loading
Arbejder ...

DM 2023

DM 2023

Indbydelse til DM i SKAK 2023

Dansk Skak Union indbyder hermed unionens medlemmer til Dansk Skak Unions DM og Påsketurnering 2023. 

Spillested:
Hotel Svendborg, Centrumpladsen 1, 5700 Svendborg
www.hotel-svendborg.dk Tlf. 62 21 17 00

Transport:
Hotellet er beliggende i centrum, ca. 10 minutters gang fra banegården, hvortil man ankommer med enten tog eller bus. De som kommer i bil, kan nyde motorvejen fra Odense til Svendborg, og glæde sig over at hotellet og byen har masser af gratis parkeringspladser. Endelig er Svendborg jo en havneby, så hvem der lyster kan sejle dertil på forskellig vis.

Tidsrum:
Lørdag den 1.april til mandag den 10. april 2023 

Fide-rating:
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Fide-ratet.

Betaling af Indskud og Tilmeldingsfrister:
500 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.
Rabatpris ved forudbetaling senest 20 marts = 400 kr.

Indskud betales til Dansk Skak Union kontonummer: 9570-13265682 - MobilePay på nummer: 370405
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnavn,

Har man ikke betalt eller positivt bekræftet sin deltagelse senest ved tilmeldingsfristens udløb, tages man ud af turneringen.

Landsholdsklassen: Sidste frist for tilmelding tirsdag den 31. januar  kl. 23:59.59
Kandidatklassen, samt G7: Sidste frist for tilmelding og betaling mandag den 3. april kl. 18:00.
Kort Påske 1 samt G5 1: Sidste frist for tilmelding og betaling fredag den 31.marts kl. 18:00.
VeteranG5 2 samt kort Påske 2: Sidste frist for tilmelding og betaling onsdag dag den 5.april kl. 18:00

Præmier:
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier, f.eks. varer fra Dansk Skaksalgs restlager.

Turneringsformer:
Landsholdsklassen
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:
1. Vinderen af Landsholdsklassen 2022.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2022.
3. De højest ratede tilmeldte spillere på Fides ratingliste pr. 1. februar 2023..
4. Ved afbud suppleres i rækkefølge med de højst ratede øvrige tilmeldte til Landsholdsklassen, ved yderligere behov de højst ratede i Kandidatklassen.

Der stilles enkeltværelse til rådighed på Hotel Svendborg fra fredag den 31. marts for alle deltagere i Landsholdsklassen.

GM vil få 5.000 kr. i startpenge, dog 10.000 kr. hvis Fide rating pr. 1. februar 2023 er 2600+. 
Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.
Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start tirsdag den 4. april kl. 18.30.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.
Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2022, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2023.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000.
-  Spillerne må ikke være fyldt 20 år før 1. januar 2023.
3. Kvindedanmarksmesteren
4. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.
    Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen
    ”Juniordanmarksmester”. og en præmie på 2.000 kr. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen og præmien.

Veteranklassen
Spilles som 5 runder FIDE-schweizer.  Start torsdag den 6. april. Deltagerne skal være fyldt 60 år senest 6.april 2023.

Øvrige grupper
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:

Kort Påske:
5 runder FIDE-schweizer. Der spilles i to forløb.
1. forløb starter lørdag den 1. april og slutter mandag den 3. april.
2. forløb starter torsdag den 6. april og slutter lørdag den 8. april, her kan man også nå at deltage i Påske lyn fredag aften. 

G7:
7 runder FIDE-schweizer.  Start tirsdag den 4. april kl. 18:30 

G5:
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i 2 forløb
1. forløb starter lørdag den 1.april og slutter onsdag den 5. april.
2. forløb starter torsdag den 6.april og slutter mandag den 10. april 

Betænkningstiden
I alle klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.
Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.

Remistilbud
Det er i Landsholdklassen ikke tilladt at tilbyde remis før begge spillere har udført 30 træk. 
Spilletidspunkter:
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Ved dobbelt runder har man krav på minimum 30 minutters pause mellem partierne. 

Dato

LH Klassen

Kandidat
G7

G5-1

Veteran
G5-2

Kort Påske

lørdag 1.april

14-20

 

14-20

 

14-20

søndag 2. april

14-20

 

14-20

 

10-16 + 16-22

mandag 3.april

14-20

 

14-20

 

10-16 + 16-22

tirsdag 4. april

14-20

18.30-00.30

14-20

 

 

onsdag 5. april

14-20

14-20

14-20

 

 

torsdag 6. april

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

fredag 7. april

14-20

14-20

 

14-20

14-20

lørdag 8. april

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

søndag 9. april

12-18

9-15

 

9-15

 

mandag 10. april

evt. omkamp
kl. 13.00

9-15

 

9-15

 

 

Lynskak Påske Lyn
Fredag den 7. april kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest fredag den 7. april kl. 16:00. Indskud: 150 kr.
Lynturneringen rates både Dansk og hos Fide - Betænkningstid 3 min + 2 sek. tillæg pr. træk. 
 

Tilmelding til Påske Lyn 
 
Stævnefest
Påskedag, søndag den 9. april. 19:00 afholdes stævnefest i restauranten på Hotel Svendborg.
Tilmelding forud til arrangørerne, og senest på stævnekontoret fredag den 7. april kl. 20:00

Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet, mad- og drikkevarer må ikke medbringes udefra. Hotellet sammensætter til gengæld hver dag nogle favorable skaktilbud til os, så ingen behøver gå sultne rundt. 
Bemærk der er gratis kaffe & vand til deltagerne på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Svendborg tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 700,- kr.
Dobbeltværelse 850,- kr.
Priserne er inkl. morgenmad.
 
Hotel Garni tilbyder overnatning uden morgenmad til favorable priser:
Enkeltværelse 575,- kr.
Dobbeltværelse 700,- kr.

Booking: Begge hoteller online via DM’s hjemmeside www.skak-dm.dk 
eller via e-mail til booking@hotel-svendborg.dk. Bemærk hvis du booker og betaler via et booking bureau kan Hotellet ikke forventes at refundere værelsesbetaling hvis du bliver nødt til at trække dig, så benyt den foreslåede metode. 

Bookingkoden er SKAK2023
 
Tilmelding:  Online via DM-hjemmesiden: skak-dm.dk eller https://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=27790
Alternativt kan tilmelding foregå gennem egen klub til:
Poul Jacobsen Tlf. 4083 3616. mail: dm2023@skak.dk

Telefon nummer til stævnekontoret ???? ????.

Periode 2023-04-01 .. 2023-04-10 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Ja
Turnerings komite

Turneringskomite:
Peter Willer Svendsen (formand)
Kristoffer Dyrgaard
Rasmus Skytte

Hoveddommer Steen Juul Mortensen
Dommere Alle grupper:  Poul Jacobsen , Jørgen Kiel , Michael Hansen
Landsholdsklasse:  Steen Juul Mortensen
Kandidatklasse:  Steen Juul Mortensen
G7 :  Steen Juul Mortensen
G5-1:  Steen Juul Mortensen
G5-2:  Steen Juul Mortensen
Veteran:  Steen Juul Mortensen
KP-1:  Steen Juul Mortensen
KP-2:  Steen Juul Mortensen

Tilmeldings muligheder til DM 2023 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Landsholdsklasse 8 2023-04-01 2023-01-31
Kandidatklasse 1 2023-04-04 2023-04-03
G7 8 2023-04-04 2023-04-03
G5-1 3 2023-04-01 2023-03-31
G5-2 1 2023-04-06 2023-04-05
Veteran 3 2023-04-06 2023-04-05
KP-1 3 2023-04-01 2023-03-31
KP-2 2 2023-04-06 2023-04-05
Totalt antal tilmeldte 29
Deltagere i gruppen Landsholdsklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100602240 1429221 FM Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2373 2328 2023-01-25
100901527 1431412 FM Rasmus Thøgersen Skakklubben af 1968 2373 2374 2023-01-18
100103864 1444492 FM Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2383 2379 2022-12-06
100202460 2900440 GM Boris Chatalbashev Køge Skakklub 2471 2471 2023-01-11
100102216 1401815 GM Jacob Aagaard Brønshøj Skakforening 2451 2451 2022-12-30
100901592 1438832 GM Jesper Søndergård Thybo Køge Skakklub 2506 2508 2023-01-18
100602308 1440640 IM Filip Boe Olsen Skanderborg Skakklub 2438 2428 2023-01-02
100103015 1414291 IM Martin Haubro BMS Skak 2400 2395 2023-01-02
Deltagere i gruppen Kandidatklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104290 1463896 Daniel Tuk Hartsø Jarlskov BMS Skak 2096 2040 2023-01-04
Deltagere i gruppen G7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100202680 1477501 Anders Marius Jensen Nykøbing F. Skakklub 1398 1615 2023-01-26
100202550 1472119 Anna Sofie Li Køge Skakklub 1430 1472 2022-12-31
100700369 1428357 Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1659 1706 2022-12-05
100901809 1467123 Emil Zander Kjellerup Skakklub 1922 1882 2022-12-20
100102004 1406817 Kurt Hollesen Tårnet Svendborg 1927 1952 2023-01-03
101200036 1463667 Michael Christensen Varde Skakklub 1779 1853 2023-01-12
100104481 1469290 Sarah Sima Derlich Nørrebro Skakklub 1498 1513 2023-01-18
1539515 Vebjørn Maanum Leonhardsen 1883 1883 2023-01-25
Deltagere i gruppen G5-1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100103837 1441400 Kim Michael Pedersen Amager Skakforening 1542 1685 2023-01-23
101095461 1461958 Mattias Skærved Fredericia Skakforening 1257 1407 2022-12-14
100801329 1405250 Peter Willer Svendsen Hillerød Skakklub 1856 1922 2023-01-04
Deltagere i gruppen G5-2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100801329 1405250 Peter Willer Svendsen Hillerød Skakklub 1856 1922 2023-01-04
Deltagere i gruppen Veteran
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100300354 1416766 Arne Bech Madsen Fredericia Skakforening 1798 1834 2023-01-02
100800341 1426680 Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1785 1845 2022-12-17
100101984 1415832 Jan Bauner Skakklubben K41 1730 1790 2023-01-22
Deltagere i gruppen KP-1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100104573 1473557 Bastian Rynkjøb Hvidovre Skakklub 1246 1264 2023-01-22
100200288 1428403 Jan Ambirk Enkeltmedlem 2HK 1581 1667 2023-01-13
100201715 1409700 Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1436 1382 2022-12-31
Deltagere i gruppen KP-2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Fide rating Tilmeldt
100201921 1435582 Michael Alexandersen Poulsen Enkeltmedlem 2HK 1539 2023-01-09
100201715 1409700 Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1436 1382 2022-12-31