Løvgren Nielsen
Roskilde Skakklub
19872026
21
1
29
1
4
½
6
1
   1 - 22,920032,822040
8Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
19181958
22
1
1
0
3
0
28
1
   211 - 162,519032,621946
9John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
19121968
23
1
2
0
10
½
21
1
   8 - 102,719062,581966
10Niels Lauritsen
Skakforeningen ØBRO
18961986
24
1
3
½
9
½
13
1
   33 - 72,419142,741991
11Erik Jarlnæs
Frederiksberg Skakforening
18721926
25
1
4
0
26
0
23
½
   17 - 213,218213,101894
12Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
18161820
26
0
21
1
18
1
5
0
   211 - 16317862,811804
13Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
17991847
27
1
6
0
29
1
10
0
   211 - 162,5517832,411839
14Ib Skovgaard
BMS Skak
17401803
28
1
5
0
     122 - 281,1517361,121801
15Kaj Refsgaard
Ishøj Skakklub
16081654
1
0
26
1
     122 - 280,916110,791658
16Birger Birk
Enkeltmedlem 2HK
15901661
2
0
23
1
27
1
22
½
   8 - 102,515902,181667
17Søren Skovsø Nielsen
Skakklubben K41
15491597
3
0
22
0
28
½
29
1
   17 - 212,5515022,221583
18Orla Eilegaard Jørgensen
Amager Skakforening
14841471
4
0
25
1
12
0
27
1
   211 - 161,7514951,391483
19Erik Rasmussen
Enkeltmedlem 8HK
14441559
5
0
28
½
22
½
25
½
   17 - 212,114172,051548
20Aage Niels Christensen
Nørrebro Skakklub
14371596
6
0
27
0
23
0
24
0
   029 - 302,113432,031555
21Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
14191546
7
0
12
0
24
1
9
0
   122 - 280,814280,871549
22Ole Schwenger
Enkeltmedlem KSU
14161581
8
0
17
1
19
½
16
½
   211 - 161,114571,491591
23Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13411503
9
0
16
0
20
1
11
½
   17 - 210,613820,821517
24Ole Gjelstrup
Frederiksberg Skakforening
13141519
10
0
 
21
0
20
1
   122 - 280,713280,931520
25Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem 1HK
12761358
11
0
18
0
30
+
19
½
   17 - 210,5512740,671355
26Odd Magnar Stuberg
Enkeltmedlem KSU
12711492
12
1
15
0
11
1
    211 - 160,1513930,501522
27Ole Yde Jensen
Skakklubben K41
12091437
13
0
20
1
16
0
18
0
   122 - 280,512321,041436
28Erik Friberg
Ishøj Skakklub
11801372
14
0
19
½
17
½
8
0
   122 - 280,312120,641379
29Søren Christian Krogh
Frederiksberg Skakforening
10921369
30
+
7
0
13
0
17
0
   122 - 280,0510900,371362
30Bye
29
-
 
25
-
    029 - 30
31Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
14261478       0310142601478
KSUs 4. Dagturnering 2022

 

Hermed indbydes til KSUs 4. Dagturnering 2022

 

Turneringsform:

7 runders Schweizer. Det forventes, at der bliver oprettet to grupper for at undgå for stor styrkeforskel i første runde, men det vil afhænge af deltagerantal og deltagernes rating.

Turneringen ELO rates.

 

Spilledage:

Tirsdagene fra den 1. november til den 13. december. I alt 7 runder.

 

Spillested & tid:

ØBROs lokaler: Rosenvængets Allé 31 kælderen, København Ø, med start kl. 13:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

1 time og 30 min. til 40 træk, derefter får man tillagt 30 min. ekstra til resten af partiet; derudover får man 30 sek. pr. træk gennem hele partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

150 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede.

 

Tilmelding:

Senest onsdag den 26. oktober.

Bemærk: Hvis man på forhånd ved, at der er mere end én runde, som man ikke kan spille, skal man ikke tilmelde sig.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2022-11-01 .. 2022-12-13 Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite

Sigfred Haubro, Peter Olsen og Tom Skovgaard

Hoveddommer John Laurids Hansen
Dommere Alle grupper:  Erik Jarlnæs , Christian C. Strachan

Tilmeldings muligheder til KSUs 4. Dagturnering 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Hærførerne 31 2022-11-01 2022-10-26
Totalt antal tilmeldte 31
Deltagere i gruppen Hærførerne
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100100852 1401696 1. Peter Birk Petersen Caïssa Gladsaxe 2145 2167 2022-10-24
100103890 1440969 2. Michael R. W. Olsen Nørrebro Skakklub 2120 2139 2022-10-09
100803186 1520067 3. Erik Løveid Helsingør Skakklub 2034 1913 2022-10-05
100101990 1400894 4. FM Eric Brøndum Skakklubben K41 2026 2043 2022-10-11
100100246 1403320 5. Henrik Winther Jensen Nørrebro Skakklub 2016 2042 2022-10-05
100101656 1400649 6. FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 2011 2028 2022-10-11
100800892 1403850 7. Jørgen Løvgren Nielsen Roskilde Skakklub 1987 2026 2022-10-24
100101946 1405128 8. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1918 1958 2022-10-11
103106047 1504940 9. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1912 1968 2022-10-05
100100474 1404474 10. Niels Lauritsen Skakforeningen ØBRO 1896 1986 2022-10-05
100101663 1414623 11. Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1872 1926 2022-10-20
101095747 1462482 12. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1816 1820 2022-10-07
100100857 1417215 13. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1799 1847 2022-10-05
100100198 1406760 14. Ib Skovgaard BMS Skak 1740 1803 2022-10-12
100100978 1411268 15. Kaj Refsgaard Ishøj Skakklub 1608 1654 2022-10-11
100800841 1451553 16. Birger Birk Enkeltmedlem 2HK 1590 1661 2022-10-17
100102027 1410091 17. Søren Skovsø Nielsen Skakklubben K41 1549 1597 2022-10-05
100101086 1413368 18. Orla Eilegaard Jørgensen Amager Skakforening 1484 1471 2022-10-11
100800712 1426427 19. Erik Rasmussen Enkeltmedlem 8HK 1444 1559 2022-10-24
100100217 1409980 20. Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1437 1596 2022-10-05
100100322 1411225 21. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1419 1546 2022-10-05
100103105 1406612 22. Ole Schwenger Enkeltmedlem KSU 1416 1581 2022-10-24
100801513 1402870 23. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1341 1503 2022-10-11
100500498 1413481 24. Ole Gjelstrup Frederiksberg Skakforening 1314 1519 2022-10-06
100802375 1416669 25. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem 1HK 1276 1358 2022-10-06
100101417 1432427 26. Odd Magnar Stuberg Enkeltmedlem KSU 1271 1492 2022-10-11
100100017 1414712 27. Ole Yde Jensen Skakklubben K41 1209 1437 2022-10-05
100102444 1413961 28. Erik Friberg Ishøj Skakklub 1180 1372 2022-10-14
103108104 1407686 29. Søren Christian Krogh Frederiksberg Skakforening 1092 1369 2022-10-07
- - 30. Bye - 2022-10-31
100200903 1424270 31. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1426 1478 2022-11-25