loading
Arbejder ...

Syd Grand Prix - Kolding 2022

Vis Gruppe : ParringerPGN
Mester+1.klasse+2.klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Bent Olesen
Lemvig Skakklub
2083
2
1
3
0
9
1
14
1
8
½
12
0
4
0
64,92055
2Mads Bucka
Kolding Skakklub
1500
1
0
5
0
7
0
10
0
13
0
9
1
14
1
2131,451525
3Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
2143
4
1
1
1
14
1
8
1
12
½
11
½
6
1
615,52153
4Mikkel Vinther Motzkus
Fredericia Skakforening
1961
3
0
6
1
11
1
12
0
14
1
8
1
1
1
533,91994
5Andreas Kinch
Esbjerg Skakforening
1536
6
½
2
1
8
0
9
½
7
0
13
0
10
1
3112,21572
6Eldis Mahmutovic
Skakklubben Evans
1693
5
½
4
0
12
0
13
1
10
1
7
1
3
0
52,751716
7Jesper Kallesen
Vojens Skakklub
1639
8
0
10
½
2
1
11
0
5
1
6
0
9
1
73,21648
8Jan Rosenberg
Springeren Kolding
1745
7
1
9
½
5
1
3
0
1
½
4
0
12
0
382,31766
9Karsten Foli
Vamdrup Skakklub
1927
10
1
8
½
1
0
5
½
11
0
2
0
7
0
2125,351827
10Tommy Hansen
Springeren Kolding
1602
9
0
7
½
13
0
2
1
6
0
14
0
5
0
142,551557
11Dragos George Septilici
Vorgod Skakklub
1727
12
1
14
0
4
0
7
1
9
1
3
½
13
1
41,951835
12Henrik Tranberg Jensen
Esbjerg Skakforening
1954
11
0
13
1
6
1
4
1
3
½
1
1
8
1
24,251992
13Claus Marcussen
Fredericia Skakforening
1733
14
0
12
0
10
1
6
0
2
1
5
1
11
0
3103,651714
14Christian Karstensen
Springeren Kolding
2048
13
1
11
1
3
0
1
0
4
0
10
1
2
0
395,12006

1.Klasse (4 spillere)2.klasse (5 spillere)

Præmier:

  • 1.plads   500kr
  • 2.plads   300kr
  • Nr.1 i 1.klasse   300kr
  • Nr.2 i 1.klasse   150kr
  • Nr.1 i 2.klasse  300kr
  • Nr.2 i 2.klasse  150kr

3+4 klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Noah Kirkegaard Rasmussen
Skakklubben Evans
1131
8
0
2
1
3
0
4
1
5
1
6
0
7
0
353,11127
2Anders Sullestad Balle
1200
7
0
1
0
8
1
3
1
4
0
5
1
6
1
443,851207
3Benny Christensen
Vojens Skakklub
1364
6
1
7
½
1
1
2
0
8
1
4
1
5
1
15,41369
4Xavi Normann Topp
Skakklubben Evans
1086
5
1
6
1
7
1
1
0
2
1
3
0
8
½
22,651185
5Per Rømhild
Skakklubben Evans
1088
4
0
8
0
6
0
7
1
1
0
2
0
3
0
182,71012
6Alexander Lifskitz
1200
3
0
4
0
5
1
8
0
7
1
1
1
2
0
363,851162
7Nor Skytte
Skakklubben Evans
1000
2
1
3
½
4
0
5
0
6
0
8
0
1
1
71,851029
8Elias Tipsmark Juulsen
Skakklubben Evans
1275
1
1
5
1
2
0
6
1
3
0
7
1
4
½
34,61271

4.klasse (7 spillere)

Præmier:

  • 1.plads   400kr
  • 2.plads   200kr
  • 3.plads   100kr

Skoleskak Direkte link
#Navn1234567891011PoPl
1Abishek Sivakumar
12
0
2
+
3
1
4
0
5
0
6
0
7
0
8
0
9
1
10
0
11
0
39
2Bye
11
-
1
-
12
-
3
-
4
-
5
-
6
-
7
-
8
-
9
-
10
-
012
3Pelle Skaarup Helms
10
0
11
0
1
0
2
+
12
0
4
0
5
0
6
0
7
0
8
0
9
0
111
4August Knudsen
9
1
10
1
11
0
1
1
2
+
3
1
12
0
5
0
6
0
7
1
8
½
6
5Nicholas Olesen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
8
1
9
1
10
1
11
1
1
1
2
+
3
1
4
1
12
1
6
0
7
1
101
6Filip Palalic
7
½
8
0
9
1
10
1
11
1
1
1
2
+
3
1
4
1
5
1
12
1
2
7Markus Olesen
6
½
12
1
8
0
9
1
10
½
11
1
1
1
2
+
3
1
4
0
5
0
75
8Jonas Bøgh Larsen
Skakklubben Evans
5
0
6
1
7
1
12
0
9
1
10
1
11
1
1
1
2
+
3
1
4
½
3
9Ashmitha Sivakumar
4
0
5
0
6
0
7
0
8
0
12
0
10
0
11
0
1
0
2
+
3
1
210
10Johannes Fuchs-Møller
Springeren Kolding
3
1
4
0
5
0
6
0
7
½
8
0
9
1
12
0
11
0
1
1
2
+
8
11Christian Godt Jørgensen
2
+
3
1
4
1
5
0
6
0
7
0
8
0
9
1
10
1
12
0
1
1
67
12Peter Josiassen
1
1
7
0
2
+
8
1
3
1
9
1
4
1
10
1
5
0
11
1
6
0
84
Syd Grand Prix - Kolding 2022

SGP hurtigskak i Kolding 

Kolding Skakklub og Springeren Kolding inviterer til Syd Grand Prix stævne.

Tidspunkt : Lørdag den 5. November 2022 fra kl. 9.00 til 17.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige kl.16.

Sted : Midtgården, Svietorv 1, 6000 Kolding

Turneringsform : 7 runder Monrad, evt. alle-mod-alle efter behov. Indplacering i klasser efter DSU-hurtigskakrating pr. 1/9-2022.  Alt efter deltagerantal kan flere klasser samles i samme gruppe, men spillere fra samme klasse skal spille i samme gruppe.

Skoleskak Gruppe: Der afvikles en separat skoleskakklasse, hvor rundeantallet tilpasses antallet af tilmeldte. Ved tilmelding til skoleskak – vælg gruppe: Skoleskak

Betænkningstid : 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunders tillæg pr. træk fra første træk.

Første runde starter ca. kl. 9.30. Planlagt start på efterfølgende runder: 10.30, 11.30, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00.

Indskud : 150 kr. (seniorer), 100 kr. (pensionister og juniorer) og 50 kr. (skoleskak).

Præmier : Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for Syd Grand Prix. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling. Præmielisten offentliggøres inden 4. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak.  I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.

Tilmelding : Senest d. 2. November via Dansk Skak Union's Turneringssystem (http:\\turnering.skak.dk).  

Vel mødt i Kolding

Periode 2022-11-05 .. 2022-11-05 Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Nej
Turnerings komite
Hoveddommer Jens Ingemann Madsen
Dommere Alle grupper:  Søren Flø Sørensen , Michael Hald Andersen
Mester+1.klasse+2.klasse:  Jens Ingemann Madsen , Michael Hald Andersen , Søren Flø Sørensen
3+4 klasse:  Jens Ingemann Madsen , Søren Flø Sørensen , Michael Hald Andersen

Tilmeldings muligheder til Syd Grand Prix - Kolding 2022

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester+1.klasse+2.klasse 14 2022-11-05 2022-11-03
3+4 klasse 8 2022-11-05 2022-11-03
Skoleskak 12 2022-11-05 2022-11-03
Totalt antal tilmeldte 34
Deltagere i gruppen Mester+1.klasse+2.klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100900337 1406019 1. Bent Olesen Lemvig Skakklub 2083 1994 2022-10-31
101200087 1468430 2. Mads Bucka Kolding Skakklub 1500 1573 2022-11-01
100300210 1403699 3. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2143 2254 2022-11-02
100401416 1402960 4. Mikkel Vinther Motzkus Fredericia Skakforening 1961 2057 2022-11-01
100500090 1427830 5. Andreas Kinch Esbjerg Skakforening 1536 1781 2022-10-15
103111506 1447130 6. Eldis Mahmutovic Skakklubben Evans 1693 1699 2022-11-04
100401459 1449044 7. Jesper Kallesen Vojens Skakklub 1639 1677 2022-10-11
100400358 1412531 8. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1745 1878 2022-10-12
100200988 1403230 9. Karsten Foli Vamdrup Skakklub 1927 1916 2022-10-25
100501424 1447190 10. Tommy Hansen Springeren Kolding 1602 1602 2022-10-15
100901833 1468928 11. Dragos George Septilici Vorgod Skakklub 1727 1541 2022-10-15
100500145 1407015 12. Henrik Tranberg Jensen Esbjerg Skakforening 1954 2017 2022-10-15
100500481 1506021 13. Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1733 1586 2022-11-01
100701482 1416553 14. Christian Karstensen Springeren Kolding 2048 1959 2022-11-01
Deltagere i gruppen 3+4 klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
101097201 1476297 1. Noah Kirkegaard Rasmussen Skakklubben Evans 1131 1479 2022-10-20
101097504 - 2. Anders Sullestad Balle 1200 2022-11-03
100900912 1429949 3. Benny Christensen Vojens Skakklub 1364 1723 2022-11-02
101097327 1476106 4. Xavi Normann Topp Skakklubben Evans 1086 1277 2022-11-03
100500542 1427717 5. Per Rømhild Skakklubben Evans 1088 1150 2022-10-18
101097505 - 6. Alexander Lifskitz 1200 2022-11-03
101097292 1476300 7. Nor Skytte Skakklubben Evans 1000 1217 2022-11-03
101097385 1476831 8. Elias Tipsmark Juulsen Skakklubben Evans 1275 1378 2022-11-03
Deltagere i gruppen Skoleskak
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
- 1. Abishek Sivakumar 1000 2022-10-31
- - 2. Bye - 2022-11-04
- 3. Pelle Skaarup Helms 800 2022-11-01
- 4. August Knudsen 1000 2022-10-25
101097455 - 5. Nicholas Olesen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1043 0 2022-10-31
- 6. Filip Palalic 1100 2022-10-31
101097449 - 7. Markus Olesen 1056 2022-11-02
101097412 - 8. Jonas Bøgh Larsen Skakklubben Evans 1000 0 2022-10-25
- 9. Ashmitha Sivakumar 1000 2022-10-31
101200183 - 10. Johannes Fuchs-Møller Springeren Kolding 1000 0 2022-10-26
- 11. Christian Godt Jørgensen 800 2022-11-01
- 12. Peter Josiassen 800 2022-11-01